ESTER
02.05.05,11:19
Ako je to s poistením do SP ak zamestnanec bol celý mesiac PN, ale schopný práce je od 30.4.2005. Teda poistenie trvalo jeden deň v mesiaci. PLATIA sa z toho odvody do SP?
DanielaSL
02.05.05,19:32
Tak keďže 30.4.2005 bola sobota , predpokladám , že vtedy nepracoval , tak ani odvody neplatí.
V prípade , že by v sobotu robil, tak mal mzdu a z nej aj odvody.
ESTER
03.05.05,05:23
Predstav si výkaz do SP, kde uvádzaš počet dní poistenia. Ak by si pracoval celý mesiac uvedieš počet dní v apríli 30. Čo ale v prípade ak si celý mesiac nepracoval pre PN a v sobotu t.j. 30 si už schopný práce, teda bol si jeden deň poistený. Z toho mi vyplýva, že pri minimálnej mzde 6500 Sk : 30 x 1 deň mi vychádza VZ do SP. Uvažujem teda správne alebo nie?
anto
03.05.05,07:40
Vymeriavacím základom je mzda pracovníka. Ak nemal žiadný príjem, ale je poistený aj v sobotu, kedy nepracoval, tak sa neodvádza žiadný odvod.
ESTER
03.05.05,09:58
Čo mám teda uviesť do výkazu SP? Počet dní 1, alebo neuvádzať nič.
ivet
03.05.05,10:51
Do výkazu by som uviedla počet dní 1, vymeriavací základ a poistenie 0, lebo nemal žiadnu mzdu. Pozri § 138 - vymeriavací základ zamestnanca je príjem zamestnanaca za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmov fyz. osôb. Mala som presne ten istý prípad.
dada 1
03.05.05,13:44
Podľa mňa tiež nič neodvádzaš je to tak ako napísal anto a ivet

pa
Meja88
03.05.05,15:33
Zo zakona by odvaczat mal (tak ako je to tam napisane), ale nam sa SP vyjadrila, ze za volne dni (S,N,sviatok) sa neplati.


Eja.
ESTER
04.05.05,06:42
Ďakujem Všetkým za riešenie môjho problému, ale mám ešte takú podotázku do ZP-výkaz sa tiež uvedie 1 deň alebo nepíšem nič?
Jozef Mihál
04.05.05,15:07
Do SP sa odvádza z VZ = 217 Sk.

Ako uvádza ivet, VZ = príjem zamestnanca za vykonanú prácu - § 138 ods.1.

Avšak - § 138 ods.11 a nasledujúce hovorí o tom, že VZ je najmenej...atď, pozrite v zákone...

Preto:
VZ pripadajúci na 1 deň práceschopnosti (hoci je to sobota) je 6500/30 = 217 Sk

Pokiaľ ide o zdravotné, tak tam je VZ = 0, lebo minimum je v zákone 580/2004 naviazané na celý zákon o minimálnej mzde, čiže technicky inak, ako je tomu v zákone 461/2003.

(...ešte doplním, že na výkaz do ZP sa uvedie 1 deň)
ESTER
04.05.05,15:59
Pán Mihál, som veľmi rada, že ste práve Vy zareagovali na môj dotaz. Aj ja som bola tohto názoru ako píšete. Informovala som sa však v SP na kontrolnom oddelení a telefonicky mi oznámili, že mám uvádzať VZ 0 a teda neodviesť nič.
Jana Motyčková
04.05.05,16:51
ESTER, telefonickú informáciu môže SP kedykoľvek poprieť, vôbec nie je smerodajná. Podľa zákona je to tak ako hovorí p. Mihál. Ak chcete stanovisko SP, žiadajte ho písomne, ale to bude trvať dlhšie.
andrej_rv
04.05.05,19:42
No dobre, je to takto v súlade so zákonom. Ale ako sa to má riešiť prakticky ? Veď ak zamestnanec celý mesiac nerobil a nemá žiadny príjem, tak mu ten jeho príslušný odvod do SP mám stiahnuť z nasledujúcej výplaty ? (Pýtam sa preto, lebo nie som špecializovaný mzdár). Toto je tiež jedna z mnohých legislatívnych perál... Parlament je plný právnikov, ale tie zákony sú pomaly ako z osobitnej školy.
ESTER
05.05.05,06:25
Presne tú istú otázku som chcela položiť ako andrej rv. Mne to vychádza tak, že na budúci mesiac ak zarobí zrážkou zo mzdy by som mu to strhla. Neviem či by to tak mohlo byť.
Kimáková
05.05.05,12:40
Presne tú istú otázku som chcela položiť ako andrej rv. Mne to vychádza tak, že na budúci mesiac ak zarobí zrážkou zo mzdy by som mu to strhla. Neviem či by to tak mohlo byť.
Ak má zamestnanec nulový VZ a odvody je potrebné odviesť za SO a NE ako vo Vašom prípade, vtedy odvod za zamestnanca odvedie zamestnávateľ (lebo jemu nie je z čoho strhnúť ) a následne ďalší mesiac si od neho cez pokladnu alebo priamo zo mzdy vyžiada túto čiastku - lebo odvod odviedol za neho.