saman1
29.08.08,22:45
Otázka: Je možné Zmluvou o prevode vlastníctva bytu zmeniť vlastnícke práva k nehnuteľnosti, ak je na ňu plomba - záložné právo banky ohľadom hypotéky?

Situácia: kupoval som byt a bral som hypotéku. so spolubývajúcim som sa dohodol, že mi bude ručiť, na oplátku je na neho napísaná 1/3 nehnuteľnosti. Teraz už dokážem za hypotéku ručiť sám, čiže spolubývajúceho z ručenia v banke vymažem, a zároveň chcem previesť vlastnícke právo za nehnuteľnosť celú na seba (platil som všetko iba ja, čiže pôjde vlastne o "fiktívnu" Zmluvu o prevode - pri podpise "akože" zaplatím tú tretinu, čo už som vlastne zaplatil :D to kôli daniam).

Je teda možný prevod vlastníctva aj pri nehnuteľnosti s plombou? Ak áno, je nutné uviesť nejakú klauzulu do Zmluvy, aby neboli na katastri problémy?
geronimo13
29.08.08,21:14
po prvé na nehnuteľnosti nie je plomba, ale ťarcha zapísaná v c časti listu vlastníctva (záložné právo banky), po druhé bližšie vysvetli na oplátku bola naňho napísaná 1/3 nehnuteľnosti, to sa mohlo stať len vkladom do katastra - nejakou zmluvou, akou, aké boli v nej podmienky, atď.
saman1
29.08.08,21:43
Bolo to klasickou zmluvou o prevode vlastnictva bytu, 2/3 na mna, 1/3 na neho, s tym, ze tam bolo uvedene, ze 90 percent kupnej ceny sa hradi hypotekou. (bolo tam viacej veci, lebo na ten byt bolo zalozne pravo - tej istej banky - ktore mal investor stavby, ale to je nepodstatne pre moju otazku).
Celsus
29.08.08,22:06
Otázka: Je možné Zmluvou o prevode vlastníctva bytu zmeniť vlastnícke práva k nehnuteľnosti, ak je na ňu plomba - záložné právo banky ohľadom hypotéky?

Situácia: kupoval som byt a bral som hypotéku. so spolubývajúcim som sa dohodol, že mi bude ručiť, na oplátku je na neho napísaná 1/3 nehnuteľnosti. Teraz už dokážem za hypotéku ručiť sám, čiže spolubývajúceho z ručenia v banke vymažem, a zároveň chcem previesť vlastnícke právo za nehnuteľnosť celú na seba (platil som všetko iba ja, čiže pôjde vlastne o "fiktívnu" Zmluvu o prevode - pri podpise "akože" zaplatím tú tretinu, čo už som vlastne zaplatil :D to kôli daniam).

Je teda možný prevod vlastníctva aj pri nehnuteľnosti s plombou? Ak áno, je nutné uviesť nejakú klauzulu do Zmluvy, aby neboli na katastri problémy?

Ako uviedol geronimo13, v súvislosti so záložným právom ste zrejme nemali na mysli plombu, ale ťarchu. (Plomba týkajúca sa vzniku záložného práva býva na liste vlastníctve zapísaná len od podania návrhu na zápis záložného práva do katastra nehnuteľností do vykonania zápisu, t.j. len v čase, keď prebieha vkladové konanie. Potom už je záložné právo zapísané na LV ako ťarcha.)

Prevod podielu na byte z Vášho spolubývajúceho na Vás zákon umožňuje, aj keď je daný byt zaťažený záložným právom. Predpokladám však, že v záložnej zmluve, ktorú ste s bankou uzavreli, ste sa tak Vy, ako aj Váš spolubývajúci zaviazali, že bez súhlasu banky nebudete byt prevádzať. (Treba pozrieť záložnú zmluvu.) V takom prípade môže Váš spolubývajúci previesť svoj podiel na byte na Vás, ale len so súhlasom banky; takže najprv bude potrebné vyžiadať od banky súhlas. Banka by nemala mať žiadny dôvod s takýmto prevodom nesúhlasiť, nakoľko to nijako nezhorší jej situáciu.

Pokiaľ Váš spolubývajúci vystupuje v úverovom vzťahu buď ako spoludlžník alebo ako ručiteľ, bez banky nie je možné tento jeho (spolu)dlžnícky alebo ručiteľský záväzok zrušiť. A s tým by už banka mohla mať problém, lebo by sa tým zhoršila pravdepodobnosť, že úver bude riadne splatený, resp. by sa oslabilo zabezpečenie úveru. Aj tu sa treba obrátiť na banku a dohodnúť sa.
saman1
30.08.08,10:06
dakujem za odpovede