furdo
01.09.08,14:35
popri trvalej pr. zmluve mi dal a firma podpisat aj pracu naq dohodu nutia ma pracovat aj300 hod./mes. neplatia priplatky za sob. aned. Zakladna mzda je minimalna 50sk/1hod dohoda 70/1hod Za240 hod/mes mam cca13000 čiste Mozem odmietnut zmluvu na dohodu? Musim pracovat viac ako je pracovny fond? Ak by som bola PN alebo na urade prace dostavala by som podporu aj z dohody? Do dochodku mi vraj peniaze zdohody nejdu Ak mam popri hlavneho prac. pomeru aj polovičny s normalnymi odvodmi u inej firmy zamestnanie počita sa to v pripace PN adochodku? Skuste mi prosim poradit Mam cca 2 r. do dochodku Vo firme mam odrobene 5 rokov. Dakujem .furdo
Jozef Mihál
01.09.08,13:13
Samozrejme že môžete odmietnuť popísať dohodu, ak je pre vás nevýhodná.

Práca na dohodu je pre zamestnávateľa výhodná, pretože sa z nej neplatia odvody, ušetrí tak cca 32% zo sumy ktorú vám vyplatí v hrubom (pri mzde na pracovnú zmluvu 10000 Sk zaplatí zamestnávateľ odvody 3315 Sk, pri odmene na dohodu 10000 Sk zaplatí zamestnávateľ odvody 105 Sk).


Pri PN tým pádom nemáte nárok na nemocenské aj z odmeny na dohodu. Do budúcich nárokov na dôchodok sa príjem na dohodu nezohľadní. To všetko je teda vo váš neprospech ako zamestnanca.

V prípade existencie dvoch pracovných pomerov sa obe takéto zamestnania a príjmy v nich zohľadňujú aj pri PN aj pri dôchodku.
Zuzanak1
02.09.08,11:28
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či skôr si overiť. Môžem zamestnať dôchodcu na Dohodu o pracovnej činnosti alebo na dohodu o vykonaní práce. Je to starobný dôchodca. Aké odvody sa za neho platia, iba ako pri Dohode ? Môže si odpočítavať mesačne odpočitateľnú položku ?
Ďakujem.
Zoltán Kovács
02.09.08,11:31
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či skôr si overiť. Môžem zamestnať dôchodcu na Dohodu o pracovnej činnosti alebo na dohodu o vykonaní práce. Je to starobný dôchodca. Aké odvody sa za neho platia, iba ako pri Dohode ? Môže si odpočítavať mesačne odpočitateľnú položku ?
Ďakujem.

Platí sa iba úrazové a garančné poistenie. Nezdaniteľnú čiastku môže si uplatniť len v prípade ak k 1.1. nebol ešte dôchodcom. Ak jeho dôchodok je nižší ako NČ tak si to môže vysporiadať v rámci DP, alebo RZD.
Zuzanak1
02.09.08,11:50
Platí sa iba úrazové a garančné poistenie. Nezdaniteľnú čiastku môže si uplatniť len v prípade ak k 1.1. nebol ešte dôchodcom. Ak jeho dôchodok je nižší ako NČ tak si to môže vysporiadať v rámci DP, alebo RZD.
Ďakujem.