cascade
02.09.08,18:54
Ahoj,poradí mi prosím niekto....moja dcéra má poruchu učenia-dislexiu a disgrafiu.Má nárok na osobného asistenta v ZŠ ? Ak áno,ako mám postupovať,aby som jej to vybavila?Navštevuje dedinskú školu . Ďakujem. :confused:
BXLmiami
02.09.08,17:38
Myslim,že nie.To by bol takmer v každej triede aspon 1 osobný asistent.
lavi
02.09.08,17:57
myslim, ze narok nema...ale mohol by mat individualny vzdelavaci plan...najlepsie sa opytat ucitelky, riaditela
jaros5
02.09.08,22:59
Nie, urcite na osobneho asistenta narok nema; Narok na asistenta maju niektori integrovani ziaci v beznej ZS - s urcitym postihnutim;
Dislexia, disgrafia, diskakulia su poruchy ucenia sa- (nie je to ani zrdravotny ani mentalny postih) myslim ze v dnesnej dobe bezne diagnostikovane veci; Pani ucitelka by mala vediet ako pri takýchto detoch postupovat (existujú metodicke pokyny ako s detmi pracovat , ako ich hodnotit a klasifikovat);
Ak nie triedna ucitelka , tak sa obrat na vychovneho poradcu, ak ani on , tak zastupca RŠ, alebo sam riaditel;
Mozes sa obratit aj na OPPP (Okresnu pedagogicko psychologickú poradnu), kde taketo deti vysetria, bud na ziadost skoly alebo rodicov a hned po diagnostikovani tej-ktorej poruchy navrhnú pre ziaka najvhodnejsi postup;
Ak mas este nejake otazky , kludne sa pytaj:)
alaya1
03.09.08,04:39
Poruchy ucenia- dieta by malo cim skor, na navrh ucitela, pripadne rodica navstivit pedagogicko-psychologicku poradnu, kde ho vysetri psycholog a nasledne specialny pedagog diagnostikuje poruchu.
Predpokladam, ze si uz tuto poradnu navstivila, nakolko pises a uvadzas, ake poruchy ucenia tvoje dieta ma.
Sp.pedagog pripravi po diagnostikovani a urceni typu poruchy rozhosnutie o prijati dietata do sp.ped.poradne.
Vypracuje individualny vzdelavaci plan, podla ktoreho ma dieta v skole postupovat, a ktory maju ucitelia dodrziadat, problem je len v tom, ze niektori ucitelia nechapu potrebu integracie ziakov s poruchami ucenia v beznej ZS a myslia si,l ze su to hlupe, pripadne lajdacke deti a ich integraciu nerespektuju, pristupuju k nim ako k ostatnym ziakom, cim tymto detom velmi skodia a ubijaju ich intelekt.
Ind.vzdel.plan zastresuje kazdu poruchu individualne, napr. pri dislexii nema dieta nahlas citat pred spoluziakmi, disgrafia- nehodnoti sa diktat znamkou, len sa urci pocet chyb a nemal by sa opravovat inou farbou. Co sa tyka tvojej otazky- osobitneho asistenta ma dieta integrovane v beznej ZS len vtedy, ako je tazko napr. zdravotne postihnute, ale aj to nie je pravidlom. Nakolko tvoje dieta chodi do beznej ZS cielom integracie je upne zrusit rozdialy medzi nim a ostatnymi ziakmi, nie ich este prehlbovat,
cascade
03.09.08,15:14
Ďakujem.Problém je v tom,ako to presne "alaya1" opísala :problem je len v tom, ze niektori ucitelia nechapu potrebu integracie ziakov s poruchami ucenia v beznej ZS a myslia si,l ze su to hlupe, pripadne lajdacke deti a ich integraciu nerespektuju, pristupuju k nim ako k ostatnym ziakom, cim tymto detom velmi skodia a ubijaju ich intelekt.Neviem si rady,bola som už x-krát v škole,radila som sa s výchovnou poradkyňou,riaditelkou,dokonca som musela dcéru preložiť do inej triedy,lebo jej triedna odmietala pristupovať k mojej dcére podľa pokynov pedagopsych.porad.-no a riaditelka i vých. poradkyňa sa zachovali ako "pštrosy"....Čo mám robiť?Dcéra i ja sme z toho už dosť sklamané a mne sa nepáči,že škola v pohode vezme peniaze za integráciu žiaka a potom ...A čo rómske deti?Veď oni vraj majú nárok na asistenta,preto som sa to pýtala,neviem presne ,ale niečo som na túto tému niekde čítala...
alaya1
03.09.08,19:16
Ďakujem.Problém je v tom,ako to presne "alaya1" opísala :problem je len v tom, ze niektori ucitelia nechapu potrebu integracie ziakov s poruchami ucenia v beznej ZS a myslia si,l ze su to hlupe, pripadne lajdacke deti a ich integraciu nerespektuju, pristupuju k nim ako k ostatnym ziakom, cim tymto detom velmi skodia a ubijaju ich intelekt.Neviem si rady,bola som už x-krát v škole,radila som sa s výchovnou poradkyňou,riaditelkou,dokonca som musela dcéru preložiť do inej triedy,lebo jej triedna odmietala pristupovať k mojej dcére podľa pokynov pedagopsych.porad.-no a riaditelka i vých. poradkyňa sa zachovali ako "pštrosy"....Čo mám robiť?Dcéra i ja sme z toho už dosť sklamané a mne sa nepáči,že škola v pohode vezme peniaze za integráciu žiaka a potom ...A čo rómske deti?Veď oni vraj majú nárok na asistenta,preto som sa to pýtala,neviem presne ,ale niečo som na túto tému niekde čítala...
Nepochopila som v podstate, preco pri nepochopeni integracie ucitelmi a vedenim skoly si myslis, ze sa to asistenciou zmeni?
To urcite nie. Co sa tyka asistentov ucitela, ti nie su pridelovani kazdemu ziakovi zvlast, su urceni do triedy, podla poctu integracii. Su nApomocni ucitelovi v edukacii, co sa tyka romskych ziakov, v preklenuti, jazykovych barier, pomoci pri ziskavani hygienickych navykov a pod.A nepocula som, ze by skola na integraciu brala peniaze, to si ako myslela?0
Ak nie si spokojna s pristupom skoly k tvojej dcere, tak vidim riesenie prelozenim dietata na inu skolu. Na nete na uz skoro kazda skola stranku, staci precitat, pripadne sa informovat v danychj skolach, ako pracuju s integr.ziakmi.Vzdy je lepsie, ak si dieta par dni poplace v novej skole, kym si zvykne, akoby trpelo za to, zaco same nemoze.Pripadne sa obrat na zriadovatela skoly a ziadaj napravu.
jaros5
04.09.08,13:57
cascade, da sa to riesit v medziach zakona č. 245/2008 Z.z.
o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov

§ 29

(10) Do triedy základnej školy možno začleniť žiaka so špeciálnymi výchovnovzdelávacími potrebami. Ak riaditeľ školy alebo príslušné zariadenie výchovného poradenstva a prevencie zistí, že vzdelávanie nie je na prospech začlenenému žiakovi alebo žiakom, ktorí sú účastníkmi výchovy a vzdelávania, navrhne po písomnom súhlase orgánu miestnej štátnej správy v školstve a príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie zákonnému zástupcovi iný spôsob vzdelávania dieťaťa. Príslušný orgán miestnej
štátnej správy v školstve uhradí zo štátneho rozpočtu zákonnému zástupcovi dieťaťa cestovné náklady vo výške ceny hromadnej dopravy na jeho dopravu do a zo školy, do ..... atd. atd.
.... mozno ti to pomoze ;)
cascade
04.09.08,14:02
Každá škola dostáva prostriedky podľa počtu detí ,ale integrovaní žiaci sa počítajú nie ako jeden,ale ako2,5 žiaka a to viem priamo zo školy,to nie je môj výmysel.Ďalej,ono by bolo ozaj ideálne preložiť dcéru inam,ale najbližšia škola je 14 km a kôly zlým finančným možnostiam musím každú korunu 3x otočiť,než ju vydám ( som nezamestnaná matka štyroch detí - sama,bez manžela,ktorý prispieva na deti 500 sk-spolu ,nie jednotlivo a aj to mi sociálka odrátava,ako príjem , čiže mám len soc.dávky ).
Katy a R
04.09.08,14:06
Nepochopila som v podstate, preco pri nepochopeni integracie ucitelmi a vedenim skoly si myslis, ze sa to asistenciou zmeni?
To urcite nie. Co sa tyka asistentov ucitela, ti nie su pridelovani kazdemu ziakovi zvlast, su urceni do triedy, podla poctu integracii. Su nApomocni ucitelovi v edukacii, co sa tyka romskych ziakov, v preklenuti, jazykovych barier, pomoci pri ziskavani hygienickych navykov a pod.A nepocula som, ze by skola na integraciu brala peniaze, to si ako myslela?0
Ak nie si spokojna s pristupom skoly k tvojej dcere, tak vidim riesenie prelozenim dietata na inu skolu. Na nete na uz skoro kazda skola stranku, staci precitat, pripadne sa informovat v danychj skolach, ako pracuju s integr.ziakmi.Vzdy je lepsie, ak si dieta par dni poplace v novej skole, kym si zvykne, akoby trpelo za to, zaco same nemoze.Pripadne sa obrat na zriadovatela skoly a ziadaj napravu.

Zadávateľka témy píše o osobnom asistentovi .... a to je niečo iné.

.. ale v tomto prípade to asi tiež neprichádza do úvahy, lebo by sa muselo jednať o min 50% zdravotné postihnutie... posúdené na UPSVaR.
jaros5
04.09.08,14:10
najlepsie by bolo, ak sa ti podarí najst v blizkom okolí školu, kde maju vytvorenu triedu pre takychto ziakov; a ked nemaju, mozno ju zriadit (je to vyhoda pre deti , ale aj pre školu)
§29
(9) V škole možno po súhlase zriaďovateľa zriadiť triedu pre žiakov so špeciálnymi
výchovno-vzdelávacími potrebami.
Do toho je ale potrebne zapojit okolite samospravy resp. skolsky urad v najblizsom meste;
jaros5
04.09.08,14:18
Suhlasim s tebou : 1 integrovaný ziak = 3 ziaci ( skola dostane zan viac penazi ako na bezneho ziaka) tieto peniaze naviac maju sluzit na zlepsenie podmienok k integracii ( pomocky, odmena ucitelovi za pracu naviac, ....)
ANNA
04.09.08,14:39
E ešte je tu jedna vec, určite si už navštívila špeciálneho pedagóga a s ním sú možné konzultácie kde je prítomný aj rodič. Ten vysvetlí ako sa s takýmto dieťaťom treba učiť. Majú veľa pomôcok, ktoré pomáhajú pri učení a pochopení látky. Takémuto dieťaťu sa treba oveľa viac venovať, a byť pri ňom trpezlivý a povzbudzovať ho.
cascade
06.09.08,17:15
No práve! Tu jej jedine diktáty skrátia,nič iné a navyše jej ich opravujú červenou , hodnotia a berú do úvahy spolu s ostatnými známkami .NIČ INÉ PRE ŇU A S ŇOU NEROBIA !!! V poradni mi zas hovoria ".....viete,nie su na to uspôsobení .... málo učiteľov....nízke platy...." a podobné veci,ako keby v konečnom dôsledku nešlo o moju dcéru , ale o školu a vlastne ja mám integráciou pomôcť škole,aby mala na všetko iné ,len nie na to , čo by pomohlo deťom s podobným problémom ( len v ich triede sú takto "postihnuté" 3 deti ! ) .Normálne ma totiž dvihlo zo stoličky,keď som počula,že škola investovala do chlapčenského wc 600 tisíc sk ( jedna misa,3 pisoáre a jedno umývadlo ,v malých priestoroch)-na rodičovskom združení p. riaditeľka ! Ja by som ju už dávno premiestnila,ale len "s odretými ušami" ako-tak vyžijeme zo sociálky a aj to mi pomáhaju finančne moji rodičia,inak by sme neraz i hladovali,no viac tiež nemôžu.Je to na dlhšiu debatu....
jaros5
10.09.08,23:00
No práve! Tu jej jedine diktáty skrátia,nič iné a navyše jej ich opravujú červenou , hodnotia a berú do úvahy spolu s ostatnými známkami .NIČ INÉ PRE ŇU A S ŇOU NEROBIA !!! V poradni mi zas hovoria ".....viete,nie su na to uspôsobení .... málo učiteľov....nízke platy...." a podobné veci,ako keby v konečnom dôsledku nešlo o moju dcéru , ale o školu a vlastne ja mám integráciou pomôcť škole,aby mala na všetko iné ,len nie na to , čo by pomohlo deťom s podobným problémom ( len v ich triede sú takto "postihnuté" 3 deti ! ) .Normálne ma totiž dvihlo zo stoličky,keď som počula,že škola investovala do chlapčenského wc 600 tisíc ..............Je to na dlhšiu debatu....
Mila cascade,
ak je to skutocne tak ako hovoris, tak im pohroz, ze sa budes stazovat, lebo na to. aby respektovali aspon metodické pokyny pre hodnotenie a klasifikáciu ziakov s poruchami ucenia, nepotrebujú ziadne investicie, ani sa im nejako specialne nezvysia nalady; Dokonca na to nepotrebuju ani vysoku skolu. Staci zdravy rozum a trosku empatie.
Skola je pre ziakov;Nie su ziaci, nie je skola;
jarabák
11.09.08,16:08
No práve! Tu jej jedine diktáty skrátia,nič iné a navyše jej ich opravujú červenou , hodnotia a berú do úvahy spolu s ostatnými známkami .NIČ INÉ PRE ŇU A S ŇOU NEROBIA !!! V poradni mi zas hovoria ".....viete,nie su na to uspôsobení .... málo učiteľov....nízke platy...." a podobné veci,ako keby v konečnom dôsledku nešlo o moju dcéru , ale o školu a vlastne ja mám integráciou pomôcť škole,aby mala na všetko iné ,len nie na to , čo by pomohlo deťom s podobným problémom ( len v ich triede sú takto "postihnuté" 3 deti ! ) .Normálne ma totiž dvihlo zo stoličky,keď som počula,že škola investovala do chlapčenského wc 600 tisíc sk ( jedna misa,3 pisoáre a jedno umývadlo ,v malých priestoroch)-na rodičovskom združení p. riaditeľka ! Ja by som ju už dávno premiestnila,ale len "s odretými ušami" ako-tak vyžijeme zo sociálky a aj to mi pomáhaju finančne moji rodičia,inak by sme neraz i hladovali,no viac tiež nemôžu.Je to na dlhšiu debatu....

V podobných prípadoch sa obráťte na : -- : -- :-------------- www.predys.szm.sk (http://www.predys.szm.sk) --------------- Metodické pokyny pre školy od ministerstva školstva uzákonené v roku 2004------------------------ predys@centrum.sk -----------------------prípadne SS s kontaktom na mňa a -------------------------POSUNIEM ĎALEJ
Mandy1
12.09.08,10:27
Vývinové poruchy učenia diagnostikuje spravidla psychológ a špeciálny pedagóg, ktorý určí, do akej miery je potrebné uvedený problém vo vyučovacom procese zohľadňovať. Pokiaľ nepredpíše potrebu individuálneho plánu, ktorý potom s jeho pomocou vypracuje príslušný vyučujúci, sú žiaci s vývinovými poruchami učenia vzdelávaní rovnako ako ostatní. Rozdiel je len v ich hodnotení, ktoré sa realizuje v zmysle platných predpisov. Učitelia už vedia, ako majú takýchto žiakov nielen hodnotiť, ale aj preverovať ich vedomosti. Osobný asistent podľa môjho názoru nie je potrebný.
cascade
12.09.08,14:12
Moja dcéra bola diagnostikovaná,z "pps" zaslali na školu individuálny plán a ŠKOLA NA TO KAŠLE,preto ma to tak vytáča ,ale to som tu už niekoľko krát opísala . Hovorila som opakovane s riaditeľkou,opakovane sme s dcérou boli v poradni a NULOÝ výsledok ! Tuná proste ruka ruku myje a v konečnom dôsledku na všetko dopláca dieťa !
Fany1000
17.09.08,15:49
Ahoj. To záleží od riaditeľa školy, či prijme asistenta. Ale asi len pre jedno dieťa sa mu to neoplatí, všetko je to o peniazoch. Záleží aj na tom, či na škole nie je interný, alebo externý špeciálny pedagóg. Ja by som išla na najbližšiu pedagogicko- psychologickú poradňu, alebo detské integračné centrum. Tam ti povedia, aký postup ďalej a myslím si, že aj tebe poradia ako postupovať s dieťaťom.
dabda
23.09.08,05:34
Ahoj, som špeciálna pedagogička a pokiaľ mi je známe tvoje dieťa pokiaľ má takúto poruchu, mala by byť v ZŠ zaradená ako integrované dieťa, Integrovať znamená vytvoriť individuálny vzdelávací program, ktorý má zohľadňovať poruchu dieťaťa. Pozor! Ak je dieťa integrované na ZŠ nemôže sa ďalej vzdelávať na obyčajnej strednej škole, ale iba na odbornom učilišti. Čo sa týka osobných asistentov, všetko záleží od školy, učiteľa, ale ak je dieťa integrované učiteľ môže žiadať asistenta. V praxi asistent znamená peniaze...... Väčšinou to nefunguje na tomto základe.:o
dabda
23.09.08,06:14
Prepáčte ak sa moja odpoveď objaví 2x, ale už som ju raz posielala a nevidím ju tu. Takže som špeciálna pedagogička a tvoje dieťa s takouto poruchou by malo byť v ZŠ integrované, s vypracovaným vzdelávacím programom, ktorý zohľadňuje jeho poruchu. Pri učiteľoch ZŠ to predstavuje kopu roboty naviac.! Ďalej, čo sa týka osobných asistentov všetko záleží od učiteľa, ktorý môže asistenta v takomto prípade žiadať. Asistent znamená peniaze, peniaze sú problém!!!!! POZOR!!! Ak je dieťa integrované nemôže sa ďalej vzdelávať na bežnej strednej škole, ale len na odbornom učilišti. O integrácií sa hovorí veľa, no v praxi pokrivkáva, učitelia sú zvyknutý na starý systém a často na to doplácajú deti. Pracujem s mentálne postihnutými deťmi a ich osudy sú rôzne. Často sa nám stava že stredné školy naberú deti, ktoré sa potom po pol roku preradia pretože učivo nezvládajú. Veľký podiel však majú na tom aj rodičia, pretože sa hambia za "podradnejšiu" školu. V tvojom prípade by som sa porozprávala s riaditeľom, ak sa nedá riešiť, budeš sa trápiť a hlavne tvoje dieťa.Neviem z ktorého kraja si, ak nebude reč s riaditeľom, obráť sa na nadriadených. Žiadnemu dieťaťu sa nesmie dať najavo, že je iné, aj keď je integrované, je nutné ho začleniť do kolektívu, pokiaľ som minulý rok dávala dobrý pozor na prednáškach o integrácií, dôležité pri takýchto deťoch je začlenenie do spoločnosti. Viem napríklad o základnej škole, ktorá takto funguje, ale je mestská. Dedinské školy by sa mali taktiež prispôsobovať, aj keď to predstavuje problém.
jaros5
23.09.08,07:02
Prepáčte ak sa moja odpoveď objaví 2x, ale už som ju raz posielala a nevidím ju tu. Takže som špeciálna pedagogička a tvoje dieťa s takouto poruchou by malo byť v ZŠ integrované, s vypracovaným vzdelávacím programom, ktorý zohľadňuje jeho poruchu. Pri učiteľoch ZŠ to predstavuje kopu roboty naviac.! Ďalej, čo sa týka osobných asistentov všetko záleží od učiteľa, ktorý môže asistenta v takomto prípade žiadať. Asistent znamená peniaze, peniaze sú problém!!!!! POZOR!!! Ak je dieťa integrované nemôže sa ďalej vzdelávať na bežnej strednej škole, ale len na odbornom učilišti. O integrácií sa hovorí veľa, no v praxi pokrivkáva, učitelia sú zvyknutý na starý systém a často na to doplácajú deti. Pracujem s mentálne postihnutými deťmi a ich osudy sú rôzne. Často sa nám stava že stredné školy naberú deti, ktoré sa potom po pol roku preradia pretože učivo nezvládajú. Veľký podiel však majú na tom aj rodičia, pretože sa hambia za "podradnejšiu" školu. V tvojom prípade by som sa porozprávala s riaditeľom, ak sa nedá riešiť, budeš sa trápiť a hlavne tvoje dieťa.Neviem z ktorého kraja si, ak nebude reč s riaditeľom, obráť sa na nadriadených. Žiadnemu dieťaťu sa nesmie dať najavo, že je iné, aj keď je integrované, je nutné ho začleniť do kolektívu, pokiaľ som minulý rok dávala dobrý pozor na prednáškach o integrácií, dôležité pri takýchto deťoch je začlenenie do spoločnosti. Viem napríklad o základnej škole, ktorá takto funguje, ale je mestská. Dedinské školy by sa mali taktiež prispôsobovať, aj keď to predstavuje problém.
So všetkým súhlasím, okrem vyznačeného červenou, platí to iba v prípade mentálneho postihu;
jaros5
23.09.08,07:15
Už som napísal v predchádzajúcom príspevku - dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia nie sú mentálnym postihom www.predys.szm.sk/poruc.htm
Integrácia mentálne postihnutého dieťaťa je možná, ale ja by som doporučil rodičom veľmi dobre zvážiť takúto možnosť, hlavne ak škola nemá vytvorené podmienky na integráciu.
dabda
23.09.08,12:32
Ano, uznávam, ale písala som to práve pre to, že som sa s tým stretla už mnohokrát. Vo väčšine prípadov ako je tento, je takéto dieťa pre bežné vyučovanie problém. Ak matka rieši osobného asistenta usudzujem, že dieťa má vo vyučovaní problémy. Tu by mal byť nápomocný učiteľ a škola, nám je to zbytočné riešiť. Dnes som sa o tom rozprávala s kolegyňou a usúdili sme, že dieťatko bude aj tak špeciálne. Prečo?
Takéto deti prepadajú z ročníka do ročníka, alebo prejdú na štvorkách do 9. triedy./Ešte je možnosť preradenia do špeciálnej ZŠ. Aj za cenu, že tam dieťa nepatrí. /Potom sa dostanú na strednú školu, ktorú samozrejme nezvládajú.Cudzie jazyky náročnosť učiva. Po roku sa im umelo vyrobí mentálny postih pod hraničným pásmom / len pre to aby už nijakú tú školu mali/ a vzdelávajú sa na špeciálnom odbornom učilišti. Týmto nechcem uraziť učiteľov ktorí sa ozaj snažia pomôcť deťom s takýmto problémom. Zákon je jedna vec, prax iná. Najsmutnejšie je že prvý rok na učilišti, dvíhame deťom sebavedomie, riešime fóbie zo školy, neurózy, deti sa nás boja. Fakt treba natrafiť na školu! Prepáčte ale vychádzam zo svojich 10-ročných skúseností. Možno to nie je veľa, ale tých detí veľa bolo. :oAle to som už veľmi odbočila od temy.Pardon.Ale aj tak by som to riešila na vyšších miestach, nepomôžeš len sebe ale aj iným. Keď už tie dys... nie sú mentálny postih, ale aj tak sú to deti so špeciálno-výchovnými potrebami!!!!!!
cascade
23.09.08,13:41
Áno aj nie ! Moja dcéra má túto poruchu,ale pod mojim vedením to doposiaľ dobre zvládala,len angličtinu má na trojku,lebo ja som sa v škole učila nemčinu a neviem jej s ňou pomôcť.Musím vám tu však povedať-VŠETKÝM,čo sa mi tu ohlásili i snáď budú ešte reagovať,že som našla pre dcéru pomoc.Dostala som kontakt na špec.pedagogičku,ktorá sa s dcérou denne učí cez internet a dcéra má zatiaľ 1 zo sj, 2 z matematiky ! Náročnosť učiva sa stupňuje a ja som už nezvládala sa s dcérou učiť (aj pre mňa to bolo náročné,nemám na to vzdelanie) a teraz sa učí 2x menej ako so mnou a zvláda to v pohode ! Možno máte prax-dlhoročnú,no práve preto by Ste mala vedieť,že deti by sa nemali škatuľkovať,hoci aj s rovnakým problémom ,sú jedinečné !
dabda
23.09.08,14:21
Myslím, že Vaša dcéra má šťastie, že Vás má. Nechcem zaškatuľkovať deti, chcela som len povedať,že nie všetky deti majú takéto šťastie a práve preto dopadnú tak ako som opísala. Mnohí rodičia to vzdajú, no a pred Vami klobúk dole. Ospravedlňujem sa za tykanie, aj ja som sa radila na tejto stránke a všetci mi tykali. Takže sa ešte raz ospravedlňujem. Veľa šťastia.
jaros5
23.09.08,14:59
V mnohom s tebou možno súhlasiť. Ale ! ... Každé takéto dieťa treba posudzovať individuálne. Špecifickosť každého postihu je jedinečná a preto povrchné zovšeobecnenia môžu negatívne ovplyvniť jeho ďalší vývoj. A páve preto, že je týchto detí veľa, treba im venovať maximálnu pozornosť!
Počas mojej praxe som sa stretol s veľkým množstvom dyslektikov a iných dys..., veľké percento z nich boli nadpriemerne inteligentné deti. (Nechcem tu rozoberať všetky druhy inteligencie.)
Takže sa hrozím predstavy, že akékoľvek dieťa s akoukoľvek dys... bude zaradené do ŠZŠ, medzi deti s mentálnym postihom.:eek:
Nechávam link hlavne pre rodičov, sú tam aj dobré rady
www.zilinskyvecernik.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=3928
Niekedy nezaškodí prečítať aj profíkom;)
jaros5
23.09.08,15:09
Áno aj nie ! Moja dcéra má túto poruchu,ale pod mojim vedením to doposiaľ dobre zvládala,len angličtinu má na trojku,lebo ja som sa v škole učila nemčinu a neviem jej s ňou pomôcť.Musím vám tu však povedať-VŠETKÝM,čo sa mi tu ohlásili i snáď budú ešte reagovať,že som našla pre dcéru pomoc.Dostala som kontakt na špec.pedagogičku,ktorá sa s dcérou denne učí cez internet a dcéra má zatiaľ 1 zo sj, 2 z matematiky ! Náročnosť učiva sa stupňuje a ja som už nezvládala sa s dcérou učiť (aj pre mňa to bolo náročné,nemám na to vzdelanie) a teraz sa učí 2x menej ako so mnou a zvláda to v pohode ! Možno máte prax-dlhoročnú,no práve preto by Ste mala vedieť,že deti by sa nemali škatuľkovať,hoci aj s rovnakým problémom ,sú jedinečné !
Teším sa spolu s tebou cascade:)
A myslím, že tvoj príbeh by mal byť poučením pre viacerých;):rolleyes:
Držím palce, len tak ďalej, tvoja dcérka môže byť hrdá, že ma takú maminu
alaya1
24.09.08,04:26
Prepáčte ak sa moja odpoveď objaví 2x, ale už som ju raz posielala a nevidím ju tu. Takže som špeciálna pedagogička a tvoje dieťa s takouto poruchou by malo byť v ZŠ integrované, s vypracovaným vzdelávacím programom, ktorý zohľadňuje jeho poruchu. Pri učiteľoch ZŠ to predstavuje kopu roboty naviac.! Ďalej, čo sa týka osobných asistentov všetko záleží od učiteľa, ktorý môže asistenta v takomto prípade žiadať. Asistent znamená peniaze, peniaze sú problém!!!!! POZOR!!! Ak je dieťa integrované nemôže sa ďalej vzdelávať na bežnej strednej škole, ale len na odbornom učilišti. O integrácií sa hovorí veľa, no v praxi pokrivkáva, učitelia sú zvyknutý na starý systém a často na to doplácajú deti. Pracujem s mentálne postihnutými deťmi a ich osudy sú rôzne. Často sa nám stava že stredné školy naberú deti, ktoré sa potom po pol roku preradia pretože učivo nezvládajú. Veľký podiel však majú na tom aj rodičia, pretože sa hambia za "podradnejšiu" školu. V tvojom prípade by som sa porozprávala s riaditeľom, ak sa nedá riešiť, budeš sa trápiť a hlavne tvoje dieťa.Neviem z ktorého kraja si, ak nebude reč s riaditeľom, obráť sa na nadriadených. Žiadnemu dieťaťu sa nesmie dať najavo, že je iné, aj keď je integrované, je nutné ho začleniť do kolektívu, pokiaľ som minulý rok dávala dobrý pozor na prednáškach o integrácií, dôležité pri takýchto deťoch je začlenenie do spoločnosti. Viem napríklad o základnej škole, ktorá takto funguje, ale je mestská. Dedinské školy by sa mali taktiež prispôsobovať, aj keď to predstavuje problém.
Nesuhlasim s tym, ze po skonceni ZS nemoze byt vzdelavane v beznej strednej skole. Nepoznam ten vyznam slova- bezna stredna skola. Aka to je? Ved integrovane dieta nie je mentalne retardovane a v neposlednom rade sa stredne skoly nediferencuju na skoly a ucilistia, nakolko ked si si vsimla sa skoly spajaju a vznikaju stredne zfruzene skoly. Tie su podla teba ucilistia, ci stredne skoly? Tak tato tvoja info. je dezorientujuca pre ostatnych. Deti integrovane mozu studovat aj na VS. Ved na ucilistiach ziskava tiez maturitu, tak je potom nelogicke to, co si napisala. Prekvapilo ma to.To co pises, je aktualne pre deti vzdelavane na specialnych zakladnych skolach, tie mozu byt vzdelavane len na spec.ucilisti,nakolko su mentalne retardovane, asi pracujes na takej skole, preto si to napisala. Prestrasila si asi viac ludi, co sa ICH TO TYKA. nemylit si prosim, poruchy ucenioa a retardaciu u spec.pedagogov ma to prekvapilo.
alaya1
24.09.08,04:48
Ano, uznávam, ale písala som to práve pre to, že som sa s tým stretla už mnohokrát. Vo väčšine prípadov ako je tento, je takéto dieťa pre bežné vyučovanie problém. Ak matka rieši osobného asistenta usudzujem, že dieťa má vo vyučovaní problémy. Tu by mal byť nápomocný učiteľ a škola, nám je to zbytočné riešiť. Dnes som sa o tom rozprávala s kolegyňou a usúdili sme, že dieťatko bude aj tak špeciálne. Prečo?
Takéto deti prepadajú z ročníka do ročníka, alebo prejdú na štvorkách do 9. triedy./Ešte je možnosť preradenia do špeciálnej ZŠ. Aj za cenu, že tam dieťa nepatrí. /Potom sa dostanú na strednú školu, ktorú samozrejme nezvládajú.Cudzie jazyky náročnosť učiva. Po roku sa im umelo vyrobí mentálny postih pod hraničným pásmom / len pre to aby už nijakú tú školu mali/ a vzdelávajú sa na špeciálnom odbornom učilišti. Týmto nechcem uraziť učiteľov ktorí sa ozaj snažia pomôcť deťom s takýmto problémom. Zákon je jedna vec, prax iná. Najsmutnejšie je že prvý rok na učilišti, dvíhame deťom sebavedomie, riešime fóbie zo školy, neurózy, deti sa nás boja. Fakt treba natrafiť na školu! Prepáčte ale vychádzam zo svojich 10-ročných skúseností. Možno to nie je veľa, ale tých detí veľa bolo. :oAle to som už veľmi odbočila od temy.Pardon.Ale aj tak by som to riešila na vyšších miestach, nepomôžeš len sebe ale aj iným. Keď už tie dys... nie sú mentálny postih, ale aj tak sú to deti so špeciálno-výchovnými potrebami!!!!!!
Tvoje prispevky ma neskutocne irituju, preto odpovedam na kazdy zvlast. Ako je dietatko ine, ako ostatne? Preco si myslis, ze sa to takto posudzuje vsade? Vsetko co pises ty, je o detoch mentalne retardovanych, nie o detoch s poruchou ucenia, som prekvapena, ze si spec.pedagog a nevidis roziel, pravdepodobne ako som uz uviedla ucis na specke, takze to posudzujes podla svojho pracoviska, no to je veeelky rozdiel. Ja som ucitelka aj matka integrovaneho dietatka, podotykam, neucim na tej skole, kde dieta chodi, tiez ucim na specke. Moja dcera je disortograf a dislektik a nema absolutne ziaden problem na skole, vsetko ma tak, ako ma byt. Necita nahlas pred inymi, neznamkuju sa jej disktaty, to je vsetko.A neprepada a nema ani 4ky na vysvedceni a to je uz v 7. rocniku. Preco by teda, podla teba malo byt ine? Prosim, ozrejmi si poruchy ucenia a potom sa vyjadruj, je to strasne, ked si tieto pojmy zamiena aj ucitel a to aj specialny pedagog,aj ked neviem, ci si psychoped, potom sa necudujem, ze je to problem, ako to ta pani opisuje.Som z prispevkov rozcarovana.
BXLmiami
24.09.08,06:54
Áno aj nie ! Moja dcéra má túto poruchu,ale pod mojim vedením to doposiaľ dobre zvládala,len angličtinu má na trojku,lebo ja som sa v škole učila nemčinu a neviem jej s ňou pomôcť.Musím vám tu však povedať-VŠETKÝM,čo sa mi tu ohlásili i snáď budú ešte reagovať,že som našla pre dcéru pomoc.Dostala som kontakt na špec.pedagogičku,ktorá sa s dcérou denne učí cez internet a dcéra má zatiaľ 1 zo sj, 2 z matematiky ! Náročnosť učiva sa stupňuje a ja som už nezvládala sa s dcérou učiť (aj pre mňa to bolo náročné,nemám na to vzdelanie) a teraz sa učí 2x menej ako so mnou a zvláda to v pohode ! Možno máte prax-dlhoročnú,no práve preto by Ste mala vedieť,že deti by sa nemali škatuľkovať,hoci aj s rovnakým problémom ,sú jedinečné !Toto čo rpbíš je v podstate na slovensku jediné možné a bolo aj ked ja som svoju dyslektickú dcéru viedla.Boli to hodiny a hodiny práce a asi od 4 triedy sme riešili predmety tak,že sme to načítavali,pretože dodnes má problém čítať ,samozrejme.Ale všetko čo potrebuje sa naučí z rôznych náučných programov v TV.Myslím,že čo sa týka pedagogov,tak sa situácia veľmi nezmenila,nemali sme ich podporu.Ak Ti to pomôže,dnes má za sebou strednu školu aj nadstavbu a ovláda 5 rečí.Slovom samozrejme,prečítať vie,ale pravopis je dosť hroizný.Našťastie existujú programy v PC a tak jej opravujú chyby.:)
katica.vargova
27.09.08,15:07
Pracujem na vidieckej škole a s integráciou sa stretávam už niekoľko rokov. Konkrétne pre dyslexiu a dysgrafiu, nakoľko sú už tieto poruchy u Tvojej dcéry diagnostikované, má pedagóg, ktorý pracuje s takýmto žiakom prihliadať na vyučovaní. Dôležitý je individuálny prístup, znalosť problematiky týchto porúch, v prípade integrácie dieťaťa musí mať vypracovaný individuálny časovo-tematický plán, podľa neho postupovať. Asistent, na ktorého predpokladám Ty myslíš (asistent učiteľa), nie je, alebo nemusí byť na danú problematiku odborne spôsobilý. Všetko závisí od učiteľa, od jeho prístupu, a potom od Teba, ako sa dieťaťu vieš venovať. Doporučujem prečítať si o týchto poruchách odbornú literatúru, chce to snahu zo strany všetkých zainteresovaných, prípadne sa obrátiť na detské integračné centrum alebo sa informovať od iných rodičov, ktorí majú dieťa s poruchami učenia, ako s nimi pracujú.Viem, že pri tých podmienkach, ktoré opisuješ, je navštevovať psychologicko-pedagogickú poradňu tiež finančne náročné.
Asistent učiteľa by mohol niekedy pracovať s Tvojou dcérkou, ak pôsobí na škole, záleží to od ochoty vedenia školy, od dohody s učiteľom.
Prajem veľa chuti a snahy k učeniu.
Jana Motyčková
20.05.10,16:41
Neviem, či je tu niekto kto by vedel posúdiť takú otázku :
je pre dysgrafika a dysortografika (ľahšia forma) ľahší ako cudzí jazyk nemčina alebo ruština (hlavne vzhľadom na azbuku)? Alebo je to jedno?
zdenka131
20.05.10,18:10
Každé dieťa je individuálne a preto pri výbere cudzieho jazyka treba zohľadňovať jeho individualitu.

Cudzie jazyky, kde sa často inak píše, ako počuje, môžu byť pre dyslektické dieťa dosť veľkým problémom.

Pri rozhodovaní o výbere cudzieho jazyka pre dyslektika je potrebné mať na zreteli celý rad faktorov. Každý jazyk má svoje úskalia, s ktorými zápasí aj bežná populácia.

V nemčine sú to napr. členy podstatných mien a zložené slová, v angličtine je to výrazný rozdiel medzi zvukovou a grafickou stránkou jazyka. V ruštine by mohol byť problémom s grafickou stránkou jazyka- s azbukou .

Pri výbere cudzieho jazyka by sa mali zohľadniť aj subtypy dyslexie.

Dyslexia P - typ - typ dyslexie, pri ktorej je čítanie sprostredkované prednostne pravou hemisférou mozgu. Deti postihnuté týmto typom dyslexie čítajú dosť presne, ale pomaly a trhane. V tomto prípade je vhodnejšia výučba nemčiny ako cudzieho jazyka.

Dyslexia L - typ - typ dyslexie, pri ktorej je čítanie sprostredkované prednostne dominanciou ľavej hemisféry mozgu. Deti postihnuté týmto typom dyslexie čítajú rýchlo, ale s množstvom chýb.

V tomto prípade bol by vhodnejší ako cudzí jazyk angličtina.

Vzhľadom k tomu, že dieťa má ŠPU a v prípade, že by sa začalo učiť cudzí jazyk ruštinu, bolo by to náročnejšie aj z toho dôvodu, že dieťa nepozná azbuku a muselo by sa ju učiť. Po teoretickej stránke , ale aj z praktickej skúsenosti s takýmito žiakmi viem, že deti so ŠPU dosahujú lepšie výsledky v nemčine.
doktor01
20.05.10,18:47
Pracujem na vidieckej škole a s integráciou sa stretávam už niekoľko rokov. Konkrétne pre dyslexiu a dysgrafiu, nakoľko sú už tieto poruchy u Tvojej dcéry diagnostikované, má pedagóg, ktorý pracuje s takýmto žiakom prihliadať na vyučovaní. Dôležitý je individuálny prístup, znalosť problematiky týchto porúch, v prípade integrácie dieťaťa musí mať vypracovaný individuálny časovo-tematický plán, podľa neho postupovať. Asistent, na ktorého predpokladám Ty myslíš (asistent učiteľa), nie je, alebo nemusí byť na danú problematiku odborne spôsobilý. Všetko závisí od učiteľa, od jeho prístupu, a potom od Teba, ako sa dieťaťu vieš venovať. Doporučujem prečítať si o týchto poruchách odbornú literatúru, chce to snahu zo strany všetkých zainteresovaných, prípadne sa obrátiť na detské integračné centrum alebo sa informovať od iných rodičov, ktorí majú dieťa s poruchami učenia, ako s nimi pracujú.Viem, že pri tých podmienkach, ktoré opisuješ, je navštevovať psychologicko-pedagogickú poradňu tiež finančne náročné.
Asistent učiteľa by mohol niekedy pracovať s Tvojou dcérkou, ak pôsobí na škole, záleží to od ochoty vedenia školy, od dohody s učiteľom.
Prajem veľa chuti a snahy k učeniu.
Plne súhlasím. Ja tiež poznám deti (dnes už viac ako 30r.) s dyslexiu a dysgrafiu,..... Učitelia za pomoci psychológov rodičom odporúčali preloženie deti do špeciálnych škôl. Po rokoch sa však väčšina deti sa stala úspešnými. Vyštudovali aj niekoľko vysokých škôl, dieťa s dyskalkuliou dnes pracuje ako vysoko postavený bankár, paradoxom je dieťa s dyslexiou ktoré sa po rokoch vrátilo na ZŠ k pani učiteľke (ktorá ho chcela preložiť do špeciálnej školy)dnes pracuje ako jej kolega. Takže, takéto deti nie sú mentálne zaostalé ako si ľudia myslia. Potrebujú len individuálnejší prístup a pochopenie nás všetkých.
BABYstar
01.06.10,15:01
Nemám špeciálnu pedagogiku, ale mám v triede MŠ dieťa s dyslexiou
celkom sa nám darí postupovať v rozvoji reči.Pre deti s dyslexiou sú špeciálne školy na východe je v Košiciach /alebo v Prešove/ neviem presne a na zaradenie dieťaťa do MŠ a ZŠ sa čaká 1,5 roka. Ale integrovať takéto dieťa medzi zdravé deti si vyžaduje individuálny vzdelávací program a to len za spolupráce odborného pedagóga alebo psychológa. Neviem, ale určite poradia v špeciálnych poradniach pre deti s dyslexiou.
dida2
27.06.12,19:44
Dobrý večer, chcem sa opýtať, či sa môže jednať o dysgrafiu, ak dieťa - prvák má veľmi pomalé tempo pri písaní, musia na neho čakať kým dopíše. Inak písmo má celkom pekné, len sa stáva, že na začiatku vety niekedy zabudne dať veľké písmeno a na konci vety niekedy nedá bodku. Chýb v písaní nemá veľa, nevynecháva písmená a poctivo dáva dĺžne aj mäkčene. V triede je z chlapcov najmladší - je narodený začiatkom júna, ostatní sú narodení ešte v predchádzajúcom roku, čiže prípravku v MŠ absolvovali 2 roky. Chcem sa opýtať či to nemôže aj s tým súvisieť, že je na rozdiel od nich menej zrelý a či sa to ešte dá upraviť v druhej triede. Číta krásne, vôbec neslabikuje a matematika mu ide tiež celkom dobre, len to tempo pri písaní má pomalé. Prosím ak má niekto podobné skúsenosti budem veľmi vďačná za odpoveď. Ďakujem
alaya1
27.06.12,19:49
MIla Dida. Urcite sa nestresuj a ver mi, ze tvoj syn urcite ziadnu poruchu ucenia nema. Kazdy clovek ma ine tempo prace, chlapcek je este velmi maly a je pomalsi, co urcite v 2. rocniku dozenie. Len ho povzbudzuj a skus s nim doma precvicovat pisanie. Cim viac bude pisat, tym viac sa mu bude darit. Dysgrafia ma uplne ine prejavy, ako si uviedla. Drzim prsty. nestresuj-)
dida2
27.06.12,20:32
Veľmi pekne ďakujem za povzbudivú odpoveď, lenže učiteľka sa vyjadrila v tom zmysle, že už mala veľa pomalých detí, ale také ešte nie," že kým sa on rozhýbe." V skutočnosti je aj dosť pohodlný, ráno sa dlho oblieka atď. Minule ma veľmi zarazilo, keď som v zošite videla napísané 4 slová namiesto 10-tich, ktoré mali napísať, ale napríklad sa mi aj minule sám pochválil, že nebol posledný pri písaní nejakej úlohy v škole. Takže niekedy je rýchlejší, inokedy veľmi pomalý.
lujza.j
27.06.12,20:50
Veľmi pekne ďakujem za povzbudivú odpoveď, lenže učiteľka sa vyjadrila v tom zmysle, že už mala veľa pomalých detí, ale také ešte nie," že kým sa on rozhýbe." V skutočnosti je aj dosť pohodlný, ráno sa dlho oblieka atď. Minule ma veľmi zarazilo, keď som v zošite videla napísané 4 slová namiesto 10-tich, ktoré mali napísať, ale napríklad sa mi aj minule sám pochválil, že nebol posledný pri písaní nejakej úlohy v škole. Takže niekedy je rýchlejší, inokedy veľmi pomalý.
to že je pomalý ešte neznamená že je dysgrafik....pani učiteľka je asi menej trpezlivá...http://www.ratolesti.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=45:porucha-pisania-dysgrafia&catid=7:poruchy-uenia&Itemid=11
dida2
29.06.12,21:11
ďakujem :) -uvidíme ako to pôjde v druhej triede, držte nám prsty...
genniegennie
15.07.12,20:52
Na osobného asistenta nárok pravdepodobne nemá. Je dôležité, aby žiačka bola braná ako integrovaná a vtedy jej centrum špeciálno-pedagogického alebo pedagogicko-psychologiského poradenstva, prípadné školský špeciálny pedagóg (ak je v škole) vypracuje IVP čo znamená odporúčania pre jej učiteľov ako majú so žiačkou pracovať, ako ju majú hodnotiť, ako ju majú skúšať, aké úlohu sú pre ňu vhodné a naopal nevhodné, či môže pracovať s časovým limitom a potobne. Je dôležité, aby mala IVP vypracované teraz, čím sa jej uľahčí jej celé štúdium až po VŠ.