anjelik1112
01.09.08,09:51
Chcela by som vedieť, čo je považované za prácu nadčas a v ktorom prípade mi má zamestnávateľ odpracované hodiny navyše preplatiť.

Mám uzatvorenú pracovnú zmluvu, v ktorej je uvádzaná mzda za vykonanú prácu - mesačná 8.100.- Sk, pri pracovnom týždni 40 hod.

1). Zamestnávateľ mi nariadil prácu navyše, nad bežný pracovný čas / deň. Oznámil mi to v daný deň, nie dopredu, s tým, že mám v práci zostať dlhšie a dokončiť prácu. Neoznámil mi to písomne, len ústne. V dochádzkovej knihe ale uviedol, že za danú prácu mi poskytne náhradné voľno. Toto voľno som si z dôvodu skončenia pracovného pomeru nemohla vybrať. Zo zamestnávateľom nemám podpísanú žiadnu dohodu o práci nadčas, ani v zmluve sa nenachádza nič o tom, že v mzde je zahrnutá práca nadčas / hodiny.

2). V práci som zostávala dlhšie hodinu až dve, niekedy aj tri,aby som mohla dokončiť prácu, ktorú som mala v popise práce, aj z dôvodu neskorého dodania tovaru od dodávateľa. Tým, som nestihla vykonať prácu do konca pracovného času, ale musela som zostať dlhšie. Túto prácu mi nenariadil zamestnávateľ, ale z dôvodu si splnenia svojich pracovných povinností som to brala ako svoju povinnosť. Zamestnávateľ bol v tom čase na pracovisku tiež.

3). Pracovný čas mám stanovený od 7.30 do 16.00. Zamestnávateľa som požiadala ústne o 1.mesiac možnosť chodiť do práce o 7.00 hod., z dôvodu zdravotných problémov, po chorobe. Aby som stihla vykonať prácu v stanovenom pracovnom čase a nemusela zostávať v práci dlhšie. Môj pracovný čas behom tohto mesiaca bol od 7.00 do 16.00 až 16.30 z dôvodu uvedeného 2).

Všetky 3 prípady sa odohrali vo výpovednej dobe. Pracovný pomer som končila žiadosťou o skončenie prac.pomeru podľa §67. Zamestnávateľ mi odmietol preplatenie týchto hodín odpracovaných naviac. Obrátila som sa aj na Inšpektorát práce, kt. mi odpísal ,že som žiaden nadčas nemala. Bližšie vysvetlenie som ale nedostala. Preto by som sa rada opýtala Vás personalistov a mzdárov, ako to s odpracovnými hodinami naviac je a na čo si mám dať v budúcnosti pozor.
jaja8008
01.09.08,09:57
Ja si osobne myslim, ze clee to spociva v tzv. Vasich "ustnych dohodach". Co nie je pisomne, to sa nepocita a teda sa neda ani vymahat alebo napadnut.
Ak si nemala v zmluve popisane ako je to s nadcasmi, ci ich uz mas zahrnute v mesacne mzde alebo ti bude nadcas plateny, a nadcas si robila iba na zaklade ustneho prikazu alebo dohody, tak sa samozrejme nicoho nedockas, kedze si nemala ani podpisany prikaz na nadcas ani nic podobne.
takze staci si dat pozor na tieto veci, co si sama opisala a radesj sa hned pri vsetupe do novej prace informovat ako je to s nadcasmi a vsetky takzvane prikazania a dohody dat na papier s podpismi.
Anonymka
06.11.08,10:57
Chcem sa spýtať v rámci tejto témy, ako sa posudzuje počet hodín práce nadčas? Ak zamestnanec dva mesiace nebol našim zamestnancom a prijali sme ho znovu späť, ráta sa cekový počet hodín práce nadčas, alebo sa od vzniku nového PP nanovo rátajú hodiny?