Magma
02.09.08,14:31
Na tuji schnú listy, ožltnú a opadajú, pozná niekto návod, postrek ako tomu zabrániť?
nela88
02.09.08,17:13
Neviem čím postriekať, ale podľa mesiaca - stromy,ktoré prestanú rásť,alebo chradnú, sa dajú zachrániť tým, že sa prestrihajú, prípadne sa im zostrihne vrcholec v čase ubúdajúceho mesiaca v poslednej štvrti,alebo ešte lepšie za novu. My sme mali veľmi zničené tuje - suché. No a dnes sú z nich krásne guličky. Niekedy sa riadim knihou -Pod vplyvom luny. Inak hnojiť je najlepšie pri splne, alebo ubúdajúcom mesiaci.
arizona
02.09.08,18:15
Nemôžu ti vysychať? Aké sú staré? Prihnojuješ ich ason 2x do roka?
Tuje hlavne prvé 3 roky potrebujú často polievať a sprchovať.Keď sú suché letá,treba zalievať.
Ak sú moc zaschnuté,môžeš preriediť,ale dlho im bude trvať,kým znovu opeknejú.
VladoaKatka
03.09.08,03:51
Ja mám podobný problém, najprv som si myslela, že to spôsobilo krupobitie, ale pokračuje to ďalej. Mám tuje smaragd a sú už cca 2,5-3 m vysoké.
Mne malé konáriky, akoby odlomené - odkusnuté začnú blednút a potom úplne uschnú - každý týždeň ich pooobieram a o týždeň ich mám rovnako.

...aká potvora mi ich žerie??? ...ako ochrániť tuje voči takémuto škodcovi???
mimotemy...dúfam, že to nie je lukožrút z mafstory:D
Braňo
03.09.08,05:31
Hnojenie
Hnojenie: základom využitia živín v pôde je vyrovnanosť vlahy, humusu a pôdnej reakcie. Pôdnu reakciu vyjadrujeme stupňami pH. Optimálna pôdna reakcia je 6,5 -7,0 pH. Silne kyslé pôdy majú reakciu okolo 3 pH a silne alkalické reakcie okolo 9 pH. Tolerancia Thuji je okolo 5-6 pH. Kyslé pôdy ak sú premokrené odvodníme a používame mletý vápenec alebo hasené vápno. Najlepšie je vápenec zapraviť priamo pred výsadbou. pH o 1 stupeň zvýšime pridaním 150 g mletého vápenca na 1 m štvorcový. Alkalické pôdy okyseľujeme kyselinovými roztokmi kyseliny fosforečnej alebo sírovej, prípadne 0,2% roztokom síranu amónneho do dobre navlhčenej zeminy. Na jar môžeme použiť cererit 1-2 x ročne alebo hnojivá, ktoré sú bežne dostupné na konifery ako napr. Kristalon, ktoré sú vo vode rozpustné / 1x za mesiac/.
Koncom mesiaca august ukončiť hnojenie hnojivami obsahujúce vysoké množstvo dusíka a pokračovať s hnojivami obsahujúce draslo pre vyzrievanie pletív. Hnojenie ukončiť v polovici októbra.

Hubovité choroby
Hubovité choroby: prejavujú sa žltnutím a neskôr hnednutím výhonkov hlavne na jar za vlhkého počasia. Rastliny treba ošetriť fungicídnymi postrekmi napr. Ronilan, Saprol, Rowral. Žltnutie listov môže spôsobiť i nedostatok horčíka. Môžeme použiť tzv. Horkú soľ najlepšie vo vode rozpustnú aplikovanú ku koreňom.
Proti škodcom ako vošky, méry, molice, húsenice, slimáky použiť chemické ošetrenie. Chemické látky používame bežne dostupné v predajniach.
aviator
07.09.08,13:54
Mal som podobný problém zlepšilo sa to po postreku /tuším nizorun/ proti roztočom - roztoče nebolo vidieť, našli sme tam pavučinky. Neviem, či to spolu súviselo, možno to bola šťastná náhoda, ale zlepšenie bolo očividné.
vrabcek1
08.09.08,11:30
Tiež mám podkobný problém a pripisovala som to nejakému kyslému daždu ::)).
malalulu
10.09.08,10:51
Me sa zdá, že tuje veľmi trpia, keď ich ocikajú psy
arizona
01.10.08,11:30
Na jednej z tují som objavila pavučinu a na vrchnom konáriku nejaké divné,šedé, akoby vajíčka. Inak sú tuje zdravé,pekne rastú,nežltnú, ani nič podobné.
Neviem, či to iba nejaký chrobák nakládol vajíčka, alebo ide o nejakých škodcov.
Nestretol sa niekto s tým?
aronora
23.04.09,09:19
Prosím chcem poradiť, máme plot z tují, minulý rok zostali škaredé, sú na nich smé šišky. Čo s tým máme robiť.
ďakujem
arizona
23.04.09,10:26
Prosím chcem poradiť, máme plot z tují, minulý rok zostali škaredé, sú na nich smé šišky. Čo s tým máme robiť.
ďakujem
aronora,tému som Ti zlúčila, kvôli lepšej prehľadnosti.
Daj si do vyhľadávača "tuja" , vyhodí Ti viacero debát. Ak nenájdeš odpoveď, skús opísať konkrétnejšie Tvoj problém.
Lebo pod "tuje zostali škaredé" si môžme predstaviť všeličo a ťažko sa odpovedá. Príp. prilož foto.
Bionda
23.04.09,14:46
Ak sa nachádza v konáriku aj chodbička, tak je to jasné :D hnednutie a vysychanie spôsobuje lykokaz borievkový :D
Tuje, borievky cyprušteky - traste sa :D
Roja sa od mája - konca leta. Postrek ich zastaví :D
Doporučuje sa Actara 25 WG, Calypso 480SC, Dursban 480EC, Karate Zeon 5CS, Mospilan 20SP, Talstar 10EC.
Postrekujete v 2-och týždňových intervaloch viackrát zopakujte .
Do postreku pridajte aj zmáčadlo.
Verím, že som vám pomohla :) teda hlavne vašim tujkám, borievkám a cypruštekom :D
Jekyll
23.04.09,16:36
Prosím chcem poradiť, máme plot z tují, minulý rok zostali škaredé, sú na nich smé šišky. Čo s tým máme robiť.
ďakujem

Už škaredé zostanú. Osobne si myslím, že tuja sa hodí viac na rozptylovú lúku okolo krematória, než do záhrady. Ale budiž!

Prečítajte si jeden starší (ale dosť populárny) článok na tému šišky: "Zázrak jménem Thuja". Tu je odkaz -

http://zahrada.dama.cz/clanek.php?d=4428
MartinKKo
03.07.11,15:56
Ja som pred mesiacom nasadil 80 tuji smaragd (25-30cm) drobčekov a posledné dni sledujem, že asi na 5 kusoch sa objavujú také čierne fľaky na vetvičkách (vyzerá to, akoby ich niekto opálil zapaľovačom)... ak by to ostalo na 5tich, to by som zvládol, mám pár kusov náhradných, ale ak sa to bude šíriť... :(
Máte niekto podobnú skúsenosť? Čím by to mohlo byť?

Sadil som podľa rád a pokynov, na spodok som dal hnojivo, navrch foliu, myslím, že nepreschli, párkrát som ich polial, teraz vkuse prší...

Vopred ďakujem
Lenka*1
17.10.11,09:52
Zdravim, mne sa takyto problem objavil teraz, na jesen... niektore konariky su uplne suche, a vlastne aj cele tuje sa mi zdaju take nezdrave nejake... pravdou je, ze som sa o ne nejak nestarala, su v predzahradke mojho bytu a uz boli velke, vyrastene, ked som sa nastahovala, tak som ich nechala rast ako boli...
Len neviem, ci sa s nimi da takto na jesen nieco robit. mozem ich hnojit, ci pouzit nejaky postrek?
dakujem,
kamoska1
19.10.11,19:36
Zdravim, mne sa takyto problem objavil teraz, na jesen... niektore konariky su uplne suche, a vlastne aj cele tuje sa mi zdaju take nezdrave nejake... pravdou je, ze som sa o ne nejak nestarala, su v predzahradke mojho bytu a uz boli velke, vyrastene, ked som sa nastahovala, tak som ich nechala rast ako boli...
Len neviem, ci sa s nimi da takto na jesen nieco robit. mozem ich hnojit, ci pouzit nejaky postrek?
dakujem,
Teraz na jeseň,je dobré Tuje poliať a postriekať Horkou solou.Dá sa kúpiť v záhradkarstve.Na jar,je dobré to viac krat za sebou zopakovať.Nezabudni,aj postriekať a aj poliať.Suché vystrihaj preč.
Enyma
28.04.12,18:13
Dobrý večer, minulý rok som si kúpila tuje, ktoré po zime sú dopoly suché, asi zamrzli, spodok tují je zelený, prosím o radu čo snimi ?

ďakujem enyma
arizona
28.04.12,18:15
Dobrý večer, minulý rok som si kúpila tuje, ktoré po zime sú dopoly suché, asi zamrzli, spodok tují je zelený, prosím o radu čo snimi ?

ďakujem enyma
Polievala si ich dostatocne? Tuje prve 2-3 roky vyzaduju vela vody...
Nekupovala si nahodou niekde v hypermarkete? Tie maju vysoke % uhynu,,,
lukas8688
23.05.12,13:18
zdravim, pred dvoma tyzdnami som zasadil male cca 40 cm tuje zapadne a nie som si isty co sa s nimi deje, akokeby im hnedli konceky, neviem ako sa sem vkladaju fotky, ak bude niekto ochotny rad poslem foto mailom
anet
25.05.12,05:38
Nedávno v telke, v záhradkárskom programe dávali, že ak tuje žltnú tak im chýba horčík. Môžete ho pridať do pôdy, ale účinnejšie je vraj urobiť roztok a postriekať ním postihnuté miesta.
Tujám strašne škodí psí moč, ale zas na druhej strane, naše psiská doslova vyčúrali tuju smaragd tak, že z nej zostala len suchá palička. Presadila som ju na miesto kam psiská nechodia, prihnojila granulovaným hnojivom na okrasné dreviny a do konca roka už bola zas zelená.
vladors
19.07.12,16:02
príznaky, ktoré su popísané vyššie zhnednuté a ovisnuté konáriky tují - zistil som a našiel som a pod mikroskopom aj odsledoval - je to lykožrút!!! Prejavuje sa navonok akoby zodratým lykom na povrchu konárika. Jeho nalomením zistíte v konáriku chodbičku. Orezal som opatrne konárik až pri kmeni a našiel som tam toho smrada!!!!
pozri : http://zahradkar.pluska.sk/zahradkar/rastlinny-lekar/suche-konariky-tuje.html

Na sčernalé konáriky zatial neviem nič!