zuzkic
28.08.08,08:18
Dobrý deň chcela by som sa spýtať, som podnikateľ v JU, je možné požiačanie auta na podnikanie od súrodenca resp.známenho, účt.by sa paušálne. Treba zmluvu ......???
betka
28.08.08,17:52
1. SZČO, kt. nemá vo firme automobil, používa na pracovné cesty auto svojho súrodenca .... Môže mať so svojim súrodencom zmluvu o nájme, alebo i zmluvu o výpožičke (bezodplatné vypožičanie). Touto zmuvou sa využíva auto riadne a v súlade s účelom, na kt. bol v zmluve dohodnutý alebo ktorému obvykle slúži. Toto vypožičané auto je potrebné chrániť pred zničením, stratou a poškodením. Do daňových výdavkov potom môžem uplatniť výdavky ako sú: bežná údržba v spojitosti s podnikaním, výdavky na spotrebované PHM. (19/2/l)

2. Môžete uzatvoriť zmluvu o nájme DP. (ale pre súrodenca by znamenal prenájom: živnostenské oprávnenie)

Podľa pokynov DR SR. si môže výdavky podľa par.19/2/e uplatniť len ten podnikateľ, kt. využíva pri pracovných cestách v súvislosti s podnikaním vlastné MV (nie prenajaté, alebo vypožičané)...nezahrnuté do OM, uplatní si do dańových výdavkov náhradu+PHM.

Nerozumiem poznámke-účtovalo by sa paušálne. Nájom vozidla? Ak ano, viď bod 2. Na prenájom hmotného majetku je potrebná živnosť.

Alebo ste SZČO a uplatňujete si paušálne výdavky vo výške 40, resp 60%. Ak si upl. paušálne výdavky, potom neúčtujete, nie ste UJ.
zuzkic
29.08.08,14:58
Veľmi pekne ďakujem, s tým paušálne som myslela, že auto by nebolo v majetku ale účtovala by sa len amortizácia
Martina1122
11.10.10,15:36
Dobry den!

Zaujima ma, ci je mozne aby firma prenajala auto od FO v pripade, ze tato FO je sucasne aj spolocnikom v danej firme teda s.r.o - čke.

Dakujem
Mirka.V
11.10.10,20:13
dobrý deň ...
ak je zaplatená PZP na auto v JU .. rozpočítavajú sa náklady? alebo idú do daňových výdavkov vtedy,kedy sú uhradené? Ďakujem
Monika Kováčová
12.10.10,06:18
Dobry den!

Zaujima ma, ci je mozne aby firma prenajala auto od FO v pripade, ze tato FO je sucasne aj spolocnikom v danej firme teda s.r.o - čke.

Dakujem
Áno, napr. na základe zmluvy o prenájme dopravného prostriedku podľa § 630. Obchodného zákonníka. :)

Vzor prikladám:
veronikasad
12.10.10,06:19
dobrý deň ...
ak je zaplatená PZP na auto v JU .. rozpočítavajú sa náklady? alebo idú do daňových výdavkov vtedy,kedy sú uhradené? Ďakujem
al myslíš niečo podobné ako časové rozlíšenie v PU - v JU to tak nefunguje. VOZD je v čase zaplatenia.
Monika Kováčová
12.10.10,06:24
dobrý deň ...
ak je zaplatená PZP na auto v JU .. rozpočítavajú sa náklady? alebo idú do daňových výdavkov vtedy,kedy sú uhradené? Ďakujem

základná zásada v JÚ: príjmy a výdavky sú zahrňované do základu dane v období, kedy boli skutočne zaplatené.

Výnimka: ZoDP § 19
(4) Nájomné, odplaty (provízie) za sprostredkovanie, a to aj ak ide o sprostredkovanie na základe mandátnych zmlúv alebo podobných zmlúv, 91) uhrádzané fyzickej osobe sa zahrnú do daňových výdavkov v zdaňovacom období, v ktorom boli zaplatené. Zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.
vladino45
11.01.11,19:34
Som SZČO, chcem si požičať auto od svokra ( starobný dôchodca ) - na základe zmluvy o nájme - za poplatok. Zmiatol ma príspevok č.2 - prenájom = živnostenské oprávnenie ( pre svokra ) je to pravda ?? A ďalšia otázka v súvislosti s prijatým zákonom ohľadne zdravotných odvodov z prenájmu, týka sa to aj prenájmu hnuteľných vecí?? Ďakujem