zollerko
02.09.08,09:42
Dobrý deň. Som vdova s troma deťmi 11, 9 a 4 ročné. Môj manžel zahynul pri tragickej autonehode. Vinníkom bol vodič (môj manžel bol spolujazdec), išiel veľmi rýchlo a navyše jazdil pod vplyvom alkoholu. Súd mu určil podmienečný trest a mne má uhradiť výdavky spojené s pohrebom. Mám nárok od neho žiadať nejaké odškodné, respl. nejaké "vyživné" alebo iné peniaze na moje deti? Ďakujem.
iriska
02.09.08,07:48
Hmmm, už som videla, že vinník platil dobrovoľne peniaze matke detí, ktorým pri autonehode zabil otca a manžela. Tiež po porade s právnikom - keby dotyčný nezaplatil dobrovoľne nejaké sumy - dá sa od neho niečo vymôcť. Ale deti majú predsa nárok na sirotský dôchodok (+ vdovský dôchodok). Neviem o tom, že by sa mu dala uložiť povinnosť konkrétne platiť nejaké sumy na deti.
misomiso
02.09.08,07:57
Ja teda nie som pravnik, ale viem, ze v pripae trvaleho poskodenia zdravia sa da casto vysudit pomerne slusne odskodne od poistovne vinnika (zakonne poistenie). Ze by sa to nevztahovalo na smrt? Inymi slovami - ak niekto niekho zmraci, poistovna mu zaplati hoci aj 2 mil, ale ak niekoho zabije, tak nikto nema narok na ziadne odskodne?

Ja si myslim, ze asi ma, pretoze som si vsimol, ze niektore poistovne v ramci roznych akcii k havarijnym poistkam ponukaju poistenie vsetkych spolucestujucich ako bonus. Ak by som ja ako sofer nebol zodpovedny za spolucestujucich, preco by to potom poistovne ponukali?

Ja si myslim, ze by to chcelo pravnika - ja viem, ze v tejto situacii nie je penazi nazvys, treba pohladat nejakeho, co nema take fin. neroky, pripadne sa informovat na ministerstve, je tam nejaka bezplatna pravna pomoc (neviem, ale aku to ma uroven, dobry pravnik niekde cez znameho by bol asi lepsi)
zollerko
02.09.08,08:03
Dakujem vam veľmi pekne za odpovede....ano, mam vdovsky, aj sirotsky...ale je to hriešne málo..:-(
A je to pravda, ked zmrzačí, vysúdite milióny, ale ked zabije, nevysúdite nič...Také sú naše zákony...
ˇVĎaka..
ALDA
02.09.08,08:14
Dakujem vam veľmi pekne za odpovede....ano, mam vdovsky, aj sirotsky...ale je to hriešne málo..:-(
A je to pravda, ked zmrzačí, vysúdite milióny, ale ked zabije, nevysúdite nič...Také sú naše zákony...
ˇVĎaka..

Neviem, neviem, ale sadol si do auta dobrovoľne k vodičovi pod vplyvom alkoholu ako píšeš...podobný prípad právnik vinníka obhájil bez odškodného.
zollerko
02.09.08,09:10
Ano, je to pravda, sadol si vedľa neho opitého.....ale myslím, že toto šoféra vôbec neospravedlňuje. Môj manžel urobil "len" tú chybu, že si k nemu prisadol. Ale za nehodu môže vodič, si myslím...
ALDA
02.09.08,10:29
Ano, je to pravda, sadol si vedľa neho opitého.....ale myslím, že toto šoféra vôbec neospravedlňuje. Môj manžel urobil "len" tú chybu, že si k nemu prisadol. Ale za nehodu môže vodič, si myslím...

Ja by som ho nahlásila, že jazdí pod vplyvom alkoholu. A tá chyba bola veľká. Prepáč, pozerám na to inak ako obyčajný smrteľník, pretože som vodič desiatky rokov a ešte som aj učila šoférovať, kde som na alkohol za volantom dávala veľký dôraz...nie, nikdy. Vždy je problém, ak to zle dopadne, keby nedošlo k nehode, tak sa to môže zopakovať a manžel by mu poďakoval za odvoz. A teraz trpíš Ty a deti. Držím Ti palce, aby ste boli odškodnení a žilo sa vám lepšie, pretože si s deťmi skutočne nevinná a najviac trpíte.
zollerko
02.09.08,11:13
Ja by som ho nahlásila, že jazdí pod vplyvom alkoholu. A tá chyba bola veľká. Prepáč, pozerám na to inak ako obyčajný smrteľník, pretože som vodič desiatky rokov a ešte som aj učila šoférovať, kde som na alkohol za volantom dávala veľký dôraz...nie, nikdy. Vždy je problém, ak to zle dopadne, keby nedošlo k nehode, tak sa to môže zopakovať a manžel by mu poďakoval za odvoz. A teraz trpíš Ty a deti. Držím Ti palce, aby ste boli odškodnení a žilo sa vám lepšie, pretože si s deťmi skutočne nevinná a najviac trpíte.

Áno, ta chyba bola veľká... :-(
Čo už, nikto nám ho nevráti späť...ale svoje deti chcem zabezpečiť ako len budem môcť....:-)
Ďakujem za podporu.

PS: A toho šoféra by som nahlásila, že jazdí aj naďalej po tom všetkom, čo sa stalo, pod vplyvom alkoholu. Len nemôžem za ním sliediť 24h denne. Ale snáď bude platiť pravidlo: "Na každého raz príde!"