zdendo
30.08.08,21:31
Ahojte.
Neviete ako nahodit do skladu v Alfe tovar, ktory je fakturovany ako 1ks, ale je v nom 300ks.
Proste oni fakturuju 300ks stupľov ako 1ks karton.
Ako to mam nahodit na sklad, ked ja to budem predavat tak, ze z tych 300 ks urobim balenia napr. po 10, 20, 30ks
Katka22
31.08.08,05:03
Dobrý deň
Skladovú kartu by som si spravila na Ks (merná jednotka ks) lebo tovar budete predavať po ks .
Spravite príjemku na 300 ks . Ak predáte , vaše balíčky po 10 ks , 20.ks alebo 30 ks , potom budete robiť výdajky . ( aby ste si to vedeli pekne sledovať )
(tento postup by som si zvolila ja )
Manual
31.08.08,05:10
Ahojte.
Neviete ako nahodit do skladu v Alfe tovar, ktory je fakturovany ako 1ks, ale je v nom 300ks.
Proste oni fakturuju 300ks stupľov ako 1ks karton.
Ako to mam nahodit na sklad, ked ja to budem predavat tak, ze z tych 300 ks urobim balenia napr. po 10, 20, 30ks
Budeš to musieť nahodiť všetko v kusoch, lebo budeš predávať po kusoch. Podstatné je, že dodávateľ pre teba uviedol, že 1 karton obsahuje 100 kusov. Nevidím tam žiadny problém.
gastronom.mt
02.01.11,18:56
Mám podobný prípad.
Prijímam na sklad alkohol, ktorý nakupujem v litroch (na dodacom liste sa nepíše, že 1 liter je 25 ks á 0,04l) a predávam ho v krčme po 0,04l.
Keď prijímam na sklad 5 litrov rumu á 6,50€, mám ho prijať ako 125 ks 0,04l á 0,26€ ???
Keď ho prijmem na litre a potom stiahnem predaj z pokladne, na ktorej som predal 1 ks 0,04 litra tak mi sklad v alfe odpíše 1l
doktor01
02.01.11,19:37
Mám podobný prípad.
Prijímam na sklad alkohol, ktorý nakupujem v litroch (na dodacom liste sa nepíše, že 1 liter je 25 ks á 0,04l) a predávam ho v krčme po 0,04l.
Keď prijímam na sklad 5 litrov rumu á 6,50€, mám ho prijať ako 125 ks 0,04l á 0,26€ ???
Keď ho prijmem na litre a potom stiahnem predaj z pokladne, na ktorej som predal 1 ks 0,04 litra tak mi sklad v alfe odpíše 1l
Pozor na alkohol!!!
No más v tom trochu chaos, keď predáš cez pokladňu 1 ks 0,04l tak sklad nemôže odpisovať 1 l. To je blbosť- máš to zle nastavené (respektíve sa to v Alfe nedá inak nastaviť), odpísať má len 0,04 l. No alfa nie je celkom vhodná pre evidenciu alkoholu. Alfa zrejme neumožňuje vytvárať kalkulácie môžeš to v takomto prípade odpisovať len ručne. Osobne by som prijímal na sklad rum 0,04l v kusoch a nebudeš mať problém a naviac pri tvojej evidencii musíš viesť ešte ďalšiu evidenciu pre potreby Colného úradu. Viac v priloženom článku.

Biznis s liehom zaťaží inventúra
Obchodníkov s liehom čakajú zmeny - viac byrokracie nielen na úradoch, ale aj vo vlastnej archivácii záznamov. Od januára 2011 bude musieť každý, kto predáva fľaše s liehovinami konečnému spotrebiteľovi, robiť ich dennú inventúru.

Prikazuje to novela zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh. Ako spresňuje Pavol Konštiak, prezident Zväzu obchodu

a cestovného ruchu, zavádza sa "účtovná evidencia predaja liehovín podľa EAM kódov, sortimentu a dodávateľov“. Ministerstvo financií chce takýmto spôsobom bojovať proti "čiernym“ výrobcom a distribútorom. Nový spôsob ochrany však môže mať pre niektorých z brandže aj likvidačné dôsledky.

Obchodníkom sa zdajú úlohy, ktoré im rezort financií pripravil, zbytočné. Podľa Konštiaka je nezmyslené, aby kvôli niekoľkým predajcom, ktorí systém zneužívajú a ponúkajú načierno vyrobený alkohol, trpeli všetci.

Dva tábory
Novela zároveň rozdelila podnikateľov, ktorí predávajú spotrebiteľské balenia liehu, na dve skupiny držiteľov povolenia, a to povolenia na predaj a na distribúciu. V prvej, kam spadá napríklad biznis v potravinových predajniach, reštauráciách či pohostinstvách, sa môže predávať alkohol s obsahom liehu len konečnému spotrebiteľovi, zatiaľ čo držitelia oprávnení na distribúciu ho môžu ponúkať

aj iným podnikateľom či živnostníkom. Distribútorom preto pribudnú ďalšie povinnosti. Tak ako obchodníci aj oni budú musieť do konca decembra elektronicky oznámiť colným úradom názov každého spotrebiteľského balenia alkoholu, jeho objem, ako aj objemovú koncentráciu liehu v balení a čiarový kód EAN. Taktiež budú musieť viesť dennú inventúru o spotrebe a zásobách fliaš.
Avšak distribútorov, ktorí dodávajú liehoviny len do gastrozariadení či predajní potravín, zasiahne novela v celom predajnom reťazci najviac. Na rozdiel od distribútorov - dovozcov totiž budú musieť preukazovať, že majú jednak minimálny ročný

obrat 100-tisíc eur, desať zamestnancov a jednak skladovú plochu aspoň 200 štvorcových metrov.
"Je to diskriminačné. Nerozumiem tomu. Dovozca, ktorý lieh dovezie a potom distribuuje konečným odberateľom, tieto podmienky nemusí spĺňať. Nemusí mať nič. Postačí mu jeden človek, jedna garáž. Je to nepochopiteľné,“ upozorňuje Konštiak.

Všetko pripravené
Množstvo údajov o každom pohybe liehovín budú podnikatelia posielať colníkom elektronicky. Úradníci tvrdia, že sú na nápor pripravení. "Colné riaditeľstvo je z technickej stránky na prijímanie takýchto údajov do elektronickej databázy zabezpečené. V súčasnosti prebieha skúšobná prevádzka systému, ktorý podnikateľskej verejnosti sprístupníme už v decembri,“ povedala Miroslava Slemenská, hovorkyňa Colného riaditeľstva SR.

Niektorí obchodníci však rozšírenú evidenciu vítajú. Podľa nich vnesie väčší poriadok do chaosu okolo distribúcie liehovín. Znepokojuje ich skôr zhromažďovanie a dlhodobé uchovávanie všetkých dokumentov. "Evidencia je jedna vec a archivácia druhá. Uskladnenie údajov je veľmi náročný proces, ktorý aj nám spôsobí značné starosti, ale zákon je zákon a treba ho rešpektovať. Objem papierov bude dennodenne rásť a my budeme musieť rozmýšľať, ako sa aj s týmto faktom vyrovnať,“ konštatoval Adrián Ďurček, predseda predstavenstva bratislavskej Coop Jednoty.
gastronom.mt
02.01.11,21:05
Ďakujem za odpoveď.
Vedel by si mi poradiť nejaký software na sklad, kt. by spolupracoval s pokladňou od Elcomu a bol by vhodný na evidenciu aj alkoholu?
A ešte k tomu článku. Mňa by zaujímalo, keby som sa chcel stať distribútorom alkoholu, zamestnal by som 10 zamestnancov, mal by som 200 m2 skladovej plochy, ako ja ako začínajúci podnikateľ budem vedieť preukázať obrat 100 tis €?
doktor01
04.01.11,17:22
Ďakujem za odpoveď.
Vedel by si mi poradiť nejaký software na sklad, kt. by spolupracoval s pokladňou od Elcomu a bol by vhodný na evidenciu aj alkoholu?
A ešte k tomu článku. Mňa by zaujímalo, keby som sa chcel stať distribútorom alkoholu, zamestnal by som 10 zamestnancov, mal by som 200 m2 skladovej plochy, ako ja ako začínajúci podnikateľ budem vedieť preukázať obrat 100 tis €?
Software skladové hospodárstvo spolu s evidenciou alkoholu podľa nového zákona má napr. FOOD 600 (viem že sa dá prepojiť aj s RP iných značiek, len neviem či aj s Elconom). Môžeš ich kontaktovať, kontakt nájdeš cez google (v rámci obmedzenia reklamy neuvádzam viac).
PS: FOOD 600 je skvelé riešenie, ak chceš mať prehľad nad kolobehom tovaru.