marcelinka
01.09.08,08:53
Chcela by som pprosit o radu,ako postupovat v takom pripade,ak si zakaznicka u mna kupila spolocenske saty a tieto teraz reklamuje,nakolko jej povoluju na miestach zosivania.problem je v tom,ze latka,z ktorej su saty usite je jemna a neobsahuje elasten,tym padom latka nepovoluje a nema schopnost natiahnut sa.Zakaznicka si kupila saty,ktore su jej velmi tesne a tym padom,ze latka je bez elastenu doslo k tomuto efektu,teraz pozaduje saty vymanit za ine.Momentalne sme sa dohodli tak,ze tie poskodene vyrobca opravi a daju sa jej opravene,lenze ja sa obavam,ze problem sa zopakuje,nakolko neschudla.Ma pravo odomna pozadovat dalsie nove saty alebo vratenie plnej ciastky penazi?Na tych satoch vidno,ze uz boli nosene.Dakujem za radu,velmi sa mi zide.
VladoaKatka
01.09.08,13:11
Musíte mať spracovaný a viditeľne umiestnený „Reklamačný poriadok“,v ktorom by mali byť stanovené práva spotrebiteľa na reklamáciu tovaru.

Napr. aj toto by Vám nemalo chýbať v Reklamačnom poriadku:

„Pri výbere tovaru je potrebné, aby zvolený druh a veľkosť výrobku presne zodpovedal potrebám zákazníka. Zákazník pred zakúpením výrobku vezme do úvahy účel použitia, prevedenie, materiálové zloženie a spôsob ošetrovania tovaru. Len tovar dobre zvolený z hľadiska funkčného, sortimentného a veľkostného je predpokladom naplnenia úžitkovej hodnoty a účelu použitia tovaru.“

Uznania reklamácie vady výrobku je predávajúci zbavený, ak preukáže, že vada bola spôsobená spotrebiteľom napr. voľbou nesprávnej veľkosti... musí to ale preukázať.

Napr. zákazníčka má rozmery na konfekčnú veľkosť podľa veľkostnej tabulky č. 44, ale tie šaty sú podľa tabuľky č. 42, teda o číslo menšie.
marcelinka
01.09.08,16:22
dakujem katka,toto som v reklamacnom poriadku nemala.
tetrisss
01.09.08,16:55
No to je vsetko pekne, ale predavajuci je povinny dokazat, ze nie je zodpovedny za reklamovane vady a to odbornym posudkom.
VladoaKatka
02.09.08,04:03
No to je vsetko pekne, ale predavajuci je povinny dokazat, ze nie je zodpovedny za reklamovane vady a to odbornym posudkom.

Plne s Tebou súhlasím, čo sa týka povinností predávajúceho zo zákona, zaslať výrobok na odborné posúdenie, ale vieme aký by ten posudok bol ...v prospech zákazníka. Takýmto znením Reklamačného poriadku bolo treba zákazníka oboznámiť už pri kúpe, alebo prinajmenšom pri reklamácií tovaru.

... zákazník súhlasil s opravou ??? ...čo bude nasledovať potom ???… môzno obchodníkovi sa zdá, dokonca je presvedčený, že šaty sa dajú opraviť, ale ak je to tak, ako píše, šaty sa vrátia späť neopravené, … ak oparavené, tak o ďalšie konfekčné číslo menšie. Taká závada – změna konštrukcie tkania – je závada, ktorá sa opraviť nedá. Som sama zvedavá, ako sa bude táto reklamácia vyvíjať.
P.S.:
Predávajúci má pri predaji poradiť - aj to je rada, že "tie šaty sú Vám malé", alebo "nehodia sa k Vašej postave", netešiť sa z každého predaného kusu tovaru, … lebo sa to môže vrátiť aj s úrokmi.
tetrisss
02.09.08,14:34
S tym poslednym plne suhlasim, ak boli saty male, mala byt zakaznicka na to upozornena, potom by sa eventuelne na to mohla predavajuca odvolat, inak je to asi stratene.
Kazu
02.09.08,14:52
Je problém povedať zákazníčke, že šaty jej praskajú vo švíkoch preto, lebo ich kúpila o číslo menšie a na toto sa reklamácia nevzťahuje?
tetrisss
02.09.08,16:50
Nie je to problem, ale treba to urobit pri nakupe, potom si neviem predstavit, ktory odbornik uzna takuto reklamaciu.
VladoaKatka
03.09.08,03:40
Nie je to problem, ale treba to urobit pri nakupe, potom si neviem predstavit, ktory odbornik uzna takuto reklamaciu.
... ja si viem predstaviť, aj znalec aj skúšobňa,... doporučujú uznať všetko v prospech zákazníka, aj také veci o ktorých sú na na 100% presvedčení, že chybu spôsobil zákazník resp. aj keď sa jedná o totálne opotrebenie :cool:.