Nika_B
02.05.05,08:51
Porebujem sa uistiť :Budem mať dohodára. Má trvalý PP, nie však u mňa. Ja ho len zamestnám na DVP. Ide mi o odvody. Zmenilo sa niečo, alebo odvody mu robí jeho hlavný zamestnávateľ, ja len zdaním, odvediem úrazové a to je všetko ?

Ďakujem.
jarkra
02.05.05,07:01
Áno len zdaníš a odvedieš úrazové poistenie. Ale nezabudni ho pred začatím trvania DOVP prihlásiť do Sociálnej poisťovne na registračnom liste FO.
Janca
02.05.05,07:04
Este by som dala pozor na preddavky do ZP podľa vysky odmeny za DOVP, ktoru nam Nika_B neuviedla.
GABRIELA
02.05.05,07:35
Jani y dohôd sa platia preddavky do ZP? Dlho som dohodárov nemala a asi som niečo zmeškala .
Zaira
02.05.05,07:46
O tých preddavkoch teda ani ja nič neviem pokial mám byť úprimná.
Olgica
02.05.05,07:55
Mne povedali (čo sa týka dohodárov), ak má príjem zo závislej činnosti, musí platiť preddavky na ZP. Ale podľa mňa, ak nemá príjem (hrubý) 6.500,-Sk - čo predstavuje minimálny vymeriavací základ - platiť nemusí.
Nika_B
02.05.05,09:11
Ospravedlňujem sa, že sa ozývam až teraz, ale práve som sa vrátila z banky a hneď som sa vrhla na poradu, všetkým veľmi pekne ďakujem za urýchlené reakcie a ešte dodávam, že výška hrubej je odmeny 3400.- Sk. Prajem pekný deň
ricij
02.05.05,09:50
Mne povedali (čo sa týka dohodárov), ak má príjem zo závislej činnosti, musí platiť preddavky na ZP. Ale podľa mňa, ak nemá príjem (hrubý) 6.500,-Sk - čo predstavuje minimálny vymeriavací základ - platiť nemusí.Nie, preddavky neplatí ani pri tak vysokej mzde (ak nie je náhodou spoločníkom v tej firme). Iba ak by mu dokopy za celý rok prekročili dohody súčet minimálnych miezd a nebol nikde zamestnaný, zaplatil by poistné, ale to sa ho netýka. Navyše ročné zúčtovanie sa za 1-8 robiť nebude. Teda pokojne môže zarobiť koľko chce, ZP sa neplatí.
Alenocka
06.05.05,13:17
Ak je uzavretá dohoda o vykonaní práce s osobou, ktorá má
uzavretú aj pracovnú zmluvu (aj mimo vašej organizácie)
neplatí do zdravotnej poisťovne.
Len Zamestnávateľ odvedie 0,8 % na úrazové do sociálky.
Jozef Mihál
08.05.05,10:36
Nie, preddavky neplatí ani pri tak vysokej mzde (ak nie je náhodou spoločníkom v tej firme). Iba ak by mu dokopy za celý rok prekročili dohody súčet minimálnych miezd a nebol nikde zamestnaný, zaplatil by poistné, ale to sa ho netýka. Navyše ročné zúčtovanie sa za 1-8 robiť nebude. Teda pokojne môže zarobiť koľko chce, ZP sa neplatí.
Ak dovolíš Riči - 1*
(a teším sa na Krahule)
dara
09.05.05,07:57
Musí sa príjem z DOVP započítať v ročnom zúčtovaní k príjmu z TPP?
Jozef Mihál
09.05.05,08:26
Áno .
dara
09.05.05,10:13
Ďakujem pán Mihál.
Jana Motyčková
09.05.05,19:17
Áno .Jožko, ako sa dá poslať taká krátka odpoveď ?
evina
09.05.05,20:19
Ani mne to nikdy nejde, len tak krátko :(
mbulkova
10.05.05,05:11
Keď sa už bavíte o dohode, moja sestra-študentka má u viacerých zamestnávateľov uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študentov. Ani ona nie je povinná platiť preddavky, ak nepresiahne jej celkový príjem zo všetkých dohôd 12-násobok minimálnej mzdy (t.j. 78.000,-Sk)?
Jozef Mihál
10.05.05,05:18
Jožko, ako sa dá poslať taká krátka odpoveď ?Tak, že napíšeš text:

"Áno" + "(cca 7 medzier)"+"."
Jana Motyčková
10.05.05,05:21
Vďaka. Ja som skúšala medzery pred text, za text, ale pred bodku ma to nenapadlo.
Jozef Mihál
10.05.05,05:22
Keď sa už bavíte o dohode, moja sestra-študentka má u viacerých zamestnávateľov uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študentov. Ani ona nie je povinná platiť preddavky, ak nepresiahne jej celkový príjem zo všetkých dohôd 12-násobok minimálnej mzdy (t.j. 78.000,-Sk)?
Ani ona nie je povinná platiť preddavky na ZP.
Na platenie preddavkov na ZP nie je podstatný ani počet dohôd, ani výška zárobku.
Výška zárobku je podstatná na určenie povinnosti podať ročné zúčtovanie poistného a samozrejme na výšku následného poistného, vypočítaného v roč.zúčtovaní.
Jana Motyčková
10.05.05,05:23
Keď sa už bavíte o dohode, moja sestra-študentka má u viacerých zamestnávateľov uzatvorenú dohodu o brigádnickej práci študentov. Ani ona nie je povinná platiť preddavky, ak nepresiahne jej celkový príjem zo všetkých dohôd 12-násobok minimálnej mzdy (t.j. 78.000,-Sk)?Nemusí platiť predavky.
Jozef Mihál
10.05.05,05:23
Vďaka. Ja som skúšala medzery pred text, za text, ale pred bodku ma to nenapadlo.
:D .
anina
10.05.05,07:33
Preco sa ma prihlasovat aj DVP? Ved za neho sa nerobia odvody.Ak mam pracovnika na DVP uzatvorenu na pracu v hodnote 20.000,- ja neviem, ci ju bude robit 3 dni alebo 3 tyzdne.Mam ho prihlasit a potom odhlasit?
mbulkova
10.05.05,09:59
musí sa prihlásiť na Sociálnej poisťovni a to pred začatím vykonávania práce a po skončení dohody odhlásiť. Vyplýva to zo zákona o nelegálnej práci (aby si to mohli úradnici z Úradu bezpečnosti práce pekne odkontrolovať a vyrubiť pokutu, keby nebol dohodár prihlásený!)
saman
16.06.05,09:19
Vsetkych zdravim....
stretla som sa s nasledovnym problemom v zdravotnych poistovniach. Ak ma student, dochodca, nezamestnany a pod. (teda nie fyzicka osoba v pracovnom pomere alebo SZČO) uzatvorenu dohodu o VP alebo dohodu o BPŠ je povinny vykonať ročne zučtovanie zdravotneho poistenia a odviest poistne 14% z prijmu, ak za rok 2005 bol tento prijem vyssi ako cca 78000,- Sk (12x min.mzda v danych mesiacoch roka 2005). Podla mna, ak takyto dohodar dosiahne prijem z dohody napr. v 8/05 100.000,- Sk nie je povinny platit preddavky do zdravotnej poistovne, hoci vyssie uvedeny limit presiahol uz v priebehu roka. Tolko moj nazor. A teraz skutocnost v nemenovanej zdravotnej poistovni, ktora automaticky vyssie uvedenym dohodarom prikazuje prihlasit sa do ZP a platit odvody 14% zo sumy prijmu z dohody za dany mesiac! Mate s tym niekto skusenosti? Podla mna ZP nema pravo ziadat od dohodara v priebehu roka preddavky! Vdaka.
Jozef Mihál
16.06.05,11:54
Ivanka, to čo povedali v nemenovanej zdravotnej poisťovni, nie je pravda. V zmysle súčasného zákona o ZP nie je v danom prípade žiadna povinnosť prihlasovania sa ani povinnosť platiť preddavky. Nech to daná osoba nerobí - zbytočne vyhodí peniaze.
saman
16.06.05,15:58
Vdaka veduci, uz som myslela ze som zase nieco nepochopila. Pekny den:).