Kathrin6
28.08.08,08:11
Ahojte.chcela by som sa spýtať kto už máte skúsenosti s novostavbou.čo mi odporúčate?ytong alebo klasickú tehlu?s čím máte skúsenosti?čo je viac výhodnejšie?Ďakujem
focus3ccd
28.08.08,06:52
Sorry, ja som elektrikar, ale ked som zacinal staviat podkrovie, tak som si vela , vela a este raz vela nastudoval a potom som mal otazky. Potrebujes podat viac informacii, aby ti niekto poradil. Ci planujes, jednopodlazny, dvojpodlazny, kolko chces investovat aky tepelne vodivosti materialov pozadujes, ides robit NED, alebo je to jedno, co bude na streche, beton, tehla, alebo plech, v akej lokalite si, atd. Kto ti to bude realizovat.
Wlady
28.08.08,07:50
A treba trosku postudovat aj starsie temy, lebo tato tema sa tu preberala uz niekolko krat.
chandler
28.08.08,07:59
A treba trosku postudovat aj starsie temy, lebo tato tema sa tu preberala uz niekolko krat.

presne tak a k nijakemu zaveru sa neprislo :)
ale keby sa hlasovalo tak ja som za tehlu... tehla je tehla, nikdo ti nevojde do domu cez stenu :)
jojkoz
28.08.08,09:43
presne tak a k nijakemu zaveru sa neprislo :)
ale keby sa hlasovalo tak ja som za tehlu... tehla je tehla, nikdo ti nevojde do domu cez stenu :)

:D to je argument - co tak potom monolit z betonu alebo rovno zeleza ?
Beton je beton :D
a hlavne zelezo je zelezo :D
focus3ccd
28.08.08,10:39
:D to je argument - co tak potom monolit z betonu alebo rovno zeleza ?
Beton je beton :D
a hlavne zelezo je zelezo :D
:D:D:D:D:D:D:D:D
Kathrin6
28.08.08,11:19
tak vam dakujem,ale myslim, ze zas a znovu sa tu k ziadnej normalnej odpovedi nedostanem. a studovala som aj ostatne temy,ale ani to mi veľmi nepomohlo lebo od materialu sa vzdy preslo k zateplovaniu a podobne.takze asi tak
Zoltán Kovács
28.08.08,11:20
tak vam dakujem,ale myslim, ze zas a znovu sa tu k ziadnej normalnej odpovedi nedostanem. a studovala som aj ostatne temy,ale ani to mi veľmi nepomohlo lebo od materialu sa vzdy preslo k zateplovaniu a podobne.takze asi tak

Jednoznačnú odpoveď podľa mňa ani nedostaneš. Každý bude obhajovať materiál, z ktorého staval.
Kathrin6
28.08.08,11:23
tak to je prevda.mam toho uz prestudovaneho strasne vela a kazdy si obhajuje ten svoj material.tak uz neviem co je najlepsie.s coho by si staval alebo z coho si staval ty?
Zoltán Kovács
28.08.08,11:26
tak to je prevda.mam toho uz prestudovaneho strasne vela a kazdy si obhajuje ten svoj material.tak uz neviem co je najlepsie.s coho by si staval alebo z coho si staval ty?

Pozri môj blog tu na porade:
http://www.porada.sk/blog.php?b=139
http://www.porada.sk/blog.php?b=140
http://www.porada.sk/blog.php?b=141
http://www.porada.sk/blog.php?b=143
http://www.porada.sk/blog.php?b=147
http://www.porada.sk/blog.php?b=157
http://www.porada.sk/blog.php?b=158
http://www.porada.sk/blog.php?b=173

Je to seriál o mojej stavbe. :D
jojkoz
28.08.08,11:49
Jednoznačnú odpoveď podľa mňa ani nedostaneš. Každý bude obhajovať materiál, z ktorého staval.

No neviem ;)

Ja osobne prerabam chalupu tak som na nadmurovku pouzil YTONG - lahky a velmi sa mi paci robota snim .

Keby som ale staval novostavbu tak chcem tenky mur (do 25cm) a hrubu izolaciu (20+) - v tomto smere by som asi musel zvolit tehlu, neviem ci by to s ytongom zo statickeho hladiska vyslo, Navyse by sa mi aj viac hodila vyssia akumulacia tepla tehly .........
chandler
28.08.08,12:32
ja ti viem dat odbornu odpoved.
tehla - vydrzi dlho, je to rokmi prevereny material, ma lepsiu akumulacnu schopnost ako ytong (teda v dome mas stalu teplotu aj ked kuris s prestavkami.
ytong (a podobne) - je lahky a lahko sa snim pracuje (takze pri svojpomocnej vystavbe je to vyhoda), na nadstavby sa pouziva iba ytong prave kvoli vahe. nevyhoda je ta ze do domu sa ti dostane clovek s pilkou cez stenu :) a dokonca ani nemusi byt motorova.
.
na velkych stavbach sa pouziva tehla v 95% (a nie kvoli statike)... ytong sa pouziva zase skoro vzdy na nadstavbach.
Gabi03
28.08.08,12:35
nevyhoda je ta ze do domu sa ti dostane clovek s pilkou cez stenu :) a dokonca ani nemusi byt motorova.

Si ma riadne zaujal. :)

Máš už s týmto skúsenosť, alebo to pokladáš za uskutočniteľné? :D
Zoltán Kovács
28.08.08,12:51
. nevyhoda je ta ze do domu sa ti dostane clovek s pilkou cez stenu :) a dokonca ani nemusi byt motorova.


No potom z tohto hladiska (bezpečnostného) jednoznačne beton, aby potrebovali ťažkú mechanizáciu.... :D
chandler
28.08.08,13:01
Si ma riadne zaujal. :)

Máš už s týmto skúsenosť, alebo to pokladáš za uskutočniteľné? :D

nie len ze to pokladam za uskutocnitelne, ale je uplne bezna prax, nastastie nie na vlupanie zatial :) ale ked sa robi dodatocne otvor v ypore, tak vyvrtas otvor, a zacnes pilit (je taka spicata pilka), za par minut mas otvor spraveny.
betonova stavba nema z hladiska nasilneho vniknutia velky vyznam, tehly stacia, tie by bolo treba vysekat a to je prilis hlucne (navyse cez okno je to lahsie)
Gabi03
28.08.08,13:03
nie len ze to pokladam za uskutocnitelne, ale je uplne bezna prax, nastastie nie na vlupanie zatial :) ale ked sa robi dodatocne otvor v ypore, tak vyvrtas otvor, a zacnes pilit (je taka spicata pilka), za par minut mas otvor spraveny.
betonova stavba nema z hladiska nasilneho vniknutia velky vyznam, tehly stacia, tie by bolo treba vysekat a to je prilis hlucne (navyse cez okno je to lahsie)

Aha. Takže z tohto hľadiska si môžem kľudne postaviť dom aj zo slamy, lebo predsa okná budem mať. :D :D :D
chandler
28.08.08,13:19
nie tak uplne, cez slamu sa dostanes lahsie ako cez okno, a aj cez ypor sa dostanes lahsie ako cez okno. ide o to co je najlahsia prekazka.
ale je to jedno.... niekto ani nezamyka dvere :) tak co sa trapit :)
navyse maju domy vacsinou alarm na pohyb a nie na rozbitie okna.
focus3ccd
28.08.08,14:10
Na obvodove murivo by som pouzil tehlu a na priecky ytong. Mam to tak doma anie je problem.
olivin
28.08.08,18:37
Na obvodove murivo by som pouzil tehlu a na priecky ytong. Mam to tak doma anie je problem.

Zaujimave ... ake ma ytong akusticko izolacne vlastnosti? porovnatelne s tehlou? a cenovo je to markantny rozdiel ak pouzijes na vnutorne nenosne priecky ytong? nemoze to priniest nejake negativa? sice neviem ake len tak hypoteticky? som total laicka, ale "zazieram" sa do stavby domceka
chandler
28.08.08,20:54
Zaujimave ... ake ma ytong akusticko izolacne vlastnosti? porovnatelne s tehlou? a cenovo je to markantny rozdiel ak pouzijes na vnutorne nenosne priecky ytong? nemoze to priniest nejake negativa? sice neviem ake len tak hypoteticky? som total laicka, ale "zazieram" sa do stavby domceka

predpokladam ze cenovo je to velmi podobne ale s ytongom sa lahsie pracuje, lahsie sa do neho sekaju drazky a tak. akusticke vlastnosti su tiez dost podobne.
negativa.. pocul som ze z toho opadavaju obkladacky .. ale podla mna je to skor niekoho vyhovorka :)
focus3ccd
29.08.08,06:03
Zaujimave ... ake ma ytong akusticko izolacne vlastnosti? porovnatelne s tehlou? a cenovo je to markantny rozdiel ak pouzijes na vnutorne nenosne priecky ytong? nemoze to priniest nejake negativa? sice neviem ake len tak hypoteticky? som total laicka, ale "zazieram" sa do stavby domceka

Vsetky parametre sa dozvies na oficialnej stranke xella. Ja som skor videl vyhodu, ze su to lahke tvarnice, velmi lahko sa lepia, ja som elektrikar a naucil som sa to sam, lahko sa do nich osadzaju siete (elektrika, voda, kurenie a pod.) a ide na nu velmi tenka vrstva omietky. Sietku som si ponatahoval sam, nic tazke sa naucit a uz len vrchnu omietku davam robit omietkarom. Ak mas sikovneho chlapa, tak mozes dost penazi usetrit.
focus3ccd
29.08.08,06:05
predpokladam ze cenovo je to velmi podobne ale s ytongom sa lahsie pracuje, lahsie sa do neho sekaju drazky a tak. akusticke vlastnosti su tiez dost podobne.
negativa.. pocul som ze z toho opadavaju obkladacky .. ale podla mna je to skor niekoho vyhovorka :)
Mne kamarat poradil, ze to mam cele presietkovat a az na to potom davat obklad. Pred tym ako sietkujem, tak to riadne pozametam. Robim predsa na svojom.
zedino
29.08.08,14:08
No prave prbiehaju u nas pripravy na stavbu rod. domu, takze zhanam informacie, a dostal som sa k takym ktore mi jednoznacne - samozrejme pri svojpomocnej stavbe usetria kopec penazi - a teda ytong lacnejsi ako tehla v kazdom ohlade, a to nielen ako cena materialu ale cena naslednych uprav, parametre nosnosti a odolnosti hluku su porovnatelne, ale izolacia sa pri tehle musi udajne robit so specialnymi kovovymi hmozdinami, co predrazuje samotne osadzovanie izolacie, na ytong moze ist rovno lepidlo a sietka a na to vnutorna omietka, na tehlu musi ist hruba omietka a tak dalsie vrstvy, co opat predrazuje finalne upravy, takze som sa v konecnom efekte ropzhodol pre ytong lambdu 300 mm + zateplenie asi 100 alebo 150, musim totiz stavat podla zmluvy nizkoenergeticky az pasivny dom :( bohuzial

takze tot moje infosky, pokial nie su spravne tak ma prosim opravte resp. rad sa podelim so svojimi infos, pokial ma niekto zaujem

PS1: projekt som si vybral katalogovy, a co je zaujimave, po preratani materialu a zapocitani ceny prace mi vyslo ze svojpomocne by ma to nemalo vyjst na viac ako 60% ceny ktoru dava firma ku katalogovemu projektu, je to vobec mozne???

PS2: teda ako prepac chandler ci kto to pisal chcem vidiet toho kto bude do ytongu rezat otvor namiesto toho aby rozbil okno, aby sa dostal dnu, ved to je chore, ale ved ...
Wlady
29.08.08,14:55
No prave prbiehaju u nas pripravy na stavbu rod. domu, takze zhanam informacie, a dostal som sa k takym ktore mi jednoznacne - samozrejme pri svojpomocnej stavbe usetria kopec penazi - a teda ytong lacnejsi ako tehla v kazdom ohlade, a to nielen ako cena materialu ale cena naslednych uprav, parametre nosnosti a odolnosti hluku su porovnatelne, ale izolacia sa pri tehle musi udajne robit so specialnymi kovovymi hmozdinami, co predrazuje samotne osadzovanie izolacie, na ytong moze ist rovno lepidlo a sietka a na to vnutorna omietka, na tehlu musi ist hruba omietka a tak dalsie vrstvy, co opat predrazuje finalne upravy, takze som sa v konecnom efekte ropzhodol pre ytong lambdu 300 mm + zateplenie asi 100 alebo 150, musim totiz stavat podla zmluvy nizkoenergeticky az pasivny dom :( bohuzial

takze tot moje infosky, pokial nie su spravne tak ma prosim opravte resp. rad sa podelim so svojimi infos, pokial ma niekto zaujem

PS1: projekt som si vybral katalogovy, a co je zaujimave, po preratani materialu a zapocitani ceny prace my vyslo ze svojpomocne by ma to nemalo vyjst na viac ako 60% ceny ktoru dava firma ku katalogovemu projektu, je to vobec mozne???

PS2: teda ako prepac chandler ci kto to pisal chcem vidiet toho kto bude do ytongu rezat otvor namiesto toho aby rozbil okno, aby sa dostal dnu, ved to je chore, ale ved ...


Ktory projekt si si vybral?
jojkoz
29.08.08,16:39
, takze som sa v konecnom efekte ropzhodol pre ytong lambdu 300 mm + zateplenie asi 100 alebo 150, musim totiz stavat podla zmluvy nizkoenergeticky az pasivny dom :( bohuzial


1. Lambda su len ZBYTOCNE vyhodene peniaze ;) Peniaze oproti klasickemu radsej pridat do izolacie ;)
2. A takymto zlozenim sa isto nestavia pasivny - a tazko Nizkoenergeticky dom ;)
olivin
29.08.08,17:29
1. Lambda su len ZBYTOCNE vyhodene peniaze ;) Peniaze oproti klasickemu radsej pridat do izolacie ;)
2. A takymto zlozenim sa isto nestavia pasivny - a tazko Nizkoenergeticky dom ;)

Prosim ta a co by si odporucil, ked sa chceme priblizit k NED, hoci nebazirujeme na dosiahnuti oficialnych parametrov, len chceme co najnizsie naklady na TUV a hlavne kurenie, pojde o bungalov asi 100m2 uzitkovej plochy, rozmyslame nad pultovou strechou, a zatial to nevyzera na rekuperaciu, nechceme krb. Lokalita stredne Povazie. Aky stavebny material??? V tejto faze preferujeme murovany dom. Ja viem, ze na adekvatnu odpoved su potrebne detaily, ale poprosila by som aspon teoreticky. Dik.
zedino
29.08.08,18:59
ale da sa postavit nizkoenergeticky dom, prestuduj si dostupne informacie, je ich v obehu dost, ak mas na mysli montovany dom ako jedine naj riesenie na NED alebo PD tak si ho postav a potom sa opytam, bol som v takom u znameho a dakujem pekne, aj som v nom spal, a ..., skoda hovorit, zvukvoizolacne vlastnosti o nicom, v noci bolo pocut kazde prevalenie sa spiaceho v ktorej kolvek casti domu, aj s klasickymi materialmi sa da dosiahnut perfektny NED, mozno nie zrovna uplne PD ale NED urcite
zedino
29.08.08,19:02
este na doplnenie, LAMBDA nie su celkom az tak vyhodene peniaze, je jasne ze ich parametre su ratane na lab. podmienky, ale to predsa kazdeho materialu, a cenovy rozdiel nie je az tak vysoky

PS: nikto mi nepotvrdil resp. nevyvratil az takmer polovicu usetrenych penazi pri stavbe svojpomocne, je to realne alebo som niekde blbo zratal?
zedino
29.08.08,19:03
Prosim ta a co by si odporucil, ked sa chceme priblizit k NED, hoci nebazirujeme na dosiahnuti oficialnych parametrov, len chceme co najnizsie naklady na TUV a hlavne kurenie, pojde o bungalov asi 100m2 uzitkovej plochy, rozmyslame nad pultovou strechou, a zatial to nevyzera na rekuperaciu, nechceme krb. Lokalita stredne Povazie. Aky stavebny material??? V tejto faze preferujeme murovany dom. Ja viem, ze na adekvatnu odpoved su potrebne detaily, ale poprosila by som aspon teoreticky. Dik.

no neratat s rekuperaciou a blizit sa k parametrom NED je asi somarina, aspon podla toho co som si pozistoval ja
focus3ccd
30.08.08,05:37
este na doplnenie, LAMBDA nie su celkom az tak vyhodene peniaze, je jasne ze ich parametre su ratane na lab. podmienky, ale to predsa kazdeho materialu, a cenovy rozdiel nie je az tak vysoky

PS: nikto mi nepotvrdil resp. nevyvratil az takmer polovicu usetrenych penazi pri stavbe svojpomocne, je to realne alebo som niekde blbo zratal?

Ja si myslim, ze je to realne usetrit polovicu. Mne doma pred piatimi rokmi, ked som zacinal, tak podavac na stavbe si pytal 1000,- za den v hotovosti v cistom. Takze si to porataj. Napriklad 2 odbornici plus 3 podavaci ti zozeriu na praci za mesiac 40 000+40 000+20 000+20 000+20 000=140 000. A zober si, kolko asi ti piati ludia spravia za mesiac vynasob poctom mesiacov a mas nejake cisla.
Ja som teraz daval stavat komin. Povies si velmi jednoducha skladacka.
Komin schiedel kerastar, z vnutra keramika, z vonku antikor, velmi jednoduche. 6,6m dvaja chlapici to robili 2 hodky a stalo ma to 10000,- Keby som nepotreboval ten papier od nich, tak na to kaslem. Urobim sam.
Chlap povedal, ze je elektrikar, ale ze by sa uz k elektrike viac nevratil. Ja som projektant elektro, ale za dve hodky zarobit 5000, to sa mi moze len snivat v dalsom storoci......

Praca zacina byt na slovensku velmi draha.
jojkoz
30.08.08,08:27
Nechce sa mi teraz pocitat aky je rozdiel medzi klasickym Ytongom a LAMBDOU ale verim tomu ze ked si ten rozdiel ceny preratas na izolaciu - tak dosiahnes lepsie R.

NED si ja predstavujem s tenkou nosnou stenou a hrubou izolaciou. - Lebo stena ma byt dostatocne pevna a izolacia ma byt na to aby izolovala.
Cize povedzme 25 cm mur a 20-25 cm izolacie. ( ja osobne by som daval tehlu + EPS).

S rekuperaciou by som isto pocital - min. s nutenym vetranim - lebo ak mas vsetko pustat oknamy tak sa ti ten NED moc neoplati stavat. Nehovoriac o moznych problemoch pri nedostatocnej vymene vzduchu.
zedino
30.08.08,17:05
hmmm to je zaujimava uvaha, keby som sa vedel dostat k R jednotlivych materialov prepocital by som to, teda tu vyhodnost ci nevyhodnost jednotlivych rieseni, ale problem je ze sa k tymto cifram neviem dostat, otazka je, a to nie pre mna lebo nie sa stavebny ing., ale pre niekoho povolaneho aka je nosnost a pevnost jednotlivych materialov, teda aky najtensi sa da v tom ci onom druhu pouzit
Pistino
13.09.08,19:54
Mne sa pozdava KM Beta. Je to system ktory rata zo zateplenim. Obvodovky maju tusim len 25 cm. Nie je to porobeton a nepotrebujes haldy piesku, lebo sa pouziva lepidlo.
day
22.04.11,18:55
Ahojte,

v pripade, ze tehla stoji o cca 1.000€ menej ako Ytong z coho by ste stavali? Vratia sa peniaze v mensej pracnosti, ........ ?

dakujem
220870
22.04.11,19:06
Pracnosť je približne rovnaká.Z tehly je o niečo väčší odpad a treba prirátať aj doplnkové tehly ak už nie sú priamo v rozpočte.1000€ je dosť asi by som moc nerozmýšlal.
day
22.04.11,19:26
Pracnosť je približne rovnaká.Z tehly je o niečo väčší odpad a treba prirátať aj doplnkové tehly ak už nie sú priamo v rozpočte.1000€ je dosť asi by som moc nerozmýšlal.

= tehla?
220870
22.04.11,19:43
Ja som za tehly aj keby to bolo o čosi drahšie.
day
22.04.11,19:47
Ja som za tehly aj keby to bolo o čosi drahšie.

to je Vasimi znalostami a odpracovanymi rokmi ;), ale co my ... :mee:

o co ide hlavne:
neviem aky je rozdiel pri zateplovani porobetonu a tehly, myslim technicky, financny, ....

dakujem
220870
23.04.11,04:55
Žiadny.O máličko lacnejšie sa zatepluje tehla.Lepšie v nej držia tanierové kotvy .Je menej odpadu.
jar88
23.04.11,05:44
Ja som za tehly aj keby to bolo o čosi drahšie.
Presne tak. Tehla je tehla a naviac ak berieme do úvahy modernejšie spracovanie (mriežkové dutiny), nie je čo riešiť. Čudujem sa, že sa ešte dnes predáva plynosilikát a následne ho aj výrobcovia stále vyrábajú.
day
23.04.11,11:43
moje "obavy",
pri zatepleni treba viac lepidla, EPS nie je priamo na tehle?!, kvoli drazkam na tehle, nasledne mozne horise tepelno-izolacne vlastnosti???
viac prace pri vnutrornych rozvodoch el, voda,... ?!
220870
23.04.11,12:16
Tomuto nerozumiem:pri zatepleni treba viac lepidla, EPS nie je priamo na tehle?!
Rozdiel v množstve požitého lepidla celkovo na celú fasádu môže byť cca + 1 25kg lepidlo použijete viac na tehlu.To cca 5-6€ za dvakrát toľko vyššiu hodnotu zničíte viac hmoždiniek na Ytongu a nebudú nikdy tak držať ako v tehle.
Rozvody.Tehla sa lepšie seká drážkuje ako ytong,najmä hlboké ryhy pre kanalizáciu .
day
23.04.11,12:40
[QUOTE=220870;1726061]Tomuto nerozumiem:pri zatepleni treba viac lepidla, EPS nie je priamo na tehle?!QUOTE]

mozno uz idem do extremov :rolleyes:

musi sa EPS kotvit? nestaci kotvit len rohy a pri oknach?
day
23.04.11,12:50
220870
23.04.11,13:10
Teoreticky sa nemusí kotviť do výšky 6 m .Ale je to riziko.Nemám z toho dobrý pocit.Na Zoborskom ufučanom kopci by som to neskúšal.
Oficiálne dokáže nezateplené murivo vyschnúť na 4,5% ,zateplené na 7-8% zbytkovej vlhkosti.Ytong by mal mať max 45%zabudovanej vlhkosti pri predaji.Reálne máva málo kedy tak málo.Tehla býva úplne suchá.
Nechcem odhovárať alebo nahovárať na to alebo to.
day
23.04.11,13:28
220870
23.04.11,13:33
Žiadny statik nedokáže vyrátať čo ešte vyhovuje a čo už nie.Dkáže vyrátať aký nápor vetra to vydrží jednorazovo ,ale nadokáže vyrátať či to vydrží keď do toho bude vietor búšiť rok v kuse.
marleau
23.04.11,13:44
Žiadny statik nedokáže vyrátať čo ešte vyhovuje a čo už nie.Dkáže vyrátať aký nápor vetra to vydrží jednorazovo ,ale nadokáže vyrátať či to vydrží keď do toho bude vietor búšiť rok v kuse.
:):D:DAlebo decká s loptou...:D:):)
lapejko
25.04.11,17:55
Presne tak. Tehla je tehla a naviac ak berieme do úvahy modernejšie spracovanie (mriežkové dutiny), nie je čo riešiť. Čudujem sa, že sa ešte dnes predáva plynosilikát a následne ho aj výrobcovia stále vyrábajú.
Síce sa opakujem ale tehla je u mňa solídna iba plná, tá sa však už nenosí, tá MODERNÁ MRIEŽKOVANÁ má efekt plnej a teda tepelného mostu po celom obvode, pri ĽAHKOM sekaní sa ľahko vylomí polovica mriežok čo statike veľmi nepomôže, vodu ťahá rýchlejšie ako pórobetón a cena m2 je veľmi zavádzajúca, keďže už v projekte sa počíta so zateplením...
lapejko
25.04.11,18:14
No neviem ;)

Ja osobne prerabam chalupu tak som na nadmurovku pouzil YTONG - lahky a velmi sa mi paci robota snim .

Keby som ale staval novostavbu tak chcem tenky mur (do 25cm) a hrubu izolaciu (20+) - v tomto smere by som asi musel zvolit tehlu, neviem ci by to s ytongom zo statickeho hladiska vyslo, Navyse by sa mi aj viac hodila vyssia akumulacia tepla tehly .........

Celá moja rodina býva v tehlových domoch,trochu novšíe domy majú s klasických pórobetónových tvárnic. Pred 30- mi rokmi deti prišli poobede zo školy, rozhicovali kotol lacnými briketami s NDR, pri večerníčku sme už vetrali , v izbe 25 stupňov, na druhý deň to doobeda vydržalo na 19. Odkedy sa kúri drevom alebo plynom úspornejšie, tie steny akumulujú chlad, aspoň pocitovo. V pórobetonových starších stavbách to až tak nepociťujú, v nových domoch s 37,5 cm ytongovou stenou stačí ak ide podlahovka na prízemí v noci a celý deň sa netopí, alebo moderná kachľová pec so šamotovou prístavbou a elektronickou reguláciou po štyroch hodinách večerného prikladania drží teplo ešte 20 hodín.
alltracboy
27.06.11,10:56
naco sa da vyuzit lepidlo na ytong okrem lepenia ytongu? ostalo mi z minuleho roku asi tak mrte lepidla
TomasHC
27.06.11,11:14
naco sa da vyuzit lepidlo na ytong okrem lepenia ytongu? ostalo mi z minuleho roku asi tak mrte lepidla

Z minuleho roku? Ak stvrdlo, tak hodit niekde do jamy :D
alltracboy
27.06.11,11:42
ak by stvrdlo tak sa nepytam.
TomasHC
27.06.11,12:14
ak by stvrdlo tak sa nepytam.

Pozri tech. list, mozno sa s tym da lepit EPS, alebo to niekomu predaj...
alltracboy
27.06.11,13:42
ked mam v murive nejake vacsie kusy vylupnuteho ytongu a viditelne uchopove kapsy, mozem to zatriet perlitovou maltou?
220870
27.06.11,16:52
Lepidlo má svoju záruku ktorá platí len pri dodržaní skladovacích podmienok.To lepidlo je po takej dobe nepoužiteľné na nič normálne.Tie kapsy a diery s tým môžete vymazať,len v tom prípade ak budete následne zateplovať..
alltracboy
27.06.11,17:25
no zateplovat budem z vonku, ja mam diery aj z vnutra. myslel som ze perlitova tepelnoizolacna malta bude lepsia ako najaka klasicka.. chcem co najviac vyuzit tepelny odpor steny. akurat zistujem cim omietat ytong..steny su pekne rovne az na veniec ktory je ako preklad..tam to odskakuje cca 5mm. trapi ma aj klasicka otazka sietka alebo nie. lebo nechcem dopadnut tak ze usetrim par korun a budem mat nejaku sancu na praskliny. sietka stoji par korun a nalepit si ju dokazem sam.. len som cital ze baukleber nie, ze je lepsia nejaka jemna omietka a na to maxima od baumitu. Aj ked ja nemam nic ani proti baukleberu, aspon by nesla vlhkost cez steny v takej miere.

co sa tyka lepu ytong, este trochu miniem na obmurovanie WC + sprchovy kut a pojde do smeti. mam to zabalene v igelitovych vreciach na suchom mieste, ale uz sa mi zda ze zacina tvrdnut. nemam s tym aspon sokel natriet? :D
alltracboy
28.06.11,07:15
ak by sa presietkoval porobeton z vnutra duokontaktom. tak by to malo vyssiu paropriepustnost ako baukleber.. preco sa to tak nerobi? cena nieje az tak rozdielna.
day
24.08.11,06:14
ahojte,

ideme kupovat material na HS a zostali mi dve ponuky, pezinska tehla a ytong. rozdiel je 800€ v prospech pezinku, co by ste zobrali, vrati sa rozdiel 800€ pri stavbe z porobetonu?

viac menej budem stavat svojpomocne
alltracboy
24.08.11,06:31
ked sa s tym chces hrat sam tak kup ytong. minimalne sa do toho dobre robia drazky :D a tiez si myslim ze tepelny odpor ytongu vs pezinska bude lepsi. Tiez si uvedeom kolko malty minies na pezinsku a kolko lepu na ytong. Aj ked pisu ze na jednu paletu minies jedno vrece, tak realne z vreca spravis mozno aj dve palety.
day
24.08.11,06:45
ked sa s tym chces hrat sam tak kup ytong. minimalne sa do toho dobre robia drazky :D a tiez si myslim ze tepelny odpor ytongu vs pezinska bude lepsi. Tiez si uvedeom kolko malty minies na pezinsku a kolko lepu na ytong. Aj ked pisu ze na jednu paletu minies jedno vrece, tak realne z vreca spravis mozno aj dve palety.

pezinok je tiez na lepidlo
alltracboy
24.08.11,10:18
porobeton je fajn.
alltracboy
31.08.11,17:50
nasiel som vyuzitie na to ytong lepidlo. Zatieram nim drazky po kabloch. Na to pojde sietka.
day
31.08.11,18:28
vela majstrov hovori, ze na ytong netreba sietku, len na rohy, ma niekto osobne skusenosti?
220870
31.08.11,18:51
Na suchý ytong netreba sieť.Ani vtedy netreba sieť ak nanesiete 10-12mm omietky.
day
31.08.11,18:58
... a na tehlu?
220870
31.08.11,19:00
Dávať na tehlu sieť je smrtelný hriech.
alltracboy
31.08.11,19:06
naposledy som zacul uz od dvoch ludi ze vapenna omietka z ytongu casom opadne. Co je na tom pravdy?
petermikuláš
05.09.11,11:05
Ja som za tehly aj keby to bolo o čosi drahšie.

Ja ako zdravotník som za tehlu. Z pohľadu zdravotnej nezávadnosti a zdravého životného štýlu u mňa vedie tehla. Tým nechcem povedať, že ytong je zdravotne závadný len tá tehla je u mňa na tom o čosi lepšie. O tzv šedom pórobetóne radšej ani nehovorím, z toho by som už určite nestaval.
Frukotka
05.09.11,14:12
Myslim, ze tvarovky z EPS (expandovaneho penoveho polystyrenu) mozu zdravotnou nezavadnostou lahko konkurovat spominanym materialom. A okrem toho sa nimi moze dosiahnut pasivny standard, co je v tomto obdobi asi najvacsia vyhoda pri uvazovani o stavbe domu...
LucasKE
05.09.11,14:39
Ja ako zdravotník som za tehlu. Z pohľadu zdravotnej nezávadnosti a zdravého životného štýlu u mňa vedie tehla. Tým nechcem povedať, že ytong je zdravotne závadný len tá tehla je u mňa na tom o čosi lepšie. O tzv šedom pórobetóne radšej ani nehovorím, z toho by som už určite nestaval.
Prečo by si určite nestaval zo šedého pórobetónu? Určite myslíš porfix, ktorý sa vyrába z popolčeka. Máš informácie, že šedé tvárnice sú škodlivé? Alebo je to len tvoja domnienka, pretože je tam použitý popolček?
220870
05.09.11,14:54
Myslim, ze tvarovky z EPS (expandovaneho penoveho polystyrenu) mozu zdravotnou nezavadnostou lahko konkurovat spominanym materialom. A okrem toho sa nimi moze dosiahnut pasivny standard, co je v tomto obdobi asi najvacsia vyhoda pri uvazovani o stavbe domu...
....a treba ich murovať na montážnu penu.
Frukotka
05.09.11,15:34
....a treba ich murovať na montážnu penu.
nie, netreba...Zapadaju do seba ako lego stavebnica a zalievaju sa betonom
alltracboy
05.09.11,18:14
polystyrem z vnutra..blee.
petermikuláš
05.09.11,18:39
Prečo by si určite nestaval zo šedého pórobetónu? Určite myslíš porfix, ktorý sa vyrába z popolčeka. Máš informácie, že šedé tvárnice sú škodlivé? Alebo je to len tvoja domnienka, pretože je tam použitý popolček?
Áno mal som na mysli tvárnice vyrábané z popolčeka. V minulosti sa zistilo,že niektoré materiály ako napr. popolček, troska, škvara obsahujú významné množstvá prírodných rádionuklidov, ktoré vo zvýšenej koncentrácii môžu škodiť ľudskému zdraviu. Porfix má na svojej stránke správu o priebežnom overovaní obsahu arzénu, hmotnostnej aktivity rádia, plošnej exhalácie radónu a ekotoxicity v pórobetónových výrobkoch firmy PORFIX – pórobetón a.s., vyrábaných z elektrárenského popolčeka produkovaného v elektrárni v Zemianskych Kostoľanoch realizovanú Úradom verejného zdravotnícvta SR, takže ich výrobky sú označované ako zdravotne nezávadné čo sa týka stanovených limitov daných škodlivín. Vždy je to však otázka prekročených resp.neprekročených limitov škodlivín. U tehly tieto problémy nie sú. Iná vec je ale samozrejme ak niekto zvolí tehlu a namiesto malty použije polyuretánovú penu. To je už o niečom inom. Napr. formaldehyd je celosvetovo uznaný ako karcinogén. Málokto ale vie, že také obyčajné OSB dosky či drevotrieskové dosky sú ho plné. Ale existujú aj OSB dosky bez formaldehydu. Ak napr. sa niekto rozhodne postaviť si drevodom s cieľom zdravého bývania a použije klasické OSB dosky tak síce postaví drevodom, ale o zdravom bývaní pre seba a svoje deti nemôže byť ani reči. Podobne je to napr. s nátermi na drevo. Na trhu je obrovské množstvo náterových látok od plne škodlivých až po najmenej škodlivé, resp. zdravotne nezávadné. Málokoho ale zaujíma zloženie výrobku. Podstatné je, že je to hotové rýchlo a pohodlne. Je zaujímavé ako mnohí laici /mám na mysli nezdravotníci/ začínajú tieto veci vnímať. Napr. 220870 tu niekde na porade raz písal ako sa mu rozdielne dýcha v prostredí, kde sú strojové omietky a kde sú klasické vápenné. No a presne o tom to je. Samozrejme celá problematika je omnoho širšia a zložitejšia.
day
05.09.11,18:44
Áno mal som na mysli tvárnice vyrábané z popolčeka. V minulosti sa zistilo,že niektoré materiály ako napr. popolček, troska, škvara obsahujú významné množstvá prírodných rádionuklidov, ktoré vo zvýšenej koncentrácii môžu škodiť ľudskému zdraviu. Porfix má na svojej stránke správu o priebežnom overovaní obsahu arzénu, hmotnostnej aktivity rádia, plošnej exhalácie radónu a ekotoxicity v pórobetónových výrobkoch firmy PORFIX – pórobetón a.s., vyrábaných z elektrárenského popolčeka produkovaného v elektrárni v Zemianskych Kostoľanoch realizovanú Úradom verejného zdravotnícvta SR, takže ich výrobky sú označované ako zdravotne nezávadné čo sa týka stanovených limitov daných škodlivín. Vždy je to však otázka prekročených resp.neprekročených limitov škodlivín. U tehly tieto problémy nie sú. Iná vec je ale samozrejme ak niekto zvolí tehlu a namiesto malty použije polyuretánovú penu. To je už o niečom inom. Napr. formaldehyd je celosvetovo uznaný ako karcinogén. Málokto ale vie, že také obyčajné OSB dosky či drevotrieskové dosky sú ho plné. Ale existujú aj OSB dosky bez formaldehydu. Ak napr. sa niekto rozhodne postaviť si drevodom s cieľom zdravého bývania a použije klasické OSB dosky tak síce postaví drevodom, ale o zdravom bývaní pre seba a svoje deti nemôže byť ani reči. Podobne je to napr. s nátermi na drevo. Na trhu je obrovské množstvo náterových látok od plne škodlivých až po najmenej škodlivé, resp. zdravotne nezávadné. Málokoho ale zaujíma zloženie výrobku. Podstatné je, že je to hotové rýchlo a pohodlne. Je zaujímavé ako mnohí laici /mám na mysli nezdravotníci/ začínajú tieto veci vnímať. Napr. 220870 tu niekde na porade raz písal ako sa mu rozdielne dýcha v prostredí, kde sú strojové omietky a kde sú klasické vápenné. No a presne o tom to je. Samozrejme celá problematika je omnoho širšia a zložitejšia.




uvedene tvrdenia by urcite zaujimali viacere firmy, hlavne porfix, rozpiste sa, kde je problem? z porfixu stavia cca 30% slovakov
220870
05.09.11,19:18
Popolček obsahuje kadejaké svinstvo.Najmä za komančov v týchto peciach(elektráreň Nováky uholná) pálili spolu s uhlím kadejaký odpad z chemičky v Novákoch.Podobne je teraz v móde pridávať chemikálie napr. staré lieky, pneumatiky do pecí kde sa pečie cement(Holcim) a ešte to tie hovä...á nazývajú zeleným cementom.To samé čo OSB sú plávajúce podlahy.Ak by ten bordel čo predávajú na slovensku predávali v Rakúsku tak by ich na mieste postrielali.
petermikuláš
05.09.11,20:20
Popolček obsahuje kadejaké svinstvo.Najmä za komančov v týchto peciach(elektráreň Nováky uholná) pálili spolu s uhlím kadejaký odpad z chemičky v Novákoch.Podobne je teraz v móde pridávať chemikálie napr. staré lieky, pneumatiky do pecí kde sa pečie cement(Holcim) a ešte to tie hovä...á nazývajú zeleným cementom.To samé čo OSB sú plávajúce podlahy.Ak by ten bordel čo predávajú na slovensku predávali v Rakúsku tak by ich na mieste postrielali.

Ste to trafili presne po hlavičke s tými plávajúcimi laminopodlahami. Pri laminopodlahách existujú tri stupne úrovne exhalácie formaldehydu do prostredia tzv. triedy E1, E2 a E3. V Nemecku a Rakúsku sa nesmie predávať na trhu nič okrem E1. Problém je, že naša legislatíva toto neupravuje a je možné u nás predávať aj triedu E2 a aj E3. Ale za ešte väčší problém považujem to, že u nás nemusí byť podlaha triedy E2 alebo E3 vôbec takto označená. To znamená, že ak sa prejdete po predajni s laminopodlahami nájdete podlahy s označením E1 a ostatné bez tejto značky. Tie neoznačené sú takmer isto všetko triedy E3, resp. E2, ktoré v Nemecku ani Rakúsku nesmú byť predávané, kvôli nadlimitným únikom škodlivín do prostredia poškodzujúcim tak ľudské zdravie.
Pre "day": no veď práve som to písal, že porfix má na svojej stránke správu regionálneho úradu verejného zdravotníctva o tom, že ich výrobky neprekračujú povolené limity škodlivín /týka sa to hlavne toho popolčeka/. Osobne by som však presne tak ako píše 220870 tomu popolčeku moc nedôveroval, hoci podľa našej legislatívy je teraz všetko OK. Osobne pokiaľ sa dá sa vyhýbam aj tomu cementu s prímesou popolčeka. Netreba pritom robiť paniku, len je dobré sa viac zaujímať o to čo kupujeme a z čoho staviame pre naše deti pretože ako tu už bolo viackrát spomenuté na Slovensku sa predáva úplne všetko a mnoho z toho nevyhovuje legislatívnym predpisom iných európskych krajín hoci u nás sa to veselo predáva a kupuje vo veľkom. Vyhneme sa tak neskorším mnohým návštevám zdravotníckych ambulancií.
LucasKE
06.09.11,05:36
Minulosti by som sa veľmi nedržal a ako to bolo za komančov to už vôbec nie. Dnes sú technológie určite inde. Porfix sa vyrába aj predáva v Čechách a tiež spĺňa normy. Tým ale nechcem obhajovať. Chcem povedať iba to, že netreba ľudí strašiť vetami: "Šedý pórobetón by som určite nekupoval", to je ako by si vravel "v tescu by som určite nekupoval".
Ľudia, ktorí majú mesačný plat 3000 Eur asi nekupujú v Tescu a nestavajú z Porfixu, ale pre bežných ľudí nakupovanie v Tescu a stavanie z Porfixu by nemalo byť zatracované, keď to spĺňa normy.
day
06.09.11,06:13
pre porfix som sa nerozhodol z dovodu - azbest. pred casom sa vo velkom pouzival a teraz je zakazany, ale kazda minca ma dve strany, casom sa mozmo dozvieme nieco aj o inych produktoch
Frukotka
06.09.11,08:13
polystyrem z vnutra..blee.
urcite lepsie ako popolcek...
ciners
06.09.11,08:20
Tak uz nam ostava len drevo a slama. To nezartujem, pre mna je to sen mat dom z dreva, slamy a kamena.
petermikuláš
06.09.11,08:39
Minulosti by som sa veľmi nedržal a ako to bolo za komančov to už vôbec nie. Dnes sú technológie určite inde. Porfix sa vyrába aj predáva v Čechách a tiež spĺňa normy. Tým ale nechcem obhajovať. Chcem povedať iba to, že netreba ľudí strašiť vetami: "Šedý pórobetón by som určite nekupoval", to je ako by si vravel "v tescu by som určite nekupoval".
Ľudia, ktorí majú mesačný plat 3000 Eur asi nekupujú v Tescu a nestavajú z Porfixu, ale pre bežných ľudí nakupovanie v Tescu a stavanie z Porfixu by nemalo byť zatracované, keď to spĺňa normy.

Ani to nezatracujem, len som napísal, že ja by som ho nepoužil, ale to neznamená, že iní by ho nemali. Každý má slobodnú vôľu a môže sa rozhodnúť ako chce. Len ako správne podotkol "day" poznatky sa časom niekedy menia a napr. azbest je toho tiež príkladom. Podľa súčasnej legislatívy ak má niekto doma čo i len jednu azbestovú rúru a chce ju odstrániť mal by volať certifikovanú firmu, ktorá má povolenie na narábanie s azbestom. Predtým z toho stavali takmer všetko. Z extrému do extrému.
Myslím, že u nás je používanie azbestu zakázané od 2004 roku. Ale napríklad v Ćíne azbest ako dokázaný karcinogén zakázaný vôbec nie je a používajú ho tam stále a majú obrovské fabriky na azbest. Pentachlórfenol bol v Nemecku zakázaný v stavebnom priemysle v roku 1987 a používanie lindanu o päť rokov neskôr, stalo sa to však až na základe súdnych sporov a dôkladného výskumu, obe chemikálie sa vyskytovali hlavne v impregnačných náteroch, v lepidlách lakoch, farbách v podlahových krytinách. Podobne je treba si dávať pozor hlavne na Isokyanáty, Formaldehyd, polychlórové bifenyly, polycyklické aromatické uhľovodíky,Benzol a pod. Na všetky menované sú dnes dokázané výskumné štúdie preukazujúce jednoznačne škodlivý efekt na ľudské zdravie ak je im človek dlhšiu dobu vystavený. Chcem tým iba povedať, že je užitočné pri kúpe akéhokoľvek stavebného materiálu nezaujímať sa len a len o cenu, ale aj o zloženie výrobku, prípadne o jeho vplyv na ľudské zdravie. V konečnom dôsledku človek, ktorý sa zaujíma iba o cenu totižto vôbec nemusí ušetriť. V živote som sa opakovane presvedčil, že platí ono príslovie "nie som taký bohatý, aby som si mohol dovoliť kupovať lacné veci". Samozrejme všetko je otázka miery. Je asi iné keď si dáte montážnu penu okolo okna /na každej jednej bez ohľadu na výrobcu a značku máte upozornenie, že obsahuje isokyanáty/ako keď by ste si z nej urobili celú stenu. Rovnako je iné, keď má niekto všetok drevotrieskový nábytok dovezený z najškodlivejšej a najlacnejšej drevotriesky z Číny, k tomu pod podlahou pochybné OSB, na tom E3 laminopodlahu, príp. pochybné a neoverené omietky či nátery. Takýto človek keď začne so svojimi deckami a príp. aj so sebou chodiť po v lepšom prípade po alergológoch sa nemôže diviť. Viackrát som pacientom vysvetľoval, že namiesto užívania ďalších a ďalších liekov stačí vymeniť napr. posteľ na ktorej spia a je po problémoch. Opakovane tu vy stavbári zdôrazňujete /a máte pravdu/, že keď má niekto napr. vlhký dom, mal by odstrániť príčinu vlhnutia, inak mu bude vlhnúť stále a nejaké tabletky na vlhkosť mu asi moc nepomôžu. A presne tak je to aj s ľudským zdravím a našim organizmom. Pokiaľ neodstránite vplyv nejakého patogénu z prostredia /napr. toho formaldehydu vnikajúceho do Vášho organizmu/ môžete sa liečiť koľko chcete. Budete mať síce sčasti výsledky /ak máte dobrého doktora/, ale ak identifikujete patogén a odstránite ho, máte vyhraté.
alltracboy
06.09.11,08:40
radsej ten popolcek. cez ten ked natiahnem parozabranu tak mi do domu nic nepojde. Cez EPS sa zle uchytava cokolvek, bal by som sa v tom tahat elektrointalaciu atd..
Frukotka
06.09.11,09:34
mozno cez parozabranu neprejde nic okrem TEPLA...to unikne!
EPS predavany na Slovensku by mal byt v samozhášavej úprave, takze tahat elektroinstalaciu by som sa nebal, okrem toho lahsie vyrezem nieco do polystyrenu ako vysekam do tehly...
alltracboy
06.09.11,09:51
preco by malo uniknut? pokial by som chcel dom ako ty pises, tak ho spravim z 15cm betonovych tvarnic a zvonku dam 25cm EPS. Skladat dom z tych kvazy lego eps tvarnic je drahe a nefektivne. Nemam nic proti zateplovaniu, ale davat izolant zvnutra aj z vonku je hlupost.
LucasKE
06.09.11,09:55
Dnes je doba, kde je takmer všetko škodlivé. Ani dýchať by sme nemohli, lebo vzduch je zlý, ani jesť, lebo všade sú E-čka.
Tak ako písal ciners, ostáva naozaj postaviť dom z dreva a slamy, napríklad niekde v divočine, pestovať vlastnú zeleninu a ovocie, chovať domáce zvieratá... určite sú takú ľudia.
Ale v dnešnej dobe, keď chce mladý človek stavať dom, tak siahne aj po šedom pórobetóne - bohužial, lebo cena nepustí.
A taký ytong je nezávadný? určite obsahuje škodlivé látky, len v menšom množstve.
Ja chcem stavať na budúci rok, ale vôbec nemám jasno z čoho :)
vratnik
06.09.11,10:36
Myslím si, že oveľa väčší vplyv na zdravie ako je napr. laminátová podlaha, formaldehyd v drevotrieske, alebo výpary z nových plastových okien má celkový životný štýl, vrátane stravovania. Darmo budete mať dom z hliny, keď budete pribratý až obézny z gebulín vyrobených zo sóje resp. GMO kukurice Roundup ready, ktorá sa cez potravinový reťazec dostane do vášho žalúdka a ani neviete ako. Napr. v práci strávite podstatnú časť života a pri pohovore sa nepýtate, z čoho bola budova postavená, akej triedy je laminát a odmietnete pracovať v miestnosti s drevotrieskovým nábytkom.
Zdravo sa stravovať, dostatok pohybu, nestresovať sa z prkotín a nemusíte riešiť triedu laminátovej podlahy.
Frukotka
06.09.11,11:52
preco by malo uniknut? pokial by som chcel dom ako ty pises, tak ho spravim z 15cm betonovych tvarnic a zvonku dam 25cm EPS. Skladat dom z tych kvazy lego eps tvarnic je drahe a nefektivne. Nemam nic proti zateplovaniu, ale davat izolant zvnutra aj z vonku je hlupost.
keby si dal na betonove tvarnice 25cm polystyren tak:
1.) sa nedoplatis za kotvy na uchytenie takeho hrubeho polysterenu
2.) medzi jednotlivymi platnami takeho hrubeho polysterenu vzdy vzniknu medzery, ktore musis niecim vyplnat (opat nakladne)

hlupost je akurat to, ked davas EPS iba zvnutra alebo tenku vrstvu iba zvonka...

preto si myslim, ze to az take drahe a neefektivne s lego eps tvarnicami nie je...
petermikuláš
06.09.11,12:31
Dnes je doba, kde je takmer všetko škodlivé. Ani dýchať by sme nemohli, lebo vzduch je zlý, ani jesť, lebo všade sú E-čka.
Tak ako písal ciners, ostáva naozaj postaviť dom z dreva a slamy, napríklad niekde v divočine, pestovať vlastnú zeleninu a ovocie, chovať domáce zvieratá... určite sú takú ľudia.

Takto extrémne by som to nebral. Vždy sú totiž veci a faktory, ktoré nemôžeš ovplyvniť (vzduch, ktorý dýchaš, alebo tak ako písal "vratnik": prostredie v práci kde tráviš podstatnú časť života neovplyvníš z čoho bola budova postavená, akej triedy je laminát a drevotrieskový nábytok /teda pokiaľ nie si šéf/ a faktory, ktoré môžeš ovplyvniť - napr. z čoho si postavíš svoj dom, alebo, ktorý z už postavených si kúpiš, aký si kúpiš nábytok, s akou farbou vymaluješ, s čím natrieš podlahu, akú dáš omietku, čo budeš jesť apod. To znamená tieto veci môžeme ovplyvniť ak chceme. No a práve ako som písal predtým všetko je otázka množstva. Ak náhodou chodím do práce, kde je naozaj kopa patogénov je rozdiel či prídem aj domov, kde je približne rovnako tých patogénov /prípadne aj viac/, alebo prídem domov, kde je tých patogénov minimálne. V tom druhom prípade výrazne eliminuješ vznik niektorých ochorení, v tom prvom prípade si môžete chystať kartičku poistenca. Je to vždy len otázka času.
Inak s tým zdravým životným štýlom môžem rozhodne len súhlasiť pretože takýmto spôsobom výraze posilňujete svoj imunitný systém a ten potom keď bude treba ochráni Váš organizmus v boji so škodlivinami /samozrejme znova je to otázka množstva/. A k tým éčkam v potravinách som chcel povedať, že ani zďaleka nie všetky sú škodlivé. Zdraviu škodlivých je len isté malé množstvo z nich, niektoré sú zasa priam zdraviu prospešné. Zase je to trošku zložitejšie.
alltracboy
06.09.11,12:43
keby si dal na betonove tvarnice 25cm polystyren tak:
1.) sa nedoplatis za kotvy na uchytenie takeho hrubeho polysterenu
2.) medzi jednotlivymi platnami takeho hrubeho polysterenu vzdy vzniknu medzery, ktore musis niecim vyplnat (opat nakladne)

hlupost je akurat to, ked davas EPS iba zvnutra alebo tenku vrstvu iba zvonka...

preto si myslim, ze to az take drahe a neefektivne s lego eps tvarnicami nie je...
no ehm. dobre.. na to fakt nemam slov ani chut sa hadat. Ja viem ako sa zatepluje tak hruby eps aj s 10cm kotvou a dokonca to spravit bez medzier. Ja by som chcel vidiet ako dopadnu tie lego tvarnice po pol roku hrubej stavby. ja mam ytong celkom dosekany co sa sem tam zavadi rebrikom lebo padne doska.. nehovorim o tom ze epx na fasade kde mam veniec je uz od uv na povrchu prachnivy.
LucasKE
06.09.11,13:04
Takto extrémne by som to nebral. Vždy sú totiž veci a faktory, ktoré nemôžeš ovplyvniť...
Ja to extrémne nechcem brať, iba si stále myslim, že zvoliť porfix (šedý pórobetón) pre stavbu nie je chyba.
V porovnaní s ostatnými škodlivými vecami je podľa mňa prkotina či sa zvolí tehla, ytong, porfix. Všetko má svoje výhody aj nevýhody ale je určite dobre vedieť aké nevýhody bude mať moja voľba.