rossijanka
02.09.08,11:52
Dobrý den Vážený Poradaci!
Chcem nahlásiť na trvalý pobyt do môjho bytu svoju vzdialenú príbuznú.
Chcem to urobiť formou cestného prehlásenia.

"Ja (údaje) týmto čestne prehlasujem ze osobe (údaje) poskytnem primerane ubytovanie v byte na adrese..."

Právnik mi odporúča radšej uzatvoriť nájomnú zmluvu, aby bola pravna istota, ale pri najomnej zmluve vznika povinnosť voči danovemu úradu.

Nebudem z nej vyberať peniaze okrem energie-smeti atp, takže sa mi zda jednoduché čestne prehlásenie lepším rozhodnutím. V prípade, ze by časom nas vzťah s príbuznou náhodou zhoršil - môžem ja ju kdekoľvek odhlásiť? Aké rizika pre mna, ako vlastníka bytu tým pádom vznikajú?

Vopred pekne dakujem za rady
Stina
02.09.08,09:54
Nájomná zmluva by bola vhodnejšia, nájomné môže byť aj 1,-- Sk a dohodneš podmienky za akých sa nájomný vzťah ukončí.
rossijanka
02.09.08,10:02
Nájomná zmluva by bola vhodnejšia, nájomné môže byť aj 1,-- Sk a dohodneš podmienky za akých sa nájomný vzťah ukončí.

Dakujem pekne za odpoved. Pri najomnom 1 SK budem musiet hlasit sa na DU, co sa mi vidi celkom zbytocne, zbytocne papierovacky.

Rada by som bola, ak by niekto popisal rizika v pripade cestneho prehlasenia?:confused:
feron
03.09.08,07:55
nemusíš platiť daň z príjmu ak prenajímaš len izbu, časť bytu, nie celý byt, a pritom to môže byť normálna nájomná zmluva so všetkým čo k tomu patrí, čiže aj s finančným príspevkom na domácnosť.
evina313
03.09.08,12:28
zrušit pobyt jej možte kedykolvek. suhlas k prihlaseniu na pobyt vsak musia dat vsetci vlastnici bytu, ciže ak ste spoluvlastnici s manželom, suhlas davate obaja. v suhlase na prihlasenie uvediete iba zakladne udaje ako mena, dat. narod a k čomu davate suhlas. samozrejme, suhlas date overit alebo ho priamo spisete na miestnom urade - ohlasovni pobytov. trvalý pobyt je na dobu neurčitu. pokial tam date dobu platnosti, na takýto suhlas ju možu prihlasit na prechodný pobyt - ten je na dobu určitu, max. na 5 rokov