maruška123
29.08.08,20:56
Čaute, staviame rodinný dom svojpomocne a počuli sme, že niektorí dávajú namiesto omietok sadrokartón, máte s tým niekto skúsenosti? čo je cenovo výhodnejšie? Ďakujem
Zoltán Kovács
30.08.08,13:34
Moje skúsenosti prečítaš tu:

http://www.porada.sk/blog.php?b=173
focus3ccd
30.08.08,14:02
Nie som zastanca takehoto riesenia so sadrokartonom. Deti to pekne rozflakaju. Je to vhodne skor do kancelarie.
Zoltán Kovács
30.08.08,14:13
Nie som zastanca takehoto riesenia so sadrokartonom. Deti to pekne rozflakaju. Je to vhodne skor do kancelarie.

Môžem porosiť o bližšie odôvodnenie? Čo mám chápať pod "rozflákajú"?
yoyo74
30.08.08,16:55
Ahoj, nestaviam osobne ja, teda nie som remeselnik, ale aj murari "univerzali" stropy neomietali ale davali sadrokarton. Bolo to rychle, neporovnaval som s omietkou, ale je to pre nich pohodlnejsie a lepsie sa to robi ....
Na bocne steny by som to nedaval ....
Zoltán Kovács
30.08.08,17:25
Ahoj, nestaviam osobne ja, teda nie som remeselnik, ale aj murari "univerzali" stropy neomietali ale davali sadrokarton. Bolo to rychle, neporovnaval som s omietkou, ale je to pre nich pohodlnejsie a lepsie sa to robi ....
Na bocne steny by som to nedaval ....

Môžem sa spýtať prečo?
jana v
31.08.08,22:23
my zaciname stavat a viaceri nas presvedcili, aby sme sa dali na sdk namiesto omietok. okrem ineho vraj usetris na 1m2 okolo 100 sk len na materialy. viac-menej som to nechala na manzela, lebo ho presvedcili aj o pevnosti (ze to len tak jednoducho neprerazis a rohy obijes vsade), ze to ide aj opravovat, malovat (aby sa dalo aj obycajnym primalexom treba na to prvu vrstvu nejakeho nateru podobnej konzistencie ako jogurt, este to nemame "nastudovane"), aj sa da na to kuch. linka zavesit...
a znamy murar, ked mu to muz povedal, povedal, ze oni uz toooolko domov s tym robili...
AndrejG
01.09.08,00:36
okrem ineho vraj usetris na 1m2 okolo 100 sk len na materialy.

To by muselo znamenat, ze sdk je zadarmo...:)


a rohy obijes vsade)

Ako sa daju obit rohy s hlinikovymi rohovymi listami?
focus3ccd
01.09.08,04:25
Ako sa daju obit rohy s hlinikovymi rohovymi listami?
;)
focus3ccd
01.09.08,04:29
Môžem porosiť o bližšie odôvodnenie? Čo mám chápať pod "rozflákajú"?
Za chvilu to bude plne vrypov, rych a pod trhlin. Uz si nepamatas, co si robil ako dieta? V byte sme sa hrali, na indianov, nahanali, hadzali po sebe kadejake sprostosti, ked prsalo, tak aj so sipkami pistolkami autickami atd. Kazdy nech sa rozhodne sam videl som to uz zoparkrat pekne rozflakane. Uz len v kancelarii to mame pekne znicene, ked sa prenasa nabytok a sa buchne, do coho spravis vacsiu dieru, do cementovej omietky s murivom, alebo do papiera so sadrou......
A ked nahodou omylom spravis vacsiu dieru, mozes opravovat. Pevne nervy pri detoch.:)
Zoltán Kovács
01.09.08,06:11
Za chvilu to bude plne vrypov, rych a pod trhlin. Uz si nepamatas, co si robil ako dieta? V byte sme sa hrali, na indianov, nahanali, hadzali po sebe kadejake sprostosti, ked prsalo, tak aj so sipkami pistolkami autickami atd. Kazdy nech sa rozhodne sam videl som to uz zoparkrat pekne rozflakane. Uz len v kancelarii to mame pekne znicene, ked sa prenasa nabytok a sa buchne, do coho spravis vacsiu dieru, do cementovej omietky s murivom, alebo do papiera so sadrou......
A ked nahodou omylom spravis vacsiu dieru, mozes opravovat. Pevne nervy pri detoch.:)

TO je možné v tedy ak máš medzi sdk a stenou priestor. A to je vtedy ak to montuješ na konštrukciu. Ja to mám priamo na stene bez konštrukcie. Takže prerazenie sdk nehrozí.
yoyo74
01.09.08,09:16
Môžem sa spýtať prečo?

V podstate je to len moj vyber, mozno je to dobre, ale moja predstava nie je mat napr. tehlovy dom a na vnutornych prieckach este sadrokarton. Ako sa do toho vrta, resp. da sa nieco umiestnit, napr obraz priamo aj na sadrokartone alebo to musis zavrtat az do tehly ? Ak je sadrokarton na muroch spolu s konstrukciou, tak asi musis pouzis dost dlhe srouby, resp. skobky a pod ... alebo je speci hrubka sadrokartonu na bocne steny, ake to ma tepelne vlastnosti ? Mne to pripada tak akoby v tomto pripade tehla stracala svoj ucinok, vyznam a pod, ak mas zvonka zateplenie, zvnutra sadrokarton .... neviem, mozno mas ine znalosti a viac nastudovane ohladom tejto temy
Zoltán Kovács
01.09.08,09:20
V podstate je to len moj vyber, mozno je to dobre, ale moja predstava nie je mat napr. tehlovy dom a na vnutornych prieckach este sadrokarton. Ako sa do toho vrta, resp. da sa nieco umiestnit, napr obraz priamo aj na sadrokartone alebo to musis zavrtat az do tehly ? Ak je sadrokarton na muroch spolu s konstrukciou, tak asi musis pouzis dost dlhe srouby, resp. skobky a pod ... alebo je speci hrubka sadrokartonu na bocne steny, ake to ma tepelne vlastnosti ? Mne to pripada tak akoby v tomto pripade tehla stracala svoj ucinok, vyznam a pod, ak mas zvonka zateplenie, zvnutra sadrokarton .... neviem, mozno mas ine znalosti a viac nastudovane ohladom tejto temy

Ak sdk máš na konštrukcii, potom pri vrtní treba použiť speciálne hmoždinky na sdk, ktoré sa na druhej strane sdk otvoria ako ružica. Inak ja obrazi bežne vešám na skoby, ktoré nepotrebujú vrtanie.

Sdk vlastne nahrádza omietku. Rýchlejšia, lacnejšia a čistejšia práca. A v neposlednom rade hladšia stena ako pri omietkach.
yoyo74
01.09.08,09:38
ok, ja som skor teoretik zatial ... dom som pre seba nikdy nestaval, som len investorom vzdy a nechavam si radit .... mozno sa sadrokarton da dobre vyuzit pri nie kvalitnom murovani resp pri rekonstrukcii. Dakujem za skusenosti inak .. snad sa debata rozvinie aj dalej :)
AndrejG
01.09.08,18:00
Pri svojpomocnej praci by som uprednostnil sdk, ale ked uz niekomu platit, tak nech omieta. :)
focus3ccd
02.09.08,05:31
Ten sdk si necham ako rezervu, po 15 rokoch, ked bude hruba vrstva malovky, tak nebudem skrabat, ale navalasim tam sdk... :D:D:D
Martin Mocko
02.09.08,05:56
Ak sdk máš na konštrukcii, potom pri vrtní treba použiť speciálne hmoždinky na sdk, ktoré sa na druhej strane sdk otvoria ako ružica. Inak ja obrazi bežne vešám na skoby, ktoré nepotrebujú vrtanie.

Sdk vlastne nahrádza omietku. Rýchlejšia, lacnejšia a čistejšia práca. A v neposlednom rade hladšia stena ako pri omietkach.

Ty máš s tým aktuálne skúsenosti. Ale ja osobne by som zahlasoval za klasickú omietku. (nie za stierku). Kamarát urobil sdk stropy v celom dome. Asi po roku sa mu vytvorili praskliny na miestach, kde sa spájali sdk. Možno to bola iba nekvalitná práca..neviem. Určite že práca so sdk je čistá a rýchla.
Ale beriem do úvahy, že moji rodičia v r. 1980 postavili dom s klasickou omietkou. Doteraz sú omietky pekné, lebo sú kvalitne urobené.

Veď keď sa raz rozhodnem postaviť dom..tak ťa navštívim a pozriem ako to vyzerá po pár rokoch. Možno budem príjemne prekvapený... :rolleyes:
tanti
02.09.08,06:31
Určite to bola nekvalitná práca museli byt tie spoje zle zatmelené alebo tam nebola daná sieťka. Prerábali sme asi pred 5 rokmi byt aj stropy sme robili a žiadne spoje sa nikde neobjavili a videla som už aj sadrokartón, ktorý bol viac rokov a bolo to v poriadku.
majonka
02.09.08,07:30
Ja hlasujem za klasiku, omietky....staviame dom, rozhodli sme sa pre omietky a na plafón sdk. Predsa len, vznikne za sdk nejaký malilinký priestor a nechem vedieť, čo tam po rokoch bude...hmyz a pod.
Zoltán Kovács
02.09.08,09:47
Ty máš s tým aktuálne skúsenosti. Ale ja osobne by som zahlasoval za klasickú omietku. (nie za stierku). Kamarát urobil sdk stropy v celom dome. Asi po roku sa mu vytvorili praskliny na miestach, kde sa spájali sdk. Možno to bola iba nekvalitná práca..neviem. Určite že práca so sdk je čistá a rýchla.
Ale beriem do úvahy, že moji rodičia v r. 1980 postavili dom s klasickou omietkou. Doteraz sú omietky pekné, lebo sú kvalitne urobené.

Veď keď sa raz rozhodnem postaviť dom..tak ťa navštívim a pozriem ako to vyzerá po pár rokoch. Možno budem príjemne prekvapený... :rolleyes:

Na strope nemám sdk, ale tatranský. Tam teda nemá čo praskať.
focus3ccd
02.09.08,10:00
Na strope nemám sdk, ale tatranský. Tam teda nemá čo praskať.
Ale ma, aj drevo pracuje a bude pracovat podla vlhkosti cely zivot... :D:D:D
Nic v zlom. ;)
Zoltán Kovács
02.09.08,10:02
Ale ma, aj drevo pracuje a bude pracovat podla vlhkosti cely zivot... :D:D:D
Nic v zlom. ;)

To je jasne, ale bavili sme sa o sdk na strope.
Martin Mocko
02.09.08,10:05
Na strope nemám sdk, ale tatranský. Tam teda nemá čo praskať.

No veď mne ide o spoje dvoch sdk. Tam to praskalo. Asi je jedno, či je na strope alebo na stene. Iba by som rad vedel, ako to bude vyzerat po 4-5 rokoch. Teraz to je určite perfektne rovne... Na superrovnom povrchu skor uvidis nejaku prasklinu alebo hrbol - ako na "draplavej" klasickej omietke.
iriska
02.09.08,11:08
Veľa "odborníkov" tvrdí, že vie dávať sadrokartón a nakoniec ľuďom po tých majstroch padá ten sadráč zo stropu na hlavu a čudujú sa, že prečo. A niekto si myslí, že si to vie urobiť svojpomocne a neprizná si, že tie praskliny sú tam jeho neodbornou prácou. Sadrokartón sa väčšinou používa na stropy a na obloženie podkrovia, lebo sa z toho jednoducho (kvázi jednoducho) dajú obložiť aj kdejaké vykukujúce rúry a je to estetické, tiež na priečky v nových domoch. Na steny sa to veľa používa pri prerábaní starých domov, kde sú na stenách "bachory" :).