Jozef Mihál
31.08.08,23:48
Čítala som, že pracujúci penzisti z odvodov výhody nemajú. Platí to aj pre predčasných pracujúcich penzistov?
Jozef Mihál
31.08.08,21:49
Rovnako ako poberateľ starobného dôchodku, pracujúci na pracovnú zmluvu, aj poberateľ predčasného starobného dôchodku, pracujúci na pracovnú zmluvu, je znevýhodnený pri výpočte zvýšenia dôchodku za takto odpracované obdobie.

Podľa § 68 ods. 2 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení, poberateľovi predčasného starobného dôchodku po skončení zamestnania na jeho žiadosť Sociálna poisťovňa zvýši dôchodok. A to tak, že k dovtedajšej sume predčasného starobného dôchodku sa pripočíta suma určená ako súčin súčtu jednej polovice osobných mzdových bodov získaných za obdobie zamestnania a súčasného poberania predčasného starobného dôchodku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty.

Napríklad ak by poberateľ predčasného starobného dôchodku mal ako zamestnanec hrubý príjem okolo 20000 Sk mesačne (čiže približne vo výške priemernej mzdy), tak za každý takto odpracovaný rok by sa jeho dôchodok zvýšil približne o 125 Sk. Znevýhodnenie spočíva v tom, že pri výpočte zvýšenej sumy dôchodku sa započíta len polovica osobných mzdových bodov. Namiesto zvýšenia dôchodku o 250 Sk za každý odpracovaný rok sa tak suma dôchodku zvýši len o 125 Sk. Pritom z príjmu 20000 Sk zamestnanec a zamestnávateľ spolu za jeden rok odvedú poistné na starobné poistenie a do rezervného fondu (spolu 22,75% z príjmu) vo výške 54600 Sk. Takto odvedená suma sa vráti vo forme zvýšenej sumy dôchodku až za 36 rokov poberania dôchodku.

Napriek častým vyjadreniam o výhodnosti predčasných starobných dôchodkov je v skutočnosti pracujúci predčasný starobný dôchodca podľa súčasného zákona "potrestaný" dvakrát. Prvýkrát pri výpočte samotného predčasného starobného dôchodku, pretože suma predčasného starobného dôchodku sa kráti o 0,5% za každých začatých 30 dní chýbajúcich do dovŕšenia dôchodkového veku. Druhýkrát pri výpočte zvýšenia dôchodku po skončení zamestnania, pretože dôchodok sa mu zvýši len o polovicu v porovnaní s občanom, ktorý popri zamestnaní dôchodok nepoberal.

Preto za súčasného stavu neodporúčam žiadať o predčasný starobný dôchodok ľuďom, ktorí majú pomerne vysoký príjem v zamestnaní a chcú naďalej pracovať. Pre poberateľa predčasného starobného dôchodku je výhodná len práca na dohody, pri ktorej sa platia len symbolické odvody.

ZSP_§68
Hanka
26.03.09,10:52
P. Mihal poprosila by som odpoved na otazku, ako je to s roc.zuctovanim zdravotneho poistenia u dochodcu a/ ak pobera predcasny starobny dochodok a zaroven pracuje na pracovnu zmluvu na dobu neurcitu b/ a ak pracuje na dohodu? Dakujem
Jozef Mihál
27.03.09,08:05
Ak pracuje na dohodu, tak preddavky na ZP sa neplatia a RZZP sa nerobí (nemusí sa robiť a podať ho dobrovoľne nemá význam).

Ak pracuje na PZ, musí sa podať RZZP vtedy, ak mal v nejakom mesiaci príjem vyšší ako 56283 Sk. (platí pre RZZP za rok 2008).

RZZP sa oplatí podať dobrovoľne, ak mal príjmy z PZ do výšky danej ako 5361 x počet mesiacov trvania PZ - vtedy mu v RZZP vyjde, že poistné za neho platí len štát, jeho poistné, zamestnávateľovo poistné je nula a preddavky im ZP musí vrátiť ako preplatok.
Hanka
27.03.09,09:52
p. Mihal dakujem
maska4
26.06.09,12:50
Čítala som, že pracujúci penzisti z odvodov výhody nemajú. Platí to aj pre predčasných pracujúcich penzistov?
Dobrý deň p.Mihál.Mohli by ste mi prosím poradiť , ako vypočítať VZ za zamestnanca , ktorému bol od 20.04.2009 predčasne priznaný starobný dôchodok. Máj odpracoval len 3dni a od 7.5 - PN až do teraz. Ako mám prosím postupovať pri vypĺnaní novaje žiadosti zo SP.Ďakujem dopredu za radu, veľmi by ste mi tým pomohol.
Ďakujem.
Jozef Mihál
26.06.09,15:57
Sociálne poistenie:

VZ je daný ako príjem podľa § 138 ods. 1 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení. Minimálny základ pri výpočte do SP de facto rešpektovať netreba, poistné do SP vypočítate z toho, čo za tie tri dni v máji zarobil.

Zdravotné poistenie:

VZ je daný ako príjem podľa § 13 ods. 1 až 3 zákona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení. Minimálny základ pri výpočte do ZP je minimálna mzda 295,50 € alikvótne znížená vzhľadom na to, že odpracoval len 3 dni, prepočet je cez pracovné dni.

Žiadosť o vrátenie poistného:

Postup pri vyplnení tejto novej žiadosti je vysvetlený na webe Sociálnej poisťovne, konkrétne tu, kliknite http://www.socpoist.sk/aktuality-zamestnavatelia--neprehliadnite--informacia-o-zmene-postupu-pri-vykazovani-vymeriavacieho-zakladu-a-poistneho-na-socialne-poistenie-vo-vykaze-poistneho-na-socialne-poistenie-a-prispevkov-/1755s24827c

Je tam aj vyplnený príklad, myslím že z neho je jasné, ako sa má postupovať.

Ak sa zamestnanec stal poberateľom predčasného starobného dôchodku od 20.4.2009, tak jeho správne poistné za mesiac apríl 2009 (invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti) vypočítate tak, že pôvodne vypočítané poistné za celý mesiac apríl upravíte podľa počtu kalendárnych dní.

Vymeriavací základ ponecháte bez zmeny, upravíte len samotné poistné. Napríklad ak invalidné poistenie za zamestnanca bolo vypočítané zo základu 1000 € a pôvodne to bola suma 30 €, správne poistné bude:

30 € deleno 30 (kal. dní celkovo za apríl) krát 19 (19 kalendárnych dní dôchodok ešte nemal) = 19 €.
Muška
12.08.09,11:11
Jožko prosím :)
Zamestnankyňa vo vlastnej s.r.o., VZ - 850 €, o 6 rokov nárok na dôchodok.
Teraz chce ukončiť zamestnanie a už si tých 6 rokov neplatiť do SP.
O približne akú sumu by mala nižší dôchodok keď už nebude prihlásená do SP, ako keby naďalej hradila poistné z VZ 850 €?
Naozaj len približne.
Za odpoveď ďakujem.
N.
Jozef Mihál
12.08.09,14:17
D = Roky x POMB x ADH (9 €)

1. Ak bude tých rokov 40:

D = 40 x 1,1 x 9 = 396 €

2. Ak bude rokov 34:

D = 34 x 1,1 x 9 = 336,60 €

Čiže D bude nižší o 59,40 €.
Muška
12.08.09,14:28
Jožko, veľké ďakujem :)
jesenka
26.03.10,13:59
A mohla by si takato zamestnankyna dat napr. min. mzdu a platit si dobrovolne len vysoke dochodkove poistenie? da sa to vobec? ziskala by na tom nieco?
Jozef Mihál
26.03.10,16:14
Vždy keď uvažujete o čo najvyššom dôchodku, musíte uvažovať v kontexte toho, koľko rokov dôchodkového poistenia dotyčný dosiahol a aké mal príjmy od roku 1984.

A potom si nasimulujte podľa vyššie uvedeného vzorca výpočet dôchodku - bez dobrovoľného poistenia, s dobrovoľným poistením...
maska4
30.03.10,11:28
Dobrý deň p.Mihál.Poprosila by som trochu o usmernenie, radu. Mám známeho SZČO.Ide mať 60 rokov a rozmýšľa ísť na predčasný starobný dôchodok. DZ má dosť vysoký.Jeho preddavky na SP sú 150 Eur. Oplatí sa mu ísť do predčasného dôchodku? Veľa,preveľa ľudí plaší tým, že po voľbách bude odchod doň od 65 roku.Ďakujeme za radu.Aký je Váš názor?
Jozef Mihál
30.03.10,13:41
Netreba sa ponáhľať s tým, čo bude po voľbách, ak budú nejaké zmeny, tak najskôr k 1.1.2011 a dovtedy je čas ísť na predčasný dôchodok.

V danej situácií by som to predbežne hodnotil tak, že ak veľmi potrebuje hotovosť v podobe predčasného dôchodku, nech oň požiada.
Ivča
06.03.11,17:08
Predčasný starobný dôchodca, ktorý sa rozhodne po 1.3.2011 pracovať, platí odvody na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti? Ďakujem z odpoveď.
drobeceva
06.03.11,17:09
Predčasný starobný dôchodca, ktorý sa rozhodne po 1.3.2011 pracovať, platí odvody na invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti? Ďakujem z odpoveď.
nie-neplatí. Neplatí tak z-c, ako ani z-ľ
Ivča
06.03.11,17:17
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Anna Kulichová
06.03.11,18:13
Napriek častým vyjadreniam o výhodnosti predčasných starobných dôchodkov je v skutočnosti pracujúci predčasný starobný dôchodca podľa súčasného zákona "potrestaný" dvakrát. Prvýkrát pri výpočte samotného predčasného starobného dôchodku, pretože suma predčasného starobného dôchodku sa kráti o 0,5% za každých začatých 30 dní chýbajúcich do dovŕšenia dôchodkového veku. Druhýkrát pri výpočte zvýšenia dôchodku po skončení zamestnania, pretože dôchodok sa mu zvýši len o polovicu v porovnaní s občanom, ktorý popri zamestnaní dôchodok nepoberal.


Nie je teraz predčasný dôchodca potrestaný aj tretíkrát? Ak bude pracovať, dôchodok sa mu pozastaví. Nikde v zákone však nie je napísané, že sa mu po skončení zamestnania vráti to krátenie 0,5% za každých začatých 30 dní, počas ktorých pracoval bez poberania dôchodku. Za toto obdobie práce dostane zvýšenie dôchodku tak, ako každý pracujúci. Ten druhý "trest", výpočet dôchodku z polovice súčtu OMB z pracovnej činnosti popri poberaní dôchodku majú aj poberatelia starobných dôchodkov. Tí však, na rozdiel od terajších pracujúcich predčasných dôchodcov, majú nárok na zvýšenie dôchodku o 0,5% za každých 30 dní, počas ktorých by pracovali bez poberania starobného dôchodku. Prechodné ustanovenia toto neriešia, podľa mňa sa zmena mala dotknúť len nových predčasných dôchodcov.
Jared
18.04.11,11:43
Dobrý deň všetkým,
boli by ste tak veľmi láskaví a mohli mi odpovedať na otázku, či spoločník a zároveň aj konateľ, poberateľ predč. star. dôchodku môže byť zamestnaný v s.r.o. na dohodu o prac. činnosti a môže byť zároveň aj poberateľom predčasného starobného dôchodku /teda oň nepríde/ a aké odvody musí z tejto dohody platiť? Veľmi pekne vopred ďakujem všetkým za odpoveď.

Jared
Jana Motyčková
18.04.11,13:58
Z dôvodu práce na dohodu nepríde o predčasný starobný dôchodok. Z dohody sa platí úrazové a garančné poistenie.
Ale keďže je konateľom, tak ak nemá v spoločenskej zmluve, zmluve o výkone funkcie alebo v mandátnej zmluve vyslovene uvedené, že túto prácu vykonáva bez nároku na odmenu, tak z titulu tejto funkcie ho bolo treba prihlásiť do SP ako zamestnanca s nepravidelným príjmom a z tohoto dôvodu by prišiel o predčasný starobný dôchodok.
Silvia S
09.10.11,16:45
Dobrý deň, správne chápem, keď sa predčasnému dôchodcovi z dôvodu pracovného pomeru pozastaví výplata predčasného dôchodku, zostáva z pohľadu odvodov a nezdaniteľnej čiastky všetko po starom? Vlastne, presne tak akoby bol poberateľom starobného dôchodku.Ďakujem veľmi pekne.
drobeceva
09.10.11,17:28
Dobrý deň, správne chápem, keď sa predčasnému dôchodcovi z dôvodu pracovného pomeru pozastaví výplata predčasného dôchodku, zostáva z pohľadu odvodov a nezdaniteľnej čiastky všetko po starom? Vlastne, presne tak akoby bol poberateľom starobného dôchodku.Ďakujem veľmi pekne.

Čo sa týka odvodov - neplatí PvN a IP - ani z-c ani z-ľ.
Nárok na mesačný odpočet NČD nemá - môže si rozdiel úhrnu vyplateného dôchodku do jeho pozastavenia a celoročnej NČD uplatniť v DP, resp. v RZ.
Jana Motyčková
10.10.11,07:24
Súhlas s drobeceva.
Ak k 1.1.2012 bude stále zamestnancom, v r.2012 bude mať nárok na celú nezdaniteľnú časť a môže si ju uplatňovať mesačne.
drobeceva
10.10.11,14:50
Súhlas s drobeceva.
Ak k 1.1.2012 bude stále zamestnancom, v r.2012 bude mať nárok na celú nezdaniteľnú časť a môže si ju uplatňovať mesačne.
Janka, tiež som bola toho názoru, ale zadala som dotaz na DU a bolo mi odpísané, že zatiaľ na to nezodpovedajú /má to súvis s pripravovanou odvodovou reformou?/
Jana Motyčková
10.10.11,15:41
Zatiaľ to v odvodovej reforme upravované nie je, ale určite treba vyčkať vo všetkom, čo bude po 1.1.
Oľa
30.01.12,07:15
Súhlas s drobeceva.
Ak k 1.1.2012 bude stále zamestnancom, v r.2012 bude mať nárok na celú nezdaniteľnú časť a môže si ju uplatňovať mesačne.

Zúčastnila som sa 27. 1. 2012 semináru k dani, kde školiteľka túto skutočnosť potvrdila.
Chcem si len ešte overiť:
Pracujúci PSD, ktorému bol pozastavený PD od 1.3.2011 má od 1. 1. 2012:
nárok na mesačný odpočet NČZD z dôvodu, že fyzicky nie je poberateľom PD
neplatí poistné na IP a PvN z titulu, že má priznaný status ID, t.j. pri poistnom nie je rozhodujúce vyplácanie PD?
Ďakujem
Jana Motyčková
30.01.12,08:58
Správne.
Pre uplatnenie NČ je podstatné, či je poberateľom PSD - to k 1.1.2012 nie je, čiže má nárok na uplatňvanie NČ mesačne.
Pre neplatenie IP a PvN je podstatné, či má priznaný PSD - a PSD priznaný má (aj keď ho nepoberá) - čiže IP a PvN neplatí.
Oľa
30.01.12,09:47
Ďakujem za expresnú odpoveď.
Ivča
24.05.12,07:26
Máme zamestnanca - poberateľa starobného dôchodku. K 30.6.2012 s ním končíme pracovný pomer na základe Dohody. Tento dôchodca plánuje ísť na PN ešte v mesiaci jún. Chcela by som si overiť niektoré veci. Keďže je podpísaná dohoda o skončení PP, pre nás tento zamestnanec 30.6. končí. Ak by išiel napr. 30.6. na PN, my mu vyplatíme náhradu príjmu jeden deň a tým to pre nás končí. Ja ako zamestnávateľ mu dám potom PN a on pôjde s tým na soc. poisťovňu a tiež by mal ísť aj na zdravotnú poisťovňu. Zaujímalo by ma či tento postup je správny a tiež či ako poberateľ starobného dôchodku (od toho 1.7. keď už nebude zamestnanec) bude mať nárok na nemocenské. Pripomínam, že prac. pomer bude ukončený dohodou. Ďakujem.
Jana Motyčková
24.05.12,08:50
Všetko áno. Nárok na nemocenské bude mať, ak PN začne počas zamestnania.
Ivča
24.05.12,23:06
K tomu 30.6. mu vystavím aj evidenčný list? Ďakujem.
Jana Motyčková
25.05.12,06:20
Áno .
Ivča
25.05.12,07:51
Ešte posledná otázočka, odchodné mu tiež môžem vyplatiť vo výplate za mesiac jún. Ďakujem.
Jozef Mihál
25.05.12,08:52
Áno, odchodné mu vyplaťte vo výplate za mesiac jún.
Ivča
25.05.12,09:24
Ďakujem za odpovede p. Motyčkovej a aj p. Mihálovi a som rada že ste zase medzi nami.
blcha
16.02.13,12:13
Môže v roku 2013 spoločník a súčasne konateľ sro-čky požiadať o starobný dôchodok? Dnes má budúci dôchodca v svojej spoločnosti uzavretý pracovný pomer. Bude ho musieť ukončiť?
Jozef Mihál
16.02.13,17:57
Pri podaní žiadosti o starobný dôchodok nie je rozhodujúce, či žiadateľ je súčasne spoločník s.r.o. alebo konateľ s.r.o.

Inými slovami, spoločník alebo konateľ s.r.o. môže požiadať o starobný dôchodok.

Pracovný pomer žiadateľ či poberateľ starobného dôchodku nemusí ukončiť. Môže pracovať a súčasne poberať starobný dôchodok.

Verím, že sa pýtate na starobný dôchodok a nie na predčasný starobný dôchodok.
Aňuška
22.02.13,10:53
Ak SZČO požiadal o predčasný starobný dôchodok, ale zo živnosti nie je povinne dôchodkovo poistený, bude musieť pozastaviť, príp. ukončiť živnosť, aby neprišiel o dôchodok? Ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
22.02.13,16:57
Ak zo živnosti nie je dôchodkovo poistený, nemusí prerušovať poistenie.
Aňuška
03.03.13,16:15
Ďakujem.
Nemčovičová
04.03.13,13:16
Mňa by zaujímalo, či má mzdárka právo (alebo povinnosť)žiadať od dôchodcu, ktorého chceme zamestnať na dohodu, pýtať od neho výmer dôchodku- ona pýta prvý výmer, a zaujíma ju dátum od kedy je poberateľom dôchodku.
Nestačí jej posledný výmer o zvýšení.
Jozef Mihál
04.03.13,13:35
Podľa § 227 zákona o sociálnom poistení je zamestnanec povinný preukazovať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, prerušenie a na zánik sociálneho poistenia.

Takouto skutočnosťou je i poberanie starobného dôchodku.

Prvý výmer mzdárku zaujíma zrejme kvôli uplatneniu nároku na nezdaniteľnú časť na daňovníka.
sobica
12.03.13,08:25
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na predčasný starobný dôchodok. Bývalý zamestnanec si požiadal o predčasný starobný dôchodok /spľňa všetky podmienky/ avšak pani na Sociálke mu povedala, že keďže žiada o predčasný dôchodok, nemá nárok na zvýhodnenie, ktoré mu vyplýva z toho, že pracoval v II. pracovnej kategórii. Je to naozaj tak? Na stánke sociálnej poisťovne som totiž našla informáciu, ktorá to popiera. Ďakujem
Jozef Mihál
12.03.13,09:47
Ide o komplikovanejší problém, odporúčam tento článok z webu Sociálnej poisťovne:

http://www.socpoist.sk/43169-poradna?prm2=47807
sobica
13.03.13,06:06
Ďakujem :)
sobica
13.03.13,06:39
Pán Mihál, len by som si chcela potvrdiť, či som ten článok pochopila správne:
Daný zamestnanec nemá nárok na "výhodnejší výpočet" dôchodku, ktorý vyplýva z práce v I. a II. kategórii, nakoľko zákon 100/98 Zb. pojem predčasný dôchodok nepoznal, a teda neupravoval ani jeho výpočet. Predčasný dôchodok tohto zamestnanca sa vypočíta podľa súčasného zákona. Ak by však žiadal o riadny dôchodok výhodnejší výpočet by bol uskutočnený.
Ak však v I. kategórii odpracoval potrebný počet rokov, aj pri predčasnom starobnom dôchodku sa mu poskytne určité zvýhodnenie - a to v zmysle zachovania nároku na zníženie dôchodkového veku.
Teda i pri predčasnom dôchodku tam zvýhodnenie za určitých podmienok je, avšak nie v zmysle výhodnejšieho prepočtu ale v zmysle zníženia dôchodkového veku.
Je to takto správne? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, nakoľko dôchodkom sa moc nerozumiem.
Jozef Mihál
13.03.13,07:27
Áno, má nárok na priznanie PSD skôr, ako po dosiahnutí 60 rokov veku, pretože v jeho prípade je dôchodkový vek nižší ako 62 rokov.

Pri výpočte samotného PSD sa však bude postupovať podľa aktuálne platného zákona bez zohľadnenia práce v I. alebo II. kategórií.

Čiže suma PSD = priemerný osobný mzdový bod x počet rokov dôchodkového poistenia x dôchodková hodnota, a zníženie o 0,5% za každých 30 (aj začatých) kal. dní chýbajúcich do dosiahnutia (jeho) dôchodkového veku.
sobica
13.03.13,12:20
Pán Mihál veľmi pken ďakujem :)
personalistka a mzdárka
08.07.13,11:52
Dobrý deň,
mám otázku.Poberateľ predčasného starobného dôchodku pracuje. Pozastavili mu dôchodok. Počas zamestnania zostane PN. Zamestnanie trvalo celkom 1 rok. Odvody platil 4 mesiace. 8 mesiacov bol PN. Počas tohto roka nedostával predčasný starobný dôchodok. Koľko mesiacov nepoberania dôchodku sa mu bude brať do úvahy pri prepočte predčasného starobného dôchodku?
Ďakujem za odpoveď.
Elena
Jozef Mihál
08.07.13,12:12
Pokiaľ hovoríme o spätnom vrátení krátenej sumy dôchodku, tak do úvahy sa bude brať celá doba, počas ktorej nepoberal predčasný starobný dôchodok - v danom prípade celý rok.
Bodnarovaa
17.01.14,13:15
Dobrý deň, chcela by som pekne poprosiť lekár svoju odbornú prácu začal vykonávať cez spol.s r.o. v ktorej je ako konateľ a spoločník sám. Ma vek, kedy môže ísť do predčasného starobného dôchodku, ale tým že je garantom v s.r.o. musí byť pracovnoprávny vzťah. Môj problém je , že keď spíšem pracovnú zmluvu ale bez nároku na odmenu prihlásim ho na soc.poisťovňu, ale vymeriavaci základ bude nulový aj tak mu pozastavia vyplácanie predčasného starobného dôchodku.
Jana Motyčková
18.01.14,12:59
A otázka?
Asi bola otázka, či mu aj tak pozastavia vyplácanie predčasného starobného dôchodku - akonáhle má právny vzťah, ktorý musíte do SP prihlásť, vyplácanie PSD SP pozastaví. Že by VZ bol nulový, nie je podstatné.
Poznámka - pracovná zmluva bez nároku na odmenu byť nemôže.
Bodnarovaa
21.01.14,02:00
Dakujem velmi pekne, uz mi je jasne.Pekny den
kattka.c
10.10.14,11:21
Dobry den, mam otazku: V aprili 2014 sme zamestnali na TPP zamestnanca , tento mesiac sme zistili ze mu este minuly rok priznali predcasny starobny dochodok. Jeho vyplacanie mu bolo po nastupe do zamestnania prerusene. Nam vsak tieto skutocnosti neoznamil. Budeme musiet podat opravne vykazy na SP. Ako vsak vyposporiadat preplatok ktory vznikne zamestnancovi za jednotlive mesiace? Opravit kazdu jednu vyplatu a preplatky poslat na ucet alebo to zohladnit az vo vyplate za tento mesiac? Ako mame spravne podat prehlady na DU ? Dakujem
Jana Motyčková
13.10.14,08:04
Budete opravovať výkazy do SP.
Preplatok mu vrátite v aktuálnej výplate, staré výplaty neopravujete, ani neopravujete staré prehľady pre DÚ.
Vrátené poistné za tento rok je v aktuálnom mesiaci z hľadiska dane ako mínusové poistné.

Vrátené poistné za minulý rok je zdaniteľným príjmom v tomto roku (v mesiaci, kedy mu to vrátite) - zdaniteľný príjem, z ktorého sa ale neplatí žiadne poistné.
Rozdiel medzi tými dvomi vrátenými poistnými by ste mali uvidieť napr v potvrdení o zdaniteľnom príjme - za minulý rok to vrátené poistné bude v zdaniteľnom príjme, za tento rok bude ponížené poistné.
Mila123
19.07.20,08:17
Dobrý deň, chcem sa uistiť, že správne chápem predčasného poberateľa SD a jeho zamestnanie počas poberania PSD.
Od 01 08 2020 chce predčasný poberateľ SD občas zastupovať v zamestnaní, na ambulancii praktického lekára (zdravotná sestra). Keďže sa jedná stále o predčasný dôchodok (ešte v tomto čase by nemala nárok na riadny dôchodok), musí si uplatniť na dohode výnimku z dôchodkového poistenia, resp. nesmie zarobiť viac ako 200€ / mesiac? ročne je to 2400€? resp. nesmie takému PSD vzniknúť dôchodkové poistenie? a bude sa na takú ženu/ muža vzťahovať najnovšia právna úprava zákona o soc. poistení (zmena odchodu do dôchodku pre tých,kt. sú nar. v rokoch 1957 - 1965 a ktorí vychovali deti ? Zmena zákona o soc. poistení je plánovaná k 01 11 2020 (zákon prešiel v prvom čítaní).
Ďakujem
Mila123
20.07.20,18:54
Dobrý deň, chcem sa uistiť, že správne chápem predčasného poberateľa SD a jeho zamestnanie počas poberania PSD.
Od 01 08 2020 chce predčasný poberateľ SD občas zastupovať v zamestnaní, na ambulancii praktického lekára (zdravotná sestra). Keďže sa jedná stále o predčasný dôchodok (ešte v tomto čase by nemala nárok na riadny dôchodok), musí si uplatniť na dohode výnimku z dôchodkového poistenia, resp. nesmie zarobiť viac ako 200€ / mesiac? ročne je to 2400€? resp. nesmie takému PSD vzniknúť dôchodkové poistenie? a bude sa na takú ženu/ muža vzťahovať najnovšia právna úprava zákona o soc. poistení (zmena odchodu do dôchodku pre tých,kt. sú nar. v rokoch 1957 - 1965 a ktorí vychovali deti ? Zmena zákona o soc. poistení je plánovaná k 01 11 2020 (zákon prešiel v prvom čítaní).
Ďakujem

Prepáčte, nemám odpoveď.
Iveta Matlovičová
22.07.20,06:31
Dobrý deň, chcem sa uistiť, že správne chápem predčasného poberateľa SD a jeho zamestnanie počas poberania PSD.
Od 01 08 2020 chce predčasný poberateľ SD občas zastupovať v zamestnaní, na ambulancii praktického lekára (zdravotná sestra). Keďže sa jedná stále o predčasný dôchodok (ešte v tomto čase by nemala nárok na riadny dôchodok), musí si uplatniť na dohode výnimku z dôchodkového poistenia, resp. nesmie zarobiť viac ako 200€ / mesiac? ročne je to 2400€? resp. nesmie takému PSD vzniknúť dôchodkové poistenie? a bude sa na takú ženu/ muža vzťahovať najnovšia právna úprava zákona o soc. poistení (zmena odchodu do dôchodku pre tých,kt. sú nar. v rokoch 1957 - 1965 a ktorí vychovali deti ? Zmena zákona o soc. poistení je plánovaná k 01 11 2020 (zákon prešiel v prvom čítaní).
Ďakujem



áno, pri výnimke a zárobku najviac 200 eur mesačne, môže ďalej poberať aj PSD, zákon, ktorý spomínate prešiel iba v prvom čítaní, nie sú tam žiadne prechodne ustanovania, tak sa nedá k tomu vyjadriť, dôvodova správa je tu: https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=479959
Mila123
24.08.22,15:29
Dobrý deň,
predčasný dôchodca chce začať pracovať v ČR na základe pracovnej zmluvy, týka sa ho obmedzenie na výkon práce s dôchodkovým poistením aj v ČR (ostatných štátoch EU) podľa § 67, ods. 5 zákona č. 461/2003 ? Ďakujem
Mila123
26.08.22,12:04
Dobrý deň,
predčasný dôchodca chce začať pracovať v ČR na základe pracovnej zmluvy, týka sa ho obmedzenie na výkon práce s dôchodkovým poistením aj v ČR (ostatných štátoch EU) podľa § 67, ods. 5 zákona č. 461/2003 ? Ďakujem

ospravedlňujem sa, odpoveď mi chýba......
Iveta Matlovičová
26.08.22,12:32
Dobrý deň,
predčasný dôchodca chce začať pracovať v ČR na základe pracovnej zmluvy, týka sa ho obmedzenie na výkon práce s dôchodkovým poistením aj v ČR (ostatných štátoch EU) podľa § 67, ods. 5 zákona č. 461/2003 ? Ďakujem



V zákone o sociálnom poistení sa uvádza: "Ak poistencovi vznikne povinné dôchodkové poistenie zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby po vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zanikne od najbližšieho výplatného termínu dôchodku splatného po vzniku povinného dôchodkového poistenia, ak nie je ďalej uvedené inak." Podľa môjho názoru ide o vznik povinného dôchodkového poistenia (DP) zamestnanca podľa nášho zákona (slovenská legislatíva).

Preto ak sa pracujúci predčasný dôchodca bude posudzovať z pohľadu vzniku DP podľa českej legislatívy, a takéto obmedzenie v českom zákone o sociálnom poistení nie je, tak by sa naň ho obmedzenie v podobe pozastavenia výplaty jeho dôchodku naň ho vzťahovať nemalo.
Jana Motyčková
30.08.22,07:17
V zákone o sociálnom poistení sa uvádza: "Ak poistencovi vznikne povinné dôchodkové poistenie zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby po vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok, nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zanikne od najbližšieho výplatného termínu dôchodku splatného po vzniku povinného dôchodkového poistenia, ak nie je ďalej uvedené inak." Podľa môjho názoru ide o vznik povinného dôchodkového poistenia (DP) zamestnanca podľa nášho zákona (slovenská legislatíva).

Preto ak sa pracujúci predčasný dôchodca bude posudzovať z pohľadu vzniku DP podľa českej legislatívy, a takéto obmedzenie v českom zákone o sociálnom poistení nie je, tak by sa naň ho obmedzenie v podobe pozastavenia výplaty jeho dôchodku naň ho vzťahovať nemalo.
Podľa môjho názoru sa ho týka obmedzenie práce aj v inom štáte, minimálne v EÚ.
Ale odporúčam sa spýtať v SP.