jan baca
31.08.08,20:04
DOBRY DEN PROSIM O PORADENIE .....,,,VO FEBRUARI SOM KUPIL BYT ,DNS MI VOLAL PREDCHADZAJUCI MAJITEL AY SOM SI DAVAL POZOR NA SPRAVCU ,,MAL TOTIZ PREPLATOK 9000SK AVSAK SPRAVCA MU HO ODMIETA DAT ZE NEMA :confused: ,V BYTOVOM DOME MAME 15 BYTOV ZIADEN NEPLATIC .PRI KUPE BYTU MI SPRAVCA DAL PISOMNE ZE BYT.DOM NEMA DLH,UVER...TAK NEROZUMIEM AKO TO ZE NEMA PENIAZE NA VYPLATENIE PREPLATKU, VSETKYCH 15 BYTOV MA PREPLATOK.....IDE O TO -MNA TO MOZNO BUDE CAKAT NA BUDUCI ROK AKO MAM POSTUPOVAT KED MI SPRAVCA POVIE ZE NEMA NA UCTE PENIAZE VRATIT MI PREPLATOK JA SOM PO CELY ROK V ZAHRANICI CIZE BYT JE FAKTICKY NEOBYVANY Z COHO BY MI MAL VZNIKNUT NEJAKY PREPLATOK, SKUTOCNE TOMU NEROZUMIEM PRETOZE SOM NIKDY NEBYVAL V BYTE TAK NEVIEM AKO TO CHODI A HLAVNE SOM V ZAHRANICI.....
BYT.DOM MA 2-VCHODY, JE MOZNE SA OSAMOSTATNIT AKO SAMOSTATNY VCHOD A MAT SVOJE SPOLOCENSTVO VLASTNIKOV????
jan baca
31.08.08,18:16
ESTE K TOMU OSAMOSTATNENIU....V NASOM VCHODE JE 6 BYTOV , 5 BYTOV BY URCITE SUHLASILO S OSAMOSTATNENIM LEN NEVIEM CI JE TO MOZNE????INAK STRECHU NA BYT.DOME MAME NOVU ,A FASADA JE V PORIADKU......
arizona
31.08.08,18:33
jan baca,pozri si bod č. 20:)
http://www.porada.sk/t87843-etiketa-pokracovanie.html

...veľmi zle sa to číta! Polepši sa:rolleyes:
jan baca
31.08.08,18:46
PARDON NEJAK MI TO TAK VYSLO NAPISAT:mee:
Zoltán Kovács
31.08.08,18:54
Preplatok ti vznikne z toho, že aj keď si v zahraničí tak platiť treba za ten byt zálohovo. Na kúrenie, spotrebu el.energie v spol. priestoroch, vodné + stočné.
lubica_02
31.08.08,18:54
Osamostatniť sa nemôžete, lebo máte jedno súpisné číslo a takto Vám boli byty odpredané. Odčleniť môžete len čiastočne FO.Už tu bola o tom debata.
Peniaze na účte možno nemáte z dôvodu zle vypočítaných zálohových platieb. Ako vlastník môžeš nahliadnuť do dokladov,aby si vedel ako to vlastne je.
jan baca
31.08.08,19:48
Ja rozumiem ze je treba platit mesacne zalohovo platby aj platim.Ide vsak o to ze ked mi vznikne preplatok tak mi spravca povie ze nema na ucte peniaze co mam potom robit....
Nerozumiem lubica ako to myslis zle vypocitane zalohove platby,ked kazdy byt ma preplatok ...celkovo sa zalohovo vybralo 580.000sk z coho po zaplateni tepla,vody.fondu oprav malo zostat 60.000.ktore by mali byt na vyplatenie preplatkov ale nie su????Je to v poriadku ???Podla mna tu ide o spreneveru penazi ,ja momentalne platim sedem mesiacov zalohovo po 3000/mes. a budem skutocne zvedavy ako to dopadne na buduci rok.
Chobot
31.08.08,20:14
DOBRY DEN PROSIM O PORADENIE .....,,,VO FEBRUARI SOM KUPIL BYT ,DNS MI VOLAL PREDCHADZAJUCI MAJITEL AY SOM SI DAVAL POZOR NA SPRAVCU ,,MAL TOTIZ PREPLATOK 9000SK AVSAK SPRAVCA MU HO ODMIETA DAT ZE NEMA :confused: ,V BYTOVOM DOME MAME 15 BYTOV ZIADEN NEPLATIC .PRI KUPE BYTU MI SPRAVCA DAL PISOMNE ZE BYT.DOM NEMA DLH,UVER...TAK NEROZUMIEM AKO TO ZE NEMA PENIAZE NA VYPLATENIE PREPLATKU, VSETKYCH 15 BYTOV MA PREPLATOK.....
Teoreticky sa môže stať, že niekomu vznikne preplatok, ale na účte domu nie sú prostriedky aby sa vyplatili. Stáva sa to ale vtedy, ak sú neplatiči (takí, ktorým vznikol nedoplatok z ročného zúčtovania) a neuhradili ho ešte.

Zo zle vypočítaných preddavkov takáto situácia nemôže vzniknúť, pretože potom nebudú preplatky, ale nedoplatky (keby zálohové platby boli nižšie, ako je skutočná potreba).

Keď ale hovoríš, že všetci mali preplatky a namajú na vyplatenie preplatkov, je to čudné. Nech správca vysvetlí, z akého dôvodu nie sú na účte peniaze na vyplatenie preplatkov.


IDE O TO -MNA TO MOZNO BUDE CAKAT NA BUDUCI ROK AKO MAM POSTUPOVAT KED MI SPRAVCA POVIE ZE NEMA NA UCTE PENIAZE VRATIT MI PREPLATOK JA SOM PO CELY ROK V ZAHRANICI CIZE BYT JE FAKTICKY NEOBYVANY Z COHO BY MI MAL VZNIKNUT NEJAKY PREPLATOK, SKUTOCNE TOMU NEROZUMIEM PRETOZE SOM NIKDY NEBYVAL V BYTE TAK NEVIEM AKO TO CHODI A HLAVNE SOM V ZAHRANICI.....

Ak sa chceš vyhnúť takejto situácii a vieš, že na zálohových platbách zaplatíš dostatok, tak (aj keby som ti tonemal radiť) neuhraď 2-3 zálohové platby, z čoho ti vznikne nedoplatok. A tento poctivo uhradíš pri vyúčtovaní a nemusíš čakať na prípadný preplatok.

BYT.DOM MA 2-VCHODY, JE MOZNE SA OSAMOSTATNIT AKO SAMOSTATNY VCHOD A MAT SVOJE SPOLOCENSTVO VLASTNIKOV????

K tomuto tu už bola diskusia:

http://www.porada.sk/t61141-odclenenie-svb.html
felix1
31.08.08,20:36
Bez jasneho zdovodnenia financnej situacie domu je nemozne zaujat stanovisko k rieseniu Vasho problemu. Ak sa ukaze ze su peniaze pouzite mimo rozsah uvedeny v zmluve o sprave, je to podla mna urcite dovod na okamzite ukoncenie zmluvy o sprave domu ( podla rozsahu skody, aj na vaznejsie kroky). Urcite by som bez preverenia uctovnictva domu nerobil predcasne rozhodnutia.
lubica_02
31.08.08,20:54
Chobot :
Zo zle vypočítaných preddavkov takáto situácia nemôže vzniknúť, pretože potom nebudú preplatky, ale nedoplatky (keby zálohové platby boli nižšie, ako je skutočná potreba).
V BYTOVOM DOME MAME 15 BYTOV ZIADEN NEPLATIC .PRI KUPE BYTU MI SPRAVCA DAL PISOMNE ZE BYT.DOM NEMA

Myslím si napriek Tvojmu presvedčeniu, že práve nedostatok financií majú z nesprávnych zálohových platieb.

Chobot :
Ak sa chceš vyhnúť takejto situácii a vieš, že na zálohových platbách zaplatíš dostatok, tak (aj keby som ti tonemal radiť) neuhraď 2-3 zálohové platby, z čoho ti vznikne nedoplatok. A tento poctivo uhradíš pri vyúčtovaní a nemusíš čakať na prípadný preplatok

Čo tak penále?
Chobot
31.08.08,21:23
Myslím si napriek Tvojmu presvedčeniu, že práve nedostatok financií majú z nesprávnych zálohových platieb.

Nedostatok prostriedkov môže byť z nízkych zálohových predpisov, ale potom by im nemohol vyjsť preplatok v ročnom vyúčtovaní. Potom by každý musel mať nedoplatok, ak výdaje počas roka boli vyššie ako zálohové predpisy.


Čo tak penále?

Áno, to je pravda, vystavuje sa takto riziku penalizácii.
Halli
01.09.08,06:26
Nedostatok prostriedkov môže byť z nízkych zálohových predpisov, ale potom by im nemohol vyjsť preplatok v ročnom vyúčtovaní. Potom by každý musel mať nedoplatok, ak výdaje počas roka boli vyššie ako zálohové predpisy.



Áno, to je pravda, vystavuje sa takto riziku penalizácii.

jednoduchšie by bolo platiť za služby "nadoraz" vedieť si približne určiť mesačne náklady, keďže v byte nebýva... /to sa da aspon približne/ a žiadať urobiť nový predpis mesačných zal. platieb.
jan baca
01.09.08,06:36
Ved prave to ,ze vsetci maju preplatky nie sice vysoke ale od 2000-9000sk,tak aj preto mi je podozrive ze nie su peniaze na preplatky ked pritom byt.dom nema ziaden dlh ani uver a ako rozmyslam tak by mali byt este prostriedky z fondu oprav .......ci vobec su nejake na ucte????
Je to pre mna zlozite viac sa k tomu dostat pretoze som v zahranici ,a tak povediac byvam tam od februara ....viac ako polovica bytu su dochodcovia tak oni ani nevedia co a zaco sa presne plati su radi ze dostanu nejaky preplatok ale nevedia kedy....... kazdy inak .....
jan baca
01.09.08,06:50
a este pred chvilou som telefonoval s jednou susedou co sa mi stara o byt ,ze jedna pani ktora tam nebyva 2 roky nema vrateni preplatok este za predminuly rok co cini 28.000sk, tak to ma teraz riadne vytocilo....pani zrusila mesacne zalohovanie bytu a hotovo ....
Halli
01.09.08,07:18
a este pred chvilou som telefonoval s jednou susedou co sa mi stara o byt ,ze jedna pani ktora tam nebyva 2 roky nema vrateni preplatok este za predminuly rok co cini 28.000sk, tak to ma teraz riadne vytocilo....pani zrusila mesacne zalohovanie bytu a hotovo ....

Nuž, keď už to nejde inak treba si urobiť "zápočet"... ale fakt to nieje riešenie, treba konať a urobiť poriadok s tým kto je za to zodpovedný.
Chobot
01.09.08,08:19
Ved prave to ,ze vsetci maju preplatky nie sice vysoke ale od 2000-9000sk,tak aj preto mi je podozrive ze nie su peniaze na preplatky ked pritom byt.dom nema ziaden dlh ani uver a ako rozmyslam tak by mali byt este prostriedky z fondu oprav .......ci vobec su nejake na ucte????
Je to pre mna zlozite viac sa k tomu dostat pretoze som v zahranici ,a tak povediac byvam tam od februara ....viac ako polovica bytu su dochodcovia tak oni ani nevedia co a zaco sa presne plati su radi ze dostanu nejaky preplatok ale nevedia kedy....... kazdy inak .....

Rozmýšľal som ešte nad tým preplatkom a napadlo mi, že aj keď sú správne určené zálohové predpisy a nikto nemá nedoplatok, aj tak sa môže stať, že správca nemá na vyplatenie preplatkov. Môže sa to stať vtedy, ak napr. dodávatelia energií nevyplatia načas (alebo vôbec) preplatky z ročného vyúčtovania energií, alebo napr. ak je vo fonde málo prostriedkov a bolo treba uhradiť nejaké opravy, revízie alebo niečo iné, na čo nepostačovala tvorba fondu a museli sa prostriedky použiť z prevádzkového účtu.

Treba sa opýtať správcu.
Elena Navrátilová
01.09.08,08:35
Treba osloviť správcu písomne (keď sa stane, že nevyplatí preplatok v stanovenej lehote). Toto všetko mi príde len z počutia, z telefonátu... ale či je aj skutočnosť taká? To nevie ani zadávateľ. V rámci legislatívy je predsa so správcom spísaná buď mandátna zmluva alebo zmluva o výkone správy. Ak je skutočne pravda, že správca preplatky nevyplatí, treba doplniť do zmluvy (ak to tam nie je) čo v prípade nevyplatenia. Samozrejme, správca bude mať povinnosť predložiť nevyplatenie preplatkov stavom finančných prostriedkov na FPOaU. Tým, že prestaneš platiť zálohové platby si narobíš len problémy. Ak ste SVB máte v zmluve určenú výšku penalizácie. To by som neodporúčala... Treba predmetné obavy riešiť na zhromaždení alebo na schôdzi. Správca je platená služba. Vami. Jeho právomoc a kompetencie sú určené v zmluve. V konečnom dôsledku máte buď zástupcu alebo predsedu. Takže na riešenie problémov sú vždy aj určení ľudia.
Sany
01.09.08,10:24
Tým, že prestaneš platiť zálohové platby si narobíš len problémy. Ak ste SVB máte v zmluve určenú výšku penalizácie. To by som neodporúčala...
A tu neplatí, že oznámim správcovi jednostranné započítanie mojej pohľadávky so záväzkom podľa obč. zákonníka?...Vypočítam si, na ako dlho mi to postačí a tým pádom predsa nie som v žiadnom omeškaní....
jaja99
01.09.08,10:42
A nestalo sa náhodou to, že správca čerpal prostriedky z fondu prevádzky (EE, voda ...) a použil ich na opravy, lebo ste nemali prostriedky vo fonde opráv? Nerobila sa v poslednej dobe nejaká rekonštrukcia?
Elena Navrátilová
01.09.08,11:03
Tým, že prestaneš platiť zálohové platby si narobíš len problémy. Ak ste SVB máte v zmluve určenú výšku penalizácie. To by som neodporúčala...
A tu neplatí, že oznámim správcovi jednostranné započítanie mojej pohľadávky so záväzkom podľa obč. zákonníka?...Vypočítam si, na ako dlho mi to postačí a tým pádom predsa nie som v žiadnom omeškaní....

Ak to tak je určené v zmluve o SVB (alebo v inej zmluve ... mandátnej alebo v zmnluve o výkone správy)... prečo nie? Stačí urobiť zmenu a uznaní zápočtu medzi správcom a vlastníkom ... Len sa treba najprv dohodnúť a prijať uznesenie na zhromaždení. Pri správe BD to môže byť dané v nejakých stanovách medzi BD a vlastníkom. Vystavením evidenčného listu o zálohových platbách je určené platiť zálohové platby a tie sú zakotvené v bežnej zmluve o SVB aj v zákone 182/1993. Zápočty nie sú v zákone 182/1993 spomínané. Treba brať do úvahy, že pokiaľ sa nebudú zálohové platby platiť podľa evidenčných listov, môže mať bytový dom problém s krytím faktúr za služby spojené s bývaním, resp. platiaci budú mať nastavené vyššie zálohové platby za služby spojené s bývaním aby mal správca z čoho uhrádzať faktúry za spotrebované energie. Tie sa totižto za ÚK a TÚV platia zálohovo a následne sa doúčtovávajú za skutočnú spotrebu. Inak aj v zmysle zákona sa inak pristupuje k dlhu, ktorý vznikol neuhradením zálohových platieb a inak sa pozerá na nedoplatok z RV.
Elena Navrátilová
01.09.08,13:17
A nestalo sa náhodou to, že správca čerpal prostriedky z fondu prevádzky (EE, voda ...) a použil ich na opravy, lebo ste nemali prostriedky vo fonde opráv? Nerobila sa v poslednej dobe nejaká rekonštrukcia?

Na nevyhnutne potrebný čas môže správca použiť aj prostriedky z FPOaU. V konečnom dôsledku čerpanie FPOaU bol správca povinný predložiť vlastníkom do 31.5. nasledujúceho roka. Takže právo nahliadnuť a skontrolovať čerpanie prostriedkov z FPOaU mal každý vlastník. Čo sa týka opráv (nie havarijný stav) tam už musí mať súhlas vlastníkov na opravu. Rekonštrukcia musí byť takisto odsúhlasená uznesením zo zhromaždenia. Takže toto tiež nie je legislatívne v poriadku. Ale prosím zadávateľa nech upresní špecifiká a hlavne aj pravdivosť zadaného skutkového stavu.
jan baca
01.09.08,13:28
dakujem vsetkym za odpovede ,predchadzajuci majitel mi posle kopiu vyuctovania za rok 2007 tak vam napisem co ako sa veci maju presne....este by ma zaujimalo ten fond oprav ..pred tym nez som este nebol majitel bytu ta spravca nakupil lavicky ,betonove kvetinace ...za 10.000sk ,ale bez nejakeho suhlasu majitelov bytov,moze tak postupovat?????potom na konci zuctovania povedal ze 10.000sk zaplatil za tie veci ......
Halli
01.09.08,13:46
dakujem vsetkym za odpovede ,predchadzajuci majitel mi posle kopiu vyuctovania za rok 2007 tak vam napisem co ako sa veci maju presne....este by ma zaujimalo ten fond oprav ..pred tym nez som este nebol majitel bytu ta spravca nakupil lavicky ,betonove kvetinace ...za 10.000sk ,ale bez nejakeho suhlasu majitelov bytov,moze tak postupovat?????potom na konci zuctovania povedal ze 10.000sk zaplatil za tie veci ......

Vieš niekedy je ťažko povedať či všetko treba schvalovať a netreba to hneď odsudzovať a zaujímať stanovisko z pohladu - to alebo to nakupil. Neviem či je aj predseda SVB a rozhodol sám, lebo to v určitých veciach rozhodovať može podľa zmluvy o spoločenstve, ale ak to išlo na dobrú vec a prinieslo to osoh všetkým zbytočne sa tým netráp... Ide o to, aby si plnil ostatné povinnosti ako správca... A to že si ešte vtedy nebol vlastník bytu , tak to ťa už vobec nemusí zaujímať... Skús to vyriešiť vzájomnou komunikáciou a možno pochopíš o čom to celé je, nakoľko si nikdy v takomto spoločenstve nefungoval. ;)
jan baca
01.09.08,13:57
jasne ja rozumiem ze je to na dobro veci ale ked nie su k tomu blocky a este lavice s kvetinacami vyzeraju s pred 40 rokov(ani zadarmo by so to nechcel) .......no uvidim ako to bude fungovat ale prilis nemam doveru k spravcovi .....:mad: tak dobry zaciatok v mojom prvom byvani v byte.??!!!....
Halli
01.09.08,14:05
jasne ja rozumiem ze je to na dobro veci ale ked nie su k tomu blocky a este lavice s kvetinacami vyzeraju s pred 40 rokov(ani zadarmo by so to nechcel) .......no uvidim ako to bude fungovat ale prilis nemam doveru k spravcovi .....:mad: tak dobry zaciatok v mojom prvom byvani v byte.??!!!....

Nuž písal si, že sú tam samí dôchodci, tak máš šancu to zvrátiť. Možno tie kvetináče dal urobiť za pár šupov niekomu aj lavičky...:rolleyes:...no ja by som to nerobila , lebo na takéto veci si dávam pozor, aj keď to vyjde drahšie ...nerobim nič bez bločkov...Takže až tam ale budeš bývať a zdielať starosti všetkých, možno to budeš vnímať inak... Na diaľku to nepomôže ničomu. Tak ti držím palce a verím, že budeš riešiť situáciu s nadhľadom a ku spokojnosti väčšiny a bude sa ti byvať dobre. ;) Momentálne si nemal ešte ani jedno vyúčtovanie, tak nesúď a ak bude problém 31.5.2009 ozvi sa a my Ti poradíme.;)
jaja99
01.09.08,14:47
jasne ja rozumiem ze je to na dobro veci ale ked nie su k tomu blocky a este lavice s kvetinacami vyzeraju s pred 40 rokov(ani zadarmo by so to nechcel) .......no uvidim ako to bude fungovat ale prilis nemam doveru k spravcovi .....:mad: tak dobry zaciatok v mojom prvom byvani v byte.??!!!....

To by ma zaujímalo, ako vykryl ten výdavok na kvetináče. Niečo musel do pokladne dať, inak mu tam účtovne zostali peniaze, ktoré minul.
Čo sa týka výšky výdavku, my máme v zmluve určený limit výdavku, do ktorého rozhoduje správca. Všetko nad túto sumu musia schváliť vlastníci.
Orim
01.09.08,19:01
Asi tomu nerozumiem, ale bez bločkov to nemôže fungovať. Všetky výdavky musia byť zdokumentované buď faktúrami, bločkami, alebo nejakým iným potvrdením o výdaji peňazí.
jan baca
01.09.08,20:18
no blocky vraj boli ale nie na lavicky a kvetinace ale na nejaky stavebny material ,vlastne je to tak ja zozeniem z niekadial lavicky za 2000 a zdokladujem to stavebnym materialom za 10.000sk,ved co stary ludia co tam byvaju tak su radi ze maju kde sediet:confused::mad:,
jan baca
01.09.08,20:19
na slovensku je to tak
Elena Navrátilová
02.09.08,03:44
Stále nie je vysvetlené či ste SVB alebo či máte podpísanú zmluvu o výkone správy. Nie je jasné či správcu kontroluje rada, predseda alebo zástupca. Prosím znovu zadávateľa o vysvetlenie. Bola predložená správa o čerpaní prostriedkov z FPOaU? Ak boli peniaze použité z FPOaU, sú lavičky a ketináče uložené na pozemku patriace k bytovému domu? Príliš veľa nedovysvetleného nato, že téma je niekoľkostranová. Príde mi to ako v nesvojprávnom dome kde všetci platia správcovi zato, že míňa ich peniaze úplne v rozpore s legislatívou. Aj keď tam bývajú dôchodcovia sú to ľudia, ktorí práve zvyknú kontrolovať každú vynaloženú korunu. Spravuje Vás veľký správca? Treba toto všetko najprv objasniť ...
Elena Navrátilová
02.09.08,03:47
dakujem vsetkym za odpovede ,predchadzajuci majitel mi posle kopiu vyuctovania za rok 2007 tak vam napisem co ako sa veci maju presne....este by ma zaujimalo ten fond oprav ..pred tym nez som este nebol majitel bytu ta spravca nakupil lavicky ,betonove kvetinace ...za 10.000sk ,ale bez nejakeho suhlasu majitelov bytov,moze tak postupovat?????potom na konci zuctovania povedal ze 10.000sk zaplatil za tie veci ......

Kópia RV ešte nie je doklad že preplatok nebol vyplatený.
jaja99
02.09.08,05:48
Ešte k tým preplatkom. Aj nám sa stalo v jednom roku, že všetci mali preplatky na službách. Tak sme sa dohodli podľa výšky najmenšieho preplatku (napr. 1000), že peniaze sa budú vracať až nad túto sumu a rozdiel zostal vo fonde opráv. Ak sme mali preplatok na službách 3000, dostali sme späť len 2000. Všetky byty sú plošne rovnaké. Ak by boli rôzne, treba sa držať rozlohy bytu.
jan baca
02.09.08,06:28
tak podla toho co viem sme SPOLOCENSTO VLASTNIKOV BYTOV, spravcom je clovek z nasej bytovky ktory vsetko robi sam tak to viem ja ,ako som kupil byt tak skutocne som nemal vela casu a ani som prakticky nevedel co a ako ma vlastne byt -slo mi hlavneo to ,,, byt som kupil v poriadku a takisto s tym ze bytovy dom nema ziaden dlh a uver-pisomne to mam potvrdene....no inak zase niesu tam vsetci dochodcovia tak na polovicu....
jan baca
02.09.08,06:32
llavicky su pred vchodom cize na pozemku byt.domu,schodza tam nebola uz 2 roky ....
Chobot
02.09.08,06:42
tak podla toho co viem sme SPOLOCENSTO VLASTNIKOV BYTOV, spravcom je clovek z nasej bytovky ktory vsetko robi sam tak to viem ja ,ako som kupil byt tak skutocne som nemal vela casu a ani som prakticky nevedel co a ako ma vlastne byt -slo mi hlavneo to ,,, byt som kupil v poriadku a takisto s tym ze bytovy dom nema ziaden dlh a uver-pisomne to mam potvrdene....no inak zase niesu tam vsetci dochodcovia tak na polovicu....

:eek: A toto máš od koho potvrdené? Určite je tam, že dom nemá žiadny dlh ani úver? Nie je to náhodou potvrdenie pre kataster o tom, že bývalý majiteľ nemá voči spoločenstvu neuhradené záväzky?
jan baca
02.09.08,10:16
Potvrdene to mam na vlastnu ziadost ,nie pre kataster to som mal tiez...inak by som to nekupil.
jan baca
02.09.08,10:17
Je to od spravcu spoloc.vlasnikov bytov
felix1
02.09.08,15:44
Nechcem malovat certa na stenu, ale ak je to skutocne tak ako to bolo popisane s lavickami a ich zuctovanim, pre mna je to varovny signal naznacujuci ,,prilepsovanie,, si z domovych penazi. Ine je ak to bolo zo suhlasom aspon casti vlastnikov ( vydokladovanie nakupu je aj tak podla mna minimalne obchadzanie zakona a odvaznejsi to nazvu podvod).
Kto u Vas kontroluje hospodarenie SVB? Aky je uctovny a skutocny stav na Vasom ucte ? Na tieto odpovede mate narok. Ak Vam bude odmietnuta odpoved, ziadajte zvolanie schodze.
jan baca
02.09.08,17:14
dnes som dostal emailom od byvaleho vlastnika rocne vyuctovanie,tak vam chcem ukazat ako to je ,,,kedze byt. dom nesplaca uver ani nema ziadny dlh tak peniaze na ucte by podla toho mali byt....
jan baca
02.09.08,17:19
ak ma niekto na to nejaky nazor tak prosim budem rad aby som skutocne bol pripraveny ked sa vratim domov ,nie som sice uctovnik ani nejak vyssie vzdelany ale podla toho by som povedal ze tie peniaze nejak chybaju ked nie su na vyplatenie preplatkov...
lubica_02
02.09.08,18:35
Jednoznačne treba preveriť správcu, aby zdôvodnil kam sa podeli´korunky z účtu za plnenia.
Chobot
02.09.08,19:20
dnes som dostal emailom od byvaleho vlastnika rocne vyuctovanie,tak vam chcem ukazat ako to je ,,,kedze byt. dom nesplaca uver ani nema ziadny dlh tak peniaze na ucte by podla toho mali byt....

Na tom vyúčtovaní mi chýba jeden podstatný údaj a to čerpanie z fondu opráv.

Tam je uvedené len to, v akej výške sa tvoril fond opráv, ale nie je tam nič uvedené, na čo sa v priebehu roka použili peniaze a koľko. A je možné, že sa v priebehu roka minulo viac, než bola tvorba - 96.588,- SKK. Alebo sa nič v roku 2007 neminulo? To sa mi nechce veriť, veď len revizie výťahov sa robia tuším viac, než len 1x do roka.

Takže zisti si, aké bolo čerpanie fondu a aký je súčasný stav vo FO.
jan baca
02.09.08,19:24
No vytah nemame ale zistim to
jan baca
02.09.08,19:32
ozaj to cerpanie z fondu oprav musi byt na tom vyuctovani ???
pretoze celkove mam 3 listy
1.list je vyuctovanie celeho byt. domu-kopia je hore uved
2.list je vyuctovanie jedneho bytu
3.list je samostatne vyuctovanie vykurovacich nakladov podla
PRVN metrix
Ale neni ziadne vyuctovanie fond udrzby a oprav
zo zakona je to vyuctovanie povinne ,vlastne co mi chyba ???
Chobot
02.09.08,19:50
ozaj to cerpanie z fondu oprav musi byt na tom vyuctovani ???
pretoze celkove mam 3 listy
1.list je vyuctovanie celeho byt. domu-kopia je hore uved
2.list je vyuctovanie jedneho bytu
3.list je samostatne vyuctovanie vykurovacich nakladov podla
PRVN metrix
Ale neni ziadne vyuctovanie fond udrzby a oprav
zo zakona je to vyuctovanie povinne ,vlastne co mi chyba ???

Na vyúčtovaní to nemusí byť, ale mali by ste mať priloženú informáciu o tvorbe a čerpaní fondu. Ak ste čerpali viac, než bola tvorba, skutočne nemusíte mať na vyplatenie preplatkov, lebo tie sa mohli použiť na úhradu nákladov z fondu.

je to v § 8a ods. 2 :

(2) Správca je povinný najneskôr do 31. mája nasledujúceho roka predložiť vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome správu o svojej činnosti za predchádzajúci rok týkajúcej sa domu, najmä o finančnom hospodárení domu, o stave spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, ako aj o iných významných skutočnostiach, ktoré súvisia so správou domu. Zároveň je povinný vykonať vyúčtovanie použitia fondu prevádzky, údržby a opráv, úhrad za plnenia rozúčtované na jednotlivé byty a nebytové priestory v dome. .....
Orim
02.09.08,23:04
llavicky su pred vchodom cize na pozemku byt.domu,schodza tam nebola uz 2 roky ....

Aj my máme lavičky pred vchodom ale to nám opravilo mesto zadarmo, len sa to tam nahlásilo. A schôdza by mala byť aspoň 1x za rok. :(
Elena Navrátilová
03.09.08,04:02
ozaj to cerpanie z fondu oprav musi byt na tom vyuctovani ???
pretoze celkove mam 3 listy
1.list je vyuctovanie celeho byt. domu-kopia je hore uved
2.list je vyuctovanie jedneho bytu
3.list je samostatne vyuctovanie vykurovacich nakladov podla
PRVN metrix
Ale neni ziadne vyuctovanie fond udrzby a oprav
zo zakona je to vyuctovanie povinne ,vlastne co mi chyba ???
Mňa osobne prekvapilo prečo máte taký vysoký príjem do pokladne. V zmysle zákona 182/1993 sa peniaze zhromažďujú na účte. Stále nevieme či skutočne správca preplatky nevypláca. To, že Ti to niekto ústne povedal, nie je relevantné. Keby si to tvrdil sám za seba bolo by to iné. Čerpanie FPOaU nemusí tvoriť prílohu RV. Stačí ak ju správca predloží na zhromaždení vlastníkov. V konečnom dôsledku sme sa dozvedeli že ste SVB, takže treba požiadať radu, aby vykonala kontrolu čerpania FPOaU a predložila správu o kontrole. Zároveň môžeš požiadať správcu o nahliadnutie dokladov k čerpaniu FPOaU. Prečo bývalý vlastník nežiada vyplatiť preplatok?
Elena Navrátilová
03.09.08,04:04
Aj my máme lavičky pred vchodom ale to nám opravilo mesto zadarmo, len sa to tam nahlásilo. A schôdza by mala byť aspoň 1x za rok. :(

Práve preto som sa pýtala či sú tie lavičky umiestnené na pozemku SVB. My máme odkúpené byty s pozemkom len do 1 m od bytového domu. Ale mesto lavičky udržiava na vlastné náklady a takisto aj vykáša trávu na tomto pozemku. Ale tu si aj trávu musia vykášať potom na vlastné náklady.
jan baca
03.09.08,05:50
ten preplatok byvalemu majitelu zatial nevyplatil vraj tento mesiac a tak to viem este o 2 susedov co im nevyplatil preplatok,ja skutocne neviem ani aka rada tam je kto je v nej a pod .preto vlastne pisem aby som vedel na co vlastne mam pravo ,ako to je s tymi prostriedkami kde sa podeli...neviem ci ostatnym majitelom bytov to nevadi ved su tam zo 5 bytov mladi ludia alebo je im to jedno hlavna vec ze nemaju starost s meranim ,nejakou opavou a pod.,ja som vlastne tam este len od februara ale stve ma to ze clovek si zoberie hypoteku na byt a este ho tam zdieraju:(:mad:
Elena Navrátilová
03.09.08,05:57
ten preplatok byvalemu majitelu zatial nevyplatil vraj tento mesiac a tak to viem este o 2 susedov co im nevyplatil preplatok,ja skutocne neviem ani aka rada tam je kto je v nej a pod .preto vlastne pisem aby som vedel na co vlastne mam pravo ,ako to je s tymi prostriedkami kde sa podeli...neviem ci ostatnym majitelom bytov to nevadi ved su tam zo 5 bytov mladi ludia alebo je im to jedno hlavna vec ze nemaju starost s meranim ,nejakou opavou a pod.,ja som vlastne tam este len od februara ale stve ma to ze clovek si zoberie hypoteku na byt a este ho tam zdieraju:(:mad:

To zdieranie je neadekvátne ... platíš zálohovo a teda nikto Ťa nezdiera. Sám na vlastnej koži nevieš kde je vlastne pravda. Či sú veci nazývané pravým menom. Nechápem tých, ktorí si svoje peniaze nekontrolujú a nežiadajú vyplatiť ak k tomu nedošlo. Tu máš celý zákon k problematike. http://www.porada.sk/t79228-zakon-o-vlastnictve-bytov-a-nebytovych-priestorov-aktualne-znenie.html#post713098
Orim
03.09.08,18:08
Práve preto som sa pýtala či sú tie lavičky umiestnené na pozemku SVB. My máme odkúpené byty s pozemkom len do 1 m od bytového domu. Ale mesto lavičky udržiava na vlastné náklady a takisto aj vykáša trávu na tomto pozemku. Ale tu si aj trávu musia vykášať potom na vlastné náklady.

Presne tak kosia aj trávu, aj keď tú občas skosíme aj my.