JaRoY
01.09.08,10:12
Mam otazku ohladom prispevku na zacatie podnikania. V zakone pisu ze ked je nezamestnany 4 mesiace tak moze poziadat o prispevok. Nikde som sa nedocital ci je mozne poziadat o prispevok aj vtedy, ked clovek mal uz zivnost a skoncil ju pred pol rokom a bol evidovany na urade prace? Mal zivnost rok. Vtedy nemal narok na prispevok. A ci je mozne, ak zobral prispevok , podnikal 2 roky, potom bol pol roka evidovany ako nezamestnany a zase chce otvorit zivnost, ci ma narok na prispevok?
veronikasad
01.09.08,08:18
Mam otazku ohladom prispevku na zacatie podnikania. V zakone pisu ze ked je nezamestnany 4 mesiace tak moze poziadat o prispevok. Nikde som sa nedocital ci je mozne poziadat o prispevok aj vtedy, ked clovek mal uz zivnost a skoncil ju pred pol rokom a bol evidovany na urade prace? Mal zivnost rok. Vtedy nemal narok na prispevok. A ci je mozne, ak zobral prispevok , podnikal 2 roky, potom bol pol roka evidovany ako nezamestnany a zase chce otvorit zivnost, ci ma narok na prispevok?
živnosť máš pozastavenú alebo si ju pred pol rokom zrušil ?
JaRoY
01.09.08,08:22
Ja nie,,, ja este nemam zivnost a ani som nemal, ale planujem spravit,, ale kamarat uvazuje o zruseni(pozastaveni) a ci ma potom narok na prispevok ked zase zacne podnikat.

Aky je rozdiel medzi zrusenou a pozastavenou zivnostou?
veronikasad
01.09.08,08:32
Ja nie,,, ja este nemam zivnost a ani som nemal, ale planujem spravit,, ale kamarat uvazuje o zruseni(pozastaveni) a ci ma potom narok na prispevok ked zase zacne podnikat.

Aky je rozdiel medzi zrusenou a pozastavenou zivnostou?
Pozastaviť sa dá živnosť na obdobie najmenej 6 mesiacov, cez toto obdobie sa môžeš evidovať ako uchádzač o zamestnanie na úrade práce, ale narok na príspevok na začiatok podnikania ti asi nevznikne /informáciu nemám overenú.../
Ak živnosť zrušíš - môžeš tak urobiť hocikedy, musíš však daňove vysporiadať neuhradené pohľadávky a zásoby. Keď sa potom zaeviduješ na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, môžeš požiadať po troch mesiacoch /? - myslím, že tam bola zmena zo 4 na 3 od 1.5.08/ o príspevok na začiatok podnikania. Predmet podnikania však musí byť zaradený do zoznamu ÚP, na ktorý poskytujú príspevky.
JaRoY
01.09.08,08:49
dakujem za info. da sa niekde na internete pozriet zoznam predmetov podnikania na ktore davaju prispevok?
A este otazka. Ked zrusi zivnost, ma narok na podporu v nezamestnanosti? Ake su tam podmienky?
veronikasad
01.09.08,08:53
dakujem za info. da sa niekde na internete pozriet zoznam predmetov podnikania na ktore davaju prispevok?
A este otazka. Ked zrusi zivnost, ma narok na podporu v nezamestnanosti? Ake su tam podmienky?
Skús pozrieť tu :
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?id=171

Nárok na príspevok v nezamestnanosti má v prípade ak v posledných 4 rokoch platil poistenie v nezamestnanosti po dobu najmenej tri roky. /SZČO neplatí povinne poistenie v nezamestnanosti, môže sa prihlásiť ako DPO/.