koalko
02.05.05,11:15
Robím mzdy pre občianske združenie okrem zamestnancov v pracovnom pomere vyplácame aj náhrady straty času pre členov Rady. Keď vstupili do platnosti nové zákony (socialny, zdravotný) chodila som po úradoch a vypytovala som sa. Ale keď zákony vstupujú do platnosti nikto nič nevie . Až potom o niekoľko rokov je každý múdry.Nevie niekto mi poradiť, či z týchto náhrad stray času treba robiť odvody do zdrav. a social.poisťovni? Podotýkam, že tí čo poberajú náhrady straty času nie sú v PP sú to tzv. funkcionári toho občianskeho združenia a všetci sú buď SZČO alebo sú v PP niekde inde.
towdie
11.05.05,05:17
Milý Koalko, dnes som na Porade našla Tvoju tému odvody z náhrad straty času a chcela by som vedieť čo sa dá zardnúť do náhrad za stratu času a podľa akého zákona sa môžu vyplácať, pretože od nasledujúceho mesiaca aj naša firma bude vyplácať funcionárom dozornej rady tieto náhrady. Ďakujem.
Jozef Mihál
11.05.05,05:44
Občianske združenie (zákon č.83/1990) - ak vypláca svojim členom nejaké náhrady a pod., tak nejde o príjmy podliehajúce odvodom, nakoľko to nie sú zamestnanci združenia.

Pozrite definíciu zamestnanca v § 4 zákona 461/2003 a
v § 11 zákona 580/2004 -
nikde nenájdete, žeby sa za zamestnanca považoval niekto ako člen Rady občianskeho združenia.