Ľuba
02.05.05,12:59
Firma má uzavretú dohodu o uskutočňovaní praktického vyučovania žiakov so strednou spojenou školou, v rámci ktorej chodia učni na dva týždne v mesiaci na povinnú prax. Firma im vypláca 500,- sk mesačne (nie je to ustanovené v dohode). Treba s týmito učňami ešte spísať aj nejakú dohodu o brigádnickej činnosti, a treba ich prihlasovať aj do sociálnej poisťovne ? Nemáte s tým niekto skúsenosti ? Doteraz sme za nich odvádzali aj úrazové poistenie.
Martina80
02.05.05,11:01
:) Áno, treba s nimi normálne uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študenta. Netreba zabudnuť na BOZP a vyhlásenie nakoľko na to majú nárok.
Ľuba
02.05.05,11:03
Ďakujem,vyhlásenie majú podpísané.
Mila
02.05.05,13:00
Ja mám to isté a po 2 rokoch prihlasovania a odhlasovania som sa dohodla so školou na mesačnej sume a oni mi to faktúrujú podľa našej evidencie dochádzky a potom vyplácajú v škole. Je to jednoduchšie a nemala som žiaden problém sa dohodnúť.
Arava
09.08.06,04:36
Prosím poraďákov o radu,
Firma uzatvorila dohodu so Stredným odborným učilišťom, v rámci ktorej chodia žiaci na povinnú prax, sú mesačne odmeňovaní sumov 1 000.-SK.
Príjem za prácu žiakov v rámci praktického vyučovania sa zdaňuje,( Zákon č. 595/2003 § 5 pís. a) ak však majú podpísané daňové vyhlásenie tak daň je nulová. Odvod do Zdravotnej poisťovne nie. ( ak sa mýlim tak ma opravte ):rolleyes:
Ale neviem či je z tejto odmeny odvod do Sociálnej poisťove:confused: (úrazové a garančné poistenie )
Arava
09.08.06,07:36
Prosím poraďákov o radu,
Firma uzatvorila dohodu so Stredným odborným učilišťom, v rámci ktorej chodia žiaci na povinnú prax, sú mesačne odmeňovaní sumov 1 000.-SK.
Príjem za prácu žiakov v rámci praktického vyučovania sa zdaňuje,( Zákon č. 595/2003 § 5 pís. a) ak však majú podpísané daňové vyhlásenie tak daň je nulová. Odvod do Zdravotnej poisťovne nie. ( ak sa mýlim tak ma opravte ):rolleyes:
Ale neviem či je z tejto odmeny odvod do Sociálnej poisťove:confused: (úrazové a garančné poistenie )
Nikto nepozná správnu odpoveď???:confused:
Jana Motyčková
09.08.06,09:52
Do SP sa poistné neplatí.
Pozri aj tuto :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=14426&highlight=u%E8%F2a
Arava
09.08.06,11:26
Do SP sa poistné neplatí.
Pozri aj tuto :
http://www.porada.sk/showthread.php?t=14426&highlight=u%E8%F2a
Ďakujem za odpoveď
len nie som si istá či od 1.8.2006 nenastali nejaké zmeny v odvodoch na garančné poistenie.;)
Jana Motyčková
09.08.06,11:35
U učňov nie.
Arava
09.08.06,11:45
U učňov nie.
Ďakujem a prajem krásny deň!:)
evika
09.08.06,12:26
ja mám tiež učňov a povedali mi, že úrazové za nich platiť musím,takže za nich odvádzam je to 8 SK z tisícky nieje to veĺa a mám pokoj.
evika.
vladan
09.08.06,17:33
ja mám tiež učňov a povedali mi, že úrazové za nich platiť musím,takže za nich odvádzam je to 8 SK z tisícky nieje to veĺa a mám pokoj.
evika.

čiže si posielala aj prihlášku týchto učňov na Sociálnu poisťovňu? :rolleyes:
Lucy
09.08.06,17:40
Ak by firma uzatvorila zmluvu o umožnení výuky odborného výcviku žiakom SOU pričom nie je dohodnutá cena práce, môže to byť aj tak?
evire
07.09.09,15:48
Mám podobný problém, ktorý sa týka odborného výcviku žiakov. Na základe dohody
medzi stredným odborným učilišťom a našou organizáciou budú učňom za prax
vyplácané odmeny a tiež im budeme platiť štipendium.

Uvedená téma nie je podrobnejšie a komplexne rozpracovaná v aktuálnom období, preto by som sa chcela spytat :

-- na zdaňovanie tohto príjmu :
a/ štipendium - vyplácané učňovi z prostriedkov organizácie je predmetom
dane ? štipendium pre VŠ je oslobodené
b/ odmeny -- predpokladám, že sú predmetom zdanenia.

-- ako je to s platením odvodov ?

Odmeny a štipendium má byť vyplácané cez mzdovú učtáreň organizácie,
pričom to nema byť na základe dohody o brigádnickej činnosti.

Ak nebudem mat uzatvorený pracovný pomer ani dohodu o pracovnej činnosti,
nemôžem podpísať s učňom Vyhlásenie k dani a nemožu si uplatňovať mesačne nezdaniteľnú časť základu dane.

Dakujem vopred za každu radu.





evire
07.09.09,15:53
Mám podobný problém, ktorý sa týka odborného výcviku žiakov. Na základe dohody
medzi stredným odborným učilišťom a našou organizáciou budú učňom za prax
vyplácané odmeny a tiež im budeme platiť štipendium.

Uvedená téma nie je podrobnejšie a komplexne rozpracovaná v aktuálnom období, preto by som sa chcela spytat :

-- na zdaňovanie tohto príjmu :
a/ štipendium - vyplácané učňovi z prostriedkov organizácie je predmetom
dane ? štipendium pre VŠ je oslobodené
b/ odmeny -- predpokladám, že sú predmetom zdanenia.

-- ako je to s platením odvodov ?

Odmeny a štipendium má byť vyplácané cez mzdovú učtáreň organizácie,
pričom to nema byť na základe dohody o brigádnickej činnosti.

Ak nebudem mat uzatvorený pracovný pomer ani dohodu o pracovnej činnosti,
nemôžem podpísať s učňom Vyhlásenie k dani a nemožu si uplatňovať mesačne nezdaniteľnú časť základu dane.

Dakujem vopred za každu radu.





Jana Motyčková
07.09.09,17:03
Štipendium z prostriedkov organizácie je podľa mňa zdaňované, tipla by som §5 ods.1 písm g). Odmeny sú zdaňované podľa §5 ods.1 písm.a) - čiže je to príjem zo závislej činnosti.
Pokiaľ ide o podpísané vyhlásenie k dani - nezdaniteľnú časť si môže uplatniť každý, kto má príjem zo závislej činnosti u platiteľa tohoto príjmu. Vyhlásenie nie je viazané na pracovný pomer alebo dohodu. Čiže aj učeň môže podpísať vyhlásenie.
Odvody sa zo štipendia ani z odmeny učňa neplatia. Nenahlasuje sa na SP ani na ZP.
evire
08.09.09,09:46
Dakujem za odpoved. Neviete mi este prosim poradit, ako
je upravený vzťah medzi organizáciou a učňom /nemá to byť prac.pomer, ani dohoda/. Existuje nejaký právny predpis upravujúci vyplácanie týchto odmien, príp. štipendia.
Jana Motyčková
08.09.09,11:25
Zmluva medzi učňom a firmou sa neuzatvára žiadna. Učeň pracuje na základe zmluvy medzi učilišťom a firmou (viď školský zákon §43).
Na odmeňovanie sa vzťahovala do 31.8.2008 vyhláška 245/1993 Z.z. Zruśená bola zákonom 245/2008 (školský zákon). Či bola niečim nahradená, momentálne neviem.
kvet
09.09.09,04:10
Zmluva medzi učňom a firmou sa neuzatvára žiadna. Učeň pracuje na základe zmluvy medzi učilišťom a firmou (viď školský zákon §43).
Na odmeňovanie sa vzťahovala do 31.8.2008 vyhláška 245/1993 Z.z. Zruśená bola zákonom 245/2008 (školský zákon). Či bola niečim nahradená, momentálne neviem.

Nahradená bola zákonom č. 184/2009 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý nadobudol účinnosť od 1.9.2009. Dávam do pozornosti, že týmto zákonom bol okrem iných novelizovaný aj zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, práve v častiach, ktoré sa týkajú zdaňovania, resp. nezdaňovania finančného a hmotného zabezpečenia. Pripájam info z DÚ.
cimovak
19.10.10,10:31
Dobry deň.Potrebujem radu ohľadom toho ako mam zadať v mzdovom programe odmeny pre učnov s ktorými máme dohodu o zabezpečení praktického vyučovania žiakov SOS technickej.Neviem ako ich mám zaregistrovať do programu kedže niesú v normálnom pracovnom pomere ani na dohode.Neprihlásila som ich ani do SP a ZP.Zamestnávateľ im chce podľa 184/2009 posktnúť odmenu. Vopred ďakujem.
Jana Motyčková
19.10.10,12:43
To skôr zisti u dodávateľa softu, alebo aspoň napíš aký soft máš, možno tu niekto bude vedieť. V princípe nejak tak, aby z toho nešli žiadne odvody, iba daň, ak nemá podpísané vyhlásenie k dani.
Arava
17.03.14,07:09
Zmenilo sa niečo v odvodoch a zdaňovaní učňov, ktorí pracujú na základe zmluvy medzi učilišťom a firmou??