Bionke
02.05.05,09:29
Pekný deň všetkých ochranuchtivým.

Má tu niekto už zaregistrovanú firmu? Má niekto poverenú osobu? Zjednodušene má v tom niekto jasno? Lebo ja nie. Otázka: Čo všetko ste uviedli do formulára k bodu 41? Aký ste si tam zvolili postup?
PS: Ak má niekto nieaké vzory na vyplnenie a ak bude taký zlatý mohol by ich sem aj prilepiť,tak nech ich prilepý. Myslím že všetcia mu budeme za to vďačný.
No nebudem sa tu ďalej rozpisovať, priliepajte...poskytujte všetky možné údaje.
Pekný dníček všetkým... cmuuuuk.
PS: Od stredy má byť zima... : (
Martina80
02.05.05,07:32
Pozri si temy porady najdes k tomu vela
Olgica
02.05.05,07:51
Pred dvoma týždňami som si volala na úrad na ochranu osobných údajov a tam mi povedali: na www.dataprotection.gov.sk je novela tohto zákona platná od 01.05.2005.
Sú tam aj nové formuláre, ktoré treba vyplniť a poslať na úrad a to: Oznámenie prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby... a FORMULÁR (osobitnej registrácie)...
Zamestnávateľ nemusí povereného zamestnanca nejak špeciálne vyškoľovať, stačí vyplniť tento formulár.
Inak všetko sú to dobré hlúposti. Keď ten formulár budeš vyplňovať, tak si budeš asi myslieť že treba na to vysokú školu. Ja som vyplnila čo som vedela a keď to bude zle ozvú sa.
Hlinkovx
02.05.05,08:47
Bionke
02.05.05,09:36
Presne som mala taký istý pocit, že na to treba vysokú školu... ja len tam nechapem ako mám vyplniť ten zoznam osobných údajov, čo tam všetko treba... no dúfam že to nieako zvládnem, a posielali ste to poštou alebo mailom?
Hlinkovx
02.05.05,10:15
posielala som to poštou...ale však to nie je až také komplikované...
katika
11.05.05,07:31
Takže dnes som hovorila s pánom Michlíkom, máme 6 zamestnancov, kt. robíme mzdy. Povedal mi že mi stačí poslať Oznámenie o poverení zodpovednej osoby, keď som sa ho pýtala na registráciu, povedal, že Oznámenie o poverení vlastne nahrádza registráciu. Bezpečnostný projekt nemusí byť stačí Smernica a zodpovedná osoba môže byť aj samovyškolená. To je asi tak všetko. Hoci som už mala vyplnenú aj registráciu, pre istotu som zavolala a vidíte.
Muška
11.05.05,13:40
--------------------------------------------------------------------------------

Ochrana osobných údajov - novela
Zmluvy a právne podania - Aktuálne zmeny v legislatíve, vydanie: 4/2005, vyšlo: 1.4.2005


Od 1.5.2005 je účinná posledná rozsiahla novela zákona o ochrane osobných údajov, ktorá okrem iného presnejšie určuje povinnosti zodpovednej osoby prevádzkovateľa pri spracúvaní osobných údajov.



Zákon o ochrane osobných údajov sa vzťahuje na osobné údaje systematicky spracúvané úplne alebo čiastočne automatizovanými prostriedkami spracúvania alebo inými ako automatizovanými prostriedkami spracúvania, ktoré sú súčasťou informačného systému alebo sú určené na spracúvanie v informačnom systéme.

Nevzťahuje sa však na ochranu osobných údajov, ktoré spracúva fyzická osoba pre vlastnú potrebu v rámci výlučne osobných alebo domácich činností, ako je vedenie osobného adresára alebo korešpondencia, boli získané náhodne bez predchádzajúceho určenia účelu a prostriedkov spracúvania, bez zámeru ich ďalšieho spracúvania v usporiadanom systéme podľa osobitných kritérií a nie sú ďalej systematicky spracúvané.

Prevádzkovateľom je orgán štátnej správy, právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá sama alebo spoločne s inými určuje účel a prostriedky spracúvania osobných údajov. Sprostredkovateľom je orgán štátnej správy, právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá spracúva osobné údaje v mene prevádzkovateľa alebo zástupcu prevádzkovateľa.
Oprávnenou osobou je každá fyzická osoba, ktorá prichádza do styku s osobnými údajmi v rámci svojho pracovnoprávneho vzťahu, štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru, členského vzťahu, na základe poverenia, zvolenia alebo vymenovania alebo v rámci výkonu verejnej funkcie, ktorá môže osobné údaje spracúvať len na základe pokynu prevádzkovateľa, zástupcu prevádzkovateľa alebo sprostredkovateľa, ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.

Prevádzkovateľ je povinný pred začatím spracúvania osobných údajov jednoznačne a konkrétne vymedziť účel spracúvania osobných údajov určiť prostriedky a spôsob spracúvania osobných údajov.
Ďalej je povinný:
- zabezpečiť, aby sa spracúvali len také osobné údaje, ktoré svojím rozsahom a obsahom zodpovedajú účelu ich spracúvania a sú nevyhnutné na jeho dosiahnutie,
- získavať osobné údaje na rozdielne účely osobitne a zabezpečiť, aby sa osobné údaje spracúvali a využívali výlučne spôsobom, ktorý zodpovedá účelu, na ktorý boli zhromaždené; je neprípustné združovať osobné údaje, ktoré boli získané na rozdielne účely,
- spracúvať len správne, úplné a podľa potreby aktualizované osobné údaje vo vzťahu k účelu spracúvania; nesprávne a neúplné osobné údaje je prevádzkovateľ povinný blokovať a bez zbytočného odkladu opraviť alebo doplniť; nesprávne a neúplné osobné údaje, ktoré nemožno opraviť alebo doplniť tak, aby boli správne a úplné, prevádzkovateľ zreteľne označí a zlikviduje ihneď, ako to okolnosti dovolia,
- zabezpečiť, aby zhromaždené osobné údaje boli spracúvané vo forme umožňujúcej identifikáciu dotknutých osôb počas doby nie dlhšej, ako je nevyhnutné na dosiahnutie účelu spracúvania,
- zlikvidovať tie osobné údaje, ktorých účel spracúvania sa skončil;
- spracúvať osobné údaje v súlade s dobrými mravmi a konať spôsobom, ktorý neodporuje tomuto zákonu ani iným všeobecne záväzným právnym predpisom a ani ich neobchádza; Súhlas dotknutej osoby si nesmie prevádzkovateľ vynucovať a ani podmieňovať hrozbou odmietnutia zmluvného vzťahu, služby, tovaru alebo povinnosti ustanovenej prevádzkovateľovi alebo sprostredkovateľovi zákonom.

Ak prevádzkovateľ zamestnáva viac ako 5 osôb, na dodržiavanie zákonných ustanovení pri spracúvavaní osobných údajov, je povinný poveriť zodpovednú osobu. O tomto poverení je prevádzkovateľ povinný informovať Úrad na ochranu osobných údajov a to najneskôr do 30 dní odo dňa poverenia zodpovednej osoby, pričom oznamuje údaje o zodpovednej osobe stanovené v zákone a aj vyhlásenie o tom, že zodpovedná osoba spĺňa podmienky ustanovené novelou od 1. mája 2005, ktoré sú:
a) spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu
b) bezúhonnosť (doložená výpisom z registra trestov)
c) touto osobou nemôže byť fyzická osoba, ktorá je štatutárnym orgánom prevádzkovateľa alebo je oprávnená konať v jeho mene.

Prevádzkovateľovi podľa novely vyplýva povinnosť do 30.6.2005 oznámiť Úradu na ochranu osobných údajov, údaje o ustanovenej zodpovednej osobe a doložiť potvrdenie alebo vyhlásenie o tom, že zodpovedná osoba bola odborne vyškolená.
Za nesplnenie tejto povinnosti môže Úrad uložiť pokutu do výšky 1 000 000 Sk a až do výšky 3 000 000 Sk, ak prevádzkovateľ písomne nepoveril, alebo nevie preukázať písomné poverenie, alebo nezabezpečil školenie zodpovednej osobe.

zdroj: www.nrsr.sk



Možno to niekomu pomôže
Janka6685
21.05.05,08:48
Mám dve otázky na "zodpovednú osobu":

1. Môže SZČO touto funkciou poveriť aj svoju účtovníčku, ktorá pre neho pracuje na živnosť (externá účtovníčka)?

2. Účtovníčka, ktorá pracuje na živnosť musí tiež poveriť niekoho cudzieho? Svoje účtovníctvo si predsa spracúva sama.

Ďakujem
Janka6685
21.05.05,09:38
Napadla ma ešte jedna otázka: keď som čítala príspevky na porade, väčšina sa zhodla na tom, že zodpovedná osoba môže byť samovyškolená. Ja som to pochopila tak, že ak sa zo mňa stane zodpovedná osoba, prečítam si zákon a iné nariadenia a hotovo. Od toho však nebudem mať žiaden doklad. A v zákone som našla, že urád môže žiadať doklad o tom, že zodpovedná osoba bola vyškolená. Tak ako to je? Prosím vyjadrite sa k tomuto, lebo jednak to určite pomôže ľuďom, čo ešte váhajú a nie je im to jasné a potom o pár dní sa koná školenie, na ktoré neviem, či musím ísť. Lebo ak by som nemusela, bolo by to super, lebo by som ušetrila nemalé peniažky.
Hlinkovx
21.05.05,10:16
JANKA,
peniažky si môžeš kľudne ušetriť....
stačí samovyškolenie...osobne som sa presne na toto pýtala....
tiež som nebola na žiadnom školení...a som zodpov. osoba..
a myslím si, že školenie, kde ti prečítajú zákon, ktorý si dokážeš aj sama prečítať je o ničom a škoda vyhodených peňazí....
Hlinkovx
21.05.05,10:21
Mám dve otázky na "zodpovednú osobu":

1. Môže SZČO touto funkciou poveriť aj svoju účtovníčku, ktorá pre neho pracuje na živnosť (externá účtovníčka)?

2. Účtovníčka, ktorá pracuje na živnosť musí tiež poveriť niekoho cudzieho? Svoje účtovníctvo si predsa spracúva sama.

Ďakujemna prvú otázku .áno..môže byť poverenou osobou aj externá účtovníčka...ale prevádzkovateľ čiže SZČO a sprostredkovateľ / ex. účtovníčka/ by mali mať písomne uzavretú zmluvu , v ktorej bude presne definované, na čo sa používajú OU, akých spôsobom sa získavajú, likvidujú a ....jednoducho všetky podrobnosti ohľadom OOU

druhej tvojej otázke akosi nerozumiem../pretože ak nemá zamestnancov, tak predsa nepotrebuje nikoho poverovať.../ skús to prosím upresniť, čo ťa vlastne zaujíma/
tkt
23.05.05,05:19
Doklad si viac-menej napíšeš sama a dáš si ho podpísať konateľovi alebo svojmu nadriadenému. Pozri prílohu. Ale niekto tu písal, že sa úradu nepáči, že tam je slovíčko vyškolila, tak neviem či ho treba niečím nahradiť.
Nike
23.05.05,06:20
TKT = pochvala za prilepené tlačivo. Presne takto to môže byť. My máme vyškolenú osobu, lebo vedieme register a nielen mzdy a kolegyňa absolvovala školenie, kde to presne takto vysvetľovali. Ja som to aplikovala na svoje súkromné firmy a uvidím čo sa bude diať.
Deny
23.05.05,06:37
Ešte by som Vás doplnila, bola som na školení, v kocke asi toto:

- každá osoba (FO aj PO), ktorá spracúva osobné údaje aj keď má len jedného zamestnanca, alebo je to účtovníčka čo pracuje pre klientov a má počítač pripojený na internet, musí mať spracovaný "Bezpečnostný projekt" o zabezpečení prístupu k informáciám.
Ak pripojenie na internet nie je, stačí "Bezpečnostná smernica"- pojednávajúca viac menej o tom, kde sú dokumenty uložené (v zamknutej skrini), ochrana počítača, či vstup nepovolaným osobám.
Tu by som rada oslovila všetkých, ktorí niečo podobné majú spracované, a môžu to dať k dipozícii - pls help, zatiaľ som nikde nič nenašla. Samozrejme, že si to každý musí prispôsobiť podmienkam, ale aspoň základy by bodli.

Ak som dobre počúvala, na rozdiel od registratúry sa tieto smernice a projekty nemusia predkladať na schválenie, iba predložiť pri návšteve poverenej osoby z Úradu, ktorý vraj nebudu oznamovať vopred, že prídu na kontrolu a majú vstup aj do domácností živnostníkov.
Hlinkovx
23.05.05,06:55
http://www.porada.sk/showthread.php?t=2165&page=40&pp=10
bezpečnostná smernica je niekde tu...
a projekt...je tam zbežne opísané, čo v ňom má byť
silvia
23.05.05,11:52
Súhlasím s Deny (tiež som bola na školení). Ešte doplním, že zodpovednú osobu treba zaregistrovať zaslaním vyplneného tlačiva Oznámenie prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby.... a netreba k tomu nič prikladať (doklad o vyškolení a výpis z registra trestov treba mať vo firme k nahliadnutiu v prípade kontroly).
Janka6685
24.05.05,11:19
druhej tvojej otázke akosi nerozumiem../pretože ak nemá zamestnancov, tak predsa nepotrebuje nikoho poverovať.../ skús to prosím upresniť, čo ťa vlastne zaujíma/
Chcela som len vedieť, či aj účtovníčky-živnostníčky sa musia zaoberať ochranou osobných údajov. Hlavne preto, lebo narábajú s osobnými údajmi. Ale to by malo byť starosťou firmy, pre ktorú účtovníčka pracuje. Bola to z mojej strany hlúpa otázka, ale mám v hlave taký myš-maš z osobných údajov a z registratúry, že už neviem čo je čo...:(
Hlinkovx
24.05.05,12:24
Chcela som len vedieť, či aj účtovníčky-živnostníčky sa musia zaoberať ochranou osobných údajov. Hlavne preto, lebo narábajú s osobnými údajmi. Ale to by malo byť starosťou firmy, pre ktorú účtovníčka pracuje. Bola to z mojej strany hlúpa otázka, ale mám v hlave taký myš-maš z osobných údajov a z registratúry, že už neviem čo je čo...:(NO..ak robíš účtovníctvo inej firme
/ a nemáš ty zamestancov/..tak v tom vzťahu učtovník - firma ...ty tu vystupuješ ako sprostredkovateľ...a firma, ktorej robíš papiere..je prevádzkovateľ...a práve prevádzkovateľ je zodpovedný za nakladanie s OU...
ty by si mala mať s ním nejakú zmluvu, v ktorej by bolo presne definované...za čo si zodpovedná, ako máš ty nakladať s OU, ako ich získavaš ,na aké veci ich môžeš a nemôžeš používať...
Janka6685
24.05.05,12:34
NO..ak robíš účtovníctvo inej firme
/ a nemáš ty zamestancov/..tak v tom vzťahu učtovník - firma ...ty tu vystupuješ ako sprostredkovateľ...a firma, ktorej robíš papiere..je prevádzkovateľ...a práve prevádzkovateľ je zodpovedný za nakladanie s OU...
ty by si mala mať s ním nejakú zmluvu, v ktorej by bolo presne definované...za čo si zodpovedná, ako máš ty nakladať s OU, ako ich získavaš ,na aké veci ich môžeš a nemôžeš používať...
Ďakujem za vysvetlenie.

A ešte...či som to dobre pochopila...práve teraz pokračujem v študovaní zákona o OOÚ...ak prevádzkovateľ poverí zodpovednú osobu, nemusí sa registrovať. V takomto prípade stačí viesť evidenciu o IS. Túto evidenciu ale treba viesť najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov. To znamená, že ak prevádzkovateľ začal podnikať napr. v marci 2005 a teraz pošle úradu tlačivo s určením zodpovednej osoby, nebude už neskoro?
Hlinkovx
24.05.05,12:49
Ďakujem za vysvetlenie.

A ešte...či som to dobre pochopila...práve teraz pokračujem v študovaní zákona o OOÚ...ak prevádzkovateľ poverí zodpovednú osobu, nemusí sa registrovať. V takomto prípade stačí viesť evidenciu o IS. Túto evidenciu ale treba viesť najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov. To znamená, že ak prevádzkovateľ začal podnikať napr. v marci 2005 a teraz pošle úradu tlačivo s určením zodpovednej osoby, nebude už neskoro?
Registrácia bola nutná /viac či menej/ pred novelizáciou zákona podľa toho, čo si vtedy napísala do FORMULÁRA...a či úrad rozhodol, či ťa bude, alebo nebude registrovať...- kto to stihol...má pokoj...už iba keby prišlo k zmenám tak tie nahlási...
keďže prišli na to...že to bolo tak trochu komplikované, prišli s novelizáciou, ktorá mala zjednodušiť postup...a to tým, že ak má niekto viac ako 5 zamestancov, poverí ZODPOVEDNÚ OSOBU.../ svojím spôsobom to trošku uľahčilo niektorým firmám , niektorým to už neurobilo nič, a niektorým skomplikovalo život/

ale ako sa hovorí..nikdy nie je neskoro....takže treba tam poslať to tlačivo čo najskôr..a hotovo
Janka6685
24.05.05,12:54
Registrácia bola nutná /viac či menej/ pred novelizáciou zákona podľa toho, čo si vtedy napísala do FORMULÁRA...a či úrad rozhodol, či ťa bude, alebo nebude registrovať...- kto to stihol...má pokoj...už iba keby prišlo k zmenám tak tie nahlási...
keďže prišli na to...že to bolo tak trochu komplikované, prišli s novelizáciou, ktorá mala zjednodušiť postup...a to tým, že ak má niekto viac ako 5 zamestancov, poverí ZODPOVEDNÚ OSOBU.../ svojím spôsobom to trošku uľahčilo niektorým firmám , niektorým to už neurobilo nič, a niektorým skomplikovalo život/

ale ako sa hovorí..nikdy nie je neskoro....takže treba tam poslať to tlačivo čo najskôr..a hotovo
Tak sa mi zdá, že páni poslanci niektoré zákony robia preto, aby sme mali čo robiť a aby sme sa mali prečo trápiť. Keby ich aspoň robili zrozumiteľne. Joooj, už zasa nadávam...dúfam, že to všetci zvládneme;)
Janka6685
24.05.05,13:29
Teraz som sa dočítala v zákone, že zodpovedná osoba musí byť prihlásená do 30. júna 2005, takže ak už podnikateľ podniká, nič tým nepokazí, ak zodpovednú osobu prihlási až teraz.

A ak mal niekto pochybnosti, či zodpovedná osoba má absolvovať školenie, tak sa v §55 ods. 2 píše, že prevádzkovateľ doloží potvrdenie alebo vyhlásenie o tom, že zodpovedná osoba bola ODBORNE VYŠKOLENÁ.

Na porade som našla tlačivo: formulár o poverení zodpovednej osoby. Chcela by som len vedieť, či ho takto môžem vytlačiť, vypísať a poslať. Ide mi o to, či musí mať nejakú predpísanú formu. Teraz nehovorím o údajoch. Lebo keď ho takto vytlačím, štátny znak bude čierno - biely. Prikladám ho ako prílohu.
Janka6685
24.05.05,14:30
O.K., už som to tlačivo našla na stránke http://www.dataprotection.gov.sk/bu...hp3?page_id=565 takže musí byť správne, len dúfam, že bude stačiť čierna tlač. Len teraz neviem, aký mám dať dátum začiatku platnosti písomného poverenia. Mám tam dať dátum, kedy to budem posielať?

Ja viem, že sa tu pýtam na veľa vecí, ale začína mi z toho všetkého trochu šibať.:D
tkt
25.05.05,06:36
O.K., už som to tlačivo našla na stránke http://www.dataprotection.gov.sk/bu...hp3?page_id=565 takže musí byť správne, len dúfam, že bude stačiť čierna tlač. Len teraz neviem, aký mám dať dátum začiatku platnosti písomného poverenia. Mám tam dať dátum, kedy to budem posielať?

Ja viem, že sa tu pýtam na veľa vecí, ale začína mi z toho všetkého trochu šibať.:D
Tak na tým som už špekulovala aj ja. Ale v zákone je,že "prevádzkovateľ,kt. písomne poveril -bla-bla-bla- zodpovednú osobu, je povinný o tom písomne informovať (to je to tlačivo úradu) bez zbytočného odkladu, najneskôr do 30 dní odo dňa poverenia doporučenou zásielkou...." No a zároveň to musíme mať vybavené do 30.6. Takže ten dátum tam nejaký skorší, alebo neskorší než 30.6. byť nemôže. Aspoň ja si tak myslím.
tkt
25.05.05,06:40
O.K., už som to tlačivo našla na stránke http://www.dataprotection.gov.sk/bu...hp3?page_id=565 takže musí byť správne, len dúfam, že bude stačiť čierna tlač. Len teraz neviem, aký mám dať dátum začiatku platnosti písomného poverenia. Mám tam dať dátum, kedy to budem posielať?

Ja viem, že sa tu pýtam na veľa vecí, ale začína mi z toho všetkého trochu šibať.:D
Tak nad tým som špekulovala už aj ja. V zákone je, že "prevádzkovateľ,kt. písomne poveril blablabla zodp.osobu blablabla musí písomne informovať úrad (to je to tlačivo) blabla do 30 dní odo dňa poverenia...."(§19odst.5), no a musíme to stihnúť do 30.6.. Takže skorší dátum- len o 30 dní od poverenia a najneskorší 30.6. Si tak myslím
tkt
25.05.05,06:42
ZuzanaP
25.05.05,09:48
My sme firma - SZČO, máme 15 zamestnancov.


Šéf ma poveril dohľadom nad údajmi. Robím všetko, som sekretárka, ekonómka, mzdárka, no proste dievčatko pre všetko. Nesťažujem sa, len konštatujem.

Určite mi bude stačiť čestné prehlásenie o tom, že som sa samovyškolila?

Nemôžem sa dovolať na UOOÚ!!!

Na nejaké školenie nemám čas ísť.

Ďakujem
tkt
25.05.05,09:57
My sme firma - SZČO, máme 15 zamestnancov.


Šéf ma poveril dohľadom nad údajmi. Robím všetko, som sekretárka, ekonómka, mzdárka, no proste dievčatko pre všetko. Nesťažujem sa, len konštatujem.

Určite mi bude stačiť čestné prehlásenie o tom, že som sa samovyškolila?

Nemôžem sa dovolať na UOOÚ!!!

Na nejaké školenie nemám čas ísť.

Ďakujem
Som na tom asi ako ty, s tým rozdielom, že som bola na školení. A tam nám ten milý pán povedal, že by nám stačilo aj samovyškolenie (resp. stačí to tomu úradu), len že ten zákon musíme ovládať. (tým ale nechcem povedať, že na poldňovom školení mi to naliali do hlavičky)
tkt
25.05.05,10:03
A ešte som zabudla v Trnave bude 17.6. školenie, kto by mal záujem pošlem konkrétnosti na ss aby som tu nerobila reklamu
DanielaSL
25.05.05,15:26
Nie som si istá s tým samovyškolením .
1.Včera hovorili u nás na školení , že je potrebný certifikát
2.Moja známa má tom Úrade neter, ktorá jednak chodí školiť a jednak chodí na kontroly a tá jej povedala to isté - je potrebný papier.

Tak neviem - vyberte si.
emily100
25.05.05,16:23
Ahoj! Na tom školení som bola nie som o nič múdrejšia akorát mám Osvedčenie.Hoci som školená aj tak nechápem či ja ako SZČO robím mzdy pre iné fy. - na základe zmluvy ( prilepím tam ešte dodatok o OOÚ ) musím mať vyprac. Bezpečnostný prjekt, alebo Smernicu ja, alebo ta firma pre ktorú spracuvávam mzdy ?
Manual
25.05.05,16:31
Ahoj! Na tom školení som bola nie som o nič múdrejšia akorát mám Osvedčenie.Hoci som školená aj tak nechápem či ja ako SZČO robím mzdy pre iné fy. - na základe zmluvy ( prilepím tam ešte dodatok o OOÚ ) musím mať vyprac. Bezpečnostný prjekt, alebo Smernicu ja, alebo ta firma pre ktorú spracuvávam mzdy ?emily, Ty by si mala byť písomne poverená prevádzkovateľom firmy pre ktorú spracovávaš mzdy. Pretože pri "výrobe" výplat prichádzaš do styku s týmito údajmi. Preto prevázkovateľ v písomnom poverení by mal vymedziť čo spracovávaš, prečo to spracovávaš, ako mu to odovzdávaš, a ako sa budeš k týmto údajom správať /mlčať, nezverejňovať atď.../kam sa to posiela napr. zdr. poisťovne, sos. poisťovňa...
Asi toľko
Pekný večer...
tkt
26.05.05,04:09
S tým samovyškolením by som si nebola celkom istá.
1. Včera o tom hovorili u nás na školení - papier - certifikát treba
2. Mojej známej neter pracuje na dotyčnom úrade - chodí na kontroly aj školí - a tiež povedala, že je papier potrebný.
Tak neviem - vyberte si.
Tak potom si tí školitelia robia každý podľa svojho a každý si to vykladá inak.
Anonymka
26.05.05,05:15
My sme firma - SZČO, máme 15 zamestnancov.


Šéf ma poveril dohľadom nad údajmi. Robím všetko, som sekretárka, ekonómka, mzdárka, no proste dievčatko pre všetko. Nesťažujem sa, len konštatujem.

Určite mi bude stačiť čestné prehlásenie o tom, že som sa samovyškolila?

Nemôžem sa dovolať na UOOÚ!!!

Na nejaké školenie nemám čas ísť.

ĎakujemJe to v pohode. Mne aj povedal, aj napísal pán Michlík z UOOU, že stačí samovyškolenie. Napísal toto:

"
kedze mate 19 zamestnancov, ste povinni nam nahlasit zodpovednu
osobu poverenu dohladom nad ochranou osobnych udajov.

Potom uz nemusite registrovat inf. systemy spadajuce
pod § 25 zakona c. 428/2002 Zz v zneni neskorsich predpisov.

Okrem statutara a jeho zastupcu to moze byt hocikto.
Musi absolvovat skolenie o problematike zakona
o ochrane osobnych udajov, to skolenie moze byt
aj interne, teda kludne i firemny pravnik.

S pozdravom Michlik, Urad na ochranu osobnych udajov"


Takže som sa pustila do študovania zákona. Len s tým bezpečnostným projektom is neviem rady.
Hlinkovx
26.05.05,05:25
S tým samovyškolením by som si nebola celkom istá.
Dani..
samovyškolenie úplne postačuje./a aj forma vyškolenie od majiteľa firmy/ ...
/mne to tak bolo vysvetlené....a spolieham sa na to....a ani zákon neukladá, povinnosť navštíviť kurz/
nikto mi nemôže rozkázať, aby som išla na školenia, kde mi len prečítajú zákon...
tkt
26.05.05,05:39
S tým samovyškolením by som si nebola celkom istá.
1. Včera o tom hovorili u nás na školení - papier - certifikát treba
2. Mojej známej neter pracuje na dotyčnom úrade - chodí na kontroly aj školí - a tiež povedala, že je papier potrebný.
Tak neviem - vyberte si.
DanielaSĽ v druhej téme o OOÚ si písala, že si naškolení dostala vzor bezpečnostného projektu. Nemôžeš ho sem prilepiť? Ďakujem
nikulik
26.05.05,05:42
Anonymka, s tym bezpecnostnym projektom si veru ani ja neviem rady, nie je tu niekto kto by nam to nazorne ukazal??? Myslim, ze by sme to rychlejsie pochopili, viem ze to je u kazdej firmy ine,ale aspon ako to ma vyzerat. Pekny den prajem :p
alex1
26.05.05,07:05
Aj ja sa pripájam. Tiež si neviem poradiť s bezpeč. projektom!! Nejaké tie body som si tu našla, ale neviem sa do toho akosi pustiť. Ak ho niekto má vypracovaný, prosím prilepte ho sem!! Ďakujem
Hlinkovx
26.05.05,15:53
http://www.porada.sk/showthread.php?p=82948
tu je prilepený ten bezp. projekt, ktorý poskytla DANIELA SĽ
Janka6685
28.05.05,07:59
Neviem neviem či stačí samovyškolenie. Ak je to tak, tak by som bola rada, lebo sa mi tam vôbec nechce, ale v zákone je napísané, že musíme mať doklad o vyškolení. A taký doklad nám dajú po ukončení školenia. Najskôr som bola presvedčená, že nemusím ísť na školenie, potom že musím...a teraz fakt neviem. Ale keď v zákone sa píše o potvrdení...
DanielaSL
28.05.05,18:06
Neviem neviem či stačí samovyškolenie. Ak je to tak, tak by som bola rada, lebo sa mi tam vôbec nechce, ale v zákone je napísané, že musíme mať doklad o vyškolení. A taký doklad nám dajú po ukončení školenia. Najskôr som bola presvedčená, že nemusím ísť na školenie, potom že musím...a teraz fakt neviem. Ale keď v zákone sa píše o potvrdení...
Len pekne na to školenie choď, veď to nie je také hrozné. U nás bolo zaujímavé, školiteľ hovoril z hlavy a prakticky , žiadne čítanie zákona. Zbehlo to rýchlo , ešte aj občerstvenie bolo na jedničku.Ani som sa nenazdala a už aj bolo poškolení a odchádzala som s certifikátom a CD s bezp. projektom v kabelke.
TMaja
28.05.05,20:45
pisala som, na "Urad..." ohladom toho, ci aj ja (FO-zivnostnik ) vykonavam spracovanie miezd na zaklade zmluvy mam mat nejake skolenia, alebo ci ma maju fi uvadzat, ze prichadzam s tymiti udajmi do kontaktu. Vraj nie!!! je to len povinnost fi, ktora ma viac ako 5 osob a to v HPP !!!
Janka6685
29.05.05,06:44
Len pekne na to školenie choď, veď to nie je také hrozné. U nás bolo zaujímavé, školiteľ hovoril z hlavy a prakticky , žiadne čítanie zákona. Zbehlo to rýchlo , ešte aj občerstvenie bolo na jedničku.Ani som sa nenazdala a už aj bolo poškolení a odchádzala som s certifikátom a CD s bezp. projektom v kabelke.
Ja idem na školenie. Moja poznámka bola len na margo ostatných príspevkov, lebo ešte stále sa poraďáci nevedia dohodnúť, či je to povinnosť, alebo nie. Po preštudovaní zákona som dospela k záveru, že zodpovedná osoba musí absolvovať školenie, aby sa mohla preukázať dokladom o odbornom vyškolení.
Janka6685
29.05.05,06:46
pisala som, na "Urad..." ohladom toho, ci aj ja (FO-zivnostnik ) vykonavam spracovanie miezd na zaklade zmluvy mam mat nejake skolenia, alebo ci ma maju fi uvadzat, ze prichadzam s tymiti udajmi do kontaktu. Vraj nie!!! je to len povinnost fi, ktora ma viac ako 5 osob a to v HPP !!!
Tá povinnosť sa týka len zamestnávateľov, zamestnávajúcich pracovníkov v HPP? Teda počet dohodárov nie je podstatný?
Hlinkovx
29.05.05,15:52
no..čo sa týka tých dohodárov...- mne bolo na Ú na OOU povedané...že dohodári sa nezarátavajú do počtu
a čo sa týka toho certifikátu..nie je potrebný
dá sa to v meziach zákona obísť dvomi spôsobmi:
1. vyškolením od napr. konateľa firmy, právnika....
2. tým, že vyhlásim, že som sa riadne oboznámila so zákonom OOU
ani certifikát ale ani hocijaký iný papier neobstoja, pokiaľ príde kontrola a ja nebudem vedieť o zákone ani slovo
anka
30.05.05,07:19
Ak mam do 5 zamestnancov, nespracuvaju sa mzdy na PC pripojenom na internet, co je potrebne urobit, aby bol dodrzaný zákon?
Lila
30.05.05,07:42
Podľa § 25 ods.2 písm.c) je uvedené, že mzdy nespadajú do registrácie.

T.z. aj keby si ich mala 100 .

Ale vysvetlí aj mne niekto, prečo "páni odborníci na registri" chcú, aby tieto malé
s.r.o. nahlásili zodpovednú osobu , lebo ak nie tak musia zaregistrovať svoj IS
miezd. Načo je ten § 25 2 písm. c) ????

Jedno si odporuje druhé. Ten zákon sa vôbec nedá čítať.
Stefan2
31.05.05,05:44
Podľa § 25 ods.2 písm.c) je uvedené, že mzdy nespadajú do registrácie.

T.z. aj keby si ich mala 100 .

Ale vysvetlí aj mne niekto, prečo "páni odborníci na registri" chcú, aby tieto malé
s.r.o. nahlásili zodpovednú osobu , lebo ak nie tak musia zaregistrovať svoj IS
miezd. Načo je ten § 25 2 písm. c) ????

Jedno si odporuje druhé. Ten zákon sa vôbec nedá čítať.
Podľa mňa si to neodporuje. Jedna vec je registrácia IS a druhá vec je dohľad zodpovednej osoby. Aj keď IS nepodlieha registrácii, sú v ňom os.údaje, ktoré treba chrániť a na tú ochranu dohliadať ...:mad:

Netreba zabúdať, že aj keď IS nepodlieha registrácii, musí byť o ňom vedená evidencia - § 29,30.
Stefan2
31.05.05,05:56
Ak mam do 5 zamestnancov, nespracuvaju sa mzdy na PC pripojenom na internet, co je potrebne urobit, aby bol dodrzaný zákon?
- prijať primerané technické,organizačné a personálne opatrenia dpovedajúce spôsobu spracúvania - § 15 (ak nie v BP, tak v nejakej internej smernici o ochrane os.údajov - aspoň práva, povinnosti a zodpovednosť oprávnených osôb pri ochrane os.údajov + tie opatrenia)
- ak náhodou by ste robili odborárske známky na PC, tak "v tomto prípade prevádzkovateľ a sprostredkovateľ len zdokumentuje prijaté technické,organizačné a personálne opatrenia v rozsahu, ktorý ustanovuje § 16 ods. 3 písm. c) a ods. 6,
- viesť evidenciu IS § 29,30 - napr.na formulári pre registráciu (na str.úooú)
Janka6685
31.05.05,10:09
Prosíííííííííííím prosííííííííííím veľmi pekne, povedal by mi niekto, či musím mať zodpovednú osobu, ak zamestnávam dohodárov? Tých "viac ako 5 zamestnancov" platí len pre HPP?
Janka6685
05.06.05,05:34
Nikto si ma nevšíma?:(

Moja otázka ohľadom dohodárov je stále aktuálna a pridávam ďalšiu:

Zodpovedná osoba musí byť, ak je viac ako 5 zamestnancov. Ale ak má niekto firmu niekoľko rokov, zamestnanci sa tam striedajú a spolu ich v papieroch bude určite viac ako 5. Preto chcem vedieť, či sa to ráta aj spätne, alebo len aktuálny počet zamestnancov?

Prosím o odpoveď, lebo stále v tom nemám jasno a ak by to bolo potrebné, chcem stihnúť školenie.
Janka6685
05.06.05,06:50
Odpoveď na prvú otázku som našla v zákonníku práce v §11 ods. 1: "Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu."

Čiže ak niekto zamestnáva dohodárov, a má ich viac ako 5, musí podľa mňa poveriť zodpovednú osobu, lebo dohodár je tiež definovaný ako zamestnanec. Veľa sa tu o tom diskutovalo a veľa ľuďom to nebolo jasné, ale už by to malo byť jasné. Ak to tak nie je, opravte ma.
Manual
05.06.05,07:08
Odpoveď na prvú otázku som našla v zákonníku práce v §11 ods. 1: "Zamestnanec je fyzická osoba, ktorá v pracovnoprávnych vzťahoch, a ak to ustanovuje osobitný predpis, aj v obdobných pracovných vzťahoch vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu podľa jeho pokynov za mzdu alebo za odmenu."

Čiže ak niekto zamestnáva dohodárov, a má ich viac ako 5, musí podľa mňa poveriť zodpovednú osobu, lebo dohodár je tiež definovaný ako zamestnanec. Veľa sa tu o tom diskutovalo a veľa ľuďom to nebolo jasné, ale už by to malo byť jasné. Ak to tak nie je, opravte ma. Janka, keď som bol na školení ohladom OOU, prednášajúci hovoril, že sa do počtu 5 zamestnancov započítavajú aj dohodári. Niekto tu písal že nie. Výklad je rôzny.
Ak má firma napr. 3 zamestnancov k 1.6.2005, tak poverenú osobu nemusí mať. Ale ak k 1.8.2005 už bude mať 7 zamestnancov tak už musí poveriť zodpovednú osobu. /výpis z registra/, vyškolená atď. Aspoń takto nám to prezentovali na školení.
Pekný deň...
Janka6685
05.06.05,07:57
Ďakujem za vysvtlenie. Asi na to školenie pôjdem a nebudem rozmýšľať, či ísť, alebo nie. Nič tým nepokazím, len mi to pomôže.
Janka6685
05.06.05,08:48
Ospravedlňujem sa, ale musím sa opýtať: ak mal doteraz zamestnávateľ 8 dohodárov a od 1. 7. 2005 bude mať do 5 zamestnancov, bude musieť poveriť zodpovednú osobu? Chcem len vedieť, či sa to berie aj spätne.
Manual
05.06.05,11:12
Keďže zákon ukladá do 30.6.05 všetko vysporiadať, /vyškoliť sa, poveriť osobu, zaregistrovať IS ak splňa podmienky na registráciu, vypracovať bezp. smernicu alebo projekt atď.../ a Ty do 30.6.05 ako píšeš máš napr. 8 zamestnancov, tak áno. Aspoň ja by som to tak spravil.
Pekný deň želám...
accad
05.06.05,18:38
Nakoľko stále dochádza k rozdielnemu výkladu školiteľov k otázke započítavania dohodárov do počtu pre povinnosť určiť zodpovednú osobu navrhujem, aby každý kto sa zúčastnil školenia napísal dátum a miesto školenia, meno prednášajúceho a jeho výklad k danej otázke. Na základe takéhoto prieskumu potom odoslať písomný dotaz na Úrad na OOÚ so žiadosťou o ich jednoznačné písomné vyjadrenie k rozdielnym výkladom nimi určených ľudí, ktoré bude záväzné pre všetkých.
Manual
05.06.05,18:42
Nakoľko stále dochádza k rozdielnemu výkladu školiteľov k otázke započítavania dohodárov do počtu pre povinnosť určiť zodpovednú osobu navrhujem, aby každý kto sa zúčastnil školenia napísal dátum a miesto školenia, meno prednášajúceho a jeho výklad k danej otázke. Na základe takéhoto prieskumu potom odoslať písomný dotaz na Úrad na OOÚ so žiadosťou o ich jednoznačné písomné vyjadrenie k rozdielnym výkladom nimi určených ľudí, ktoré bude záväzné pre všetkých.10.5.2005 Trnava /Akadémia vzdelávania/ p. Salay Vladimír dohodári sa počítajú
nikulik
07.06.05,04:11
Viete mi niekto poradit, vypisujem tlačivo Oznamenie prevádzkovateľa o poverení zodp.osoby, a do názvu prevádzkovatela alebo zastupcu prevadzkovatela ide nazov firmy,alebo nazov konatela v tej firme??
Dada
07.06.05,04:18
A keď zamestnávam len jedného zamestnanca? Tam nie je potrebná zodpovedná osoba. Je však potrebné registrovať inf. systém?
nikulik
07.06.05,04:26
A keď zamestnávam len jedného zamestnanca? Tam nie je potrebná zodpovedná osoba. Je však potrebné registrovať inf. systém?
menej ako 6 osob, povinnosť prihlásiť na registráciu, to vsetko je v zakone
Dada
07.06.05,04:50
menej ako 6 osob, povinnosť prihlásiť na registráciu, to vsetko je v zakone
Minulý týždeň mi na tom úrade jedna pani vravela, že registrácia je povinná a včera mi ten pán Michlík vravel, že nie je potrebná, tak preto sa pýtam, že čo a ako. :-(((
nikulik
07.06.05,04:59
Minulý týždeň mi na tom úrade jedna pani vravela, že registrácia je povinná a včera mi ten pán Michlík vravel, že nie je potrebná, tak preto sa pýtam, že čo a ako. :-(((
Dada, ospravedlnujem sa, teraz som otvorila zakon, a opravujem sa, § 19, ods.8: Prevádzkovateľ, ktorý zamestnáva menej ako šesť osôb, može výkonom dohľadu nad ochranou osobných údajov písomne poveriť zodp.osobu, ktorá dozera na dodržiavanie zákonných ustanovení pri spracúvaní osobných údajov. taktiez ods.9 ak ma menej ako sest osob, a nepoveril zodp.osobu
Dada
07.06.05,05:06
Takže netreba nič?
nikulik
07.06.05,05:13
no bud poverit zodpovednu osobu, a ked nie tak prihlasit na registraciu
Dada
07.06.05,05:18
no bud poverit zodpovednu osobu, a ked nie tak prihlasit na registraciu
A "fundované" odpovede z toho úradu sa rôznia. :-)))) Ako môže mať v tom "obyčajný" človek jasno, keď oni sami nemajú? :*)
nikulik
07.06.05,05:27
No to je tu na Slovensku uz bezne, jeden vyssi povie to, a druhy vyssi zase ono...a my ako obycajny ludia si to musime aj tak zistit sami :) Ale podla mna je dobre sa riadit tym zakonom, aspon ked pridu na kontrolu budes vediet im to zdovodnit.:D
Johanka
15.06.05,11:07
Nevie niekto poradiť školenie o OOÚ v BA , TT, NR a okolí?
Hlinkovx
15.06.05,11:16
Nakoľko stále dochádza k rozdielnemu výkladu školiteľov k otázke započítavania dohodárov do počtu pre povinnosť určiť zodpovednú osobu navrhujem, aby každý kto sa zúčastnil školenia napísal dátum a miesto školenia, meno prednášajúceho a jeho výklad k danej otázke. Na základe takéhoto prieskumu potom odoslať písomný dotaz na Úrad na OOÚ so žiadosťou o ich jednoznačné písomné vyjadrenie k rozdielnym výkladom nimi určených ľudí, ktoré bude záväzné pre všetkých.Problém je v tom..že úrad samotný v tom nie je za jedno....čo sa týka dohodárov...
tibor
15.06.05,11:37
Johanka
15.06.05,16:17
Ďakujem , našla som .
Denda
16.06.05,06:28
Problém je v tom..že úrad samotný v tom nie je za jedno....čo sa týka dohodárov...Na porade už bolo pripnuté rozhodnutie úradu, čo sa rozumie pod pojmom zamestnáva, citujem z vyjadrenia Judr. Jaroslava Humaja vedúceho odboru právnych vzťahov:
Pod pojmom zamestnáva sa rozumie pracovný pomer osoby, to znamená, že osoby vykonávajúce práce na základe dohody o vykonaní práce nemožno začleniť pod pojem zamestnávať.
vladan
16.06.05,07:45
Na porade už bolo pripnuté rozhodnutie úradu, čo sa rozumie pod pojmom zamestnáva, citujem z vyjadrenia Judr. Jaroslava Humaja vedúceho odboru právnych vzťahov:
Pod pojmom zamestnáva sa rozumie pracovný pomer osoby, to znamená, že osoby vykonávajúce práce na základe dohody o vykonaní práce nemožno začleniť pod pojem zamestnávať.
Denda, kde možno nájsť toto vyjadrenie? Respektíve, nemôžeš nám ho tu zverejniť?
Denda
16.06.05,08:00
Denda, kde možno nájsť toto vyjadrenie? Respektíve, nemôžeš nám ho tu zverejniť?Nie som ešte borec na prikladanie/ časom budem-sľubujem/.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Je to v téme POZOR-zákon o ochrane osobných údajov str.60 príspevok 596 od SOCHA, kde sa vyjadrili na emailový dotaz a dali jej vyjadrenie.
Luna
16.06.05,08:13
Ako by ste riešili firmy s.r.o 1 štatutár a 10 dohodárov? Podľa mňa zákon nehovori nič o zamestnancoch v pracovnom pomere a o dohodároch.Podľa mňa po prečítaní zákona,si myslím že by sa do počtu mali rátať aj dohody.
Ale neviem ako by som riešila pri dohodách poverenú osobu,ako by som niekoho vyškolila kto by z týchto dohodárov doniesol výpis z registra.
bea
16.06.05,08:20
Nie som ešte borec na prikladanie/ časom budem-sľubujem/.http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif
Je to v téme POZOR-zákon o ochrane osobných údajov str.60 príspevok 596 od SOCHA, kde sa vyjadrili na emailový dotaz a dali jej vyjadrenie.Pomôžem, je to link:

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=1769
Denda
16.06.05,08:33
Pomôžem, je to link:

http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=1769 (http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=1769)Bea, nevieš mi pomôcť s tým linkom? Dokumenty už viem, ale link nie. Tak sa mi zdá, že tebe to nejak ide http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
bea
16.06.05,08:44
Denda, klikneš si na dokument, otvoríš ho a potom si skopíruješ adresu (CTRL/C), ktorá je uvedená hore nad Poradou a pripojíš ju (CTRL/V) do Tvojej odpovede. No neviem, či som to napísala zrozumiteľne. Skus to.
Denda
16.06.05,08:52
Denda, klikneš si na dokument, otvoríš ho a potom si skopíruješ adresu (CTRL/C), ktorá je uvedená hore nad Poradou a pripojíš ju (CTRL/V) do Tvojej odpovede. No neviem, či som to napísala zrozumiteľne. Skus to.Super a platí to aj na link mimo porady?
bea
16.06.05,08:56
Super a platí to aj na link mimo porady?Platí to všade.
Janka6685
01.03.06,10:44
Ahojte.

Chcela by som vedieť, čo presne znamená spracovanie Evidenčného listu informačného systému. Je na to tlačivo, v ktorom mám rozpísané, aké osobné údaje spracúvavam, kto ich spracúva, aké sú tretie strany, atď...ale chcem vedieť, či mám mať spísané aj konkrétne mená, rodné čísla, adresy,........všetkých zamestnancov, dodávateľov, odberateľov, alebo len vo všeobecnosti viesť, aké údaje sa spracúvajú?
JankaS
02.03.06,07:29
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o radu, na školení nám hovorili o uzamykateľnej skrini, kde majú byť archivavané doklady (osobné údaje), maá byť nejako špecifická tá skriňa.
SilviaS
02.03.06,07:40
Pokiaľ ja viem môže to byť obyčajná skriňa, ale musí byť uzamknutá a kľúče musí mať osoba poverená.
Silvia:) :)
Janka6685
02.03.06,15:39
Ahojte.

Chcela by som vedieť, čo presne znamená spracovanie Evidenčného listu informačného systému. Je na to tlačivo, v ktorom mám rozpísané, aké osobné údaje spracúvavam, kto ich spracúva, aké sú tretie strany, atď...ale chcem vedieť, či mám mať spísané aj konkrétne mená, rodné čísla, adresy,........všetkých zamestnancov, dodávateľov, odberateľov, alebo len vo všeobecnosti viesť, aké údaje sa spracúvajú?

Nepomôžete mi, prosím?
Melnick
02.03.06,18:50
Nepomôžete mi, prosím?

Janka k tejto problematike je toho strašne veľa.
Ty musíš mať vypracovanú internú smernicu,kde budeš mať na svoje podmienky prispôsobené akou formou sa v tvojej firme budú spracovávať a likvidovať osobné údaje. Musíš mať smernicou určenú osobu,ktorá bude dohliadať nad ochranou os.údajov.
Ak dochádza k cezhraničným tokom os.údajov dbať ,aby cieľová
krajina zaručovala primeranú úroveň ochrany.
Proste najlepšie bude dôkladne preštudovať zákon o ochrane
os.údajov č 428/2002 v znení 602/2003,576/2004 a posledného zákona č.90/2005Z.z.
Janka6685
27.04.06,08:25
Janka k tejto problematike je toho strašne veľa.
Ty musíš mať vypracovanú internú smernicu,kde budeš mať na svoje podmienky prispôsobené akou formou sa v tvojej firme budú spracovávať a likvidovať osobné údaje. Musíš mať smernicou určenú osobu,ktorá bude dohliadať nad ochranou os.údajov.
Ak dochádza k cezhraničným tokom os.údajov dbať ,aby cieľová
krajina zaručovala primeranú úroveň ochrany.
Proste najlepšie bude dôkladne preštudovať zákon o ochrane
os.údajov č 428/2002 v znení 602/2003,576/2004 a posledného zákona č.90/2005Z.z.

Mám pocit, že som dala konkrétnu otázku. Aj tak ďakujem za reakciu. (síce píšem po dlhom čase, ale...)
Žofa
02.05.06,04:30
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či niekde môžem nájsť tlačivo-Evidenčný list informačného systému. Taktiež mi nie je jasné ako Janke, či na tomto tlačive mám vypisovať všetky osobné údaje zamestnancov, dodávateľov a odberateľov. Ak áno vie niekto poradiť?
Ďakujem
Chobot
02.05.06,06:36
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či niekde môžem nájsť tlačivo-Evidenčný list informačného systému. Taktiež mi nie je jasné ako Janke, či na tomto tlačive mám vypisovať všetky osobné údaje zamestnancov, dodávateľov a odberateľov. Ak áno vie niekto poradiť?
Ďakujem

Vzor tlačiva pre evidenciu IS neexistuje (myslíme tým taký informačný systém, ktorý síce nepodlieha registrácii, ale prevádzkovateľ je povinný ho evidovať podľa § 29 z. 428/2002: "(1) O informačných systémoch, ktoré nepodliehajú registrácii, prevádzkovateľ vedie evidenciu, a to najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov v týchto informačných systémoch.").

Podľa § 30 je obsah evidencie totožný ako pri registrácii:

"Evidencia podľa § 29 ods. 1 obsahuje údaje uvedené v § 26 ods. 3."

Čiže buď si vytvoríš vlastný evidenčný list s uvedenými údajmi, alebo na školeniach doporučili vyplniť registračný list ako pri registrácii. Tento registračný list potom netreba posielať na úrad, len sa založí vo firme, čím je splnená podmienka evidencie.

Talčivo registrácie použiteľné aj pre evidenciu nájdeš tu:
http://www.dataprotection.gov.sk/buxusnew/generate_page.php?page_id=141

"Taktiež mi nie je jasné ako Janke, či na tomto tlačive mám vypisovať všetky osobné údaje zamestnancov, dodávateľov a odberateľov."

Aj pre Janku - v tlačive neuvádzaš konkrétne osobné údaje zamestnancov, len uvedieš, aké osobné údaje spracúvaš, napr.:

"V IS firmy XY sa spracúvajú nasledovné osobné údaje zamestnancov:
1. meno
2. priezvisko
3. trvalé bydlisko
4. dátum narodenia
5...."

Neviem, akých máte dodávateľov a odberateľov (či fyzické alebo právnické osoby), ale ak sú to právnické osoby (firmy, živnostníci), tak neviem, aké osobné údaje chcete evidovať a spracovávať. Veď zákon jednoznačne hovorí, že ochranan osobných údajov sa týka údajov fyzických osôb ....

Ak sú dodoávatelia a odberatelia fyzické osoby a evidujete ich osobné údaje, tak potom musíte v evidenčnom liste uviesť, ktoré osobné údaje evidujete (podobne ako som uviedol vyššie).

Je to už konkrétnejšia odpoveď?
Janka6685
02.05.06,13:23
Vzor tlačiva pre evidenciu IS neexistuje (myslíme tým taký informačný systém, ktorý síce nepodlieha registrácii, ale prevádzkovateľ je povinný ho evidovať podľa § 29 z. 428/2002: "(1) O informačných systémoch, ktoré nepodliehajú registrácii, prevádzkovateľ vedie evidenciu, a to najneskôr odo dňa začatia spracúvania údajov v týchto informačných systémoch.").

Podľa § 30 je obsah evidencie totožný ako pri registrácii:

"Evidencia podľa § 29 ods. 1 obsahuje údaje uvedené v § 26 ods. 3."

Čiže buď si vytvoríš vlastný evidenčný list s uvedenými údajmi, alebo na školeniach doporučili vyplniť registračný list ako pri registrácii. Tento registračný list potom netreba posielať na úrad, len sa založí vo firme, čím je splnená podmienka evidencie.

Talčivo registrácie použiteľné aj pre evidenciu nájdeš tu:
http://www.dataprotection.gov.sk/buxusnew/generate_page.php?page_id=141

"Taktiež mi nie je jasné ako Janke, či na tomto tlačive mám vypisovať všetky osobné údaje zamestnancov, dodávateľov a odberateľov."

Aj pre Janku - v tlačive neuvádzaš konkrétne osobné údaje zamestnancov, len uvedieš, aké osobné údaje spracúvaš, napr.:

"V IS firmy XY sa spracúvajú nasledovné osobné údaje zamestnancov:
1. meno
2. priezvisko
3. trvalé bydlisko
4. dátum narodenia
5...."

Neviem, akých máte dodávateľov a odberateľov (či fyzické alebo právnické osoby), ale ak sú to právnické osoby (firmy, živnostníci), tak neviem, aké osobné údaje chcete evidovať a spracovávať. Veď zákon jednoznačne hovorí, že ochranan osobných údajov sa týka údajov fyzických osôb ....

Ak sú dodoávatelia a odberatelia fyzické osoby a evidujete ich osobné údaje, tak potom musíte v evidenčnom liste uviesť, ktoré osobné údaje evidujete (podobne ako som uviedol vyššie).

Je to už konkrétnejšia odpoveď?

Ďakujem, toto je už naozaj konkrétnejšia odpoveď.
Ivette
03.05.06,08:50
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či niekde môžem nájsť tlačivo-Evidenčný list informačného systému. Taktiež mi nie je jasné ako Janke, či na tomto tlačive mám vypisovať všetky osobné údaje zamestnancov, dodávateľov a odberateľov. Ak áno vie niekto poradiť?
Ďakujem
Rada by som sa pridala do diskusie. Tlačivo pre evidenciu som si stiahla z internetu. Ja však neviem, čo mám uviesť do časti "právny základ informačného systému", keď spracúvame len údaje o zamestnancoch pre mzdové účely a dodávateľov-živnostníkov v rámci zmluvných vzťahov.
Vedel by mi niekto poradiť ako na to ísť?
Z toho návodu na vyplnenie tlačiva, ktorý je tiež k dispozícii na www.dataprotection.gov.sk (http://www.dataprotection.gov.sk) mi to vôbec nie je jasné
Ďakujem
Chobot
03.05.06,09:15
Rada by som sa pridala do diskusie. Tlačivo pre evidenciu som si stiahla z internetu. Ja však neviem, čo mám uviesť do časti "právny základ informačného systému", keď spracúvame len údaje o zamestnancoch pre mzdové účely a dodávateľov-živnostníkov v rámci zmluvných vzťahov.
Vedel by mi niekto poradiť ako na to ísť?
Z toho návodu na vyplnenie tlačiva, ktorý je tiež k dispozícii na www.dataprotection.gov.sk (http://www.dataprotection.gov.sk) mi to vôbec nie je jasné
Ďakujem

Veď to tam máš pekne napísané, čo sa tam uvádza. Je to právny základ, podľa ktorého spracúvaš osobné údaje. Spracovnaie os. údajov môže byť buď ako povinnosť zo zákona, kedy sa nevyžaduje súhlas dotknutej osoby alebo na základe ich súhlasu.

Pre Tvoje účely zákonník práce priamo nevyžaduje od zamestnancov poskytovať osobné údaje, preto ich spracúvaš na základe súhlsu dotknutej osoby.

Prečo chceš spracúvať údaje živnostníkov podľa zákona o ochrane os. údajov? Veď to nie sú fyzické osoby, ale podnikatelia, na tých sa ochrana os. údajov nevzťahuje.
Ivette
03.05.06,12:08
"Prečo chceš spracúvať údaje živnostníkov podľa zákona o ochrane os. údajov? Veď to nie sú fyzické osoby, ale podnikatelia, na tých sa ochrana os. údajov nevzťahuje."

Živnostníci sú síce podnikatelia, ale fyzické osoby, tak si myslím, že tiež patria medzi fyzické osoby a nie právnické, alebo sa mýlim.
Čo sa týka toho súhlasu dotknutej osoby, tak na školení nám hovorili, že pri spracúvaní na mzdové účely a odvody do poisťovní nie je potrebný súhlas dotknutej osoby lebo toto spracúvanie je nevyhnutné pre plnenie zmluvy (pracovnej) s dotknutou osobou (§7 ods. 4b zákona 482/2002 Z.z.) len v prípade, že by sme si chceli kopírovať nejaké doklady tak je potrebný. Ale možno som to zle pochopila.

Inak ďakujem veľmi pekne za odpoveď
Chobot
03.05.06,12:53
"Prečo chceš spracúvať údaje živnostníkov podľa zákona o ochrane os. údajov? Veď to nie sú fyzické osoby, ale podnikatelia, na tých sa ochrana os. údajov nevzťahuje."

Živnostníci sú síce podnikatelia, ale fyzické osoby, tak si myslím, že tiež patria medzi fyzické osoby a nie právnické, alebo sa mýlim.
Čo sa týka toho súhlasu dotknutej osoby, tak na školení nám hovorili, že pri spracúvaní na mzdové účely a odvody do poisťovní nie je potrebný súhlas dotknutej osoby lebo toto spracúvanie je nevyhnutné pre plnenie zmluvy (pracovnej) s dotknutou osobou (§7 ods. 4b zákona 482/2002 Z.z.) len v prípade, že by sme si chceli kopírovať nejaké doklady tak je potrebný. Ale možno som to zle pochopila.

Inak ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Aj tak si myslím, že živnostník je právnická osoba a na neho sa ochranan os. údajov nevzťahuje. Aké ich údaje vlastne spracúvaš? Je to meno (teda zároveň názov firmy) adresa (sídlo podnikania) možno telefón, číslo účtu IČO a DIČ. Všetko to sa týka živnostníka ako podnikateľa, nie ako fyzickej osoby, hoci mnohé údaje sú totožné.

U tých zamestnancov je to diskutabilné. My patríme do jendej veľkej skupiny a naša materská spoločnosť mala kontrolu z úradu, kde bolo vytknutých pár vecí a doporučených niekoľko opatrení. Na základe týchto navrhli právnici kopec vecí, ktoré museli všetky firmy v skupine zabezpečiť ohľadne OOÚ. Jednou z nich bolo, že do prac. zmlúv sa doplnila klauzula, že zamestnanec súhlasí so spracúvaním OÚ. Neviem, či je to nevyhnutne potrebné, ale pre budúcnosť je lepšie to tam mať. Nikdy nevieš, aký názor bude mať inšpektor, ktorý príde z úradu na kontrolu. Možno nebude mať výhrady, ale môže Ti to vytknúť a napariť pokutu.

Takže rozhodni sa sama (alebo po porade s vedením).
ANNAP
04.05.06,09:16
Mám otázku.Zavádzame na firme normu ISO externým spôsobom. Čím sa má preukázať takýto človek, aby som mu mohla poskytnúť k nahliadnutiu zložku pracovníka, ktorá tiež je spracovávaná podľa noriem ISO. Po vyhotovení bude audit.Ten kto ho prevedie bude externý pracovník, môžem mu poskytnúť k nahliadnutiu tieto zložky?
Vďaka za odpoveď
ANNAP
04.05.06,10:23
posúvam vyššie
Marína
10.06.06,04:31
Dočítala som sa, že Úrad na ochranu osobných údajov začína vykonávať kontroly. Podnikateľské subjekty, ktoré doteraz nezaregistrovali pracovníka povereného ochranou osobných údajov, môžu od júla 2006 dostať pokutu do 3 000 000 Sk. Zaregistrovať zodpovednú osobu na Úrade musia všetci podnikatelia a organizácie, ktoré zamestnávajú nad päť zamestnancov. Vyplýva to zo zmeny zákona o ochrane osobných údajov schválenej pred rokom. Úrad zatiaľ nikoho nepokutoval, v druhom polroku tohto roka však plánuje skontrolovať prevádzkovateľov, u ktorých je zrejmé, že si neplnili povinnosti. Pri kontrolách sa budú preverovať vedomosti poverených zodpovedných osôb aj formou testu. Firmy, ktoré už pred prijatím novely zákona o ochrane osobných údajov spracovávali osobné údaje, mali nahlásiť zodpovednú osobu do 30. júna 2005. Začínajúci podnikatelia tak musia urobiť pred začiatkom spracovávania osobných údajov.



milanr
19.06.06,09:12
Chcem sa opýtať zainteresovaných, v súvislosti s povinnosťami zodpovednej osoby vo firme. Od nahlásenia na Úrad ubehol už rok, lenže nahlásením zrejme pre ZO začali aj povinnosti. Má povinnosť ZO vypracovať niejaký zápis z kontrolnej činnosti, poprípade akú evidenciu je povinná viesť a predložiť úradu pri kontrole. Ak má niekto niejaký vzoreček niečoho užitočného, tak nech, prosím, prilepí.Vďaka
milanr
21.06.06,07:24
Dúfala som, že sa niekto ozve. Budem rada, ak napíšte svoje postrehy. Ide mi hlavne o to, či ako ZO musím niečo kontrolovať a vyhotoviť o tom zápis, akú formu má ten zápis mať, poprípade, či musíme mať vo firme vypracovanú smernicu, ktorá by tieto veci upravovala, teda činnosť ZO, frekvencie kontrol a ich spôsob a podobne.
milanr
30.06.06,05:20
Viem, že dnes má asi väčšina z vás starosti s odovzdaním RZ ZP, ale ja potrebujem s ú r n e poradiť. Vo firme zavádzame kamerový systém na monitorovanie priestorov firmy, nie zamestnancov. Ide o to, aby sa monitoroval neoprávnený vstup do objektu. Bude správne, ak v súvislosti s OOÚ urobíme nasledovné:
1. Urobí sa evidencia IS Kamerový systém v zmysle §28,29,30
2. Monitorovaný priestor sa oznančí piktogramami
3. Poučia sa všetky osoby, ktoré budú kam. systém obsluhovať
4. Urobí sa zmena do Bezpečnostného projektu.
V zákone som sa to spomína iba v § 10 ods. 7, potrebujem hlavne súrne vedieť, či tam nie je povinosť REGISTRÁCIE IS ?! Dúfam, že sa ozve niekto skúsený.
Chobot
30.06.06,05:36
Viem, že dnes má asi väčšina z vás starosti s odovzdaním RZ ZP, ale ja potrebujem s ú r n e poradiť. Vo firme zavádzame kamerový systém na monitorovanie priestorov firmy, nie zamestnancov. Ide o to, aby sa monitoroval neoprávnený vstup do objektu. Bude správne, ak v súvislosti s OOÚ urobíme nasledovné:
1. Urobí sa evidencia IS Kamerový systém v zmysle §28,29,30
2. Monitorovaný priestor sa oznančí piktogramami
3. Poučia sa všetky osoby, ktoré budú kam. systém obsluhovať
4. Urobí sa zmena do Bezpečnostného projektu.
V zákone som sa to spomína iba v § 10 ods. 7, potrebujem hlavne súrne vedieť, či tam nie je povinosť REGISTRÁCIE IS ?! Dúfam, že sa ozve niekto skúsený.
Určite si čítal ten § 7, ale pre istotu ho sem pripnem:
"(7) Priestor prístupný verejnosti možno monitorovať pomocou videozáznamu alebo audiozáznamu len na účely verejného poriadku a bezpečnosti, odhaľovania kriminality alebo narušenia bezpečnosti štátu, a to len vtedy, ak priestor je zreteľne označený ako monitorovaný. Označenie monitorovaného priestoru sa nevyžaduje, ak tak ustanovuje osobitný zákon. Vyhotovený záznam možno využiť len na účely trestného konania alebo konania o priestupkoch, ak osobitný zákon neustanovuje inak."

Neviem, či tie priestory, ktoré chcete monitorovať sú prístupné verejnosti, ale ak tam majú prístup len zamestnanci, tak si myslím, že netreba robiť takéto obštrukcie, lebo zákon káže splniť si povinnosti len pri monitorovaní verejných priestorov. Ak tam chodí verejnosť, tak tie kroky sú, myslím si, správne. Neviem, či to podlieha registrácii, ale zdá sa mi, že stačí evidencia. Nezabudni v predpise uviesť, že takéto záznamy budú zlikvidované po 7 dňoch od ich vyhotovenia.

My sme tiež zaviedli na jednom pracovisku, neprístupnom verejnosti, kamerový systém (kvôli opakujúcim sa krádežiam osobných vecí) a nemáme na to osobitné predpisy ani registráciu.
milanr
30.06.06,05:54
Pre upresnenie, je to priestor, kde majú prístup zamestnanci naši, zamestnanci ostatných firiem sídliacich v našich priestoroch aj verejnosť. Vďaka za rýchlu a pohotovú odpoveď.
marcela76
06.07.06,20:05
Prečítala som si tieto príspevky a nedá mi, aby som na niektoré poznámky a otázky nereagovala:
1. na spracovanie miezd sa nevťahuje registrácia !!!
2. pri spracovaní miezd nepotrebujete súhlas dotknutej osoby - veď rodné číslo nespracovávate podľa zákonníka práce, ale podľa zákona o sociálnom a zdravotnom poistení - a to je predsa právny základ - alebo už niekomu zobrali RLFO aj bez rodného čísla ?
3. som ako zodpovedná osoba v niekoľkých firmách - každému som robila smernice - POZOR aj tu platí archivačný zákon. odporúčam občas vyhotoviť záznam - aj keď len fiktívny - o kontrole dodoržiavania smernice a nariadení ktoré som ako zodpovedná osoba vydala. úrad môže kontrolnú osobu ktorá nevykonáva poriadne svoju robotu odvolať - má na to právo.tieto záznamy svedčia o tom že vyvíjam nejakú aktivitu - a okrem toho som krytá
4. ak dávate spracovávať mzdy externe - odporúčam zaktoviť jeden odstavec do pracovnej zmluy -asi v znení:zamestnanec svojim podpisom prehlasuje, že bol oboznámený o skutočnosti, že jeho osobné údaje budú poskytnuté spracovateľovi miezd a že voči tejto skutočnosti nemá výhrady
5. do evidenčného listu informačného systému v tomto prípade - teda ak dávate mzdy robiť inde - uvádzate tretie strany ktorým poskytujete osobné údaje, a to je tá firma ktorá vám mzdy robí
6. zodpovedná osoba nemusí mať školenie, ale dá sa z toho vyzuť ak sa bojíte - do poverenia zodpovednej osoby si vsunte vetu, že zodpovedná osoba síce preukázala vedomosti a že zákon ovláda, ale aj tak je povinná do určitého termínu -hoci aj jeden rok- doplniť odborné vzdelanie
7. ešte sa vrátim k pracovným zmluvám - v robote som do pracovnej zmluvy zakomponovala vetu zhruba v tomto znení: pracovník prehlasuje, že poskytol len pravdivé osobné údaje, uvedomuje si že akékoľvek zmeny je povinný nahlásiť, a že dáva zamestnávateľovi súhlas na spracovanie osobných údajov v rozsahu a po dobu, ktorá mu(zamestnávateľovi) vyplýva z právnych noriem platných v SR (napr. zákony o sociálnom a zdravotnom poistení, zákon o dani z príjmov, archivačný zákon a pod.)


narazila som na túto tém náhodou, ale dúfam, že niekomu to pomôže, ak nie, pošlite spávu:)
Assined
10.07.06,09:58
Mám iba jedného zamestnanca aj to na skrátený úväzok (iba 4 hod. mesačne) a mzdu mu robím iba ručne, v takomto prípade stačí smernica alebo ani tá nemusí byť? Som z toho jelen.
dakujem za radu
denisa
Zuzana G.
10.07.06,11:17
Dobrý deň všetci. Ja som s toho úplný jeleň a preto by som Vás rada poprosila o radu. Robim externe mzdy jedna firma-SZČO má jedneho zamestnanca na skrátený PP. a druhá firma s.r.o. má 2 zamestnancov na HPP a max. 2 v mesiaci na dohodu. Ak mi viete niekto poradiť či potrebujem vypracovať niečo k zákonu o ochrane osobných údajov budem strašne vďačná. Ešte raz ďakujem. Zatial podľa toho čo som si prečitala niejaké príspevky tak mi z toho vyplýva že nemusím, ale pre istotu. Ak niečo predsa tak ak máte aj niejaký vzor tak mi ho pošlite. Ešte raz vopred strašne pekne ďakujem
MartinkoK
10.07.06,11:40
Ahojte, aj ja sa chcem opýtať, sme s.r.o. máme 4 zamestnancov, prvý nastúpil do práce 10.4.2006, kde sa máme zaregistrovať a čo máme meť vypracované k tomto zákonu?
Veľká vďaka.
tori
31.07.06,08:35
Vie mi niekto poradiť, či potrebujeme bezpečnostný projekt,alebo stačí smernica, keď sme občianske združenie a prevádzkujeme dve chránené dielne?
Ďakujem:).
alex1
26.09.06,07:22
Chcem sa spýtať, čo všetko potrebuje nahlásiť lekáreň vrámci ochrany osobných údajov na úrad. Zamestnáva 5 pracovníkov, má IS na vedenie lekárne, IS na účtovníctvo a mzdy, budeme napojený na server a na internet. Lekáreň eviduje v programe aj rodné čísla pacientov. Stačí mu nahlásiť zodpovednú osobu?
ANNAP
27.09.06,11:35
Kamarátka je poverená osoba ochranou osobných údajov. Končí pracovný pomer, firma speje k likvidácii. Dostala výpoveď k 30.09.2006 ako nadbytočná.
Ako má postupovať firma z hľadiska odhlásenia na Úrade pre ochranu ...
Melnick
27.09.06,12:51
Kamarátka je poverená osoba ochranou osobných údajov. Končí pracovný pomer, firma speje k likvidácii. Dostala výpoveď k 30.09.2006 ako nadbytočná.
Ako má postupovať firma z hľadiska odhlásenia na Úrade pre ochranu ...Prevádzkovateľ je povinný úradu nahlásiť zmenu,zdôvodniť a úrad je spätne povinný oznámiť prevádzkovádzkovateľovi termín,dokedy je povinný vymeniť zodpovednú osobu.
/ §19 odst.11 zákona o ochrane osobných údajov./
alex1
28.09.06,11:26
Chcem sa spýtať, čo všetko potrebuje nahlásiť lekáreň vrámci ochrany osobných údajov na úrad. Zamestnáva 5 pracovníkov, má IS na vedenie lekárne, IS na účtovníctvo a mzdy, budeme napojený na server a na internet. Lekáreň eviduje v programe aj rodné čísla pacientov. Stačí mu nahlásiť zodpovednú osobu?

skúste niekto
tinusa
28.09.06,17:32
ahojte.. dovolila by som si prispiet "troskou do mlyna"..takze k tej lekarni.. vzhladom na to, ze zamestnavate 5 zamestnancov, podla § 19 ods. 2 nemate povinnost nahlasit na urad zodpovednu osobu.. v tomto pripade by ste ale museli postupovat podla ods. 9 spominaneho zakona a to je, ze tie info-systemy, ktorych sa to tyka nahlasit na registraciu.. v pripade, ze sa rozhodnete zodpovednu osobu nahlasit podla ods. 8 § 19, potom podla § 25 sa zbavujete povinnosti registrovat informacne syst podla § 25. ... pokial ide o jednotlive IS, ktore uvadzate mate povinnost / v pripade, ak ich nemate pripojene do siete internet/ podla § 15 ods. 2 pism. b , prijate technicke, personalne a organizacne opatrenia zdokumentovat formou bezpecnostnych smernic ... akonahle ich pripojite do siete internet, vztahuje sa na vas povinnost podla § 15 ods. 2 pism. a ..a to je, vypracovanie bezpecnostneho projektu.. prijemny den.
nina26
05.10.06,18:35
Prosím o radu, aké povinnosti mám, ak chcem poskytovať reklamu pre firmy na internetovej stránke z hľadiska ochrany osobných údajov, pretože tam bude uvedené meno, adresa t.č. majiteľa a jeho podnikateľská činnosť. Týka sa ma zákon 428/2002 a teda treba zaslať formulár na Úrad pre ochranu osobných údajov a tiež vypracovanie projektu na ochranu osobných údajov? Čo nesmiem určite prehliadnuť, aby nedošlo k porušeniu zákona?
Ďakujem za pomoc JK
Melnick
05.10.06,20:06
Prosím o radu, aké povinnosti mám, ak chcem poskytovať reklamu pre firmy na internetovej stránke z hľadiska ochrany osobných údajov, pretože tam bude uvedené meno, adresa t.č. majiteľa a jeho podnikateľská činnosť. Týka sa ma zákon 428/2002 a teda treba zaslať formulár na Úrad pre ochranu osobných údajov a tiež vypracovanie projektu na ochranu osobných údajov? Čo nesmiem určite prehliadnuť, aby nedošlo k porušeniu zákona?
Ďakujem za pomoc JK
Nesmieš samozrejme zabudnúť na súhlas - písomný, od dotknutej osoby,so zverejnením jej údajov na internetovej stránke.:)
Ale aj tak by si si mala pozrieť zákon o ochrane osobných údajov.A vypracovať internú smernicu,kde presne upresníš ako budeš spracovávať ,dávať do obehu a likvidovať osobné údaje dotknutých osôb.
buba
06.10.06,08:55
prosím máte nejakú krátku formulku na podpísanie pre zamestnancov na ochranu os. údajov
Melnick
06.10.06,09:57
buba ,nie som vybavená tou správnou technikou na priliepanie rôznych tlačív,ale ak to potrebuješ len v rámci firmy,tak stačí napísať:

Zamestnanec.....................................ak o dotknutá osoba ,týmto dáva súhlas na spracovanie jeho osobných údajov v zmysle zákona č. 428/2002 o Ochrane osobných údajov.
Marína
06.10.06,10:02
...........
sara-ke
27.10.06,11:55
ahojte, chcem sa vas opytat, ci sa dohodar pocita za zamestnanca. totiz to v zakone o ochrane osob. udajov, je uvedene ak zamest-tel zamestnava viac ako 5 osob je povinny pisomne inform. Urad......... my mame 5 zamest-cov a 1 dohodara tak teraz neviem, aj on sa pocita?? uz tu bola taka otazka, len nebola jednoznacne zodpovedana, ako je to ?

dik
tinusa
30.10.06,06:52
ahoj... nie, osoby, ktore su v pracovnom povere na zaklade dohod o pracach vykonanych mimo pracovneho pomeru sa pre ucely § 19 ods. 2 zakona na ochranu. os.ud. nepovazuju za zamestnancov.
Chvastek
31.10.06,10:33
Chcem sa opýtať, či je veľký problém, keď zamestnávateľ nemá nahlásenú zodpovednú osobu na Úrade na ochranu osobných údajov, hoci firma funguje od 2003 a stále mala viac ako 20 zamestnancov. Ďakujem:)
Melnick
31.10.06,10:56
Áno je to chyba a nahlásiť ju treba čo najskôr.
Dopĺňam:
nemyslím nahlásiť tú chybu,:)ale zodpovednú osobu ,pochopiteľne. Dosť nezrozumiteľne som to napísala.
kacena
08.11.06,08:15
Začala som podnikať a mám zamestnaných 2 zamestnancov na riadnu pracovnú zmluvu a jedného dohodára. Som povinná nahlásiť osobu poverenú na ochranu osobných údajov , alebo to až v prípade že budem mať viac ako 5 zamestnancov ? Kde sa o tom dočítam niečo viac ?
Ďakujem.Kacena
EPk
08.11.06,08:29
Začala som podnikať a mám zamestnaných 2 zamestnancov na riadnu pracovnú zmluvu a jedného dohodára. Som povinná nahlásiť osobu poverenú na ochranu osobných údajov , alebo to až v prípade že budem mať viac ako 5 zamestnancov ? Kde sa o tom dočítam niečo viac ?
Ďakujem.Kacena
Pozri prispevok 118
tinusa
08.11.06,09:29
prijemny den, vospolok..
kacena..nie, nemas povinnost podla §19 ods. 2 nahlásiť zodpovednú osobu na úrad na ochranu osobných údajov... ale potom si zaroven pozri aj § 19 ods. 9 a §25 zákona na ochranu osobných údajov, ci niektrorý z info_systemov, ktoré máte vo firme nepodliehaju registracii.
jojko19
11.11.06,07:01
Prosím mohli by ste mi poradit. Firma s.r.o. má len jedného zamestnanca. Nemá žiadnu poverenú osobu a ešte sa nezaregistrovala na Úrade o ochrane os. údajov. Je to naozaj nutné? Nestačí ak ten zamestnanec podpíše papier, že súhlasí so spracovaním osobných údajov v zmysle zákona. Ďakujem
jojko19
11.11.06,11:57
Nikto mi neporadí?
jankasm
11.11.06,12:04
Nikto mi neporadí?

Veľmi sa do tohto nevyznám, ale myslím že tu bolo písané o tom, že poverenú osobu a ostatné veci s tým súvisiace treba mať, keď firma zamestnáva 5 a viac zamestnancov.
Ešte doplním, áno, stačí keď zamestnanec podpíše papier, že súhlasí so spracovaním osobných údajov. V niektorej téme možno nájdeš aj formulár. Skús si dať niečo vyhľadať.
Marína
11.11.06,12:09
jojko19, nič v zlom, ale skús najprv trošku aj hľadať odpoveď na svoju otázku, ako Ti radí Janka. Napr. ochrana osobných (http://www.porada.sk/search.php?do=process&query=ochrana+osobn%FDch). Odpoveď na svoju otázku nájdeš v mnohých témach, na ktoré som Ťa nasmerovala.
jojko19
11.11.06,12:15
Ďakujem Vám za odpovede. Keď ja na hľadanie nemám čas. Formulár mám. A čítal som aj zákon. Chcel som zistiť, či je niekto taký, kto nie je zaregistrovaný. V jednom článku sa písalo, že sa firma nemusí zaregistrovať ak pošle poverenie zodpovednej osoby. Táto firma však poverenú osobu nemá. Ale zo zákona som pochopil, že zaregistrovať by sa mala každá firma, ktorá zamestnáva zamestnancov.
Muška
11.11.06,13:07
AndreaB
28.11.06,10:35
zdravím všetkých, mám možno takú blbú otázku - máte už niekto skúsenosti s kontrolou z úradu na ochranu OU? Zaujímalo by ma čo všetko kontrolujú, či kontrolu hlásia dopredu alebo prídu len tak neohlásení a či pri zistení nedostatkov hneď naparia pokuty alebo len stanovia nejaké opatrenia na odstránenia nedostatkov? Mám z toho dosť nervy pretože ešte stále nemám v kope všetky smernice... Ďakujem za odpoveď!!!
Pasyd
05.12.06,22:03
Vie mi niekto poradiť?
Mám firmu, ktorá má ustanovenú zodpovednú osobu na ochranu osobných údajov, lebo okruh dotknutých osôb bol v danej firme viac ako 5 osôb. Po danom čase ten počet klesol na 1 osobu. Mám povinnosť tú zodpovednú osobu odhlásiť alebo to kľudne nechám tak ako je, a ak firma skončí svoju činnosť potom to celé odhlásim?
Melnick
05.12.06,22:59
S odvolaním sa na §§ 26,28 zákona o ochrane os. údajov si povinný hlásiť do 15 dní každú zmenu,ktorá nastane v priebehu spracovania os.údajov.
Pri skončení povinností vyplývajúcej z menovaného zákona si povinný riadiť sa týmito §§.:)
Anja111
06.12.06,04:38
Vie mi niekto poradiť?
Mám firmu, ktorá má ustanovenú zodpovednú osobu na ochranu osobných údajov, lebo okruh dotknutých osôb bol v danej firme viac ako 5 osôb. Po danom čase ten počet klesol na 1 osobu. Mám povinnosť tú zodpovednú osobu odhlásiť alebo to kľudne nechám tak ako je, a ak firma skončí svoju činnosť potom to celé odhlásim?

Aj v našej firme klesol okruh dotknutých osôb, teraz ich je 5. Môže mi niekto poradiť, ako a na akom tlačive mám oznámiť zmenu?
Pasyd
06.12.06,07:01
S odvolaním sa na §§ 26,28 zákona o ochrane os. údajov si povinný hlásiť do 15 dní každú zmenu,ktorá nastane v priebehu spracovania os.údajov.
Pri skončení povinností vyplývajúcej z menovaného zákona si povinný riadiť sa týmito §§.:)
Vieš aj aké sú za nesplnenie tejto povinnosti sankcie a ako to mám spávne oznámiť, existuje na to nejaký formulár?
Melnick
06.12.06,07:10
Anja111
06.12.06,07:17
Veľmi pekne ďakujem.
Pasyd
06.12.06,07:34
Pozri sem:)
http://www.dataprotection.gov.sk/buxusnew/generate_page.php?page_id=141

Na tej stránke buď nevidím, ale nenašla som formulár na odhlásenie zodpovednej osoby
Melnick
06.12.06,07:38
Druhý zvrchu,len musíš krížikom vyznačiť kvoli čomu píšeš formulár. Ja to tam vidím.:)
nina26
21.08.07,20:39
Prosím o potvrdenie, ak s.r.o s 2 konateľmi spracováva údaje o firmách na základe nimi vyplneného formulára a tieto prezentuje cez internetovú stránku je povinný sa zaregistrovať na OOU ? Citujem Chobota: Aj tak si myslím, že živnostník je právnická osoba a na neho sa ochranan os. údajov nevzťahuje. Aké ich údaje vlastne spracúvaš? Je to meno (teda zároveň názov firmy) adresa (sídlo podnikania) možno telefón, číslo účtu IČO a DIČ. Všetko to sa týka živnostníka ako podnikateľa, nie ako fyzickej osoby, hoci mnohé údaje sú totožné.Koniec cit. Budú tam uverejnené len údaje, ktoré sa nachádzajú aj na Obchodnom reg. na internete. Nie rodné číslo.
S.r.o bude spracovávať účtovníctvo externá učtovníčka, treba aby mala firma podpísané s ňou vyhlásenie o OOU ? Ďakujem.
nina26
21.08.07,20:49
Prosím o potvrdenie, ak s.r.o. s dvoma konateľmi prezentuje firmy cez internetovú stránku, je povinná požiadať o registráciu OOU? Citujem Chobota Aj tak si myslím, že živnostník je právnická osoba a na neho sa ochranan os. údajov nevzťahuje. Aké ich údaje vlastne spracúvaš? Je to meno (teda zároveň názov firmy) adresa (sídlo podnikania) možno telefón, číslo účtu IČO a DIČ. Všetko to sa týka živnostníka ako podnikateľa, nie ako fyzickej osoby, hoci mnohé údaje sú totožné.Koniec cit.
Tiež si myslím, že tam budú zverejnené len údaje, ktoré sú na internete aj v obchodnom reg. a nie napr. rodné číslo.
Účtovníctvo bude spracovavať externá účtovníčka, treba aby táto s.r.o mala s účtovníčkou podpísané vyhlásenie o OOU? Čítam všetky príspevky a zákon o OOU nie je mi to jasné. Ďakujem
Chobot
22.08.07,07:14
Prosím o potvrdenie, ak s.r.o. s dvoma konateľmi prezentuje firmy cez internetovú stránku, je povinná požiadať o registráciu OOU? Citujem Chobota Aj tak si myslím, že živnostník je právnická osoba a na neho sa ochranan os. údajov nevzťahuje. Aké ich údaje vlastne spracúvaš? Je to meno (teda zároveň názov firmy) adresa (sídlo podnikania) možno telefón, číslo účtu IČO a DIČ. Všetko to sa týka živnostníka ako podnikateľa, nie ako fyzickej osoby, hoci mnohé údaje sú totožné.Koniec cit.
Tiež si myslím, že tam budú zverejnené len údaje, ktoré sú na internete aj v obchodnom reg. a nie napr. rodné číslo.
Účtovníctvo bude spracovavať externá účtovníčka, treba aby táto s.r.o mala s účtovníčkou podpísané vyhlásenie o OOU? Čítam všetky príspevky a zákon o OOU nie je mi to jasné. Ďakujem

Stačí si len poriadne prečítať znenie zákona. Hneďna začiatku v § 1 sa píše:

"(1) Tento zákon upravuje

a) ochranu osobných údajov fyzických osôb pri ich spracúvaní, "

a zároveň v § 3 definuje. čo je to osobný údaj:

"Osobnými údajmi sú údaje týkajúce sa určenej alebo určiteľnej fyzickej osoby, pričom takou osobou je osoba, ktorú možno určiť priamo alebo nepriamo, najmä na základe všeobecne použiteľného identifikátora alebo na základe jednej či viacerých charakteristík alebo znakov, ktoré tvoria jej fyzickú, fyziologickú, psychickú, mentálnu, ekonomickú, kultúrnu alebo sociálnu identitu."

Takže ak budete spracúvať údaje len partnerských firiem (napr. názov firmy, IČO, DIČ, sídlo, predmet podnikania, telefón, fax), na to sa zákon o ochrane OU nevzťahuje.

Neviem, aké údaje spracúvate a zverejňujete, ale ak by ste v tom vašom dotazníku mali aj údaje o majiteľovi ako fyzickej osobe (napr. kolonka konateľ (majiteľ): meno, priezvisko, bydlisko, dátum narodenia), tak už spracúvate osobné údaje a musíte splniť podmienky zákona.
nina26
22.08.07,08:04
Veľmi pekne ďakujem. Jana
beef-eater
30.11.07,10:09
Protože naše česká společnost založila na Slovensku organizační složku, ve které se budou zaměstnávat zaměstnanci, byl jsem nucen zabývat se otázkou ochrany osobních údajů na Slovensku.
Na základě prostudování zákona č.428/2002 se domnívám, že zde na foru je ohledně ochrany osobních údajů spousta zmatečných informací i chyb.

Podle mého, pokud má někdo méně než 6 zaměstnanců a používá jejich osobní údaje POUZE ve mzdovém účetnictví a v personalistice, tak podle
slovenského zákona o ochraně osobních údajů č.428/2002 nemusí vůbec komunikovat s úřadem ani vystavovat žádné dokumenty- viz. citace ze zákona:

§ 19
(9) Prevádzkovateľ, ktorý zamestnáva menej ako šesť osôb a výkonom dohľadu nad ochranou osobných údajov písomne nepoveril zodpovednú osobu, je povinný prihlásiť na registráciu tie informačné systémy, ktoré podľa tohto zákona podliehajú registrácii podľa § 25.

§ 25
ods. (2) "Povinnosť registrácie sa vzťahuje na všetky informačné systémy, v ktorých sa spracúvajú osobné údaje úplne alebo čiastočne automatizovanými
prostriedkami spracúvania s výnimkou tých informačných systémov, ktoré:
písm. c) obsahujú osobné údaje fyzických osôb spracúvané na účely plnenia predzmluvných vzťahov alebo uplatňovania práv a povinností vyplývajúcich
pre prevádzkovateľa z existujúceho alebo ukončeného pracovnoprávneho vzťahu"

Podle těchto ustanovení, pokud máme méně než 6 zaměstnanců, tak nemusíme pověřit zodpovědnou osobu. V tom případě bychom ale měli registrovat informační systém. Tato povinnost se na nás ale nevztahuje, protože informační systém používáme pouze pro účely plnění existujícího pracovněprávního vztahu.

Pro zpracování osobních údajů ani nepotřebujeme souhlas zaměstnanců, neboť tento souhlas nám nahrazuje jimi podepsaná pracovní smlouva, viz.:

§ 7, ods.4 písm.b) "spracúvanie osobných údajov je nevyhnutné
na plnenie zmluvy, v ktorej vystupuje dotknutá osoba ako jedna zo zmluvných strán...."

Nemusíme ani vyhotovovat žádné bezpečnostní směrnice, ani bezpečnostní projekty, protože podle mého je bezpečnostní projekt potřeba jen v případě, že se zpracovávají osobní údaje dle § 8 (viz. § 15, ods.2), což jsou zvláštní osobní údaje, které se při zpracování mezd nepoužívají.

Pokud se v mých závěrech mýlím, prosím opravte mě někdo.

Díky Pavel
kurtova
07.12.07,05:25
Podľa toho čo som si tu naštudoval, tak komunikovať s úradom nemusíte, ale mali by ste pre istotu nat vyplneny Formular evidencie informacneho systemu http://www.dataprotection.gov.sk/buxusnew/generate_page.php?page_id=446

Zaroven, ak mate PC, v ktorom spracovavate mzdy a uchovavate osobne udaje pripojeny na siet alebo internet, musite mat Bezpecnostny projekt, v opacnom pripade staci mat jednoduhcu smernicu
Orsz
11.12.07,15:45
Prosím nemáte niekto informácie, či nebude niekde školenie o Ochrane osobných údajov? Teraz v decembri už asi nestihneme, ale niekedy v januári? Známa mi inak hovorila, že nie je povinnosť absolvovať školenie pre poverenú osobu, ak si sama naštuduje zákon - vraj to stačí - a tá známa kurz neabsolvovala a robí poverenú osobu, viete niekto o tom?
wagner
11.12.07,19:51
Školenie robia pravidelne každý rok RVC -Nitra, Trnava, Trenčín, Martin, Košice, Inštitút pre verejnú správu v Bratislave, Calypso Košice. Záleží v ktorom meste sa chceš školenia zúčastniť. V Prievidzi ho tiež robia asi 2 firmy.
Chobot
11.12.07,20:22
Prosím nemáte niekto informácie, či nebude niekde školenie o Ochrane osobných údajov? Teraz v decembri už asi nestihneme, ale niekedy v januári? Známa mi inak hovorila, že nie je povinnosť absolvovať školenie pre poverenú osobu, ak si sama naštuduje zákon - vraj to stačí - a tá známa kurz neabsolvovala a robí poverenú osobu, viete niekto o tom?

Nemusí mať školenie, stačí, keď písomne prehlási, že je dobre oboznámená so znením zákona a o povinnostiach poverenej osoby.
anaman
12.12.07,08:21
Podľa mojich skúseností, ktoré vychádzajú z vyjadrení našich klientov najlepšie školenie je školenie vykonané konkrétne k vypracovanej smernici resp. projektu. Po vypracovaní smernice prípadne aj projektu autor tohoto dokumentu zaškolí všetkých zamestnancov, ktorí prichádzajú do styku s osobnými údajmi s presnou špecifikáciou pre jednotlivé pracovné pozície. Výhoda je najmä v tom, že zamestnanci sú s ustanoveniami zákona o ochrane osobných údajov oboznámení priamo v oblastiach, ktoré sa ich týkajú. Zároveň má zamestnávateľ splnenú aj povinnosť oboznámenia s interným predpisom Ochrana osobných údajov.
Čo sa týka všeobecných školení o ochrane osobných údajov od januára 2008 robíme tieto školenia v Bánovciach n.B. raz za týždeň pre malé skupinky tak 2-3 účastníci.
Orsz
12.12.07,10:12
Ďakujem Vám, je super, že ste práve z lokality, kde potrebujeme urobiť školenie pre 1 osobu - A to v Prievidzi. Bánovce sú tiež na blízku, takže ani tam by nebol problém. Chcela by som Wagner nejaký kontakt na tie firmy v Nitre, ak môžeš tak mi to napíš cez SS. Ešte raz ďakujem.
wagner
12.12.07,19:00
V Prievidzi robieva školenia firma RACIO - telefón nemám, nájdeš v zozname, kontakty na RVC nájdeš na www.avs-rvc.sk Je tam aj do Martina, Nitry, Trenčína, Trnavy. Pozvánky na január a február do Nitry už mám, ale zatiaľ tam nemajú školenia na tento zákon. Preto Ti dávam webovú stránku, aby si mohol zistiť, kde robia školenie. Ak nič nezistíš, pošli súkromnú ss, preverím iné zdroje a dám vedieť.
mbielik
30.01.08,15:43
Ďakujem Vám, je super, že ste práve z lokality, kde potrebujeme urobiť školenie pre 1 osobu - A to v Prievidzi. Bánovce sú tiež na blízku, takže ani tam by nebol problém. Chcela by som Wagner nejaký kontakt na tie firmy v Nitre, ak môžeš tak mi to napíš cez SS. Ešte raz ďakujem.
V Prievidzi riesi skolenia KYBEROS, www.kyberos.sk, raz v mesiaci je vypisany termin, KYBEROS riesi aj bezpecnostne projekty na mieru alebo maju vzorove sablonove riesenie - treba vidiet a treba sa popytat na ceny.
S.Ch.
01.07.08,09:01
Ahojte, nechem zakladať novú tému, tak píšem sem. Máme viac ako 5 zamestnancov, takže máme poverenú osobu, bezpečnostný projekt, evidenčný list informačného systému. Toto všetko máme spracované ako "Personálny a mzdový informačný systém". Rada by som
Vás poprosila o radu: ide o to, že si chceme vytvoriť vo firme databázu našich zákazníkov. Evidovali by sme ich meno, adresu, telefónne číslo. Je potrebné aj pre teno informačný systém vytvoriť bezpečnostný projekt a evidenčný list? ďakujem
S.Ch.
02.07.08,08:06
Ahojte, nechem zakladať novú tému, tak píšem sem. Máme viac ako 5 zamestnancov, takže máme poverenú osobu, bezpečnostný projekt, evidenčný list informačného systému. Toto všetko máme spracované ako "Personálny a mzdový informačný systém". Rada by som
Vás poprosila o radu: ide o to, že si chceme vytvoriť vo firme databázu našich zákazníkov. Evidovali by sme ich meno, adresu, telefónne číslo. Je potrebné aj pre teno informačný systém vytvoriť bezpečnostný projekt a evidenčný list? ďakujem
Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť? Je porebné mať Evidenčný list IS zákazníci? Je potrebný pri údajoch meno, priezvisko, adresa a tel. číslo aj súhlas dotknutej osoby? Ako je to so súhlasom pri telefonickom nahlasovaní objednávky? Budem rada ak mi niekto pomôže. Ďakujem.
tinusa
03.07.08,05:28
Ahojte, nechem zakladať novú tému, tak píšem sem. Máme viac ako 5 zamestnancov, takže máme poverenú osobu, bezpečnostný projekt, evidenčný list informačného systému. Toto všetko máme spracované ako "Personálny a mzdový informačný systém". Rada by som
Vás poprosila o radu: ide o to, že si chceme vytvoriť vo firme databázu našich zákazníkov. Evidovali by sme ich meno, adresu, telefónne číslo. Je potrebné aj pre teno informačný systém vytvoriť bezpečnostný projekt a evidenčný list? ďakujem
Nie, bezpečnostný projekt netreba vytvoriť nový, ale v prípade, že budete pracovať s ďalším informačným systémom, b-projekt len zaktualizujete resp. doplníte o ďalší informačný systém. Nakoľko bezpečnostný projekt sa nespracúva na každý informačný systém zvlášť, ale je to dokumentácia ochrany os. údajov, ktorá by mala zastrešovať všetky informačné systémy.
A pokiaľ ide o evidenčý list na ďalší informačný systém, tak by som to zhrnula asi takto: čo informačný systém, to ďalší evidenčný list (samozrejme za predpokladu, že nejde informačné systémy, ktoré podliehajú registrácii, alebo osobné údaje z nich sa využívajú výlučne pre potreby poštového styku s dotknutými osobami, alebo pre potreby identifikácie dotknutej osoby pri jednorázovom vstupe do priestorov prevádzkovateľa).
S.Ch.
03.07.08,06:06
Ďakujem za odpoveď.
tinusa
03.07.08,06:16
Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť? Je porebné mať Evidenčný list IS zákazníci? Je potrebný pri údajoch meno, priezvisko, adresa a tel. číslo aj súhlas dotknutej osoby? Ako je to so súhlasom pri telefonickom nahlasovaní objednávky? Budem rada ak mi niekto pomôže. Ďakujem.

Pokiaľ ide o ten súhlas, bolo by to fakt nepraktické, získavať ho od dotknutej osoby pri každej telefonickej objednávke. Myslím, že v tomto prípade a vzhľadom na rozsah a účel získavaných osobných údajov, by sme sa mohli odvolať na §7 ods. 4 písm. b) zákona o ochrane os. údajov a získavať tak osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby. Prajem pekný deň.
S.Ch.
03.07.08,07:44
Ešte raz ďakujem a tiež prajem príjemný deň.
sulko
03.07.08,11:24
ako je to prosim Vas so ziadostami o zamestnanie??? Pokial pisem ziadost do zamestnania mal by som napisat a podpisat ze suhlasim so spracovanim os. udajov, ale pokial som zamestnavatel a chodia mi ziadosti do zamestnania ako mam spravne postupovat??? nevybavene ziadosti, resp. neobsahujuce formulu "suhlasim so spracovanim os. udajov" sa maju zoskartovat resp. vobec ich nebrat do uvahy??? Mozem si taketo ziadosti ulozit a v pripade vytvorenia prac. miesta dotycneho kontaktovat???

vdaka
tinusa
04.07.08,06:54
ako je to prosim Vas so ziadostami o zamestnanie??? Pokial pisem ziadost do zamestnania mal by som napisat a podpisat ze suhlasim so spracovanim os. udajov, ale pokial som zamestnavatel a chodia mi ziadosti do zamestnania ako mam spravne postupovat??? nevybavene ziadosti, resp. neobsahujuce formulu "suhlasim so spracovanim os. udajov" sa maju zoskartovat resp. vobec ich nebrat do uvahy??? Mozem si taketo ziadosti ulozit a v pripade vytvorenia prac. miesta dotycneho kontaktovat???

vdaka
sulko, ak ako zamestnávateľ obdržím žiadosť o prijatie do zamestnanie, spolu s dokumentami obsahujúce osobné údaje dotknutej osoby, určite si od nej vyžiadam písomný súhlas. Resp. priložím k tejto dokumentácii tlačivo súhlasu a všetko to odošlem dotknutej osobe späť ( v tlačive súhlasu ho zároveň informujem okrem iného o tom, ako dlho budem spracúvať jeho osobné údaje a ako budem s nimi manipulovať po splnení účelu spracúvania).
sulko
04.07.08,07:37
no ale mne prisla ziadost aj s osobnymi udajmi, pracovne miesto volne nie je(nebolo ani ziadne vyberove konanie), prakticky je ta ziadost bezpredmetna, cize nejaky suhlas spouzitim os. udajov je tiez bezpredmetny-co je najlepsie urobit?? zoskartovat?? rad by som aj pisomne odpovedal dotycnej osobe, ale pri tychto hlupych predpisoch sa aj clovek boji ci z toho daco nebude mat
tinusa
04.07.08,07:57
no ale mne prisla ziadost aj s osobnymi udajmi, pracovne miesto volne nie je(nebolo ani ziadne vyberove konanie), prakticky je ta ziadost bezpredmetna, cize nejaky suhlas spouzitim os. udajov je tiez bezpredmetny-co je najlepsie urobit?? zoskartovat?? rad by som aj pisomne odpovedal dotycnej osobe, ale pri tychto hlupych predpisoch sa aj clovek boji ci z toho daco nebude mat

Sulko, rozhodne by som to nezoskartovala. Nikdy nevieme, kto je na druhej stane a o čo mu vlastne ide a aké problémy by z toho mohli byť. Problém je teraz v tom, že vy ste tie osobné údaje už vlastne spracovali tým, že ste žiadosť posúdili a záver je, že pre neho pracovné miesto nie je. Asi by som na vašom mieste urobila "krok späť" a tvárila sa, že žiadosť spracovaná ešte nebola. Zbalila to všetko do obálky, priložila tlačivo súhlasu a počkala si na ten písomný súhlas. Ak by mi to všetko znova prišlo, spolu s podpísaným súhlasom k spracúvaniu.. potom by som mu písomne oznámila, že pracovné miesto nie je, že mu ďakujem a cením si jeho záujem, ale jeho osobné dokumenty mu vraciam späť. Chápem, že je to možno prehnane opatrné, ale skúsenosti nepustia.
sulko
05.07.08,09:35
to snad nie??? no ty kokso tak to je sila... ako by asi malo vyzerat to potvrdenie ze suhlasi so spracovanim os. udajov??? skus prosim ta nejaky strucny koncept

vdaka!!!!!!
wagner
05.07.08,16:19
Keď si otvoríš napr. na profesii ponuku pracovných miest, tak každá slušná firma na konci prezentácie požiada záujemcu, aby do žiadosti napísal súhlas so spracovaním osobných údajov v súlade so zákonom. Opíš si to a súhlas máš hotový. Nemusíš špekulovať.;)
tinusa
06.07.08,18:34
sulko, ak formulár k súhlasu stále potrebuješ, tak ak chceš, ozvi sa "mimo okna".. prajem pekný deň..
maryann
03.11.08,08:19
Ahojte, chcela by som sa spýtať na nasledovný prípad. Kolegyňa účtovníčka bola nahlásená na Úrade na ochranu osobných údajov ako zodpovedná osoba. V roku 2006 však odišla na materskú, tak sa vyplnil formulár (oznámenie....) na nahlásenie zodpovednej osoby s mojím menom, kolegyňa (ktorá šla na materskú) sa však nijako neodhlasovala. Znamená to, že sme na úrade zaregistrované obe alebo len ja?

A ešte jedna otázka... Keď sa zodpovednou osobou stáva opäť moja kolegyňa, ktorá sa vrátila z materskej, akým spôsobom ju zahlásiť znovu?

Vie mi niekto poradiť?
Chobot
03.11.08,08:31
Ahojte, chcela by som sa spýtať na nasledovný prípad. Kolegyňa účtovníčka bola nahlásená na Úrade na ochranu osobných údajov ako zodpovedná osoba. V roku 2006 však odišla na materskú, tak sa vyplnil formulár (oznámenie....) na nahlásenie zodpovednej osoby s mojím menom, kolegyňa (ktorá šla na materskú) sa však nijako neodhlasovala. Znamená to, že sme na úrade zaregistrované obe alebo len ja?

A ešte jedna otázka... Keď sa zodpovednou osobou stáva opäť moja kolegyňa, ktorá sa vrátila z materskej, akým spôsobom ju zahlásiť znovu?

Vie mi niekto poradiť?

Pre úrad je podstatné, kto je nahlásený ako posledný - tá osoba je v zmysle zákona zodpovedná za dohľad. Pôvodná osoba sa neodhlasuje, nahlásením nového človeka automaticky sa mení zodpovedná osoba.
maryann
03.11.08,08:40
Ďakujem za pomoc ;)

Ešte by som sa chcela spýtať, či môže zodpovedná osoba poveriť spracovaním údajov viacero osôb? Je to nejako obmedzené?
Chobot
03.11.08,09:09
Ďakujem za pomoc ;)

Ešte by som sa chcela spýtať, či môže zodpovedná osoba poveriť spracovaním údajov viacero osôb? Je to nejako obmedzené?

Nepochopil som otázku. Zodpovedná osoba nepoveruje nikoho spracovaním, tá dohliada nad dodržiavaní zákona.

Prevádzkovateľ poveruje Oprávnené osoby na spracovanie. Oprávnenou osobou je osoba, ktorá má alebo môže mať prístup k osobným údajom. Oprávnenou osobou môže byť jeden človek vo firme, ale aj všetci zamestnanci.

Takže čo si sa chcela spýtať?
maryann
03.11.08,09:45
Zle som to napísala, ale pochopené to bolo správne :D
Vďaka Chobot
hanelie
03.11.08,10:23
Llívia
20.04.10,05:46
Zamestnávateľ zamestnáva od 1.4.2010 5 zamestnancov. Čo všetko musí splniť ohľadne ochrany osobných údajov? Na Úrade na ochranu osobných údajov zašle "oznámenie prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby výkonom dohľadu nad ochranou osobných údajov". Keďže mzdy sa spracúvajú na PC, tak musí zaslať aj "Formulár evidencie informačného systému"? Čo sa do tohoto formulára píše? Vytlačila som si vyplnený vzor zo stránky úradu a v účele spracúvania osobných údajov je uvedené: evidencia klientov; obchodní partneri - prehľad činnosti, kontakty, adresy; zoznam členov. Firma má tiež zákazníkov - aj súkromné FO, tak tam napíšem: obchodní partneri - kontakty, adresy + zamestnanci? Do identifikačného označenia informačného systému napíšem názov programov pre účtovníctvo a mzdy? Čo ďalšie ešte musí firma spraviť - vypracovať nejaké bezpečnostné projekty atď.?
Viem, že to tu už bolo rozoberané, ale fakt nemám čas čítať 115 stránkové príspevky, takže vás prosím o konkrétne rady, nie typu: tu v tejto téme to bolo rozobrané.
Llívia
06.05.10,09:25
Zamestnávateľ zamestnáva od 1.4.2010 5 zamestnancov. Čo všetko musí splniť ohľadne ochrany osobných údajov? Na Úrade na ochranu osobných údajov zašle "oznámenie prevádzkovateľa o poverení zodpovednej osoby výkonom dohľadu nad ochranou osobných údajov". Keďže mzdy sa spracúvajú na PC, tak musí zaslať aj "Formulár evidencie informačného systému"? Čo sa do tohoto formulára píše? Vytlačila som si vyplnený vzor zo stránky úradu a v účele spracúvania osobných údajov je uvedené: evidencia klientov; obchodní partneri - prehľad činnosti, kontakty, adresy; zoznam členov. Firma má tiež zákazníkov - aj súkromné FO, tak tam napíšem: obchodní partneri - kontakty, adresy + zamestnanci? Do identifikačného označenia informačného systému napíšem názov programov pre účtovníctvo a mzdy? Čo ďalšie ešte musí firma spraviť - vypracovať nejaké bezpečnostné projekty atď.?
Viem, že to tu už bolo rozoberané, ale fakt nemám čas čítať 115 stránkové príspevky, takže vás prosím o konkrétne rady, nie typu: tu v tejto téme to bolo rozobrané.

Stačí zaslať len to oznámenie o poverení zodpovednej osoby?
Ardika
11.05.10,12:58
Zdravím, mám jednu otázočku. V našej firme osobné údaje spracováva účtovníčka, ktorá bola preškolená o ochrane osobných údajov ešte v minulej práci a osvedčenie o absolvovaní školenia nechala u minulého zamestnávateľa a teraz o tom nemá žiaden doklad. Chcela by som jej len dať podpísať prehlásenie, že absolvovala samoškolenie a má preštudovaný zákon. Avšak ju musím nahlásiť úradu. Nebude vadiť, že ju nahlásim pár mesiacov po začatí práce, resp. môžeme ju menovať aj spätne? Predtým nikto iný menovaný nebol.
Ďakujem :)
Chobot
12.05.10,13:20
Zdravím, mám jednu otázočku. V našej firme osobné údaje spracováva účtovníčka, ktorá bola preškolená o ochrane osobných údajov ešte v minulej práci a osvedčenie o absolvovaní školenia nechala u minulého zamestnávateľa a teraz o tom nemá žiaden doklad. Chcela by som jej len dať podpísať prehlásenie, že absolvovala samoškolenie a má preštudovaný zákon. Avšak ju musím nahlásiť úradu. Nebude vadiť, že ju nahlásim pár mesiacov po začatí práce, resp. môžeme ju menovať aj spätne? Predtým nikto iný menovaný nebol.
Ďakujem :)

Na tlačive nahlásenia je kolonka Dátum začiatku platnosti písomného poverenia, takže môžeš aj spätne. Podľa zákona si povinná nahlásiť zodpovednú osobu do 30 dní od poverenia. Takže nahlás max. 1 mesiac spätne, inak sa vystavuješ riziku pokuty. To, že doteraz nebola žiadna osoba nahlásená si možno ani nevšimnú, ale ak nahlásiš že napr. pred 6 mesiacmi bola poverená osoba, tak to si všimnú hneď.
Zuzy
21.05.10,06:29
Dobrý deň prajem, ako tu čítam tie príspevky, tak som ten zákon pochopila tak, že nad 5 zamestnancov musím nahlásiť úradu zodpovednú osobu, tak registrácia inf. systému nie je potrebná, ale musím mať vypracovaný Bezpečnostný projekt, ktorý mám uložený v podniku pre prípad kontroly. A to je všetko pre zamestnávateľa? Za odpovede ďakujem
kimart
28.01.11,09:42
by som sa len chcela opýtať, či treba vždy nový výpis z registra trestov pre každého klienta s ktorým podpisujem dohodu o ochrane osobných údajov?
Zuzka2510
17.02.11,11:51
Dobrý deň. Naším zamestnancom sa budú školenia preplácať z fondov EÚ. Musíme doložiť pracovné zmluvy,dodatky k prac. zmluvám, výplatné pásky, mesačné výkazy do zdr.poisťovní atď. Chcem sa preto spýtať či musím vymazávať rodné čísla zamestnancov kvôli ochrane os. údajov. Alebo stačí ak im dám len podpísať súhlas dotknutej osoby? ďakujem
Zuzka2510
17.02.11,13:13
Prosíííím
luciana1
26.02.11,20:48
čítam a čítam zákon a stále neviem, či sa vzťahuje registrácia aj na lekárov. má 2 zamestnancov a zdravotnú dokumentáciu spracuváva len na zdravotných kartách, nemá softwer a k tomu všetkému nemá ani zmluvy zo ZP. Musí sa registrovať? On sám je zaregistrovaný v SKZL.
Michal Miško
14.08.11,08:11
Ahojte všetci, riesime na internete taku malu siet pre rodiny a deti a vzhladom na to, ze tam mozu byt fotky, aj mena, resp. obce, kde clovek byva, musime vytvorit bezpecnostny projekt na ochranu osobnych udajov, najprv som si myslel, ze to nieje problem, ale cim viac som si cital zakon a dodatky, zistil som, ze to nieje ziadna sranda.
Preto prosim, ak mi viete odporucit, ktora z firiem, ktore vypracuvavaju bezpecnostne projekty(lebo je ich ako maku).... je aj dobra a aj cenovo primerana, ak sa da, tak aj ake mate cenove skusenosti?!?
Zamestnanci nebudu ziadni, jeden admin na "dohodu" a inak tam budu iba ludia ktori sa zeregistruju...... .

Dakujem a prajem pekny den.Ahojte,
san_da
19.11.11,13:41
Dodávateľ energií používa celé rodné číslo môjho syna ako variabilný symbol pri platbe. Z prvých sa dá zistiť dátum narodenia, ale číslo za lomítkom je jedinečné. Ak ho niekto pozná, dá sa to akokoľvek zneužiť. Môže sa rodné číslo pouzívať aj ako variabilný symbol? Ešte som sa s tým nestretla a nespadá to do ochrany osobných údajov?
Chobot
19.11.11,23:30
Dodávateľ energií používa celé rodné číslo môjho syna ako variabilný symbol pri platbe. Z prvých sa dá zistiť dátum narodenia, ale číslo za lomítkom je jedinečné. Ak ho niekto pozná, dá sa to akokoľvek zneužiť. Môže sa rodné číslo pouzívať aj ako variabilný symbol? Ešte som sa s tým nestretla a nespadá to do ochrany osobných údajov?

A na základe čoho by mali identifikovať platbu? Rodné číslo sa často používa ako variabilný symbol pre platby, najmä v zdravotnej či komerčnej poisťovni. V tých komerčných je síce častejšie číslo zmluvy, ale videl som už aj r.č. ako identifikátor. Je to zbytočný paranoja, báť sa použiť r.č. v platbe - veď detaily platby vidí len platiteľ (tvoj syn) a elektrárne, ktoré to číslo majú aj tak v zmluve. A ešte banka, ale aj oni majú v zmluve o účte rodné číslo. Tak kto by ho mohol zneužiť?
san_da
20.11.11,13:29
Ďakujem. S podobným som sa nestretla, tak som chcela vedieť ako to je.
31Jankal
23.11.11,19:46
Dobrý večer, dnes som bola synovi vybavovať preukázku na autobus aby si mohol kupovať polovičný lístok a zaskočila ma kolonka na druhej strane, že rodné číslo. Nieje to osobný údaj, ktorý by sa nemal hocikde zverejnovať? Ved to dieťa bude nosiť tú preukázku so sebou a čo ked ju stratí a niekto to zneužije?
Chobot
24.11.11,09:24
Dobrý večer, dnes som bola synovi vybavovať preukázku na autobus aby si mohol kupovať polovičný lístok a zaskočila ma kolonka na druhej strane, že rodné číslo. Nieje to osobný údaj, ktorý by sa nemal hocikde zverejnovať? Ved to dieťa bude nosiť tú preukázku so sebou a čo ked ju stratí a niekto to zneužije?

Aj na preukaze poistenca je rodné číslo. Tam ťa to neprekvapuje? Aj ten môže stratiť. Aj na občianskom preukaze bude mať RČ a aj ten potom môže stratiť.

Je to osobný doklad a tam nie je čo riešiť, či tam môže alebo nemôže byť r.č. Ak ho raz dopravca vyžaduje kvôli identifikácii občana, tak si ho môžu vyžiadať. Ak s tým nesúhlasíš, nemusí mať tú preukážku, ale potom bude platiť plný lístok.

Ľudia, zase nebuďme až takí paranoidní...
tinusa
24.11.11,14:13
Dobrý deň.
Rodné číslo, ako tzv. všeobecne použiteľný identifikátor svojím charakterom spadá do osobitnej kategórie osobných údajov. Je možné ho používať len v prípade, ak je to nevyhnutné pre dosiahnutie daného účelu. Táto nevyhnutnosť často vyplýva z osobitného zákona, ktorý priamo prevádzkovateľovi ukladá povinnosť spracúvať rodné číslo.
Pokiaľ ide o zmluvné vzťahy, resp. o použitie rodného číslo v týchto. Úrad na ochranu osobných údajov SR v jednej zo svojich výročných správ posudzoval práve prípad, keď prevádzkovateľ vyžadoval pre účely uzatvorenia zmluvného vzťahu od dotknutej osoby rodné číslo. Prevádzkovateľ to zdôvodňoval tým, že toto potrebuje pre jeho jednoznačnú identifikáciu. Úrad to vtedy posúdil ako spracúvanie osobného údaju nad rámec nevyhnutnosti a prevádzkovateľovi nariadil používanie resp. získavanie iného údaju, ktoré svojim charakterom nespadá do osobitnej kategórie osobných údajov, ale zároveň bude postačujúci pre jednoznačnú identifikáciu.
Pokiaľ teda ide o prevádzkovateľa, ktorý nepostupuje podľa osobitného zákona pre účely identifikácie platby by nemalo byť problémom danému klientovi prideliť iný "číselný reťazec", ktorý zabezpečí jeho identifikáciu v informačnom systéme pri prijatí platby. Taktiež, pokiaľ tento prevádzkovateľ využíva pre doručovanie faktúr obyčajné listové zásielky, kde súčasťou písomnosti je aj rodné číslo, mohlo by to byť tiež posudzované, ako prijatie nedostatočných opatrení. Podobnú situáciu riešil úrad v prípade zneužitia kreditnej karty.

Pokiaľ ide o cestovný doklad pre dieťa a spomínaný preukaz poistenca. Podľa môjho názoru ide dve diametrálne odlišné situácie, kedy dochádza k využitiu rodného čísla. V prípade preukazu poistenca na základe rodného čísla lekár overuje náš zmluvný vzťah so zdravotnou poisťovňou.Toto mu poskytneme práve danou kartičkou poistenca.
Uvedenie rodného čísla priamo na cestovnom doklade (preukázke), ktorého držiteľom môže byť neplnoleté dieťa aj s ohľadom na jeho vek nie je podľa môjho názoru nevyhnutné, resp. je nad rámec nevyhnutnosti (pokiaľ by toto nevyžadoval osobitný zákon).
Iné je, samozrejme občiansky preukaz, vodičské oprávnenie a pod. kedy uvedenie rodného čísla osobitný zákon vyžaduje.
Byť opatrný na svoje rodné číslo je rozhodne na mieste. Nakoľko "krádež identity" často súvisí práve s rodným číslom a ostatnými osobným údajmi dotknutej osoby.
Zuzana B.
06.09.12,10:03
Dobrý deň,

chcem sa Vás opýtať, ak ma štatutár poveril, aby som zastupovala spoločnosť vo všetkých veciach, ktoré sa týkajú zamestnancov splnomocniteľa voči štátnym orgánom, verejnoprávnym inštitúciám, vo vzťahu k UPSVAR, DÚ, Štatistický úrad, ZP, SP a i., tak v takom prípade ja nemôžem byť ZODPOVEDNOU OSOBOU poverenou dohľadom nad ochranou osobných údajov????
T0NT0
18.06.14,11:05
.
avalik
18.06.14,11:13
dobry den

plati sa nejaky poplatok za oznamenie prevadzkovatela o povereni zodpovednej osoby?

dakujem

nie