anami33
01.09.08,16:46
Prosím mám otázku ohľadom organizačnej zložky....podľa mňa by mala viesť OZ účtovníctvo samostatne....Materská firma však v mojom prípade, chce účtovať všetko sama.....resp. sa mi pletie do práce.....akoby nechceli respektovať slovenské zákony....napr. do dnešného dňa som nevidela výpisy z BU ...vraj to účtujú v materskej firme, vlastne je jeden účet, kde sú zaúčtované pohyby Materskej firmy aj OZ....neviem akým spôsobom likvidovať záväzky resp. pohľadávky, ktoré sú uhrádzané z BU...., alebo v OZ ostávajú len prefotené pokladničné doklady....DPH podávajú oni na Slovensku a vraj ja sa mám dopasovať na ich výstupy, ale oni predsa neovládajú Slov. zákony...predsa môžem ja ako účtovník na Slovensku zhodnotiť, že DPH neodpočítam a pod.....a vlastne neviem ako dalej postupovať v rámci účtovníctva....vie mi niekto poradiť??????....za radu vopred ďakujem.....
anami33
03.09.08,19:02
prosím...nikto mi neporadí????
Vladimír Ozimý
04.09.08,06:34
organizačná zložka nemá právnu subjektivitu. Spoločnosť postupuje správne ak účtuje všetko vo svojom účtovníctve pretože účtovná jednotka vedie účtovníctvo ako celok t.j. aj za organizačnú zložku všetko vo svojom účtovníctve. Avšak to účtovníctvo musí viesť tak aby bolo možné správne vyčísliť daňovú povinnosť ktorá vznika z príjmov dosiahnutých na území SR a takisto výdavkov k ním pripadajúcim. No a v praxi to funguje tak že na organizačnej zložke sa zúčtujú všetky doklady súvisiace s činnosťou organizačnej zložky (kópie dokladov) a originály si zúčtuje spoločnosť vo svojom účtovníctve.
anami33
05.09.08,19:24
...celkom nerozumiem....ja som bola v tom, že organizačná zložka síce nemá právnu subjektivitu, ale vedie si účto sama....podá daňové priznanie na Slovensku...vyrovná záväzky voči štátu...a potom v českej republike si materská spoločnosť príjmy aj výdavky, ktoré už zdanené boli vyjme /zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia/...
anami33
05.09.08,19:35
...asi som dobre nevysvetlila....materská firma je v českej republike, organizačná zložka je na slovensku, zapísaná do OR...teda musí rešpektovať slovenské zákony...
Milan Benka
05.09.08,20:36
...asi som dobre nevysvetlila....materská firma je v českej republike, organizačná zložka je na slovensku, zapísaná do OR...teda musí rešpektovať slovenské zákony...

OZ SR je povinná vyčísliť základ dane na účely daňového priznania k dani z príjmu v SR. Ak to dokážu urobiť v materskej org. tak nemáte žiaden problém. Ale zákon o dani z príjmu hovorí, že sa pri vyčíslení základu dane vychádza z účtovníctva - vedeného podľa slov. predpisov. Preto je dobré, ak činnosť OZ je vedená súbežne s českým účtom aj samostatne podľa slov. práv. predpisov.

Rozdiely sú napr. v hodn. majetku pre odpisovanie, v samotnom odpisovaní a pod.
anami33
06.09.08,07:06
...no ved práve.....sú rozdiely, a v českej republike teda v materskej firme slovenské zákony veľmi neovládajú...a prosím ešte ako účtovať ked firma má iba jeden účet v banke, ktorý používa mat.firma aj organiz.zložka...ako mám v org.zložke účtovať úhrady, ktoré sa týkajú materskej firmy.... ďakujem za radu
ANNAP
10.09.08,11:20
CHCEME ZALOŽIŤ SRO V ČR ALEBO PREVáDZKáREŇ,
JA SOM POPROSILA PORADCU, KTORÉHO LITERATÚRU OBJEDNÁVAME O DAŇOVÉ, ÚČTOVNÉ HĽADISKO A DPH A PRIPÁJAM ODPOVEĎ,
PROSÍM KTO MÁ S TÝMTO SKÚSENOSŤ VYJADRITE SA.
ANNAP
11.09.08,06:16
ešte mi vznikol problém k uvedenej téme : nákup nehnuteľnosti,
dávam otázku na poradcov a pripnem to aj sem, kto sa zapojí..........
slavka19
17.12.08,13:36
Potrebovala by som poradiť v organizačnej zložke zriadenej na Slovensku s účtovaním mzdy zamestnancov zriaďovateľa z ČR, ktorí sem prídu na pár dní v mesici pracovať. Má byť prostredníctvom nákladov na služby (518) alebo mzdových nákladov (521,524). A ak nákladov na služby môže byť použitá marža??
mapper
08.07.09,07:43
Dobrý deň, Slávka,prosím Vás poradil vám niekto - lebo aj ja mám podobný prípad či treba účtovať mzdy na 521 (ktoré sú počítané podľa českých zákonov). Ďakujem