SMartina
28.08.08,15:22
Dobrý deň. Omylom som zaplatila odvod do SZP zo súkromného účtu za s.r.o.. Stalo sa to už niekomu? Je to problém? Alebo to vedia započítať ako správnu úhradu? A ako to zaúčtovať? Bolo by správne, ak by som prefotila súkromný účet tú stranu kde je odoslaný odvod a zaúčtovala by som to do pokladne ako hotovostnú úhradu? Ale existuje aj iný spôsob? Vopred ďakujem za radu každému. :)
Rozalka
28.08.08,14:03
1) oznámiť do SZP číslo účtu, inak budú mať problém so spárovaním predpisu a úhrady
2) aký je vzťah "vlastníka" súkromného účtu k s.r.o.?
Vranová
28.08.08,14:04
postupovala by som takto:
- zaplatila by som to ešte raz z účtu s.r.o. a požiadala by som ZP, aby preplatok ktorý vnikol dvojitou úhradov bol poukázaný na účet /uviedla by som ten súkromný/!

to sa Ti fakt podaril husársky kúsok! stáva sa hocičo! vždy je riešenie...
Zoltán Kovács
28.08.08,14:31
1) oznámiť do SZP číslo účtu, inak budú mať problém so spárovaním predpisu a úhrady
2) aký je vzťah "vlastníka" súkromného účtu k s.r.o.?


Snáď platbu poistného spárujú podľa var.symbolu a nie číslu účtu. ;)
Rozalka
28.08.08,14:32
Nepoznáš úradníkov v ZP? Do výkazu uvádzame číslo účtu, predpokladám, že oni si ho niekde tiež uvedú a očakávajú odtiaľ platbu.
Paula
28.08.08,14:38
Tiež by som zaplatila ešte raz zo správneho účtu a požiadala ZP o vrátenie nepríslušnej platby.
Zoltán Kovács
28.08.08,14:41
Nepoznáš úradníkov v ZP? Do výkazu uvádzame číslo účtu, predpokladám, že oni si ho niekde tiež uvedú a očakávajú odtiaľ platbu.

Máš pravdu, ale mne osobne logika niečo iné hovorí. ;) Mne niekedy sa stáva, že zaplatím za klienta z môjho súkromného účtu odvod napr. pod jeho var.symbolom, a zatiaľ našťastie neboli problémy s identifikáciou.
cloe
28.08.08,14:45
Tiež si myslím, že ak udala správny VS, tak neni problém. Myslím, že tento údaj je pre spárovanie dôležitejší. No a myslím, že ak by som chcela mať istotu, tak si to overím na ZP, či nemám nedoplatok. Myslím, že sú to zbytočné papierovačy - žiadosť o vrátenie a znovu príkaz na úhradu.
Rozalka
28.08.08,14:54
Tety v poisťovniach sú veľmi zakomplexované, je dobré s nimi mať čistý stôl a najmä svätý pokoj.
Paula
28.08.08,15:00
Hm, nech si každý urobí, ako mu vyhovuje a ako sa mu potom bude ľahšie spať, nemusíme sa tu pobiť;).
cloe
28.08.08,15:07
Hm, nech si každý urobí, ako mu vyhovuje a ako sa mu potom bude ľahšie spať, nemusíme sa tu pobiť;).

Áno, toto fakt nie je dôvod na bitku:D
SMartina
28.08.08,17:24
Ďakujem. Navštívim ZP a skúsim im vysvetliť čo sa stalo a dúfam, že to pochopia a spáruju platbu. Súkromný účet je na meno konateľa s.r.o., ktorej som to nesprávne zaplatila.
cloe
28.08.08,17:58
Musím sa teraz priznať, že som si prečítala len nadpis témy a na základe toho som mylne reagovala v domnení, že ide o FO. V prípade s.r.o. by som tiež postupovala tak ako tu už bolo spomínané, teda vrátiť platbu na súkromný účet konateľa a znovu zaplatiť z firemného účtu. To už je o inom.
Sorry.;)
Paula
29.08.08,06:49
Snáď platbu poistného spárujú podľa var.symbolu a nie číslu účtu. ;)


Ja k tomuto perličku pridám, aj keď išlo o sociálku. Pri kontrole za 10-ročné obdobie si overovali preplatok v roku 2005 (2 x odvedené poistné za 1 mesiac) a to tak, že nakukli do firemného účtu, či ozaj naozaj :)
KEJKA
29.08.08,07:03
Tiež si myslím, že ak udala správny VS, tak neni problém. Myslím, že tento údaj je pre spárovanie dôležitejší. No a myslím, že ak by som chcela mať istotu, tak si to overím na ZP, či nemám nedoplatok. Myslím, že sú to zbytočné papierovačy - žiadosť o vrátenie a znovu príkaz na úhradu.
súhlasím, nemôže byť problém. Párujú podľa IČO a VS.


............... V prípade s.r.o. by som tiež postupovala tak ako tu už bolo spomínané, teda vrátiť platbu na súkromný účet konateľa a znovu zaplatiť z firemného účtu. To už je o inom.
Sorry.;) nesúhlasím, ak bude následná platba z fremného účtu, je oneskorená a teta vyrubí pokutu-úrok z omeškania úhrady.


Navštívim ZP a skúsim im vysvetliť čo sa stalo a dúfam, že to pochopia a spáruju platbu. Súkromný účet je na meno konateľa s.r.o., ktorej som to nesprávne zaplatila.
doporučujem, som si istá, že zistíš, že je to OK.
cactus
29.08.08,07:14
Máš pravdu, ale mne osobne logika niečo iné hovorí. ;) Mne niekedy sa stáva, že zaplatím za klienta z môjho súkromného účtu odvod napr. pod jeho var.symbolom, a zatiaľ našťastie neboli problémy s identifikáciou.

Zolee, prepáč, a ako to potom navzájom vyrovnáte? Aby sa to klientovi preukázalo v účtovníctve? Prikladáš k jeho úhradám tvoj ofotený výpis? akože v hotovosti?
Vieš už pri nejakej predchádzajúcej téme si reagoval tak ako teraz, že zaplatíš zo svojho súkromného za klienta, ale ďalej ako......? Ak, ovšem, môžeš.
Dav
29.08.08,07:23
Dobrý deň. Omylom som zaplatila odvod do SZP zo súkromného účtu za s.r.o.. Stalo sa to už niekomu? Je to problém? Alebo to vedia započítať ako správnu úhradu? A ako to zaúčtovať? Bolo by správne, ak by som prefotila súkromný účet tú stranu kde je odoslaný odvod a zaúčtovala by som to do pokladne ako hotovostnú úhradu? Ale existuje aj iný spôsob? Vopred ďakujem za radu každému. :)Jedno z riešení : Právnická osoba, podvojné účtovníctvo, účet konateľa. Náklady sú v poriadku, MD524/D336. Zaúčtovať interným dokladom MD 336/D365 Ostatné záväzky voči spoločníkom a členom, priložiť ofotený výpis z Bú konateľa, a úhrada MD 365/D211, alebo D221. Nechala by som poisťovňu na pokoji, hlavne kvôli penálom. Prípadne by som požiadala o vyhotovenie potvrdenia, že s.r.o. nemá nedoplatky na poistnom .
Daska
29.08.08,12:49
súhlasím, nemôže byť problém. Párujú podľa IČO a VS....

No ako kde, mam osobnu skusenost ze DU nezaujima z akeho uctu je to, paruju podla VS, ale VsZP u nas paruje podla uctu z akeho je to zaplatene, aj ked VS je niekoho ineho..., asi zalezi na tych tetuskach...
Stefan2005
29.08.08,16:48
Všimnime si, čo hovorí zákonná úprava platenia poistného:

Zákon o sociálnom poistení:

§ 142 Platenie poistného

(1) Poistné sa platí na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu, ak tento zákon neustanovuje inak.

(6) Poistné sa platí
a) bezhotovostným prevodom,
b) poštovou poukážkou alebo
c) v hotovosti v Sociálnej poisťovni.


Zákon o zdravotnom poistení:

§ 15 Platenie poistného

(2) Poistné sa platí
a) bezhotovostným prevodom z účtu platiteľa poistného na účet príslušnej zdravotnej poisťovne,
b) poštovou poukážkou na účet príslušnej zdravotnej poisťovne alebo
c) v hotovosti v príslušnej zdravotnej poisťovni.

Z vyššie uvedeného je zrejmý rozdiel (prečo by aj nie, veď u nás je tomu bežne tak) v §§ znení platenia poistného - zdravotné poistenie pokiaľ sa platí bezhotovostne sa má platiť z účtu platiteľa poistného ! To hovorí zákon.

Ale v každom prípade žiadny zákon nezakazuje zaplatiť v stanovenej lehote poistné (či už z nedostatku finančných prostriedkov na účte platiteľa alebo omylom, ako tomu bolo v tomto prípade) z iného účtu, alebo iným platiteľom.

V prípade žiadosti o vrátenie mylnej platby by nastali účinky omeškania zaplatenia poistného ako spomínala Kejka.

Podobný prípad jednoducho riešime jedným doporučeným listom, ktorým oznámime túto skutočnosť poisťovni - teda uvedieme z akého účtu a na aký VS sa uskutočnila platba, a požiadame ich (pokiaľ tak neurobili iniciatívne sami) o spárovanie - priradenie uskutočnenej platby k danému VS. Funguje to a zároveň máme preukazné doklady o zaplatení poistného i oznamení o uskutočnení platby z iného účtu.
Zoltán Kovács
29.08.08,16:52
Zolee, prepáč, a ako to potom navzájom vyrovnáte? Aby sa to klientovi preukázalo v účtovníctve? Prikladáš k jeho úhradám tvoj ofotený výpis? akože v hotovosti?
Vieš už pri nejakej predchádzajúcej téme si reagoval tak ako teraz, že zaplatíš zo svojho súkromného za klienta, ale ďalej ako......? Ak, ovšem, môžeš.

Priložím kópiu môjho výpisu (všetky ostatné platby sú prekryté) k výdavkovému dokladu + aj dohodu o úhrade. Na výpise je jednoznačne identifikovateľná platba, teda var.symbol, príp. IČO, IČZ..... a aj to kam to išlo.
cactus
30.08.08,07:07
Priložím kópiu môjho výpisu (všetky ostatné platby sú prekryté) k výdavkovému dokladu + aj dohodu o úhrade. Na výpise je jednoznačne identifikovateľná platba, teda var.symbol, príp. IČO, IČZ..... a aj to kam to išlo.

Tá dohoda je, myslím si, súhlas klienta s úhradou.
Dobrý nápad, ktorý som pred dvoma týždňami mohla využiť, keď bol klient na dovolenke. Ďakujem, nabudúce budem vedieť.