mikiciki
28.08.08,17:17
Zdravím,

potrebujem radu:

kúpil som byt, ktorý je zateplený zvnútra minerálnou vlnou /hrúbku presne neviem, asi 5 alebo 8cm/ zvnútra miestností je ešte sádrokartón. Je to stará 4-bytovka z plnej pálenej tehly, hrúbka muriva tušim 37,5 alebo 42,5 cm.

Bytovka sa ide zateplovať zvonka, návrh je 5cm polystyrén.

Je to vhodné riešenie? Dá sa kombinovať vnútorné zateplenie s vonkajším? Nie je lepšia minerálna vlna, resp. nezateplovať vôbec? Aká hrúbka je vhodná? Je možné časť steny zatepliť a časť nie /má to vraj pomôcť stene "dýchať"/?


Vďaka
chandler
28.08.08,21:04
zateplite to zvonka 10cm mineralnej vlny a to co je vnutri hned vyhodte.
zatepluje sa vzdy zvonku.
je zbytocne cast zateplit a cast nie. dychat stene to nepomoze - respektive problemy by boli na zateplenej casti. ale mineralna vlna je lepsia co sa tyka difuzie vodnych par (laicky dychanie)
legolas
29.08.08,05:27
Zdravím,

potrebujem radu:

kúpil som byt, ktorý je zateplený zvnútra minerálnou vlnou /hrúbku presne neviem, asi 5 alebo 8cm/ zvnútra miestností je ešte sádrokartón. Je to stará 4-bytovka z plnej pálenej tehly, hrúbka muriva tušim 37,5 alebo 42,5 cm.

Bytovka sa ide zateplovať zvonka, návrh je 5cm polystyrén.

Je to vhodné riešenie? Dá sa kombinovať vnútorné zateplenie s vonkajším? Nie je lepšia minerálna vlna, resp. nezateplovať vôbec? Aká hrúbka je vhodná? Je možné časť steny zatepliť a časť nie /má to vraj pomôcť stene "dýchať"/?


Vďaka
Ja by som to nezatepľoval z vonka, Je to síce momentálne novinka, ale tí čo to majú sa veľmi netešia, totižto múry nedýchajú a v bytoch sa objavuje plieseň. Takže je to ešte v plienkách a až doba ukáže či je to správne riešenie. Ešte som zabudol, veď spomínaš, že murivo je z tehly no a vieme že je to dobré. Prečo by si mal odstraňovať to čo už máš, veď sú to nemalé náklady a hodne roboty, pouvažuj. Najsamprv treba vymeniť okná a potom uvidíš.
Elena Navrátilová
29.08.08,05:50
Ja by som to nezatepľoval z vonka, Je to síce momentálne novinka, ale tí čo to majú sa veľmi netešia, totižto múry nedýchajú a v bytoch sa objavuje plieseň. Takže je to ešte v plienkách a až doba ukáže či je to správne riešenie. Ešte som zabudol, veď spomínaš, že murivo je z tehly no a vieme že je to dobré. Prečo by si mal odstraňovať to čo už máš, veď sú to nemalé náklady a hodne roboty, pouvažuj. Najsamprv treba vymeniť okná a potom uvidíš.

Vonkajšie zateplenie je to správne "orechové" ... práveže zatepliť z vnútra a nezatepliť zvonku je veľká chyba. Práve vtedy sa rosné body tvoria vo vnútri interiéru. Ale ak sa doplní vnútorné zateplenie vonkajším je to kombinácia, ktorá zabráni tvorbe rosných bodov v interiéry. Múry "nedýchajú" aj bez zateplenia. Nemajú čím. Ide tu len o cirkuláciu vzduchu cez miesta s vyššou priepustnosťou. Výmena okien je ďalších výborným prvkom šetriacim náklady na energie. Čo sa týka stavieb z tehly... nemajú ani také izolačné vlastnosti ako klasické dvojsendvičové panely. Ak dochádza v domoch s vonkajším zateplením k tvorbe plesní v interiéry je to zapríčinené práve nesprávnym "správaním" v zateplených interiéroch. Ak sú tam aj vymenené okná ľudia sa správajú ako v dobe keď prvky šetriace energiami neboli vykonané. Ale vtedy bola tak priepustnosť stavebných materiálov ale aj priepustnosť okien celkom na inej úrovni. Takže vnútorné zateplenie neodstraňuj. Správna voľba je doplniť ho o vonkajšie zateplenie.
jojkoz
29.08.08,16:42
Ja by som to nezatepľoval z vonka, Je to síce momentálne novinka, ale tí čo to majú sa veľmi netešia, totižto múry nedýchajú a v bytoch sa objavuje plieseň. Takže je to ešte v plienkách a až doba ukáže či je to správne riešenie. Ešte som zabudol, veď spomínaš, že murivo je z tehly no a vieme že je to dobré. Prečo by si mal odstraňovať to čo už máš, veď sú to nemalé náklady a hodne roboty, pouvažuj. Najsamprv treba vymeniť okná a potom uvidíš.

Nebudis sa v noci na to dychanie ? :D Odkial sa stena nadychuje ? (napr. ked je vonku vacsia vlhkost ?
Zateplovanie v plienkach ? HMM 30 rokov plienky dost dlho - a nebude to skor tym ze to robia sami rychlokvaseny odbornici zateplovaci ( sak sa len na lepidlo nacape polystyren na stenu a je to :D) a samozrejme najoblubenejsia veta 5 cm staci - nehovoriac o tom ze este nevedia ani skladbu steny .....
jojkoz
29.08.08,16:48
zateplite to zvonka 10cm mineralnej vlny a to co je vnutri hned vyhodte.
zatepluje sa vzdy zvonku.
je zbytocne cast zateplit a cast nie. dychat stene to nepomoze - respektive problemy by boli na zateplenej casti. ale mineralna vlna je lepsia co sa tyka difuzie vodnych par (laicky dychanie)

1. Vzdy sa zatepluje zvonka ? Hm a ja som myslel ze vacsina striech je zateplena zvnutra ;)
Samozrejme ze sa da zateplit aj stena zvnutra ale ma to svoje uskalia a treba to spravne technologicky spravit - coz vacsinou znamena ze pokial je len mala sanca zateplit zvonku tak je to jednoduchsie.
len tak nacrem - zaklad vnutorneho zateplenia - parozabrana od interieru ;)

2. Ano ano stene treba pomahat dychat - coz znamena prepustat vlhkost smerom von - to jest pouzit vatu namiesto EPS aby sa cez stenu mohlo dostat tak 4% namiesto 3% :D:D:D
Ludia vy dychate nie steny ! - treba vetrat a tym ziskavat cerstvy vzduch a znizovat vlhkost !
petmar
29.08.08,17:26
Myslím, že sa nič zlé nestane, keď zateplia aj zvonku, budeš mať nízkoenergetický byt. Budeš šetriť aj na susedov, alebo sa odpojíš...
Dýchanie stien - volajme to radšej napr. odvetrávanie - fakt na horných poschodiach činžiakov nie je tak nutné, skôr sa vyžaduje pri rodinných domoch, ale myslí sa odvetrávanie prípadnej nasatej vlhkosti zo zeme a z okolia. Tá vlhkosť čo vyprodukujeme v byte, dá sa vyvetrať.
Tieto záležitosti okolo zateplovania, plastových či drevených okien, dýchania a pod. sú na rôznych fórach x-krát rozoberané a zaujímavé je, že nikdy sa nedôjde k nejakému výsledku("Hamletovské otázky"). Veď aj odborníci si protirečia, je tu svet reklamy ...
chandler
01.09.08,15:37
1. Vzdy sa zatepluje zvonka ? Hm a ja som myslel ze vacsina striech je zateplena zvnutra ;)
Samozrejme ze sa da zateplit aj stena zvnutra ale ma to svoje uskalia a treba to spravne technologicky spravit - coz vacsinou znamena ze pokial je len mala sanca zateplit zvonku tak je to jednoduchsie.
len tak nacrem - zaklad vnutorneho zateplenia - parozabrana od interieru ;)

2. Ano ano stene treba pomahat dychat - coz znamena prepustat vlhkost smerom von - to jest pouzit vatu namiesto EPS aby sa cez stenu mohlo dostat tak 4% namiesto 3% :D:D:D
Ludia vy dychate nie steny ! - treba vetrat a tym ziskavat cerstvy vzduch a znizovat vlhkost !

1. 99% plochych striech je zateplenych zvonka... sikme strechy maju len zateplenie - medzi krytinou a izolaciou je vzduchova medzera - takze to je o niecom inom.
2.k tomu sa uz nevyjadrujem lebo ak niekto nevie co je sucinitel odporu proti difuzii vodnej pary a pise nieco o nejakom dychani stien tak sa mozem len zasmiat ale sotva s nim o tom diskutovat :)
AndrejG
01.09.08,18:05
1. Vzdy sa zatepluje zvonka ? Hm a ja som myslel ze vacsina striech je zateplena zvnutra ;)
Samozrejme ze sa da zateplit aj stena zvnutra ale ma to svoje uskalia a treba to spravne technologicky spravit - coz vacsinou znamena ze pokial je len mala sanca zateplit zvonku tak je to jednoduchsie.
len tak nacrem - zaklad vnutorneho zateplenia - parozabrana od interieru ;)


Ked sa zatepli strecha zvnutra, tak je v "zime" iba drevo, tomu to nevadi, kedze nan neprsi. :) Ked sa zatepli stena zvnutra, tak vlastne nieje interierom zohrievana, prakticky celu zimu mrzne. Nechcel by som vediet co sa stane s murivom, ked bude dlhe roky mrznut. Aj preto je lepsie zateplovat zvonku. :)
jojkoz
09.09.08,09:58
Nechcel by som vediet co sa stane s murivom, ked bude dlhe roky mrznut. Aj preto je lepsie zateplovat zvonku. :)
Pokial nebude murivo vlhnut tak sa mu nestane nic.
S druhou castou ale suhlasim ;)
AndrejG
09.09.08,10:24
Pokial nebude murivo vlhnut tak sa mu nestane nic.

Vlhkost sa tam dostane zvonku.
GDP
02.10.08,11:00
neviem ale ked som robil v NRW konkretne v Duisburgu tak tam polystyrenom zateplene budovy burali lebo mali tolko rakovinotvornich latok a ciernej plesne! ;-(
evula0
02.10.08,11:33
Bývam v paneláku z roku 1961 v krajnom severnom byte.V zime tam bola (na počudovanie) zima. V r.92 som všetky obvodové steny (v byte)zateplil, lebo nebolo v tom čase možné docieliť zateplenie domu.V jednej izbe som použil EPS 6 cm a zasieťkoval, ostatné som použil uložený 2cm EPS medzi latky a na tie išiel 18mm "tatran". Neuveriteľne to fungovalo, ale je potrebné dať pozor, aby sa teplý vzduch nedostal na studený povrch steny,lebo by sa tam mohli vytvárať čierne plesne( mal som v "tatranovom" rohu jedno také miesto).Dnes by som pri obklade použil ešte parozábranu. V roku 2006 sme zateplili dom( 10cm EPS) a odvtedy som KRÁĽ. Mám v dome (okrem asi troch extrémistov chodiacich v kožuchoch) najnižšiu spotrebu tepla na kúrenie(pomerové merače 70%) pri teplote v byte 21-22 stupňov.
Takže nestŕhať!Len ak to bolo zle urobené a je zdrojom plesne.