simsinel
29.08.08,22:34
Ahojte :)

Chcela by som vás poprosiť o radu. Pracujem rok v mš ako učiteľka. Moja kamarátka, ktorá je na tom s počtom odpracovaných rokov rovnako ako ja si denné prípravy nepíše, pretože inšpektorka povedala, že nemusí, keď som sa spýtala riaditeľky, či si musím písať prípravy, povedala, že áno...ale majú byť úplne heslovité. Heslovité prípravy, aké odo mňa vyžaduje však absolútne nespĺňajú svoj účel a mňa zaťažujú... Je aj napriek tomu nutné písať si prípravy? ďakujem
alaya1
30.08.08,03:28
Myslim, ze zacinajuce ucitelky by mali pisat pripravy klasicke, ved si sa ich pisat ucila , nie?
Pisanie priprav patri do naplne prace ucitela a myslim si, ze zacinajucej ucitelke, ked si chce svoju pracu vykonavat dosledne, by mali len pomoct, aby sa nestalo, ze pride do prace a nebude vediet, co ma ucit, resp. ako vychovavat. Ja som za pisanie priprav- obsirnych takych cca 5 rokov praxe. Ja mam uz dost praxe, no pisanie priprav ma nijak nezatazuje, je to sucat mojej prace.
simsinel
30.08.08,09:22
ďakujem za názor. ide ale o to, že mne sa aj tak nikdy nestane, že by som sa postavila pred deti nepripravená... a vieš, heslovité prípravy ako mi riaditeľka kázala písať sú úplne zbytočné.... Ako by ti pomohli takéto prípravy:
organizácia- v kruhu na koberci
motivácia-riekankou
takto odmňa vyžaduje, aby som ich písala, tak sa pýtam...nie je to zbytočné?
jaros5
30.08.08,11:06
ďakujem za názor. ide ale o to, že mne sa aj tak nikdy nestane, že by som sa postavila pred deti nepripravená... a vieš, heslovité prípravy ako mi riaditeľka kázala písať sú úplne zbytočné.... Ako by ti pomohli takéto prípravy:
organizácia- v kruhu na koberci
motivácia-riekankou
takto odmňa vyžaduje, aby som ich písala, tak sa pýtam...nie je to zbytočné?
Celkom dobre nerozumiem; mám tomu rozumieť tak, že pripravená si, ( máš premyslené čo budeš robiť, ako to chceš robiť, ... atď.), len to nemáš "hodené" na papier. Nerozumiem v čom je problém. Urob jej radosť a zároveň sama pre seba urobíš dobrú vec. Si učiteľka, nebudem ti tu vysvetľovať pre čo a načo je to dobré. Súhlasím s tebou, že robiť si prípravy len pre prípravy a podľa predstáv niekoho iného, je hlúposť. Príprava ma slúžiť v prvom rade tebe. :)
Držím ti palce;
simsinel
30.08.08,12:58
Hej, rozumieš tomu dobre...vždy som pripravená...ale je nezmysel písať keď to inšpekcia nevyžaduje a chce to iba riaditeľka, pričom mi ich nikdy nekontroluje, iba keď mi príde na hospitáciu...a vtedy jej postačia prípravy len na ten jeden konkrétny deň a dátum hospitácie viem vždy dopredu....
alaya1
31.08.08,04:38
Hej, rozumieš tomu dobre...vždy som pripravená...ale je nezmysel písať keď to inšpekcia nevyžaduje a chce to iba riaditeľka, pričom mi ich nikdy nekontroluje, iba keď mi príde na hospitáciu...a vtedy jej postačia prípravy len na ten jeden konkrétny deň a dátum hospitácie viem vždy dopredu....
Mozem vediet kolko rokov mas pedagogickej praxe?
Melnick
31.08.08,05:41
Písanie príprav nie je až také zbytočné ,akoby sa na prvý pohľad zdalo. Riaditeľka má pravdu v tom, že stačí heslovite napísať priebeh určitej činnosti ,naopak bolo by nepochopiteľné ,ak by vyžadovala podrobný rozpis činnosti / napísať celú riekanku, ktorou deti zaujmeš ,prípadne celý text ,ktorým budeš deti v úvode motivovať ...atď./
Ak máš postup napísaný heslovite , ale ku tomu napísané názvy riekaniek ,ktoré použiješ je pre Teba iba dobré a svedčí to tiež o tom, že máš prácu s deťmi premyslenú.
Takisto je veľmi dobré napísať si všetky pomôcky, ktoré počas jednotlivých činností budeš používať. Vyhneš sa tak situácii že Ti chýbajúca pomôcka pokazí celý priebeh činnosti.
Nepodceňuj deti. Tie na to, že tápaš prídu veľmi rýchlo.:):):)
simsinel
01.09.08,14:54
ďakujem Vám za názory
lavi
01.09.08,15:14
ja ucim 6 rokov a heslovite pripravy si stale pisem..nie preto, ze musim, ale preto, ze sa vzdy pripravujem dopredu, nechcem na nic zabudnut a hlavne chcem, aby ta hodina mala hlavu, aj patu.
...o tom , ake boli moje pripravy podrobne, ked som zacinala...to ani radsej nehovorim, a vobec nelutujem, ze som tomu venovala tolko casu. Spokojni, motivovani a so zaujmom pracujuci ziaci boli a su tou najvacsou odmenou.
simsinel
01.09.08,16:59
ja som ale skôr chcela vedieť, či je písanie príprav pre začínajúce učiteľky povinné, alebo nie...

A čo sa týka toho, či je dobre písať prípravy alebo nie, myslím, že máte pravdu, že je fajn napísať si ich a pomôžu vám...ale každý sme iný a mne osobne stačí, keď si sadnem a popremýšľam, čo a ako budem s deťmi robiť a nemusím to mať napísané, radšej tú polhodinku, ktorú by som stratila písaním príprav využijem efektívnejšie - pripravím si polytech. kútiky na tvorivé hry, nejaké pútavé náčinia na cvičenie a pomôcky na zamestnanie...a keď to všetko stihnem som rada, že si konečne môžem ľahnúť do postele, aby som som sa mohla zase ráno venovať mojim zlatým detičkám...
lavi
01.09.08,17:24
no vidno...ze ta praca bavi, to je najdolezitejsie :-)
alaya1
01.09.08,19:37
ja som ale skôr chcela vedieť, či je písanie príprav pre začínajúce učiteľky povinné, alebo nie...

A čo sa týka toho, či je dobre písať prípravy alebo nie, myslím, že máte pravdu, že je fajn napísať si ich a pomôžu vám...ale každý sme iný a mne osobne stačí, keď si sadnem a popremýšľam, čo a ako budem s deťmi robiť a nemusím to mať napísané, radšej tú polhodinku, ktorú by som stratila písaním príprav využijem efektívnejšie - pripravím si polytech. kútiky na tvorivé hry, nejaké pútavé náčinia na cvičenie a pomôcky na zamestnanie...a keď to všetko stihnem som rada, že si konečne môžem ľahnúť do postele, aby som som sa mohla zase ráno venovať mojim zlatým detičkám...
No obdivujem ta naozaj, nepises kolko mas praxe, ale ak zacinas, iste nie vela. Ja ucim uz dlhooo, a ak by som si premyslala pol hodinu v hlave, nedala to na papier,na hodine by som si z toho pamatala pramalo.
Ja vobec nie som zastanca priprav. Ked som zacinalsa, tiez som protestovala ako aj ty. My sme ich museli pisat trojfarebne, aby mi v nich nic neuniklo. No postupom casu mojej ped.praxe som prisla na to, ze je v nich nieco do seba.
A pravdupovediac a uprimne, keby ma nenutili zo zaciatku robit si pisomne pripravy, urcite by som sa domacej priprave ako mlada ucitelka urcite denne denne nevenovala. To je nas asi aj viac. Cize oni vedia, preco nam ich kazu pisat.
simsinel
03.09.08,20:53
Tak tak...tej praxe nemám veru veľa, v Mš som začala pracovať hneď po maturite...čiže práve včera som slávnostne začala svoj druhý školský rok... :)
Hej, snáď vedia, prečo nám ich kážu písať...:)) A vieš, zaujímala som sa o to, len čisto informatívne, tak či tak si ich budem musieť písať...ale sná´d to prežijem...a ak dospejem k zisteniu, ako ty - že budú vlastne pre mňa prínosom - budem len spokojná...:), lebo svoju prácu nadovšetko milujem a aj po dnešnom ťažkom dni som neprestala ani na chvíľku myslieť na moje malé uplakané detičky:)
lavi
04.09.08,18:39
jej...tak ja som prehliadla, ze ty si v MS...som myslela, ze na zakladke .....
simsinel
04.09.08,19:55
jej...tak ja som prehliadla, ze ty si v MS...som myslela, ze na zakladke .....

Hej som v škôlke...ale tak ktohovie...možno sa raz ocitnem aj v škole ... ktovie, čo ešte bude...:)
lavi
05.09.08,15:12
lebo ja som sa mudra vyjadrovala k pripravam v skole :-))))
janaGT
13.10.08,11:35
táto téma mi padla vhod, práve včera ma kamarátka - začínajúca učiteľaka v MŠ poprosila, či by som jej nevedela na internete nájsť nejaké prípravy pre najmenších škôlkárov.
Ale ako hľadám, tak hľadám, nenašla som nič.
Nevedeli by ste mi poradiť nejaké stránky?
Alebo niečo poskytnúť?
katkapekly
13.10.08,11:48
No neviem či to pomôže, neučím v MŠ len som hľadala pre syna nejaké omaľovánky a našla som toto - sú tam aj nejaké básničky a aktivity. Hádam to pomôže...


http://rozpravky.wz.cz/aktivity/index.php
janaGT
13.10.08,11:52
No neviem či to pomôže, neučím v MŠ len som hľadala pre syna nejaké omaľovánky a našla som toto - sú tam aj nejaké básničky a aktivity. Hádam to pomôže...


http://rozpravky.wz.cz/aktivity/index.php

jej, ďakujem, idem to popozerať, dúfam, že sa kamoške niečo hodí.