petertek
31.08.08,08:16
Dobrý den, som SZČO, a chcem si kúpiť do podnikania 7 ročné auto a uplatnovať si cestovné náklady je to možné, alebo treba mať nové auto ?
Som len drobný podnikatel nie som platca DPH a chcem si účovať len kilometrovné plus doklady.
Manual
31.08.08,06:19
Dobrý den, som SZČO, a chcem si kúpiť do podnikania 7 ročné auto a uplatnovať si cestovné náklady je to možné, alebo treba mať nové auto ?
Som len drobný podnikatel nie som platca DPH a chcem si účovať len kilometrovné plus doklady.
Áno, je to možné, len treba viesť KJ. Čo máš na mysli ... plus doklady ?
petertek
31.08.08,06:24
Ďakujem, a doklady mám na mysli bločky od benzinu, a knihu jázd si chcem viesť, stačí si knihu vypisovať raz mesačne alebo to treba robiť priebežne...
Manual
31.08.08,06:33
Ďakujem, a doklady mám na mysli bločky od benzinu, a knihu jázd si chcem viesť, stačí si knihu vypisovať raz mesačne alebo to treba robiť priebežne...
Stačí raz za mesiac, ale bločky od PHL sa neúčtujú, len sa prikladajú ako doklad o cene PHL v čase nákupu, podľa tejto ceny si vypočítaš paušálnu náhradu = kilometrovné
petertek
31.08.08,06:38
Dobre tak by to malo byť tak že natankujem za 1000 sk, prejdem 300 km a rozrátam si to 300 X 6,20 + 1000 a výsledok je paušálna náhrada ?
Manual
31.08.08,06:39
Dobre tak by to malo byť tak že natankujem za 1000 sk, prejdem 300 km a rozrátam si to 300 X 6,20 + 1000 a výsledok je paušálna náhrada ?
Nie a už nie je 6,20, ale 5,50 pozri tu:
http://www.porada.sk/t88479-kniha-jazd-povinnost.html#post800704
príspevok č.7
jaros5
31.08.08,08:32
Prečo uvažuješ o kúpe 7 ročného auta ? Kúpa ojazdeného auta je vždy kupovanie mačky vo vreci, s jedinou výnimkou - keby si ho kupoval sám od seba:D;
Ak ho budeš chcieť prevádzkovať a nie len obzerať v garáži :--- , servisom a opravami za chvíľu dobehneš cenu nového auta; Nehovoriac o strate času, zbytočné starosti naviac, nespoľahlivosť - poruchovosť,atď. atď. Mám s tým skúsenosť, ver mi;
veronikasad
31.08.08,08:58
Ďakujem, a doklady mám na mysli bločky od benzinu, a knihu jázd si chcem viesť, stačí si knihu vypisovať raz mesačne alebo to treba robiť priebežne...
Knihu jázd treba viesť denne /alebo si tak veľa pamätáš?/, zúčtovávať stačí l-krát mesačne.
Ak auto nevložíš do majetku firmy, budeš si uplatňvať sadzbu základnej náhrady 5,50sk/km + spotrebu PHM /podľa TP- nie cenu PHM z blokov, tie slúžia na určenie priemernej ceny PHM/.
Aj 7-ročné auto kúpené v priebehu podnikania sa pre účely zaradenia do majetku považuje za auto "nové" a odpisuje sa 4 roky.
petertek
01.09.08,10:00
Tak staršie auto si chcem vlastne kúpiť sám od seba len do teraz nebolo na mna písané len som chcel vedieť či tam nieje niejaké vekové obmedzenie na auto, ináč jasné že sa oplatí kúpiť na podnikanie nové auto ...
veronikasad
01.09.08,14:09
Tak staršie auto si chcem vlastne kúpiť sám od seba len do teraz nebolo na mna písané len som chcel vedieť či tam nieje niejaké vekové obmedzenie na auto, ináč jasné že sa oplatí kúpiť na podnikanie nové auto ...
Pokial by si bol v TP doteraz písaný ako vlastník vozidla, nemôžeš auto "predať" podnikateľovi - teda sebe. Ak by sa jednalo o 7-ročné auto a zahrnieš ho do majetku firmy, nemôžeš si už uplatniť žiadne odpisy, len naklady na prevádzku /oprava auta, PHM, poistenie, dialničná známka, daň z mot.voz.../.