slabikar
30.08.08,16:45
mozem si ako konatel bez odmeny a pracovnej zmluvy vo vlastnej s.r.o. bez zamestnancov davat do nakladov stravne listky?
Paula
30.08.08,15:03
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):

Ak je konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným zamestnancom spoločnosti (je v pracovnom pomere resp. po prerokovaní so zástupcami zamestnancov je rozšírený okruh osôb, ktorým je zamestnávateľ povinný poskytnúť stravovanie na pracovisku o zamestnancov napr. na dohody a pod.) a ak sú splnené podmienky definované § 152 Zákonníka práce, v tomto prípade je zamestnávateľ povinný zabezpečiť stravovanie aj konateľovi. Ak zamestnávateľ počas pracovnej zmeny prispeje zamestnancovi na stravovanie v rozmedzí stanoveného limitu podľa Zákonníka práce, zaúčtovaný náklad je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4. zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
slabikar
30.08.08,16:44
z toho je jasne, ze nemozem
slabikar
09.09.08,11:50
ak si dam ako konatel svojej firmy dohodu o vykonani prace, uz si mozem zapocitat stravne listky do nakladov, ak ich firma kupi?
Zoltán Kovács
09.09.08,11:55
ak si dam ako konatel svojej firmy dohodu o vykonani prace, uz si mozem zapocitat stravne listky do nakladov, ak ich firma kupi?

Dohoda o vykonaní práce sa mi javí ako nie celkom vhodná forma na vykonávanie sústavnej a opakovanej činnosti pre spoločnosť. Skôr dohoda o pracovnej činnosti. Ale na základe DoPČ je možné odpracovať max. vo výške 20 hod/týždenne, teda 4 hodín denne. A v tomto prípade znova nie sú splnené podmienky na stravné lístky.
slabikar
09.09.08,11:58
tak co je najlepsie a najlacnejsie dat, aby som si mohol stravne listky dat do nakladov?
Anja111
09.09.08,12:22
tak co je najlepsie a najlacnejsie dat, aby som si mohol stravne listky dat do nakladov?
Napr. pracovný pomer s minimálnou mzdou...
Martin Mocko
09.09.08,12:33
Nemyslím si, že konateľ bez pracovného pomeru nemá nárok na stravné....

http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/more.asp?NewsID=42035

Podľa mňa sa konateľ pokladá za zamestnanca i pokiaľ nemá uzatvorený PP.
Milan Benka
09.09.08,13:13
zo stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk):

Ak je konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným zamestnancom spoločnosti (je v pracovnom pomere resp. po prerokovaní so zástupcami zamestnancov je rozšírený okruh osôb, ktorým je zamestnávateľ povinný poskytnúť stravovanie na pracovisku o zamestnancov napr. na dohody a pod.) a ak sú splnené podmienky definované § 152 Zákonníka práce, v tomto prípade je zamestnávateľ povinný zabezpečiť stravovanie aj konateľovi. Ak zamestnávateľ počas pracovnej zmeny prispeje zamestnancovi na stravovanie v rozmedzí stanoveného limitu podľa Zákonníka práce, zaúčtovaný náklad je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4. zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov.
Súhlasím


z toho je jasne, ze nemozem
S týmto záverom nesúhlasím.


Nemyslím si, že konateľ bez pracovného pomeru nemá nárok na stravné....

http://openiazoch.zoznam.sk/info/zpravy/more.asp?NewsID=42035

Podľa mňa sa konateľ pokladá za zamestnanca i pokiaľ nemá uzatvorený PP.

K priloženému linku mám pár výhrad:

1. Autor predpokladá príjem konateľa za vykonanú prácu ( či už na základe mandátnej zmluvy alebo aj bez nej ) .

2. Čo v prípade, že ten príjem tam nie je, teda nie príjem, kt. by sa posudzoval ako závislá činnosť ? Bol by tam príjem iba ako podiel na zisku. Takýto príjem nie je predmetom dane a teda, keďže nám tu vypadlo poberanie príjmov považovaných za príjmy zo závislej činnosti, nemôžeme považovať takéhoto konateľa za zamestnanca v zmysle zákona o dani z príjmu.

3. Ak chcem napriek tomu dosiahnuť stav, že konateľovi ( bez príjmov zo závislej činnosti ) vznikne nárok na stravné lístky, musím využiť §152 ods. 7 c; zák. práce. A teda rozšírim okruh osôb, ktorým je zabezpečované stravovanie, po prerokovaní so zástupcami zamestnancov.
slabikar
09.09.08,13:51
Napr. pracovný pomer s minimálnou mzdou...

to je to najdrahsie riesenie
Danila
09.09.08,14:04
to je to najdrahsie riesenieNechápem prečo sa pýtaš, keď všetko vieš. Daj teda na známosť nám menej zdatným to lacnejšie riešenie. A ak Ti náhodou zostane chvíľu času, máš tu veľa odborných rád, za ktoré si akosi v návale pracovných povinností zabudol poďakovať. Stihol si však neopodstatnene oponovať. Ešteže máš jedoosobovku.;)
slabikar
09.09.08,14:27
Nechápem prečo sa pýtaš, keď všetko vieš. Daj teda na známosť nám menej zdatným to lacnejšie riešenie. A ak Ti náhodou zostane chvíľu času, máš tu veľa odborných rád, za ktoré si akosi v návale pracovných povinností zabudol poďakovať. Stihol si však neopodstatnene oponovať. Ešteže máš jedoosobovku.;)

nechapem, co ta rozculilo?
ved normalne sa pytam co je najlacnejsie riesenie a tu napise ona ze pracovny pomer s min. mzdou, co je logicky najdrahsie. tak aky mas problem?
Mária.K.
09.09.08,14:28
Dohoda o vykonaní práce sa mi javí ako nie celkom vhodná forma na vykonávanie sústavnej a opakovanej činnosti pre spoločnosť. Skôr dohoda o pracovnej činnosti. Ale na základe DoPČ je možné odpracovať max. vo výške 20 hod/týždenne, teda 4 hodín denne. A v tomto prípade znova nie sú splnené podmienky na stravné lístky.
Chcem len poopraviť, že na dohodu o pracovnej činnosti je možné odpracovať najviac 10 hod/týždenne.
Danila
09.09.08,14:52
nechapem, co ta rozculilo?
ved normalne sa pytam co je najlacnejsie riesenie a tu napise ona ze pracovny pomer s min. mzdou, co je logicky najdrahsie. tak aky mas problem?:)Ak sa pýtaš, problém bude zrejme u Teba. Ja už som dorástla a problémy pracovné si riešim sama. Chodím sa na Poradu odreagovať a nie rozčuľovať:). Apropo, posudzovať PP len jednostranne je síce pravidlom, ale veľmi mylným. Čo je lacné, to je len pre bohatých!!!!!!:) Ale už si sa polepšil....;)Tak ja som spokojná. Slušnosť je výsada.....:)
slabikar
09.09.08,14:56
:)Ak sa pýtaš, problém bude zrejme u Teba. Ja už som dorástla a problémy pracovné si riešim sama. Chodím sa na Poradu odreagovať a nie rozčuľovať:). Apropo, posudzovať PP len jednostranne je síce pravidlom, ale veľmi mylným. Čo je lacné, to je len pre bohatých!!!!!!:) Ale už si sa polepšil....;)Tak ja som spokojná. Slušnosť je výsada.....:)

vsmol som si, ze tentoraz si vybuchla, co sa kazdemu stava a odniesol som si to ja, ale to je f pohode. vidim, ze si na to prisla. som rad a vidim, ze ty tiez
Petra29
09.09.08,14:57
Dohoda o vykonaní práce sa mi javí ako nie celkom vhodná forma na vykonávanie sústavnej a opakovanej činnosti pre spoločnosť. Skôr dohoda o pracovnej činnosti. Ale na základe DoPČ je možné odpracovať max. vo výške 20 hod/týždenne, teda 4 hodín denne. A v tomto prípade znova nie sú splnené podmienky na stravné lístky.
Smith, 20 hod. ?? Ty si nám prepracovaný :D
Zoltán Kovács
09.09.08,14:58
Smith, 20 hod. ?? Ty si nám prepracovaný :D

Už Mária.K ma opravila. ;)
vmsux
13.09.08,18:57
Slabikar - velmi dobra otazka, zaujima to aj mna.
Takze ako je to s tymi stravnymi listkami?
Konatel bez pracovneho pomeru ma narok?
ajobs
14.09.08,08:09
Slabikar - velmi dobra otazka, zaujima to aj mna.
Takze ako je to s tymi stravnymi listkami?
Konatel bez pracovneho pomeru ma narok?


Nemá nárok - ak nemá uzatvorený riadny pracovný pomer, v ktorom bude mať denne odpracovaný čas 4 hod. a 1 minútu.
ajobs
14.09.08,08:19
mozem si ako konatel bez odmeny a pracovnej zmluvy vo vlastnej s.r.o. bez zamestnancov davat do nakladov stravne listky?


...to už je druhá téma, kde sa pýtaš na možnosť poskytovania stravných lístkov v prípade konateľa, ktorý nemá okrem výkonu svojej funkcie uzatvorený pracovnoprávny vzťah. Myslím, že s rastúcim počtom tém a otázok sa ťažko zmení odpoveď na tú, ktorú očakávaš. Ak si nevyplácaš odmenu za výkon funkcie (lebo asi to nepotrebuješ) a nemáš ani uzatvorený PP (kvôli odvodom, to chápem), potom sa čudujem, že ti chýba mesačne suma cca 2000 Sk za stravné lístky. Nevieš to vyriešiť napr. cez podiel na zisku ? Ak je ten zisk dostatočný, a aj po zdanení ti zostane slušný podiel na zisku, potom 24000 Sk na rok ti vyrieši aj stravovanie.....
andyt
07.11.08,10:11
dobrý deň, všetci ...má konateľ ( nemá uzavretý PP ), nárok v prípade cesty mimo mesta ( služobná cesta? ) nárok na diety??

Ďakujem vopred za odpoveď a prajem príjemný piatok........ a víkend
Tweety
07.11.08,10:19
dobrý deň, všetci ...má konateľ ( nemá uzavretý PP ), nárok v prípade cesty mimo mesta ( služobná cesta? ) nárok na diety??

Ďakujem vopred za odpoveď a prajem príjemný piatok........ a víkend
Má. Ale tvoja otázka je trochumimotemy.
andyt
07.11.08,10:28
Ďakujem a ospravedlňujem sa, neuvedomila som si .............. že som mimotemy

pekný deň.