milka1619
31.08.08,17:10
Dobrý deň, prosím Vás o radu :
sme spoločnsoť, ktorá vysiela zamestnancov do ČR. Zamestnancom vyplácame diéty a vreckové. Zamestnanci doniesli tlačivo na ktoré im mám potvrdiť pre soc.účely - hrubý, čistý príjem, nemocebnské dávky a vreckové do výšky 40 % nároku na stravné. Pracovnícka úradu tvrdí, že do kolónky - vreckové patria aj diéty. Má pravdu?

Ďakujem.
Rozalka
31.08.08,15:26
Ak sa tam má uviesť vreckové do výšky 40% nároku na stravné, nechápem, prečo pracovníčka tvrdí to, čo tvrdí. Nech svoje tvrdenie podloží nejakým vysvetlením, opatrením ap.
Diéty sú predsa stravné a vreckové je vreckové.
milka1619
31.08.08,16:31
Ja som tlačivo vplnila podľa predtlače, ale ona tvrdí, že je to jeho príjem a patrí to do tejto kolónky.
Stravné je podľa zákona od dane oslobodené.
veronikasad
31.08.08,16:50
Pani úradníčka nech si to teda sama opraví, alebo nech Ti písomne zdôvodní podľa akého všeobecne záväzného predpisu to máš urobiť práve tak, ako si to myslí ona.
Apropó, podľa zákona je od dane oslobodené aj nemocenské a vreckové priznané v rozsahu podľa zákona o cestovných náhradách. ;)

Možno tu nájdeme vysvetlenie k posudzovaniou dávky v hmotnej núdzi :

Príjmy
Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje príjem podľa zákona č. 601/2003 Z.z. o životnom minime v znení neskorších predpisov:
· príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu po odpočítaní poistného na zdravotné, nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb,
· príjmy oslobodené od dane z príjmov fyzických osôb okrem prijatých náhrad škôd, náhrad nemajetkovej ujmy, plnenia z poistenia majetku a z poistenia zodpovednosti za škodu okrem platieb prijatých ako náhrada za stratu zdaniteľného príjmu,
· sumy vreckového pri zahraničných pracovných cestách do výšky 40% nároku na stravné ustanovené zákonom o cestovných náhradách
náhrady niektorých výdavkov zamestnancov do výšky ustanovenej zákonom o cestovných náhradách,


Viac info tu :

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/B6286CB7FB0B017AC1257115004E3F63?OpenDocument
milka1619
31.08.08,17:31
ak do príjmu patria aj diéty, tak podľa mňa je tlačivo postavené zle. V kolónke vreckové - malo by byť napísané cestovné náhrady a nie iba vreckové.
Chobot
31.08.08,18:31
Ak sa tam má uviesť vreckové do výšky 40% nároku na stravné, nechápem, prečo pracovníčka tvrdí to, čo tvrdí. Nech svoje tvrdenie podloží nejakým vysvetlením, opatrením ap.
Diéty sú predsa stravné a vreckové je vreckové.

Keď už robíme poriadok v pojmoch, tak "diéty" sú nesprávny, ľudový pojem. Definíciu "diéty" žiadny zákon, ktorý pojednáva o cest. náhradách nepozná.

Pri pracovných cestách ide o cestovné náhrady, a cest. náhrady sú:

- stravné
- vreckové (pri ZPC)
- náhrada za použitie motorového vozidla
- nevyhnutné vedľajšie výdaje.
Rozalka
31.08.08,18:39
Pracovnícka úradu tvrdí, že do kolónky - vreckové patria aj diéty.
Ďakujem.


Keď už robíme poriadok v pojmoch, tak "diéty" sú nesprávny, ľudový pojem. Definíciu "diéty" žiadny zákon, ktorý pojednáva o cest. náhradách nepozná.

Vďaka za usmernenie, použila som iba "rétoriku" pisateľky príspevku a kvôli tomu som to aj farebne odlíšila.
veronikasad
31.08.08,20:13
Keď už robíme poriadok v pojmoch, tak "diéty" sú nesprávny, ľudový pojem. Definíciu "diéty" žiadny zákon, ktorý pojednáva o cest. náhradách nepozná.

Pri pracovných cestách ide o cestovné náhrady, a cest. náhrady sú:

- stravné
- vreckové (pri ZPC)
- náhrada za použitie motorového vozidla
- nevyhnutné vedľajšie výdaje.
Do príspevku č. 5 som doplnila ešte jednu citáciu, čo sa považuje za príjem pri posudzovaní dávky v hmotnej núdzi.
- Náhrady niektorých výdavkov zamestnancov do výšky ustanovenej zákonom o cestovných náhradách.

"Čo tým básnik chcel povedať" vie asi len tvorca opatrenia na MPSVaR. Zrejme si to okresní úradníci vysvetlili ako stravné.
Podobne ako je to s výkladom pojmu max. zárobku pre uchádzačov o zamestnanie
Chobot
31.08.08,20:27
Do príspevku č. 5 som doplnila ešte jednu citáciu, čo sa považuje za príjem pri posudzovaní dávky v hmotnej núdzi.
- Náhrady niektorých výdavkov zamestnancov do výšky ustanovenej zákonom o cestovných náhradách.

"Čo tým básnik chcel povedať" vie asi len tvorca opatrenia na MPSVaR. Zrejme si to okresní úradníci vysvetlili ako stravné.
Podobne ako je to s výkladom pojmu max. zárobku pre uchádzačov o zamestnanie

Je to skutočne zmätočné, pretože v zmysle definície bodu d) patria sem aj príjmy uvedené pod bodom c). Takže ten, kto tvoril zákon, buď mal na to zvláštny názor (na cest. náhrady) alebo to nepochopil presne, ako to je.