slabikar
02.09.08,19:42
mam novu s.r.o. a chcel som byt dobrovolnym platcom DPH, jednoznacne kvoli zaciatocnym kapitalom vydavkom do investicneho majetku, aby som si mohol uplatnit odpocet DPH a predstavte si, ze na danovom urade uz na to robia akesi "miestne zistovanie" a tym ma odmietli zaregistrovat ako dobrovolneho platcu DPH.
maju na to pravo??
Monika Kováčová
02.09.08,17:46
pozri §4 zákona o DPH. Jediné čo musíš splniť je byť "zdaniteľná osoba"
slabikar
02.09.08,17:49
som bol dat ziadost na vydanie DIČ a hned som chcel si vybavit aj to platenie DPH, no odmietli to. je toto normalne?
Monika Kováčová
02.09.08,17:51
aký bol dôvod?
jaja99
02.09.08,18:11
Väčšinou je dôvodom, že zdaniteľná osoba podnikateľ ešte nezačal vykonávať "nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť", tzn že nemá žiadne tržby.
Monika Kováčová
02.09.08,18:32
Väčšinou je dôvodom, že zdaniteľná osoba ešte nezačala vykonávať "nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť", tzn že nemá žiadne tržby.
ale to potom nie je zdaniteľná osoba... pretože čo je zdaniteľná osoba? Zdaniteľná osoba je osoba, ktorá vykonáva nezávisle akúkoľvek ekonomickú činnosť.
Ak niekto nie je zdaniteľná osoba, nespĺňa potom podmienku dobrovoľnej registrácie v zmysle § 4.
jaja99
02.09.08,18:40
Boli časy, keď registrovali aj nové firmy bez obratu, ale už to DÚ nerobí.
Mne dokonca skúmal DÚ subjekt, ktorý mal obrat za 9 mesiacov 900.000 a museli sme spolu so žiadosťou o reg. podať aj zdôvodnenie: že obchoduje s platiteľmi, že ide kupovať HM, že obrat za cca 3 mesiace dosiahne výšku povinnej registrácie.
slabikar
02.09.08,18:40
no nie je to postavene na hlavu? mam kapital, ktory chcem investovat do majetku a na zaklade "exotov" nemozem si uplatnit DPH? lebo oni sa rozhodli, ze ja nemozem byt dobrovolny platca??
jaja99
02.09.08,18:42
Však sprav nejaký obrat a požiadaj opäť. Ak by to nevyšlo do konca roka, neuplatni si daňové odpisy z majetku, aby Ti vrátili celú DPH.
zlatica76
02.09.08,18:42
Presne toto sa stalo aj mne - pri registracii k DPH novozalozenej s.r.o. vyzadovali po mne aspon kopiu podpisanej zmluvy, ze budem vykonavat cinnost.

Kedze to nie je nikde vymedzene, ziadost som nechala na DÚ s dovetkom od danovnicky, ze mi aj tak pridu na danovu kontrolu. Uz sa tesim :)
Lydka R
02.09.08,18:43
mam novu s.r.o. a chcel som byt dobrovolnym platcom DPH, jednoznacne kvoli zaciatocnym kapitalom vydavkom do investicneho majetku, aby som si mohol uplatnit odpocet DPH a predstavte si, ze na danovom urade uz na to robia akesi "miestne zistovanie" a tym ma odmietli zaregistrovat ako dobrovolneho platcu DPH.
maju na to pravo??

DPH si môžeš odpočítať aj neskôr, pri povinnej registrácii. Viď
http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html#55
niečo aj tu
http://www.porada.sk/search.php?searchid=6310213
kamionman
02.09.08,18:57
Na to aby si sa stal dobrovoľným platcom DPH musíš preukázať činnosť, t. j. ukáž im už vystavené faktúry pre iné firmy a do žiadosti si napíš, že firmy chcú obchodovať len s partnerom - platcom DPH. Mne to tak prešlo.
jozefm30
09.09.08,08:29
Ja som svoju novu sro registroval na danovom v BA a hned aj ako dobrovolny platca DPH a nic po mne nechceli. To bolo tak 3mes. dozadu.
JanBrndiar
07.10.09,06:01
Ja som presvedceny ze DU skumanim, ci je niekto zdanitelnou osobou aj ked ma zivnost je porusovanim zakona zo starny DU. V par 2 je vymedzeny okruh osob, ale zakon ten okruh nezuzuje ale rozsiruje. tj. zdanitelnou osobou sa moze stat aj osoba, ktora nema zivnost ak jej cinnost je podla definicie v par 2. Ak ma osoba zivnost, tak samotne ziskanie zivnosti je nezavisla ekonpmicka cinnost. Nikde v zakone nie je urcena povinnost DU skumat dobrovolnych ziadatelov pri registracii, naopak, zakon DU uklada povinnost dobrovolneho ziadatela zaregistrovat. Tieto maniere si DU oprasil z cias nedavno minulych, ale tusim aj z 90 tich rokov existuju nalezy prokuratury, ze ich postup je protizakonny. Ja odporucam podnet na prokuraturu , nech preskuma zakonnost postupu DU
Vseobcene plati ze DU nesmie konať nad ramec zakona, t.j. nesmie vykonavat ziadnu cinnost ktoru jej zakon vyslovene nedovoluje alebo neprikazuje, v tomto pripade tak kona. Jedna sa o moj nazor a som nahnevany az po mraky, lebo aj mna idu skumat. Ja som to skusal na DU KE IV, tak som sa dozvedel aj pricinu tohoto postupe. Je to kauza megapodvodu v ktorej je zapleteney byvaly riaditel DU KE IV. Takze DU sa rozhodlo svoje rady icistit tym, ze zacne sikanovat podnikatelov. Brante sa. Ja sa budem.
misomiso
07.10.09,06:19
Mne sa zda, ze stat chce v case prazdnej statnej kasy "pocecat" zacinajucich podnikatelov tym, ze ich prinuti investovat do firmy bez moznosti vratenia DPH a potom, ked to firme zacne "sypat", tak sa prihlasi, natiahne ruku a vypyta DPH v ramci povinnej registracie.

To je ta nasa podpora podnikania. Korejcom tu staviame fabriky, rodinne domy aj skoly, a to niekto musi zaplatit, kto iny, ako nasi podnikatelia?
eevvaa
07.10.09,06:58
Ja som presvedceny ze DU skumanim, ci je niekto zdanitelnou osobou aj ked ma zivnost je porusovanim zakona zo starny DU. V par 2 je vymedzeny okruh osob, ale zakon ten okruh nezuzuje ale rozsiruje. tj. zdanitelnou osobou sa moze stat aj osoba, ktora nema zivnost ak jej cinnost je podla definicie v par 2. Ak ma osoba zivnost, tak samotne ziskanie zivnosti je nezavisla ekonpmicka cinnost. Nikde v zakone nie je urcena povinnost DU skumat dobrovolnych ziadatelov pri registracii, naopak, zakon DU uklada povinnost dobrovolneho ziadatela zaregistrovat. Tieto maniere si DU oprasil z cias nedavno minulych, ale tusim aj z 90 tich rokov existuju nalezy prokuratury, ze ich postup je protizakonny. Ja odporucam podnet na prokuraturu , nech preskuma zakonnost postupu DU
Vseobcene plati ze DU nesmie konať nad ramec zakona, t.j. nesmie vykonavat ziadnu cinnost ktoru jej zakon vyslovene nedovoluje alebo neprikazuje, v tomto pripade tak kona. Jedna sa o moj nazor a som nahnevany az po mraky, lebo aj mna idu skumat. Ja som to skusal na DU KE IV, tak som sa dozvedel aj pricinu tohoto postupe. Je to kauza megapodvodu v ktorej je zapleteney byvaly riaditel DU KE IV. Takze DU sa rozhodlo svoje rady icistit tym, ze zacne sikanovat podnikatelov. Brante sa. Ja sa budem.
Tiež sa pridávam. Mám čerstvý prípad, ktorý by som rád nechal preskúmať, ak je inštitúcia, ktorý by mohla posúdiť samovoľné šikanovanie zo strany DÚ. Tiež neviem, prečo si myslia, že sa proti ich rozhodnutiu nedá odvolať. Pritom sa odvolávajú na § 46 ods.1 511-tky.
Myslíte si niekto, že podnikanie nie je ekonomickou činnosťou? Preto ak vykonávam pravidelnú činnosť za účelom dosiahnutie zisku (napr. marketingové aktivity, v rámci ktorých nakupujem služby, z ktorých si nebudem môcť DPH odpočítať, aj keď mi v budúcnosti prinesú zisk) a mám povinnosť sa registrovať na ŽÚ, je paradoxné, že pre DÚ to neplatí a vysvetlí moje podnikanie ako neekonomickú činnosť, asi ako zmysluplné trávenie voľného času. Inštitúcie v SR sa správajú ako štát v štáte.
Efinečka
07.10.09,06:59
To miestne zisťovanie je len na preverenie miesta podnikania, označenie sídla t.j. údajov uvedených v žiadosti. Pri výkone miestneho zisťovania budete aj Vy t.j. máte môžnosť preukázať obchodnú činnosť faktúrami, zmluvami a pod. Potom už nie je na strane DU, aby Vám nedal registráciu. Podľa mňa overujú spoločnosti skôr, ako im "zmiznú" a keďže je veľa, tak sa im nečudujem.
Efinečka
07.10.09,07:01
Činnosť DU preveruje len DRSR Banská Bystrica a potom Ministerstvo financií SR.
JanBrndiar
07.10.09,10:56
To miestne zisťovanie je len na preverenie miesta podnikania, označenie sídla t.j. údajov uvedených v žiadosti. Pri výkone miestneho zisťovania budete aj Vy t.j. máte môžnosť preukázať obchodnú činnosť faktúrami, zmluvami a pod. Potom už nie je na strane DU, aby Vám nedal registráciu. Podľa mňa overujú spoločnosti skôr, ako im "zmiznú" a keďže je veľa, tak sa im nečudujem.

Zistovat mozu len to, co im umoznuje zakon, priznam sa ze neviem ci im zakon dovoluje cumiet do faktur za neuplynule zdan. obdobie (kontrola moze byt vykonana len za obdobie ktore uz uplynulo) ale takmer urcite viem, ze nemozu odmietnut registraciu z dovodu ze niekto podla nich nevykonava nezavislu ekonomicku cinnost, lebo podla paltnej legislativy nezavislu obchodnu cinnost vykonava kazdy, kto ma na nejaku cinnost zivnost a plynu mu z toho povinnoti, ziadne dalsie zistovania nie su potrebne. A ze im miznu zivnostnici po vyplateni nadmerneho odpoctu, to im mozu zmiznut aj ked maju sidlo a faktury a okrem toho, kauza DU KE IV , tam zlyhal najviac danovy urad, sekcia kontroly ignorovala vsetky podnety na kontrolu nadmernych odpoctov pred vyplatenim a pritom bili do oci, riaditel sedi v base, a toto zlyhanie napravaju sikanovanim podnikatelov, tak to je , DU nie je panbozko, ktory ma posudzovat ci niekto podnika a zo zakona ma jednoznacnu povinnost, registrovat,evidovat,spravovat a kontrolovat uskutocnene obchody a nie posudzovat ci si niekto zasluzi nejake obchody robit!
JanBrndiar
07.10.09,11:36
Činnosť DU preveruje len DRSR Banská Bystrica a potom Ministerstvo financií SR.

Obavam sa , ze sa mylis, prokuratura ma na zaklade podnetu povinnost prekumat sulad konania statnej institucie so zakonom, Co sa tyka sudov ,ich rozhodnutie je zavazne aj pre DU a pravo na sudne preskumanie veci nam zarucuje ustava, charta ludskych prav, medzinarodne dohovory a X rozhodnuti strassburgu
Ja osobne cakam, budem spolupracovat, faktury mam aj take aj take, ak zamietnu , je to na sude okamzite a pravdepodobne to budem riesit navrhom na predbezne opatrenie, kedze kazdy den, ktory nie som platca DPH mi sposobuje dokazatelne skody. ( dodavky tovaru su na ceste, ak neprejde registracia su nedistribuovatelne do maloobchodnej siete), ponahlam sa, idu vianoce, ak ich zmeskam, niekto za to bude platit. Skoda bude velka na to, aby som to nechal plavat a som si isty ze mam pravdu.
adabirk
07.10.09,11:55
[QUOTE=JanBrndiar;1171591]Zistovat mozu len to, co im umoznuje zakon, priznam sa ze neviem ci im zakon dovoluje cumiet do faktur za neuplynule zdan. obdobie (kontrola moze byt vykonana len za obdobie ktore uz uplynulo) - robí sa to miestnym zisťovaním v zmysle § 14 zákona o správe daní a poplatkov, nie je to daňová kontrola.
evina
07.10.09,11:59
Zistovat mozu len to, co im umoznuje zakon, priznam sa ze neviem ci im zakon dovoluje cumiet do faktur za neuplynule zdan. obdobie (kontrola moze byt vykonana len za obdobie ktore uz uplynulo) ale takmer urcite viem, ze nemozu odmietnut registraciu z dovodu ze niekto podla nich nevykonava nezavislu ekonomicku cinnost, lebo podla paltnej legislativy nezavislu obchodnu cinnost vykonava kazdy, kto ma na nejaku cinnost zivnost a plynu mu z toho povinnoti, ziadne dalsie zistovania nie su potrebne. A ze im miznu zivnostnici po vyplateni nadmerneho odpoctu, to im mozu zmiznut aj ked maju sidlo a faktury a okrem toho, kauza DU KE IV , tam zlyhal najviac danovy urad, sekcia kontroly ignorovala vsetky podnety na kontrolu nadmernych odpoctov pred vyplatenim a pritom bili do oci, riaditel sedi v base, a toto zlyhanie napravaju sikanovanim podnikatelov, tak to je , DU nie je panbozko, ktory ma posudzovat ci niekto podnika a zo zakona ma jednoznacnu povinnost, registrovat,evidovat,spravovat a kontrolovat uskutocnene obchody a nie posudzovat ci si niekto zasluzi nejake obchody robit!

Z hrubo vytlačených súhlasím aj ja. Podľa mojej mienky zákon o DPH neumožňuje DU odmietnuť dobrovoľnú registráciu s odvolaním sa na §3, ako ani na žiadny iný....

http://www.porada.sk/1036222-post59.html

a naozaj neviem ako by som si mala v tej súvislosti vysvetliť §4:

4/ Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2.

5/ Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len "platiteľ"); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
JanBrndiar
07.10.09,12:25
[QUOTE=JanBrndiar;1171591]Zistovat mozu len to, co im umoznuje zakon, priznam sa ze neviem ci im zakon dovoluje cumiet do faktur za neuplynule zdan. obdobie (kontrola moze byt vykonana len za obdobie ktore uz uplynulo) - robí sa to miestnym zisťovaním v zmysle § 14 zákona o správe daní a poplatkov, nie je to daňová kontrola.

Mne viac , ako nejake ocumovanie firmy vadi, ze odmietaju registracie. Pani ma pri podani upozornila, ze pravdepodobnost odmietnutia je velka (aj ked videla faktury aj zmluvy pri podani) . To je nieco, co sa mi zda nehorazne. A viac prispievatelov tu tvrdi, ze ich odmietli aj ked aktivne podnikaju. Nemam dodovod s nimi nespolupracovat, ale naozaj som vsadil na zakon a spustil som dovoz za nemalo penazi (aspon pre mna) za ucelom dodavok do malobchodnej siete (uz mam dohody, vacsinou ustne), odmietnutie mi v tom moze zabranit a pridem o nejake peniaze a tuto cinnost budem moct rovno zabalit, riskol som, ale nedarujem a dufam ze nebudem musiet robit cirkus.
evina
07.10.09,12:28
http://www.cus.sk/doc/manualy/zakon_o_dph_a_obchodovanie_v_eu/dph_reg.pdf
VByberám bod 3 z Pokynu:
3. Dobrovoľná registrácia
Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla zákonom
stanovený obrat 1 500 000 Sk za najviac 12 predchádzajúcich po sebe idúcich kalendárnych
mesiacov (tzv. dobrovoľná registrácia). Žiadosť o registráciu predkladá na rovnakom tlačive
ako osoba, pre ktorú zo zákona vyplynula povinnosť registrovať sa pre daň z pridanej
hodnoty.
Daňový úrad bude registrovať zdaniteľnú osobu ku dňu, ku ktorému požiada o registráciu.
Daňový úrad však nebude registrovať zdaniteľnú osobu so spätným dátumom, t.j.
registrácia nemôže byť vykonaná pred dátumom podania žiadosti o registráciu na daňovom
úrade. Spätná registrácia nebude možná ani v prípade, že zdaniteľná osoba o registráciu so
spätným dátumom výslovne požiada. (uvedené sa nevzťahuje na osoby, ktoré oznamujú, že sa
stali platiteľmi dane v zmysle § 4 ods. 6 zákona o DPH).
Po overení údajov uvedených v žiadosti o registráciu, zapíše registrátor zdaniteľnú osobu
do registra daňových subjektov. O registrácii pre daň vydá daňový úrad zdaniteľnej osobe
osvedčenie o registrácii (ružová kartička) a pridelí jej identifikačné číslo pre daň z pridanej
hodnoty (ďalej len „IČ DPH“.......t.j. overí identifikačné údaje firmy.
kinimod
12.10.10,06:50
Ako ste s tymto dopadli prosim? Pomohli vyhrazky alebo prokuratura?
Economic
16.10.10,11:27
Ako ste s tymto dopadli prosim? Pomohli vyhrazky alebo prokuratura?

Ja ešte zdôrazním : Za vykonávanie ekonomickej činnosti sa považujú aj prípravné práce pred samotným začatím uskutočňovania zdaniteľných obchodov. Výsledkom a cieľom vykonávania ekonomickej činnosti nemusí byť dosahovanie zisku.

Musím vyhlásiť smelo, že na niektorých DÚ sú riadni "úradnícki buzeranti" a musíme s nimi do slova bojovať, aby sme pre klienta získali DPH. Už nevedia aké dôvody uviesť do odmietnutia. Držím všetkým palce, ktorý sa hneď nevzdávajú a som za, aby sme sa na takýchto úradníkov sťažovali a pohnali to vyššie. Veď žijú z našich daní !!!!