mamina h.
28.08.08,09:40
Dobry den, poprosim vas o nazor, mame byt 35m2 s vysokymi stropmi 3.60m, ideme ho kompletne rekonstruovat a vahame, ci tam dat plynove alebo elektricke kurenie, neporadite?

Plynove kurenie ma podla vraj vyssie naklady na realizaciu v porovnani s elektrikou, potom mesacne platby by mali byt vraj nizsie, ale vraj su teraz nejake nove typy elektrickych vykurovacich spotrebicov, ktore maju velmi nizku spotrebu, porovnatelnu s plynovym kurenim, vopred dakujem za kazdy nazor, pekny vikend :)
jojkoz
28.08.08,09:51
KW je KW a nic ho nevyrobi z nicoho.

Laicky pokial to zrekonstrujete tak ze dom bude mat nizke tepelne straty - tak sa oplati elektrika - hlavne s nizkymi vstupnymi nakladmy - priamo v rekuperacii, ci podlahove elektricke kurenie.

Pokial bude mat doma tep. stratu velku tak uz zrejme aj s navratnostou vyjde lepsie plyn.
Zoltán Kovács
28.08.08,09:58
Ide o byt, zrejme v bytovom dome. Takže rekuperácia, podľahovka asi do úvahy neprichádza.

K tomu el.vykurovaniu: sú rozvody tak dimenzované, aby to utiahlo?
zuzik29
29.08.08,13:52
ja by som pouvazovala aj o znizeni stropu, budete tym padom vykurovat mensi priestor. Myslim ze aj v bytoch sa davaju podlahovky, elektricke rohoze. Ale dom by mal byt zatepleny, vymenene okna...
petmar
29.08.08,17:34
Pri 35 m2, asi 1-izbový byt? nebude rozdiel markantný. Len tak ako tu všetci píšu, rekonštrukciu zamerať aj na riadne zateplenie, zníženie stropu, výmenu okien, potom môže byť aj dobre navrhnutá elektrika.
Poznám rodinu v 1-izb. zateplenom byte, kde majú vlastný plynový kotol ale kúria si olejovým radiátorom, vykúri celý priestor,., No nevravím, že je to dobre, určite je to drahšie ako plyn.