SMartina
02.09.08,13:47
Ahojte. Robím prvý krát ukončenie leasingu. Čítala som toho už veľa tu na porade, ale nenašla som odpoveď na to, čo potrebujem. Mám zaúčtované všetko aj uhrady spárované a na konci mi na účte 474 zostal zostatok cca 2.500,- Sk. Neviem či je to správne, či tam má zostať nejaký zostatok alebo nie. Ďakujem. :)
Jozef I
02.09.08,11:49
Ten účet by sa mal pri riadnom ukončení vynulovať. Niečo tam je naviac ...
SMartina
02.09.08,11:51
Ďakujem. Vedel by si mi poradiť ako by som mala hľadať chybu? Čo odkontrolovať? Dá sa to poradiť?
Jozef I
02.09.08,11:54
Väčšinou sa spraví chyba na začiatku. Treba pozrieť či sa nedali na účet nejaké prvotné poplatky alebo niečo podobné čo tam nemalo byť. Poriadne treba pozrieť leasingovú zmluvu, akontácie a pod. Prípadne ti tam môže ostávať nejaká odkupná cena pri ukončení, ktorá nebola ešte zaplatená.
SMartina
02.09.08,11:57
Odkupná cena už bola určite zaplatená, už je aj úhrada zaúčtovaná. Problém je len v tom troška, že ten leasing som nerobila od začiatku, prevzala som to až tri mesiace pred koncom leasingu, asi sa mi teraz bude tažko to kontrolovať. Ale skúsim sa pozrieť či v leasingovej zmluve nenájdem nejakú takú sumu.
Jozef I
02.09.08,12:00
Určite je chyba iba niekde na začiatku. Úplne prvé účtovanie zo zmluvy. Potom už idú jednotlivé platby stále rovnako a tam sa chyba stane málokedy.
SMartina
02.09.08,12:12
A čo v prípade, ak by som zistila, že chyba sa stala skutočne na začiatku? Dá sa to nejakým opravným zápisom opraviť? A ak áno, tak ako? Vopred ďakujem.;)
zuzana
02.09.08,12:44
Nemôže to byť zaúčtované napr. 474/648 ako odpočít.položka?
SMartina
02.09.08,13:47
Má už niekto takúto skúsenosť? Dík.
Jozef I
04.09.08,08:21
A čo v prípade, ak by som zistila, že chyba sa stala skutočne na začiatku? Dá sa to nejakým opravným zápisom opraviť? A ak áno, tak ako? Vopred ďakujem.;)
Keď zistíš chybu, tak potom sa dá riešiť účtovanie. V prípade že nezistíš, všetko ostatné bude vyrovnané a vysporiadané s leasingovkou, tak odpísať do nedaňových nákladov/výnosov sa to dá hocikedy.
SMartina
04.09.08,08:59
Ďakujem za pomoc.