andreaS
02.05.05,08:42
Konatel sro-cky sa bol u auditorky poradit. Ta mu vyhotovila 2 strany uctovnych preslapov. Mne sa ich zopar nezda a medzi ne patri aj toto:

Jeho firma je predajca softvéru inej firmy (iba tejto firmy). Prebieha to tak, ze nakupi prazde cd-cka a sam vytvara hotovy produkt vo svojej kancelarii. Nenakupuje uz hotove "krabice" ale sam si ich vytvara ked pride objednavka. A tu mi vznika otazka, ci predaj tohto softveru uctovat na 602 alebo 604. Podla mna by som mala davat na 602, kedze to tvori sam. Kebyze kupujeme hotove a v nezmenenom stave ide dalej tak vtedy 604.

Na druhu stranu je to stale vynos, ale ... nerada by som urobila nejaku chybu, ktoru mozu danovaci vytknut, aj ked administrativnu.

Dakujem
Vevey
02.05.05,06:45
Nejde o chybu administrativnu ale metodicku a danovaci pojdu aj po takychto chybach, pretoze skresluju vysledok hospodarenia, aj ked neovplyvnia dan.
evina
02.05.05,07:01
Ja sa prikláňam k účtu 604 - sama píšeš, že vytvára hotový produkt sám.Poviem to tak trochu pritiahnuto- z jeho strany je to tovar s ktorým obchoduje. Stolár napr. vyrába tiež sám svoj výrobok-stôl- a predáva ho ako tovar, nie stolárske služby. Ale uvidíme čo na to ostatní.
Vevey
02.05.05,07:22
Stolar to uctuje cez 601, predaj vlastnych vyrobkov.
evina
02.05.05,07:38
Áno Vevey, preto môj výraz- pritiahnuto- chcela som tým len povedať, že tiež v takomto prípade neposkytuje služby- neviem to akosi ináč povedať.
Vevey
02.05.05,15:51
Konatel sro-cky sa bol u auditorky poradit. Ta mu vyhotovila 2 strany uctovnych preslapov. Mne sa ich zopar nezda a medzi ne patri aj toto:

Jeho firma je predajca softvéru inej firmy (iba tejto firmy). Prebieha to tak, ze nakupi prazde cd-cka a sam vytvara hotovy produkt vo svojej kancelarii. Nenakupuje uz hotove "krabice" ale sam si ich vytvara ked pride objednavka. A tu mi vznika otazka, ci predaj tohto softveru uctovat na 602 alebo 604. Podla mna by som mala davat na 602, kedze to tvori sam. Kebyze kupujeme hotove a v nezmenenom stave ide dalej tak vtedy 604.

Na druhu stranu je to stale vynos, ale ... nerada by som urobila nejaku chybu, ktoru mozu danovaci vytknut, aj ked administrativnu.

Dakujem
Kto je za to ucto zodpovedny? Konatel, auditorka alebo ty?
slnko
02.05.05,16:12
Jeho firma je predajca softvéru inej firmy (iba tejto firmy). Prebieha to tak, ze nakupi prazde cd-cka a sam vytvara hotovy produkt vo svojej kancelarii. Nenakupuje uz hotove "krabice" ale sam si ich vytvara ked pride objednavka. A tu mi vznika otazka, ci predaj tohto softveru uctovat na 602 alebo 604. Podla mna by som mala davat na 602, kedze to tvori sam. Kebyze kupujeme hotove a v nezmenenom stave ide dalej tak vtedy 604. ja by som moc nepovedala, že vytvára hotový produkt. Hotový produkt - softvér vytvára softvérová firma. On (predajca)ten hotový produkt iba napáli na CD a zabalí.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ondrejvla
02.05.05,16:40
Andrejka, nakoľko viem, o čo sa jedná, aj o ktorý soft, odpovedám :

majiteľ nepredáva svoj tovar, on predáva produkt niekoho iného, len ho napáli na CD s ID príjemcu, čiže nie je to jeho tovar, on za túto "službu" vyfakturuje odberateľovi, ale zároveň uhradí svojmu dodávateľovi, medzi ktorými on má sprostredkovateľskú zmluvu. Aspoň tak som to pochopila, keď si mi u mňa o tom hovorila. Čiže, produkt nie je jeho, on ho len napáli, označí a predá, ale musí zaň zaplatiť na základe zmluvy, tak by som to riešila ako tržba zo služieb-je to forma sprostredkovania. Zajtra som vo firme, zastav sa o troje dverí ďalej, preberieme, poradíme, poslúžime! Pá!
Teta Vlasta
Ivenka
02.05.05,18:40
Tiež by som to dala ako 602. Alebo dookola kupim CD - 504, predam CD - 604 a k tomu si ešte vyfakturujem službu čo som dala na to CD resp. ak som vytvorila nejaký softver pripadne reklamu ... - 602.
ondrejvla
02.05.05,18:51
No, tie CD by som riešila ako spotrebný materiál, je to korunová záležitosť! Dôležitý je obsah. Taktiež keď niekomu účtujem poskytnutú službu, napr.ekon.služby, účtovníctvo... neúčtujem kanc.materiál na 504. Takže, ja by som to riešila cez spotrebný materiál.
Ivenka
02.05.05,18:59
Takže ak sme poriešili CD a kanc.papier ako spotrebný materiál tak nam vyšla z toho služba.
ondrejvla
02.05.05,19:08
No, aj ja som toho názoru! A najmä, ak ide o sprostredkovaný predaj!
tonkat
04.05.05,08:59
Môžem aj ja poprosiť o Vaše názory: autoservis vystaví fa s rozpisom spotreby autosúčiastok a práce na konkrétnej oprave. Celú faktúru účtujem na 602 ako službu.Ak by predal len súčiastky bez práce tak 642? Je to správne? Ďakujem.
ANNA
04.05.05,09:09
Ja si myslim, že 604. A ako odôvodnenie možno: Ak kúpim tovar balený po 100 a dám ho každý do inej krabičky a ešte ho aj olepím no aby bol čačaný. Vždy je to tovar. To isté si myslím so softom. Ty ho kúpíš ( licenciu alebo niečo podobné ) zvlášť kúpiš CD a napáliš. Ale vždy to predáš ako soft. účtovne predaj 604, nákup licencie 504, nákup CD 504 anal.
andreaS
04.05.05,09:21
ten soft nemozem dat na 604 ani nakup na 504 v ziadnom pripade..

My predavame soft na zaklade zmluvy s tvorcom = ako keby sprostredkovanie, co je sluzba.

A dalsia vec je, ze mne to, co pride nejde dalej v takom istom stave. A keby to mal byt tovar tak v nezmenenom stave sa predava, vtedy 604. Ale my kupime potlacene cd-cka, mam program na jeho napalanie a kazdy jeden program vytvaram ja a kazdy je specificky. Cize ja ho pretvaram.
KON-EKON
04.05.05,09:36
Snažím sa to pochopiť, a rozoberiem problém. Firma nakúpi od inej firmy softvér a zabalí ho do iného obalu? Či v ňom ešte niečo upravuje na mieru zákazníka? Je to vlastne ako polotovar, alebo len majú s majiteľom - výrobcom softvéru nejakú zmluvu o zastúpení? Tento problém potrebujem hlbšie poznať, čo je v zmluve napísané, aby sa dalo zaradiť čo to vlastne je. Či len inak zabalený tovar, alebo je služba- alias výrobok. Ak niečo upravuje na programe na základe požiadaviek kupujúceho a je to v zmluve s majiteľom softvéruv prtvotným výrobcom, tak je to výrobok, ak vlastne predáva ten istý softvér v inom obale je to tovar, ak na softvére mení svojou činorodou prácou jej pôvodný stav tak je to výrobok. Pozrti si ako to v skutočnosti je. Zdravím.
andreaS
04.05.05,09:55
V podstate mi to vysvetlila ondrejvla osobne. A aj ja to logicky beriem za sluzbu.

Tato firma je regionalnym zastupcom vyrobcu. Pretvara ho podla toho, co si zakaznik objedna - je to ekonomicky soft. Dalsia vec je, ked tomuto zakaznikovi skonci podpora, tak mu musim vyhotovit cd-cko, ktore je len a len pre neho, tak ako program, ktory si objednal - je to site na mieru. A v podstate si vyrobca potom vyfakturuje prava za vykony a firme ostane uz len jej provizia. Cize my vlastne sprostredkuvame predaj tohto softu v nasom regione. Takto som to pochopila ja.

Vsetko k tomu pride oddelene, cd-cka robim ja, a balim do zasielky veci v zavislosti za co to je.. ak len up-grade, tak ide len cd, ak novy program tak cela krabica s priruckou. Predaj priruciek uz davam ako tovar..

ale momentalne uz som z toho zmagorena...
Vevey
04.05.05,09:59
Môžem aj ja poprosiť o Vaše názory: autoservis vystaví fa s rozpisom spotreby autosúčiastok a práce na konkrétnej oprave. Celú faktúru účtujem na 602 ako službu.Ak by predal len súčiastky bez práce tak 642? Je to správne? Ďakujem.
Mozes, aj ked ja by som uctovala suciastky na 604, pretoze definicia materialu je: urceny na spotrebu a definicia tovaru: urceny na predaj. Kedze vsak predpokladam mas zauctovane vsetky suciastky ako material, nebudes ich preuctovavat na tovar, ale ako material aj predas.
andrej_rv
04.05.05,10:18
Ja si myslim, že 604. A ako odôvodnenie možno: Ak kúpim tovar balený po 100 a dám ho každý do inej krabičky a ešte ho aj olepím no aby bol čačaný. Vždy je to tovar. To isté si myslím so softom. Ty ho kúpíš ( licenciu alebo niečo podobné ) zvlášť kúpiš CD a napáliš. Ale vždy to predáš ako soft. účtovne predaj 604, nákup licencie 504, nákup CD 504 anal.Anna, tento Tvoj názor sa opiera o mylné predpoklady. Soft nie je tovar, nemá hmotný charakter, je to len nevýlučné právo podieľať sa navyužívaní duševného vlastníctva cudzej osoby. CD je len technický nosič, ktorý však pre samotné nadobudnutie softvéru nie je nevyhnutný - mnohí tvorcovia softvéru umožňujú jeho stiahnutie z webu bez použitia nosiča. Nákupom licencie nekupuješ tovar ale len právo (spravidla za províziu) umožniť sprostredkovanie využitia softvéru konečným užívateľom. Takže v žiadnom prípade to nemôžeš účtovať na 604, len na 602. A na druhej strane - nákup softvéru (do 50 tis. sa tiež nikdy neúčtuje na 501, ale na 518 - ako služba).
mlyn16
04.05.05,10:39
Kde si účtovala nákup softvaru na 112, 131 alebo na 518?
ondrejvla
04.05.05,11:27
Treba si prečítať celé zadanie otázky! Andreas nenakupovala soft, len je zástupcom pre jeho predaj, teda sprostredkovateľom. Už je nám všetkým jasné, že sa jedná o účet 602, nakoľko sprostredkovateľskú províziu z jeho predaja fakturuje autorovi softu.
tonkat
04.05.05,14:53
Ad Vevey:

V zmysle § 17 ods. 3 postupov účtovania do materiálu patria: suroviny, pomocné látky, prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly, hmotný majetok nezaradený do dlhodobého HM. Tak si myslím že by to malo byť na 642. Ďakujem za ochotu.
ondrejvla
04.05.05,16:27
Tonka, až teraz som našla tvoju otázku. Áno, predaj materiálu účtuješ cez účet 642, výdaj zo skladu 542/112.
Pá! Vlasta
andreaS
05.05.05,06:17
mlyn: ako napisala ondrejvla, ja soft nenakupujem. Len raz za mesiac pride zuctovanie od tvorcu a tam vyfakturuju prava, vdaka ktorym predavame. Nakup softu vobec nie je. Jedine co od tej firmy kupujeme su potlacene cd-cka a prirucky.