viktoria
28.06.04,09:11
Aké máte skúsenosti s evidenciou zásob v JÚ. Niektorí živnostníci to považujú za zbytočnú babračku a nie sú ochotný sa stým zaoberať.
iva
28.06.04,07:29
Účtujem JU podnikateľom, ktorí si sklad vôbec nevedú, tiež nie sú ochotní sa s tým "babrať". Kontrétne sa jedná o kvetinárstvo - skladová evidencia žiadna, len na konci roka inventúra. Mali aj daňovú kontrolu, kontrolóri nič nenamietali, žiadnu evidenciu skladu nechceli vidieť, len spomínanú intentúru. To isté aj novinový stánok.
Problém vidím v tom, že keďže sú platcovia DPH a od 1/05 prejdú na PU, nákup tovaru budem účtovať spôsobom B, ale tam je predsa povinná tovarová-skladová evidenia. V tomto prípade si to naozaj neviem prestaviť, keď si len predstavím to množstvo rezaných kvetov, alebo dennej tlače ... To by všetci mohli prijať ďalšiu silu len na evidenciu skladu (ktorý vlastne nie je - všetko je v predajni). Nevie niekto, či sa dá v internej smernici upraviť, že skladová evidencia sa jednoducho nemusí viesť ?
consuelo
28.06.04,07:49
Podľa postupov účtovania v JU §12 písm. 2, druhá veta: Ak má účtovná jednotka vnútorný predpis o druhoch materiálu účtovaných priamo do spotreby, účtuje sa materiál bez jeho zaúčtovania na sklad. Z toho dúfam vyplýva, že zatiaľ by sa na základe internej smernice nemuselo napr. v kvetinárstve účtovať na sklade. Po prechode na PÚ by snáď tiež malo platiť, že si do internej smernice môžeme uviesť, že napr. tovar s jednotkovou cenou do 300,-- Sk sa účtuje priamo do spotreby bez evidencie v sklade. Ale nie som si istá.
viktoria
28.06.04,08:48
Uvedený predpis upravuje len účtovanie materiálu, ale čo s tovarom u podnikateľa ktorý nakupuje a predáva napr. šaty?
ekon
28.06.04,10:17
Mna by zaujímali Vaše konkrétne skúsenosti. Predstavte si napr. obchod potraviny, JU.
Sklad tu nerobia len na konci roka inventúru. Čo ja poznám všetci to tak robiav JU. /robím učtovníctvo viacerým firmám/. Neviem si predstaviť pri stovkách dokladov o nákupe tovaru aby sa viedla skladová evidencia.
Marian
28.06.04,10:35
Viesť skladovú evidenciu prikazuje zákon o účtovníctve. Kontrolóri sú zatiaľ k tomu benevolentní, pretože keby mali skontrolovať pohyb tovaru hoci aj v maličkej predajni asi by z toho ošediveli. Ale myslím, že príde na psa mráz. V JÚ je nevedenie skladu zdrojom finančných únikov. A fyzická inventúra - načo je dobrá keď sa jej výsledok nedá porovnať z účtovným stavom, príp. so stavom v operatívnej evidencii? V PÚ budú musieť podnikatelia skutočne sledovať aj pohyb rohlíka. Najlepšie to bude asi cez rozumnú kasu, ktorá neeviduje len tržby, ale aj skladové položky. Mimochodom názor consuleo nie je správny. Pri položkách účtovaných priamo do spotreby sa určite nemyslí na predávané zásoby, alebo zásoby spotrebované vo výrobe. Myslí sa tu drobný materiál ako obálky, tlačivá, pásky do pokladní, tonery, hajzelpapier, čistiace prostriedky...
viktoria
28.06.04,12:25
Súhlasím s Marianom. Hoci evidenciu podnikateľia nerobia, myslím si že to bude nutné. Zákon o správe daní a poplatkov platný k 1.1.2004 posilnuje právomoc danovákov a umožnuje im kontrolu dodržiavania ustanovenia zákona o účtovníctve. Obávam sa že po určitom čase začnú praktizovať a budu kontrolovať či účtovná jednotka má vypracovaný odpisový plán na dlhodobý majetok alebo napr. či vedie evidenciu účtovných kních a použitých skratiek, nehovoriac o inventarizácií, ktorá ak nie je správne urobená tak sa poruší najdôležitejšia zásáda účtovníctva: zásada verného a pravdivého zobrazenia majetku a záväzkov.
Zuzka
28.06.04,18:10
Marian má pravdu, načo je fyzická inventúra, ktorá sa nedá porovnať s účtovným stavom alebo s operatívnou evidencou. Podnikatelia by si mali uvedomiť, že skladová evidencia je hlavne kvôli nim, aby vedeli čo vlastnia, za čo zaplatili. Že je treba dôsledne kontrolovať a sledovať pohyb a stav zásob na sklade. Iba tak sa vyhnú prípadnému manku alebo škode. Často na to prídu až vtedy, ak túto nepríjemnú skúsenosť získajú.
jessica
29.06.04,08:38
Všetkým firmám, ktorým účtujem sa vedie skladová evidencia, v PÚ aj v JÚ. Niektorým ju vediem ja, niektorí si vedú sami, ak majú svoj skladový software. Pravdou však je, že kontrola v obchodnej firme, ktorá je plátcom DPH vôbec odo mňa nežiadala nahliadnuť do skl. evidencie. Chceli len vidieť konečné stavy zásob tovaru ocenené v skladových cenách a porovnať so zaúčtovaním.
viktoria
29.06.04,09:58
Jessica, ako vyzerá evidencia v JÚ v praxi? Každý deň sa vystavý výdajka na predaný tovar? Možete to bližšie opísať?
jessica
29.06.04,12:26
Ak máte zavedené skladové položky a vystavujete faktúry cez položku "sklad", tak sa automaticky vytvára výdajka. Treba to zatrhnúť v nastaveniach. Ak máte len ERP, vystavujete predajku v sklade po položkách. Ja ju robím raz do mesiaca, podľa mesačnej pásky z ERP. Zajtra Vám napíšem ešte viac.
M3G
30.06.04,21:51
Názor consuely aj Mariana je v podstate správny, aspoň čo sa týka JÚ.

Určite však táto klauzula nemôže byť použitá na tovar!!!

Účtovná jednotka si však môže zvoliť v IS, o ktorom materiáli bude účtovať
na sklad a o ktorom nie. Väčšinou ide o spotrebný materiál o ktorom "museli" podnikatelia do určitého času účtovať. Išlo(aj ide) väčšinou o materiál vo výrobných firmách, ktorý nie je možné vypočítať na kalkulačnú jednotku, alebo to išlo iba obtiažne.
Nemali by ste to však robiť pri priamom materiáli, avšak ani to nie je zakázané napríklad v tom prípade, ak sa priamy materiál spotrebuje bezprostredne po nakúpení.
consuelo
01.07.04,11:58
Súhlasím s M3G. Na základe internej smernice si môžem zadefinovať, ktoré skupiny materiálu budem účtovať priamo do spotreby. §12 ods. 2 postupov účtovania v JÚ má širšie možnosti využitia než iba na drobný materiál kancelárskeho charakteru. Na všetkých školeniach nám často zdôrazňujú, akú veľkú váhu majú interné smernice a že to, čo je v nich uvedené a neodporuje zákonu, musí brať daňová kontrola do úvahy. Prečo by sme si preto nemali uľahčiť prácu aspoň v jednej z mála oblastí, kde nám to zákon povoľuje.
VieraM
01.07.04,12:09
Ak učtujeme viacerym firmám, mňa by zaujímalo ako kontretne im vediete sklad. Či to v JU robite Vy alebo či si to robia sami, čo pochybujem. Napr. maloobchod predajňa, donesú Vám kopu dokladov o nákupe tovaru. To im najprv všetko zaevidujete na sklad,
potom zaučtujete do nákladov ako nákup tovaru a podľa tržieb aj výdaj tovaru?
Alebo ako konkrétne takéto oprerácie prevádzate?
M3G
01.07.04,18:17
Sklad vedieme podľa dohody. Ak je nenáročný, je to v cene.
Ak má veľa skladových položiek a je možné sklad sledovať cez faktúry, dohodneme sa s klientom a ten si priplatí za vedenie skladu.

Väčšinou však klienti nakupujú cez faktúry a predávajú cez faktúry(pokladňa).
Vtedy je to nemožné sledovať a klient si sklad musí robiť sám. Samozrejme je oboznámený...
Jakubec
24.09.04,19:31
Som zivnostnik, vyrabam chemikalie na zakazku. Uctujem v JU. Ak nakupujem chemikalie (pomocne) alebo rozpustadla, dam ich priamo do spotreby (material), fyzicky do laboratorneho stola a pouzijem vtedy, ked ich potrebujem (Napriklad, pri krystalizacii musim pridat tolko rozpustadla, kym sa latka nerozpusti; to znamena, ze odlievam z flasky a ani nemeriam presny objem rozpustadla pouzity). Nevediem sklad.Ako by som to mal uctovat? Je to kopec malych mnozstiev a malych financnych vydavkov.

Ako by som to mal uctovat v PU (mienim prejst na PU od 1.1.2005)
Vdaka za odpoved.
ekin
25.09.04,15:17
kdesi v odbornej literature som citala, ze ak je tovar iba v predajni (nieto skladu), nie je potrebne viest skladovu evidenciu, pretoze skutocne sa na "sklad" nenakupuje. Nespomeniem si, kde bolo taketo vysvetlenie pre malych zivnostnikov, ktorí nakupujú material na spotrebu, pripadne maju malicku predajnu potravin ci cohokolvek. Moji klienti v JU robia raz rocne inventuru a ja im len porovnavam pociat.stav + pohyb so zostatkom, ci je vysledok primerany % rabatu

JAKUBEC - tak si z toho vyber - podla mna nic nepotrebujes...skutocne nakupujes do spotreby a nie na sklad
Lenuška
31.01.05,11:23
kdesi v odbornej literature som citala, ze ak je tovar iba v predajni (nieto skladu), nie je potrebne viest skladovu evidenciu, pretoze skutocne sa na "sklad" nenakupuje. Nespomeniem si, kde bolo taketo vysvetlenie pre malych zivnostnikov, ktorí nakupujú material na spotrebu, pripadne maju malicku predajnu potravin ci cohokolvek. Moji klienti v JU robia raz rocne inventuru a ja im len porovnavam pociat.stav + pohyb so zostatkom, ci je vysledok primerany % rabatu

JAKUBEC - tak si z toho vyber - podla mna nic nepotrebujes...skutocne nakupujes do spotreby a nie na sklad
rabat = poskytnutá zľava
Mickya
31.01.05,11:51
Som rada, že táto téma "ožila", pretože sa chcem spýtať na prípad:
firma (zaoberajúca sa službami) raz za čas kúpy tovar, ktorý hneď v ten deň predá (príp. na druhý deň). Treba, aby urobila nejaký inventúrny zápis, fyzicky práve nič nemá?
Ďakujem
Muška
31.01.05,12:34
Mickey, ak na doklad o kúpe tovaru poznačím, akým dokladom som to ihneď predala, tak to neevidujem na sklade. Ja robím sklady. Krčmy sú "úžasné". Dodajú mi tzv. tovarové pásky z registračnej pokladne a podľa toho odpisujem zo skladu. Príjem na sklad si robím z nákupov. Čiže odpisujem každé deci, každé mliečko a pod. Taktiež robím sklady autoopravovne. Na faktúre musí vypísať materiál aký použil a tak ho odpisujem. atd. atd. Myslím, že sklady bolo povinné vždy robiť.
MIRKA
31.01.05,12:54
Môže mi niekto odpísať, či tento postup je správny????

Ide o malopredaj. Tovar sa pri nákupe od dodávateľa príjme na sklad (ale príjemky sa netlačia - to treba???). Keď sa predáva, tak buď na fa, čo sa hneď aj odpíše zo skladu(výdajka sa zase netlačí), alebo cez pokladňu a tiež sa tovar odpíše priamo zo skladu.
Evidencia skladu existuje a aj sa vykonáva inventúra k 31.12. a po nej tlačí ES ku konca roka.
Účtovanie je pri nákupe do ovplyvňujúcich - nákup tovaru a pri predaji do tiež ovplyvňujúcich -predaj tovaru. Je to tak správne? Alebo by mal ísť nakúpený tovar do neovplyvňujúcich a až pri predaji (na základe výdajky) do ovplyvňujúcich???? Sú potrebné príjemky a výdajky??????????
Lucy
31.01.05,13:03
Chvala Bohu, že ste zabŕdli do tejto témy. Aj ja mám jednu otázku. Živnostník kúpi tovar - nejaké stavebné materiály v decembri 2003. Má JÚ, teda nákup - platba za na kúpený tovar má vplyv na ZD, nakúpený tovar predá 01/2004. Celý príjem za tovar mu ovplyvní ZD - príjem ovplyvňujúci základ dane, Je to správne? Keď to predáva z 10% ziskom, tak sa mu ten príjem aj tak zdaní v roku 2004 celý. Čo vy na to?
ANNA
31.01.05,13:09
Veľa živnostníkov si takto koriguje HV na konci roka. Zásoby vykazuje len vo výkaze.
Muška
31.01.05,13:13
Jednoduché účtovníctvo.
Nákup tovaru - náklad r. 2003, hodnota je vo výkazoch k DP na sklade tovaru
Predaj tovaru - príjem r. 2004
Niekedy dávno bolo, že ak sa nakúpil tovar v decembri a ani jedna položka sa nepredala, nemohol ísť do nákladu daného roka. Neviem či to ešte platí:confused:

Robím aj príjemky aj výdajky. Ale ak na konci roka Ti tlačí zostava karty, kde ten príjem aj výdaj je čitateľný, tak asi nevadí.
Lucy
31.01.05,13:18
T.z., že to je dobre? Teda nákup 12/2003 dám do položky nákup tovaru - výdavky ovplyvňujúce ZD a mám to aj vo výkaze o majetku o záväzkoch v kolónke tovar. A keď sa to predá 01/2004, tak celý príjem ide ako príjem za tovar ovplyvňujúvi ZD. Oukej?
Muška
31.01.05,14:16
Lucy, myslím že OK
babenko1
31.01.05,20:55
Môže mi niekto odpísať, či tento postup je správny????

Ide o malopredaj. Tovar sa pri nákupe od dodávateľa príjme na sklad (ale príjemky sa netlačia - to treba???). Keď sa predáva, tak buď na fa, čo sa hneď aj odpíše zo skladu(výdajka sa zase netlačí), alebo cez pokladňu a tiež sa tovar odpíše priamo zo skladu.
Evidencia skladu existuje a aj sa vykonáva inventúra k 31.12. a po nej tlačí ES ku konca roka.
Účtovanie je pri nákupe do ovplyvňujúcich - nákup tovaru a pri predaji do tiež ovplyvňujúcich -predaj tovaru. Je to tak správne? Alebo by mal ísť nakúpený tovar do neovplyvňujúcich a až pri predaji (na základe výdajky) do ovplyvňujúcich???? Sú potrebné príjemky a výdajky??????????v JU sa nákup tovaru účtuje do výdavkov ovplyvňujúcich daň...to nie je podvojné účtovníctvo, kde ide do nákladov až predný tovar :-)
MIRKA
31.01.05,21:10
v JU sa nákup tovaru účtuje do výdavkov ovplyvňujúcich daň...to nie je podvojné účtovníctvo, kde ide do nákladov až predný tovar :-)
super, ďakujem, tak to aj robím, len som pri tejto téme trošku zneistela.

a sú potrebné aj tie príjemky a výdajky tlačiť???
babenko1
31.01.05,21:26
ja ich netlačím, šetrím naše lesy...ale ked si to daňová kontrola vyžiada...tak vytlačím
Lucia 77
04.02.05,09:17
Musí sa na faktúre osobitne uvádzať suma za vykonané práce a osobitne suma za materiál?
babenko1
04.02.05,20:03
mala by sa...
Lenuška
17.02.05,13:48
Prosím Vás , keď podnikateľ dostane tovar - dodací list, ale platí za tovar, ktorý mu dodali pred týždňom. Pýtam sa, musí byť dodací list priložený

k bločku z registrač.pokladnici?
ďakujem pekne.....