Vera7
30.08.08,19:56
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Kúpila som si úplne nový notebook MSI EX610X-062SK a po asi týždňovom používaní sa vyskytol problém. Pri zapínaní notebooku a prihlasovaní sa, začne ventilátor neskutočne hučať. Neviete, kde by mohol byť problém, môže to byť v nejakom zlom nastavení v BIOSe? Je to dôvod na reklamáciu?
Ďakujem za rady, Verča
Chobot
30.08.08,19:11
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Kúpila som si úplne nový notebook MSI EX610X-062SK a po asi týždňovom používaní sa vyskytol problém. Pri zapínaní notebooku a prihlasovaní sa, začne ventilátor neskutočne hučať. Neviete, kde by mohol byť problém, môže to byť v nejakom zlom nastavení v BIOSe? Je to dôvod na reklamáciu?
Ďakujem za rady, Verča

Ťažko povedať takto, keď to nepočujem, či je to na reklamáciu. Hučanie je subjektívne, to čo pre teba je hučanie, môže technik zhodnotiť ako normálny hluk ventilátora.

A po prihlásení sa už prestane hučať? Ak áno, tak asi máš nainštalovaný nejaký soft, ktorý reguluje chod ventilátora chladenia v závislosti od teploty.

Podobné utilitky zvykne obsahovať už aj samotný BIOS, ale nie je to pravidlo. Pokiaľ to hučí skutočne len pri zapínaní a potom už je to chladenie tichšie, tak ventilátor nie je pokazený. Keby hučal stále, tak môže byť buď zanesený prachom, môžu byť vydraté ložiská (ak je NB nový, tak toto je málo pravdepodobné) alebo len chýba program na reguláciu otáčok.

Ak sa trochu vyznáš v BIOSe, môžeš skúsiť prehľadať menu, či tam nie je tá možnosť.
Vera7
31.08.08,12:40
Ahoj Chobot,

dik za odpoveď. Áno hučí to len pokiaľ sa prihlásim, akonáhle som už prihlásená, ventilátor sa stíši do normálneho chodu. Od zapnutia po prihlásenie to tak zvláštne hučí povedala by som až vrčí. V BIOSE sa nevyznám:(. To bude určite len nejaké hlúpe nastavenie, pretože keď s ním pracujem aj 5 hodín, tak ide krásne tichúčko.
Fero11
31.08.08,16:51
Tak to je uplne normalne, ze pri starte huci (ale vrcat by nemal, mal by to byt taky pekny fukot)
Chobot
31.08.08,18:40
Tak to je uplne normalne, ze pri starte huci (ale vrcat by nemal, mal by to byt taky pekny fukot)

;)Ak chytí ten ventilátor nejakú vibráciu pri vysokých otáčkach, vie pekne aj "vrčať". :D
Chobot
31.08.08,18:42
Ahoj Chobot,

dik za odpoveď. Áno hučí to len pokiaľ sa prihlásim, akonáhle som už prihlásená, ventilátor sa stíši do normálneho chodu. Od zapnutia po prihlásenie to tak zvláštne hučí povedala by som až vrčí. V BIOSE sa nevyznám:(. To bude určite len nejaké hlúpe nastavenie, pretože keď s ním pracujem aj 5 hodín, tak ide krásne tichúčko.

Tak potom nemá význam niečo riešiť. Tú chvíľu pri štarte vydržíš.;)
Martin Mocko
31.08.08,21:11
Ešte odporúčam nainštalovať Notebook Hardware Control (http://www.p35-forum.de/files/nhc_2.0_pre_release_06.zip)
Je to soft, ktorý používa iba toľko CPU kapacity, koľko si vyžaduje bežiaci proces. Takže odpadá zbytočné chladenie...
Achy
02.09.08,04:24
Ahojte,
chcela by som Vás poprosiť o radu. Kúpila som si úplne nový notebook MSI EX610X-062SK a po asi týždňovom používaní sa vyskytol problém. Pri zapínaní notebooku a prihlasovaní sa, začne ventilátor neskutočne hučať. Neviete, kde by mohol byť problém, môže to byť v nejakom zlom nastavení v BIOSe? Je to dôvod na reklamáciu?
Ďakujem za rady, Verča

Chcem sa opytat, je to ozaj ventilator?
Pri nacitavani systemu dochadza k nacitavaniu mechanik. Cize ak sa nachadza napriklad medium v Dvd Rom, tak ho roztoci a vie to byt dost hlucne. Toto samozrejme trva zhruba do nacitania systemu.
Odporucam teda skusit spustit system s prazdnou mechanikou.
Martin Mocko
02.09.08,05:48
Aj mechaniky aj HDD sa roztoci naplno..a robi to kazdy laptop...
charonme
02.09.08,06:30
Ak to nie je uz spomenutym cdckom a ak to naozaj zacalo robit az po tyzdni a dovtedy to nerobilo, povazujem to za dovod na reklamaciu. Skus este trosku prefuknut vysavacom (bez rozoberania).
dolfort
02.09.08,22:41
Inštalovala si za ten týždeň nejaké nové softy?
janovik
24.03.09,11:24
Mam ten isty problem.
Mam ale MSI EX 600X.
Huči nezavisle od doby použivania. Vačšinou ale vrči. Ako keby vrtula vibrovala, alebo do niečoho búchala, alebo sa nemohla usadiť. Keď bol stroj uplne novy, asi do tych 500 hodin tento problem nebol. Je to o nervy. Pri zmene polohy NTB z vodorovnej sa doslovne rozburáca. Niekedy pomože buchat po pristroji, potom niekedy prestane vrčať, keď trafim na spravne miesto.
Tento stroj je este v zaruke. Mam este jeden stroj inej značky, približne rovnakej cenovej kategorie, tam pri rovnakej činnosti ani neviem, že je tam ventilator.
Neviem, ci je zaruka v kupovani renomovanej značky, a čo je renomovana značka,ale asi by som od tohto vyrobcu uz nič nekupil.
Myslite, že pri reklamacii zmeraju objektivne hladinu hluku? Zatial čo som sa informoval bolo mi povedane, že vnem hluku je individualna vec. Kaď si zapnem napríklad vysavač, tak nebudem hluk notebooku počuť.
Prosim, poradte mi.
Stevo5
25.03.09,12:19
Janovik - no ak je ntb ešte v záruke tak by som neváhal a šiel do predajne, predviedol ako sa to správa a nech sa oni k tomu vyjadria. Ty by si mal trvať na tom (ak je hluk ozaj neprimeraný), že to nie je normálne aby si s ntb pracoval v takom hluku a trvaj na oprave.
AdamC
20.11.09,10:43
Ahojte, mam presne ten isty notebook a presne ten isty problem. Ked bol novy, vsetko OK. Neskor to zacalo. Vrci hlavne pri starte kym nenabehne OS a vsetko sa ukludni potom sa aj on ukludni. Velmi vsak aj vrci ked je odpojeny z napajania a ide na bateriu. V roznych kurioznych polohach prestava vrcat. Samozrejme, obcas zahuci aj pri vyssom vykone, ked sa nieco stahuje, alebo pakuje/rozpakuje - to by som este akceptoval.

Ja som ho aj rozobral, ale ajtak neviem co s tym. NB funguje inac uplne super. Len ten zvuk je hrozny, mozno by stacilo trocha ten ventilator "namazat" . Nechcem tam ale striekat WD :))) Je na to nieco? Vysavac asi nepomoze, neviem.

Dik.
sthruska
20.11.09,11:30
Nie nastriekať ale kvapnúť. Môže byť aj WD.