Composite
31.08.08,16:24
Zdravím, dnes (31.8.2008) ešte ani nieje 1.9.2008 a karta na MHD, ktorá je platná do 30.9.2008 mi napíše na zariadení, že karta je neplatná! Takže super, že si kúpim polovičný. Paráda mal som len 500 sk a super vodič, že on také neberie. (Paráda cez celé mesto peši, 30 minút som meškal a vysvetlenie, ktoré som tu popísal bolo všetkym komické). A čo berie? v čom je 500 sk iných??? to niesu peniaze??? Nikto mu predsa nedáva stále 500 sk, ale niekedy sa stane!
Som zvedavý čo bude hovoriť, ked bude euro a dostane 50 alebo 100 Eur do ruky.

Ked dostane nejaké 50 halierniky ziape, ked dostane 500 sk ziape, je to oficiálne platidlo SR, tak to má zobrať a hotovo.

Takže si tam spravte poriadok, aj s prístrojmi, aby platné karty neoznačovali za neplatné aj zo šoférmi, že 500 sk aj 50 halierov sú peniaze. Nikto mu ich nedáva úmyselne, ale niekedy sa stane, že sú 50 hal, resp. sa nestihne rozmeniť 500 či 1000 sk.

Môžu oni odmietnuť oficiálne platidlo SR a nepredať lístok (neposkytnuť služby) a vyhodiť vás? Dá sa nejako brániť? Ved nemôžu si hovoriť, akú veľkosť peňazí zoberú a akú nie?
endrju
31.08.08,16:33
Zdravím, dnes (31.8.2008) ešte ani nieje 1.9.2008 a karta na MHD, ktorá je platná do 30.9.2008 mi napíše na zariadení, že karta je neplatná! Takže super, že si kúpim polovičný. Paráda mal som len 500 sk a super vodič, že on také neberie. (Paráda cez celé mesto peši, 30 minút som meškal a vysvetlenie, ktoré som tu popísal bolo všetkym komické). A čo berie? v čom je 500 sk iných??? to niesu peniaze??? Nikto mu predsa nedáva stále 500 sk, ale niekedy sa stane!
Som zvedavý čo bude hovoriť, ked bude euro a dostane 50 alebo 100 Eur do ruky.

Ked dostane nejaké 50 halierniky ziape, ked dostane 500 sk ziape, je to oficiálne platidlo SR, tak to má zobrať a hotovo.

Takže si tam spravte poriadok, aj s prístrojmi, aby platné karty neoznačovali za neplatné aj zo šoférmi, že 500 sk aj 50 halierov sú peniaze. Nikto mu ich nedáva úmyselne, ale niekedy sa stane, že sú 50 hal, resp. sa nestihne rozmeniť 500 či 1000 sk.

Môžu oni odmietnuť oficiálne platidlo SR a nepredať lístok (neposkytnuť služby) a vyhodiť vás? Dá sa nejako brániť? Ved nemôžu si hovoriť, akú veľkosť peňazí zoberú a akú nie?

"Plačeš" veľmi dojímavo, ale, obávam sa, že na nesprávnom "hrobe". ;)

Určite máš poznačené základné údaje o spoji, ktorým si chcel cestovať a nakoniec si necestoval.
Určite vieš aj to, kto je prevádzkovateľom toho spoja.
Vodič, ktorý Ťa takto (ne)obslúžil, je s veľmi vysokou pravdepodobnosťou "iba" zamestnancom, ktorý ma nejakého nadriadeného.
Preto odporúčam najprv oboznámiť toho nadriadeného s Tvojim príbehom. Možno budeš veľmi (ne)milo prekvapený jeho reakciou. Veď vodič ako zamestnanec týmto správaním vlastne znížil tržbu svojmu zamestnávateľovi. Dosť často sa stáva, že zamestnacom bývajú podľa výšky tržieb aj "nadeľované" nejaké tie výkonnostné odmeny.
Ak by sa Ti nepozdával výsledok Tvojej diskusie s nadriadeným vodiča, existuje tu aj obchodná inšpekcia.
Toľko k oficiálnemu postupu.

Druhou cestou je (anti)reklama prepravcovi v niektorej relácii typu "lampáreň" v niektorej z televízií alebo v niektorých novinách. Možno Ťa tiež prekvapí (ne)účinnosť takého postupu. :cool:

A ak ani jeden z pokusov o nápravu nebude úspešný, spomeň si na to, že stresovaním si ničíš najmä svoje vlastné zdravie, ktoré si nikde za žiadne peniaze nekúpiš, ak ho raz stratíš.
Takže sa pozri na udalosť aj z tej stránky, že si mal cez víkend neplánovanú prechádzku a ešte si aj ušetril zopár korún. :)

P.S.
Skutočne si myslíš, že na fóre porada.sk sa Tvoje želanie "Takže si tam spravte poriadok, aj s prístrojmi, aby platné karty neoznačovali za neplatné aj zo šoférmi.." môže premeniť na skutočnosť? :rolleyes:
Použité formulácie ani náhodou nepribližujú konkrétne mesto a účastníkov popísanej udalosti a preto si dovolím o možnosti takej premeny dosť vážne pochybovať. :)
Chobot
31.08.08,19:23
Zdravím, dnes (31.8.2008) ešte ani nieje 1.9.2008 a karta na MHD, ktorá je platná do 30.9.2008 mi napíše na zariadení, že karta je neplatná! Takže super, že si kúpim polovičný. Paráda mal som len 500 sk a super vodič, že on také neberie. (Paráda cez celé mesto peši, 30 minút som meškal a vysvetlenie, ktoré som tu popísal bolo všetkym komické). A čo berie? v čom je 500 sk iných??? to niesu peniaze??? Nikto mu predsa nedáva stále 500 sk, ale niekedy sa stane!
Som zvedavý čo bude hovoriť, ked bude euro a dostane 50 alebo 100 Eur do ruky.

Ked dostane nejaké 50 halierniky ziape, ked dostane 500 sk ziape, je to oficiálne platidlo SR, tak to má zobrať a hotovo.

Takže si tam spravte poriadok, aj s prístrojmi, aby platné karty neoznačovali za neplatné aj zo šoférmi, že 500 sk aj 50 halierov sú peniaze. Nikto mu ich nedáva úmyselne, ale niekedy sa stane, že sú 50 hal, resp. sa nestihne rozmeniť 500 či 1000 sk.

Môžu oni odmietnuť oficiálne platidlo SR a nepredať lístok (neposkytnuť služby) a vyhodiť vás? Dá sa nejako brániť? Ved nemôžu si hovoriť, akú veľkosť peňazí zoberú a akú nie?

Pozri túto tému, odpoveď nájdeš tam:

http://www.porada.sk/t87333-kolko-minci.html
firefox
31.08.08,19:38
V zmysle súčasane platných predpisov by ti nemal odmietnuť prijať zákonné platidlo. Jedine v období duálneho hotovostného peňažného obehu (1.1.2009 - 16.1.2009) môže odmietnuť prijať takúto platbu.
Composite
01.09.08,10:55
endrju: tam ma vysmiali ;), vieš platíme ich z naších daní ;), šrtli sa im peniaze z mesta o 1/3 a ešte takto chcú strácať zákazníkov, no nič skočia dovolenky,... a začnem zas jazdiť auto a sa vyprdnem na ich MHD ;)
ale ide o princíp ;) a ja nestresujem, ja tak horlivo píšem ;), keby som mal o 5-8 rokov menej, tak možno by som sa pobavil aj zo šoferom, ale staré dobré časy sú preč a človek z toho vyrástol :D, nejde o daný problém zo zariadením, ale o to či to môže odmietnuť ;), rieši sa tu x-veci, lebo je tu x-ľudí, ktorý sa stretávajú s x-problemami ,....

firefox: oni majú vlasné interné predpisy a s nimi som ich poslal do p*dele ;), lebo to nebolo mojou chybou, vždy sa snažím mať menšie peniaze, ale teraz to bolo ich chybou, peniaze na karte boli ;)
leonq
02.09.08,04:58
mas pravdu, kazda bankovka je peniaz

ale skus sa na to pozriet zo strany sofera, ked ma drvivu vacsinu prijmov v minciach alebo malych bankovkach, ako ti mal vydat - mohol ti nasypat hrbu minci a to by si asi tiez nebol uspech

na druhej strane z praktickeho hladiska sa im nedivim ze nedrzia pri sebe velku hotovost v dnesnych casoch

v medzimestkych autobusoch ti rozmenia bez problemov, bud hned alebo pocas cesty.

a kes sme pri EURe - skus zaplatit v rakuskom macdonalde 200 alebo vyssou bankovkou...a myslim ze podobne to bude aj tu

vzdy je to o konkretnom pripade a niekedy ci clovek jednoducho nemoze rozmenit peniaze, ale urcite by som nezvrhoval cely system a nenadaval na sofera, ktory jednoducho tiez nema inu moznost...
Chobot
02.09.08,08:05
Zdravím, dnes (31.8.2008) ešte ani nieje 1.9.2008 a karta na MHD, ktorá je platná do 30.9.2008 mi napíše na zariadení, že karta je neplatná! Takže super, že si kúpim polovičný. Paráda mal som len 500 sk a super vodič, že on také neberie. (Paráda cez celé mesto peši, 30 minút som meškal a vysvetlenie, ktoré som tu popísal bolo všetkym komické). A čo berie? v čom je 500 sk iných??? to niesu peniaze??? Nikto mu predsa nedáva stále 500 sk, ale niekedy sa stane!
Som zvedavý čo bude hovoriť, ked bude euro a dostane 50 alebo 100 Eur do ruky.

Ked dostane nejaké 50 halierniky ziape, ked dostane 500 sk ziape, je to oficiálne platidlo SR, tak to má zobrať a hotovo.

Takže si tam spravte poriadok, aj s prístrojmi, aby platné karty neoznačovali za neplatné aj zo šoférmi, že 500 sk aj 50 halierov sú peniaze. Nikto mu ich nedáva úmyselne, ale niekedy sa stane, že sú 50 hal, resp. sa nestihne rozmeniť 500 či 1000 sk.
Môžu oni odmietnuť oficiálne platidlo SR a nepredať lístok (neposkytnuť služby) a vyhodiť vás? Dá sa nejako brániť? Ved nemôžu si hovoriť, akú veľkosť peňazí zoberú a akú nie?

Nie je to úplne pravda, existuje vyhláška NBS 465/2001, ktorá v § 1 umožňuje fyz. a právnickým osobám neprijať hrsť mincí ako platbu:

(1) Fyzické osoby a právnické osoby s výnimkou Národnej banky Slovenska, bánk a pobočiek zahraničných bánk (ďalej len "banka") môžu z dôvodu podľa § 17a ods. 3 písm. b) zákona odmietnuť prijatie nad 20 kusov mincí rovnakej nominálnej hodnoty alebo celkove nad 30 kusov mincí rôznych nominálnych hodnôt.