Slavo zo Štiavnice
02.05.05,10:25
Ahojte, chcem sa opýtať, či musia mať zamestnanci zaplatenú cestnú daň za ich vlastné MV, ak ich vyšlem dohodou na služovnú cestu? (a potom im budem preplácať sumu základnej náhrady a náhradu za spotrebované PHM)

(v starom zákone 87/94 o cestnej dani bolo v § 20 odst.3 napísané, že za podnikanie sa nepovažuje používanie osobného automobilu zamestnanca, ktorý je jeho držiteľom. V novom zákone 582/2004 o miestnych poplatkoch som také nič nenašiel )
zuzi
02.05.05,09:05
Podľa zákona 582/2004 je predmetom dane len vozidlo, ktoré je používané na podnikanie a zároveň daňovníkom osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako držiteľ. Podnikanie a podnikateľ je definované viď odkaz 12 v Obchodnom zákonníku. A z toho vyplýva, že zamestnanec nie je podnikateľ a nie je povinný platiť daň.
Slavo zo Štiavnice
02.05.05,09:23
Považuje sa zapodnikanie jazda súkromným MV zamestnanca keď ho zamestnávateľ vyšle na služobnú cestu z dôvodu podnikateľských aktivít?
Chobot
02.05.05,09:43
Nie, to nie je podnikanie. Zamestnávatel sa podla zakona o cest. nahradach 283/2002 môze vopred dohodnut so zamestnancom, ze na sluz. cestu pouzije vlastne sukromne auto s tym, ze mu zamestnavatel uhradi nahradu za pouzivanie vlastneho motoroveho vozidla. Sadzby nahrady su urcene v opatreniach Ministerstva prace, soc. veci a rodiny. Posledna uprava, pokial sa nemylim, bola urobena opatrenim c. 260/2004 a nahrada pre cestne mot. vozidlo je 6,20 Sk za 1 km jazdy plus náhrada nákladov za pohonné hmoty.

Zamestnávatel si môze vo vnútornom predpise urcit, ze takéto auto zamestnanca musi mat napr. havarijne poistenie, ale nie je to podmienka.

Tiez sa môzte so zamestnancom dohodnut, ze mu uhradis naklady vo vyske bezneho cestovneho (vlak, autobus), pricom nemusi dokladovat cestovny listok a zamestnanec môze pouzit na cestu co chce (vlasnte auto, autostop, bicykel). Aj toto umoznuje zákon.
jana123
02.05.05,10:07
A vie mi niekto povedat, ako je to s touto danou v pripade, ak konatel sro pouzije svoje vlastne auto na sluzobne cesty ? Konatel ma s sro len Zmluvu o vykone funkcie bezodplatne. Vobec neviem, ci takyto konatel musi alebo nemusi zaplatit dan z motorovych vozidiel.
Slavo zo Štiavnice
02.05.05,10:17
Teraz budem citovať, čo mi odpovedali zo Źiliny PP:
Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách upravuje poskytovanie cestovných náhrad osobám, ktoré na tieto účely označuje ako „zamestnanci“. Zamestnancami na účely tohto zákona sú aj zamestnanci v pracovnom pomere. To znamená, že ak spoločník má so spoločnosťou uzatvorený pracovný pomer, považuje sa na účely zákona o cestovných náhradách za zamestnanca.



Za zamestnancov na účely zákona o cestovných náhradách sa považujú aj osoby,



- ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby, a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu.



Za takúto osobu možno považovať aj konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným.

Z uvedeného vyplýva, že



- ak spoločník má so spoločnosťou uzatvorený pracovný pomer alebo

- ak spoločník je konateľom,

na účely zákona o cestovných náhradách sa považuje za zamestnanca, a preto mu vzniká nárok na cestovné náhrady v zmysle zákona o cestovných náhradách.



Nárok na náhrady za spotrebované pohonné látky a na sadzbu základnej náhrady má „zamestnanec“, ak pri pracovnej ceste použije vozidlo, pričom nejde o vozidlo zamestnávateľa. Náhrady, na ktoré majú „zamestnanci“ nárok vo výške určenej v zákone o cestovných náhradách, sú daňovo uznaným výdavkom podľa § 19 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov.
jana123
02.05.05,10:31
Slavino, dakujem za odpoved, odpovedal si mi aj na ine veci, ktore ma trocha matali. Takze ked to zhrniem, tak kedze je konatel-spolocnik povazovany za zamestnanca, tak dan z motorovych vozidiel za svoje vlastne auto neplati.
Slavo zo Štiavnice
02.05.05,10:36
Presne túto problematiku konateľa sa snažím zistiť aj ja ... a aj s otazkou, ci takyto konateľ musí mať zaplatenú daň z motorovych vozidiel za jeho sukromne auto, ktoré využíva v súvislosti s jeho funkciou konateľa.
ricij
02.05.05,11:10
Podľa zákona 582/2004 je predmetom dane len vozidlo, ktoré je používané na podnikanie a zároveň daňovníkom osoba, ktorá je zapísaná v dokladoch vozidla ako držiteľ. Podnikanie a podnikateľ je definované viď odkaz 12 v Obchodnom zákonníku. A z toho vyplýva, že zamestnanec nie je podnikateľ a nie je povinný platiť daň.Nesúhlasím: §84 Predmet dane- používa sa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Teda, áno, auto má byť zdanené. § 85-daňovníkom je držiteľ. Teda auto má byť zdanené, pričom daňovníkom je držiteľ. Prečo by potom bol nakoniec odsek v starom zákone o tom, že zamestnanci sú oslobodení?
Slavo zo Štiavnice
02.05.05,12:16
Ahoj Ricij, aj podľa mňa by takýto zamestnanec mal mať zaplatenú daň z MV. Ale v novom vypustili vsuvku o zamestnancoch ale naproti tomu tam dali odkaz na Obchodný zákonník a §2 aby vyšpecifikovali kto je podnikateľom a čo je podnikanie. A zamestnanec (a aj v prípade konateľa, ktorý má zmluvu o výkone funkcie) nevykonáva podnikanie (t.j. nevykonáva činnosť vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť) a tiež nie je podnikateľom podľa tohoto pargrafu 2 zákona 513/91. Ricij napíš teda ako vidíš ty uvedenú problematiku, že z čoho vychádzaš že musí mať zaplatenú daň.
ricij
03.05.05,06:02
Takže takto to vidím: Zákonodarca vložil vsuvku na ObZ § 2, aby jednoducho definoval pojem podnikanie v dani z motorových vozidiel. Takže podnikanie je sústavná činnosť, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Príklad: Pán farár zo Štiavnice jazdí každú sobotu svojím autom za ovečkami, ktoré nemôžu prísť za ním. Je to auto použité v súvislosti s podnikaním? Odpoveď je nie, pretože jeho cesta nie je za účelom dosiahnutia zisku. Iný príklad: V záhrade sa mi urodila tona jabĺk. Natrhám ich a autom odveziem na spracovanie a predám kilo za korunu. Tu je to za účelom dosiahnutia zisku, ale nie je to sústavná činnosť, teda toto auto nepodlieha dani.
Malý dvanásťročný Jožko každú sobotu predáva biele myšky na trhu. Na trh ho vezie otec svojím autom. Auto nie je predmetom dane, pretože Jožko nie je zapísaný v registri podľa § 2 ObZ a pravdepodobne nevykonáva túto činnosť na vlastnú zodpovednosť.
Alebo ináč: v dani z motorových vozidiel by kľudne mohlo byť definované podnikanie ako akýkoľvek príjem. Potom by všetky horeuvedené autá boli zdanené.
Ak teda sročka vyšle svojho zamestnanca na služobnú cestu, urobí to za účelom dosiahnutia zisku, teda v súvislosti s podnikaním. V § 85 ide len o definovanie, KTO ma tú daň zaplatiť, aby sa vedelo, koho ma DÚ naháňať. Sročku alebo zamestnanca? Odpoveď je zamestnanca, pretože on je zapísaný ako držiteľ.
Teda v § 84 si zistíme, či auto podlieha dani a v §85 kto ma tú daň zaplatiť.
Slavo zo Štiavnice
04.05.05,12:28
Pre informáciu všetkým ... odpovedali mi z PP nasledovné:

Predmetom dane je motorové vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré má pridelené evidenčné číslo, osobitné evidenčné číslo a zvláštne evidenčné číslo v Slovenskej republike, vozidlo dovezené do Slovenskej republiky, ktoré nie je považované za vozidlo v medzinárodnej premávke a držiteľ vozidla má trvalý pobyt v Slovenskej republike, patrí do kategórie vozidiel M, N, O, ktorú vymedzuje zákon č. 315/1996 Z. z. (cestný zákon) v znení neskorších predpisov.

Aby bol naplnený predmet dane, vozidlo musí slúžiť na podnikanie a v súvislosti s podnikaním. Zákon v súvislosti s podnikaním zaviedol v poznámke pod čiarou odkaz na Obchodný zákonník. V zmysle ustanovenia § 2 ods. 1 Obchodného zákonníka podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.


Ak zamestnanec používa na pracovnú cestu vlastné motorové vozidlo, podľa uvedeného ustanovenia ho nepoužíva na podnikanie a v súvislosti s podnikaním, pretože nekoná na vlastný účet a vo vlastnom mene, ale v mene a na účet zamestnávateľa. Z uvedeného vyplýva, že vlastné motorové vozidlo používané zamestnancom na pracovnú cestu nie je predmetom dane z motorového vozidla v zmysle § 84 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady v znení neskorších predpisov a zamestnanec nie je daňovníkom dane z motorového vozidla.

Taktiež som zohnal stanovisko DU (zatiaľ nezáväzné) v ktorom je napísané:

18.2.2005 zasadala komisia na MFSR k riešeniu problémov vyplývajúcich zo zákona 582/2004 Z.z. Okrem iných problémov sa riešila aj problematika zdaňovania používania MV zamestnanca, ktorého vyslal na pracovnú cestu zamestnávateľ. Záverečné stanovisko komisie je, že používanie MV zamestnanca v súvislosti s jeho pracovnou cestou nie je predmetom dane z MV. K uvedenej problematike bude vydané metodické usmernenie.

Môj záver: Zamestnanci, členovia družstiev, konatelia, spoločníci, brigádnici, členovia predstavenstva, dozornej rady, a mnohí iní môžu použiť svoje vlastné MV na SC na ktorú ho vyslal zamestnávateľ (dohodou). Zároveň všetcia títo si uplatňujú náhrady za použite MV vo výške sumy základnej náhrady (tzv. paušál ...teraz 6,20 Sk/km) plus náhradu za PHM. Všetky tieto náhrady sú potom pre firmu(ktorá hovyslala na SC) nákladovou položkou a pre týchto zamestnancov to je príjem, ktorý nepodlieha dani z príjmu. A čo sa týka dane z motorových vozidiel tak tú musí mať zaplatenú iba konateľ spoločnosti, ktorý je zároveň aj spoločníkom alebo zamestnanec, ak je zároveň aj spoločníkom. (Viď fax ako príloha z Daňového riaditeľstva)

ČAUTE VŠETCI....:)
bea
04.05.05,12:46
Slavo, si super!!!
ricij
04.05.05,20:48
Hm, podľa môjho názoru to tak nie je, ale som rád, že ostatní si to vysvetlili ináč. Aspoň mnohí ušetrili mnoho starostí, mnoho papierovačiek a tiež mnoho peňazí.
To ale tiež znamená, že slová "podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním" podľa starého a nového zákona treba chápať ináč.
jana123
05.05.05,06:20
Slavo, velmi pekne si to napisal. Ja si myslim, ze by bolo dost od veci, keby zakon chcel od zamestnancov, aby platili dan z motorovych vozidiel. Co ked tym autom pojde na SC len raz za rok ? To akoze zaplati dan za jeden den ? Myslim, ze ani danovaci netuzia po takychto chaosoch za 5 korun. Inac nasho konatela som osobne poslala na danovy urad a tam mu povedali, ze dan za vlastne auto platit nema.