ZuVa
02.05.05,13:37
Aj keď som si tu prečítala dosť ohľadom účtovania spotreby PHM a pod., aj tak mi nie je jasné, či si SZČO môže dať do daňových výdavkov spotrebu PHM v prípade, že miesto výkonu práce je od miesta podnikania vzdialené si 90 km a SZČO bude na toto miesto dochádzať ako na "týždňovku". SZČO bude vykonávať prácu pre inú firmu, ale nie ako jej zamestnanec, ale na živnosť. Môže si ako daňový výdavok uplatniť aj výdavok na ubytovanie?
anto
02.05.05,13:41
Myslím, že nič nebráni tomu, aby si SZČO, ak má miesto výkonu práce inde ako je miesto podnikania vyhotovila cestovný účet, zaúčtovala spotrebu PHM a tiež náklady na nocľažné.
accad
02.05.05,14:26
Ing Minárský na svojom školení k daniam z príjmov mal k § 19 ods.2 písm. e) názor, že v prípade ak je v zmluve dohodnutý časový termín, ktorý sa pravidelne opakuje, tak sa už nejedná o výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva a výdavky, ktoré daňovníkovi v súvisloti s tým vznikajú nie sú daňovými výdavkami podľa § 19 ods.2 písm.e) zákona č.595/2003 Z.z.
Zita5
02.05.05,14:32
Ing Minárský na svojom školení k daniam z príjmov mal k § 19 ods.2 písm. e) názor, že v prípade ak je v zmluve dohodnutý časový termín, ktorý sa pravidelne opakuje, tak sa už nejedná o výdavky vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva a výdavky, ktoré daňovníkovi v súvisloti s tým vznikajú nie sú daňovými výdavkami podľa § 19 ods.2 písm.e) zákona č.595/2003 Z.z.
To sa mi nezdá , pretože já možem mať vyhotovenú zmluvu o dielo na určitú montáž v meste xxxx a na dobu dlhšiu ako 3 mesiace , tak mám právo si účtovať na základe cestovného príkazu nocľah, diéty a ostatné .Nie ?
accad
02.05.05,17:08
Práve týmto chcel Ing.Minársky poukázať na nejednoznačnosť slovíčka pravidelne vykonáva.

Zmluva o dielo na výkon časovo obmedzenej zákazky je jedná forma, kde podnikateľ účtuje výdavky v zmysle zákona o cestovných náhradách a zákona o daniach z príjmov.

Ale z príspevku som pochopila, že ide o na Slovensku rozšírený typ podnikania, kde firmy nútia ľudí o založenie živnosti a potom pre nich vykonávajú tú istú činnosť, akú by pre nich vykonávali ako zamestnanci. Čiže tento daňovník bude faktúrovať pre inú firmu tú istú činnosť na tom istom mieste, (ktoré je inde ako jeho miesto trvalého bydliska, ktoré má v živnostenskom liste a nahlásené na DU ) pravidelne.

A tu môže dochádzať k rozdielnemu výkladu tohto §.
ondrejvla
02.05.05,17:18
Plne súhlasím s Editkou! Napr.mám živnosť na vedenie účtovníctva, vediem ho priamo vo firme, s ´ktorou mám zmluvu a dochádzam tam ako do zamestnania, v tom prípade nie je nárok, ale ak mám zriadenú prevádzku doma, doma vykonávam aj činnosť a do firmy idem iba občas na poradu, alebo pre doklady, idem na poisťovne, do banky, na poštu.. a súvisí to s mojim podnikaním, vtedy nárok mám.

Nemožno účtovať cesty autom do nákladov pri pravidelnej činnosti, nie je to služobná,resp.pracovná cesta. Je to brané ako ceste do zamestnania.
ZuVa
03.05.05,07:41
Áno, správne ste to pochopili. Bude vykonaváť činnosť ako by bol zamestnanec, ale bude mať živnosť. Takže v tom prípade sa to dochádzanie berie ako dochádzanie do zamestnania (pravidelne každý týždeň) a nemá nárok si dať do nákladov PHM ani ubytovanie? Chápem to teraz takto správne?
Zita5
03.05.05,07:54
Já to všetko chápem , ale vidím to ako diskrimináciu pre tzv.podnikateľov - zamestnancov na ŽL . Keď sa to tak zoberie , za vystavenie ŽL zaplatí tak isto ako aj iný 1000,- , platby do fondov platí , dane platí , tak prečo robia rozdiely a hľadajú vyslovene chybičky . V tomto cítim tú diskrimináciu ľudí podnikajúcich takým spôsobom na ŽL . Podstatné je , že aby platili štátu a to platia . Ak chcú aby výklad zákona bol jednotný tak sa o to musia postarať naši poslanci . A živnostníci sa musia vedieť o seba postarať ,aby to čo majú určené platiť mali z čoho .
remenova
05.05.05,07:57
Plne súhlasím s Editkou! Napr.mám živnosť na vedenie účtovníctva, vediem ho priamo vo firme, s ´ktorou mám zmluvu a dochádzam tam ako do zamestnania, v tom prípade nie je nárok, ale ak mám zriadenú prevádzku doma, doma vykonávam aj činnosť a do firmy idem iba občas na poradu, alebo pre doklady, idem na poisťovne, do banky, na poštu.. a súvisí to s mojim podnikaním, vtedy nárok mám.

Nemožno účtovať cesty autom do nákladov pri pravidelnej činnosti, nie je to služobná,resp.pracovná cesta. Je to brané ako ceste do zamestnania.
Takze, ak pracuje zivnostnik stale na tom istom mieste, t.j. ako keby bol zamestnany len ma ZL, nemoze si uplatnit ani stravne? A co ak pracuje na smeny, a v case "volna" ide vybavovat na urady, alebo nieco ine v suvislosti s podnikanim, ma narok na cestovne? Rataju sa tam aj listky z NHD,alebo doklad od Taxisluzby,pretoze nema auto, ak je to v tom istom meste?
enad
11.08.05,13:16
Ahojte všetci,
ja mám tento istý problém. Živnostník má trvalý pobyt v MT, kde má aj sídlo firmy. Avšak každý týždeň dochádza do BA na týždňovky, kde robí pre rôzne firmy servis PC. Resp. to robí pre jednu firmu a tej fakturuje potom všetkých zákazníkov. V minulom roku si prenajímal byt, aby mal nižšie náklady na ubytovanie. Toto nám daňový poradca odobril a dal si do nákladov. Tento rok však nastáva problém, či si tento byt môže dať do nákladov, a tiež či si môže dávať do nákladov stravné. Auto ma zaradené v majetku firmy a tak účtuje PHM, servis...Má nárok aj na tzv. diety (stravné) a tiež to ubytovanie? To má každý deň chodiť spávať domov, do MT? :D Poraďte niekto prosím.