sedro
01.09.08,17:34
Ahojte

mám možnosť kúpiť stav. pozemok. Na katastri som si overil, že predávajúci je jediný majitel stavebnej parcely, hoci jeho sused začal nedávno tvrdiť, že aj on by mal byť majitelom časti parcely. Ak pozemok kúpim, môže sa mi v budúcnosti stať, že mi napr súd časť parcely zoberie prípadne uloží povinnosť nahradiť stratu ... hoci som ju podľa katastra kúpil od jediného právoplatného majiteľa?
Zoltán Kovács
01.09.08,15:47
Ahojte

mám možnosť kúpiť stav. pozemok. Na katastri som si overil, že predávajúci je jediný majitel stavebnej parcely, hoci jeho sused začal nedávno tvrdiť, že aj on by mal byť majitelom časti parcely. Ak pozemok kúpim, môže sa mi v budúcnosti stať, že mi napr súd časť parcely zoberie prípadne uloží povinnosť nahradiť stratu ... hoci som ju podľa katastra kúpil od jediného právoplatného majiteľa?

Ako sused obhajuje svoje tvrdenie? Na základe čoho?
sedro
01.09.08,16:14
Nechce komunikovať - vyhráža sa súdom v prípade že pozemok kúpim. Moja otázka vlastne smerovala k tomu - či súd môže žiadať náhradu škody odo mna, alebo od človeka ktorý si možno neoprávnene privlastnil cudzí pozemok ( o čom pochybujem ) a predal ho dalej. ... ak je to tak potom sa sám seba pýtam načo je nám kataster a garanciou čoho je?
RSFredinka
01.09.08,16:20
a nie je to tak že sused chce pozemok pre seba?
Zoltán Kovács
01.09.08,16:21
Nechce komunikovať - vyhráža sa súdom v prípade že pozemok kúpim. Moja otázka vlastne smerovala k tomu - či súd môže žiadať náhradu škody odo mna, alebo od človeka ktorý si možno neoprávnene privlastnil cudzí pozemok ( o čom pochybujem ) a predal ho dalej. ... ak je to tak potom sa sám seba pýtam načo je nám kataster a garanciou čoho je?

Na LV by malo byť uvedené aj to akým spôsobom majiteľ nadobudol vlastnícke právo k pozemku. Takže to by ste mali vedieť preveriť, ako sa predávajúci dostal k pozemku.
chandler
01.09.08,19:13
porad sa s geodetom, predpokladam ze tomuto celkom rozumeju.
leonq
02.09.08,04:45
ak ten pozemok naozaj chces:
- najdi si mapu z geodezie
- daj pozemok zamerat geodetovi
- skontroluj sposob nadobudnutia ako spominali koelgovia vyssie

ak vsetko suhlasi a mas povahu sa nebavit zo susedom namas sa coho bat
pozemky sa v minulosti uzivali vseliako podobne sa aj nadobudali, ak sused na to nema papier nie je o com.

ak je niekde hocijaky zadrhel alebo ak ti to predavajuci neumozni skontrolovat, utekaj kade lahsie...
yoyo74
02.09.08,22:04
Ahojte

mám možnosť kúpiť stav. pozemok. Na katastri som si overil, že predávajúci je jediný majitel stavebnej parcely, hoci jeho sused začal nedávno tvrdiť, že aj on by mal byť majitelom časti parcely. Ak pozemok kúpim, môže sa mi v budúcnosti stať, že mi napr súd časť parcely zoberie prípadne uloží povinnosť nahradiť stratu ... hoci som ju podľa katastra kúpil od jediného právoplatného majiteľa?
Mozno mysli ten sused naozaj na zle vyznacene hranice pozemku tej parcely a mysli si ze cast jeho pozemku este patri k tomu susednemu napr., treba sa ho presne opytat, pretoze neskor ta mozu susedske spory stat take nervy ze ako si sa na pozemok tesil tak rychlo ho budes chciet predat ...
Takze ako uz spominali predchodcovia, LV a jej overenie proti obcianskemu preukazu majitela, sposob nadobudnutia teda kupna zmluva alebo dedicske konanie prip darovacia zmluva sucasneho majitela by ti pomohla. Dalej geodet a presne vytycenie pozemku na zaklde uz existujuceho geometrickeho planu alebo na zaklade noveho geometrickeho planu.... a ak budes kupovat pozemok treba si poriadne osetrit zmluvu klasickymi clankami na ochranu kupujuceho: poemok nema tarchy, pozemok nie je predmetom prenajmu, restitucii, dedicskehi konania, je bez pravnych vad atd ...
sedro
04.09.08,12:11
... geodet ktorý pozemok vymeriaval ma odporučil na pravnika - čo aj urobím.
Dakujem za odpovede, prajem pekný den.