L-M
02.09.08,10:12
Prosím Vás potrebovala by som poradiť. Sme stavebná firma a ak chceme zamestnať adm. pracovníčku,môže zamestnávateľ vykonať sám školenie o BOZP? A čo dať ako body do osnovy školenia? Poradíte ako to spracovať a či to tak vôbec môže byť? Skusila som tu trochu prelúskať tému o BOZP,ale nič také ako osnova som nenašla.
Ďakujem pekne
Chobot
02.09.08,08:21
Prosím Vás potrebovala by som poradiť. Sme stavebná firma a ak chceme zamestnať adm. pracovníčku,môže zamestnávateľ vykonať sám školenie o BOZP? A čo dať ako body do osnovy školenia? Poradíte ako to spracovať a či to tak vôbec môže byť? Skusila som tu trochu prelúskať tému o BOZP,ale nič také ako osnova som nenašla.
Ďakujem pekne

školenie BOZP a OPP môže vykonať len osoba, ktorá má atestáciu na to. Môže to byť aj zamestnanec vašej firmy, len musí mať tie skúšky a atest.
willma
02.09.08,08:56
a doplním chobota nie je to len o jednom tlačive na školenie, ale je to súbor dokumentácie, ktorú ti musí spracovať osoba s odbornou spôsobilosťou, ktorú buď zamestnáš, alebo spravíš zmluvu so živnostníkom.
Achy
02.09.08,10:34
Prosím Vás potrebovala by som poradiť. Sme stavebná firma a ak chceme zamestnať adm. pracovníčku,môže zamestnávateľ vykonať sám školenie o BOZP? A čo dať ako body do osnovy školenia? Poradíte ako to spracovať a či to tak vôbec môže byť? Skusila som tu trochu prelúskať tému o BOZP,ale nič také ako osnova som nenašla.
Ďakujem pekne

Vsetky potrebne odpovede je mozne najst v zakone 124/2006 v zneni neskorsich predpisov.
Neviem ako je stavebna cinnost vasej firmy. Dajme tomu, ze bezne stavebne prace. Takze podla prilohy 1a B, by ste mali mat (podla tabulky do 600 zamestnancov) jedneho bezpecnostneho technika.

Neviem ako mate riesene podla paragrafu 21 124/2006 preventivne a ochranne sluzby.

O vykone vzdelavania nam hovori paragraf 24 124/2007.
V prilohe cislo 2 tohto zakona mozme najst, na co vsetko sa take opravnenie moze vyziadat. Vo Vasom pripade by to malo byt
skupina 01 Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci a ustanovené pracovné podmienky

V rámci tejto skupiny činnosťou je výchova a vzdelávanie
01.1 zamestnancov a veducich zamestnancov

V skratke teda. Ak by chcel Vas zamestnavatel skolit zamestnanca, musel by mat opravnenie na vychovu a vzdelavanie, musel by mat vypracovany projekt vychovy a vzdelavania a musel by byt pre tieto ucely materialno-technicky zabezpeceny.
Black
10.09.08,05:31
Ja len zhrniem a doplním, to čo tu už bolo povedané.

Zamestnávateľ musí školiť každého zamestnanca pri prijatí do zamestnania (z 124/2006 Z.z.,§7,ods.3). To je jasné.

Toto školenie môže vykonávať len osoba, ktorá má na to oprávnenie (ak si ju objednáte externe), alebo odbornú spôsobilosť (ak máte bezpečnostného technika vo firme). Táto osoba pripraví kompletnú dokumentáciu zo školenia, s ktorou si vy, ako firma nemusite lamat hlavu ;)

V praxi funguje aj tzv. vstupná inštruktáž, kde si, spravidla vedúci zamestnanec, uvedie nováčika na pracovisko z hľadiska BOZP a objasní mu kde nájde prostriedky prvej pomoci, požiarnotechnické zabezpečenie, hlavné vypínače a uzávery na konkrétnom pracovisku, bezpečné pracovné postupy, pridelí mu pracovné prostriedky, osobné ochranné pracovné prostriedky s ktorými ho oboznámi a pod. Ale na to všetko vás pripraví technik BOZP a navrhne vam optimálny systém vzdelávania v oblasti BOZP pre vašu spoločnosť, formou vnútornej smernice. :D
evula0
10.09.08,10:01
Vsetky potrebne odpovede je mozne najst v zakone 124/2006 v zneni neskorsich predpisov.
skupina 01 Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci a ustanovené pracovné podmienky

V rámci tejto skupiny činnosťou je výchova a vzdelávanie
01.1 zamestnancov a veducich zamestnancov

V skratke teda. Ak by chcel Vas zamestnavatel skolit zamestnanca, musel by mat opravnenie na vychovu a vzdelavanie, musel by mat vypracovany projekt vychovy a vzdelavania a musel by byt pre tieto ucely materialno-technicky zabezpeceny.

Zamestnávateľ môže tieto skupiny zamestnancov ( bez osobitnej odbornej spôsobilosti) školiť bez oprávnenia! Len musí mať zabezpečenú bezpečnostnotechnickú službu svojim zamestnancom a nie dodávateľsky. Potom môže bezp.technik školiť vedúcich zamestnancov a tí svojich podriadených.Tak je to aj správne, lebo cudzia firma s oprávnením má síce odborníkov na špeciálne činnosti, ale nepozná konkrétne podmienky na pracovisku. A v prípade administratívnych zamestnancov napr.sekretárka alebo účtovníčka by to bolo skutočne zbytočné.
L-M
10.09.08,11:23
Zamestnávateľ môže tieto skupiny zamestnancov ( bez osobitnej odbornej spôsobilosti) školiť bez oprávnenia! Len musí mať zabezpečenú bezpečnostnotechnickú službu svojim zamestnancom a nie dodávateľsky. Potom môže bezp.technik školiť vedúcich zamestnancov a tí svojich podriadených.Tak je to aj správne, lebo cudzia firma s oprávnením má síce odborníkov na špeciálne činnosti, ale nepozná konkrétne podmienky na pracovisku. A v prípade administratívnych zamestnancov napr.sekretárka alebo účtovníčka by to bolo skutočne zbytočné.
Je to malá stav.firma, má len 1 ekonóma a 1 administr. pracovníka,ďalej zmluvu s 1 živnostníkom- ten má pod sebou pár ľudí. Tak ako na to? Asi by bolo potom lepšie BOZP zabezpečiť dodávateľsky. Aký je Váš názor?
L-M
willma
10.09.08,12:55
dodávateľsky len pre ekonoma a administratívnu pracovníčku. Živnostník je zodpovedný sám za seba a za ľudí, ktorých má pod sebou.
Achy
11.09.08,03:28
Suhlasim s riesenim, ako pise willma, len si treba dat pozor na § 6, odstavec 4 Zakona 124/2006 Z.z.
"Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť, aby zamestnanci iného zamestnávateľa a fyzické osoby, ktoré sú podnikateľmi a nie sú zamestnávateľmi, ktorí budú vykonávať práce na jeho pracoviskách a v jeho priestoroch, dostali potrebné informácie a pokyny na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci platné pre jeho pracoviská a priestory"
evula0
12.09.08,08:53
Je to malá stav.firma, má len 1 ekonóma a 1 administr. pracovníka,ďalej zmluvu s 1 živnostníkom- ten má pod sebou pár ľudí. Tak ako na to? Asi by bolo potom lepšie BOZP zabezpečiť dodávateľsky. Aký je Váš názor?
L-M

Vedúci firmy do 5 zamestnancov (majiteľ alebo výkonný riaditeľ) môže dodávateľsky absolvovať školenie z BOZP - pozri zák.124/06 §22 ods.(6) a (7) .Potom môže školiť zamestnancov okrem profesií s osobitnou odbornou spôsobilosťou a osobne vykonávať úlohy bezp.technika.So živnostníkom má byť zabezpečenie BOZP dojednané v zmluve §18 zák.124/06 o BOZP.Ako môže mať živnostník "pod sebou" cudzích zamestnancov? Ak je to stavebná firma, bolo by dobré si pozrieť §13 zák.124/06.
Samotná tzv.bezpečnostnotechnická služba môže byť zabezpečená aj zamestnancom s osvedčením bezp.technika aj na kratší úväzok alebo kumulovanou prac.náplňou alebo dodávateľsky s práv.osobou s oprávnením na vykonávanie tejto činnosti alebo bez oprávnenia len s osvedčením ABT pri fyzickej osobe vykonávajúcej túto činnosť osobne(bez ďaľších zamestnancov).