mlaco
02.09.08,21:46
Taka banalita, aj ked...

Baterky sa nabijaju vzdy v dvojici...
Ale celovka (svietiaca baterka) ma 3 AAA baterie.
Ak by som mal 3 nabijatelne, tak ako ich mam nabit?

(Momentalne striedam 2 nabijatelne a jednu obycajnu vzdy novu)
kukučka
02.09.08,20:09
asi 3x2 a máš aj rezervu, ale to je o matike a nie cene bateriek ;)
Paula
02.09.08,20:15
asi 3x2 a máš aj rezervu, ale to je o matike a nie cene bateriek ;)


Za bodík:)
mlaco
02.09.08,20:17
Hm... zda sa ze stacia 4 nabijatelne, pricom vsak nemame zalohu vzdy poruke (tu by sme ale nemali ani pri 6 baterkach):

A,B,C v baterke, D oddychuje
a,b,c vybite
A,B sa nabijaju
A,B,D v baterke
a,b,d vybite
A,B,C,D sa nabijaju
endrju
02.09.08,20:39
Hm... zda sa ze stacia 4 nabijatelne, pricom vsak nemame zalohu vzdy poruke (tu by sme ale nemali ani pri 6 baterkach):

A,B,C v baterke, D oddychuje
a,b,c vybite
A,B sa nabijaju
A,B,D v baterke
a,b,d vybite
A,B,C,D sa nabijaju
:rolleyes:
Nedá mi - aspoň chvíľu budem mrnikovať. :---

... aj taká mzdárka by sa tu dokázala "vydovádět", ak by sem "prskla" rozpis zmien v nepretržitej prevádzke (tri zmeny) :D
Aj baterky môžu makať v nepretržitej. :cool:
Odporúčam v takom prípade nezabúdať na ustanovenia Zákonníka práce o odpočinku medzi zmenami. ;)

P.S.
Utieranie oprskaných monitorov nech si každý zabezpečí vo vlastnej réžii. :)
Paula
02.09.08,20:42
:rolleyes:

Utieranie oprskaných monitorov nech si každý zabezpečí vo vlastnej réžii. :)


Rozkaz, konám! :rolleyes::D
kukučka
02.09.08,20:54
A aj B pôjde do predčasného dôchodku a C a D budú siroty :---
Chobot
03.09.08,06:30
Taka banalita, aj ked...

Baterky sa nabijaju vzdy v dvojici...
Ale celovka (svietiaca baterka) ma 3 AAA baterie.
Ak by som mal 3 nabijatelne, tak ako ich mam nabit?

(Momentalne striedam 2 nabijatelne a jednu obycajnu vzdy novu)


2 riešenia:

1. Existujú aj dobíjačky, ktoré nabíjajú aj 1 baterku, nemusia byť v páre. Kúpiť takú.
2. Ak to nemáš NiCd baterky, ale napr. NiMH, tak môžeš striedať nabíjanie. Napr. začneš nabíjať baterky AB, potom budeš nabíjať baterky AC a nakoniec (po dobití baterky A) doplníš BC. Nemusíš sa báť, viac prúdu im neuškodí.
lakon
08.09.08,04:37
Ja mam otazku trocha ineho razu, ale asi sem zapadne.
Takze ako nabit nabijatelne akumulatory AA na 1.5V? Existuju vobec take ktore by mali napatie 1.5V a nie 1.2V ako vsetky bezne nabijatelne clanky?
Potrebujem ich do termostatickeho regulatora teploty, do ktoreho som kupil takuto sadu 2 a 2 na vymenu aby som mal pokoj, a teraz po vymene mi regulator nadalej vykazuje pokles napatia.
Chobot
08.09.08,08:17
Ja mam otazku trocha ineho razu, ale asi sem zapadne.
Takze ako nabit nabijatelne akumulatory AA na 1.5V? Existuju vobec take ktore by mali napatie 1.5V a nie 1.2V ako vsetky bezne nabijatelne clanky?
Potrebujem ich do termostatickeho regulatora teploty, do ktoreho som kupil takuto sadu 2 a 2 na vymenu aby som mal pokoj, a teraz po vymene mi regulator nadalej vykazuje pokles napatia.

NiMH, NiCd ani Li-Ion baterky nenabiješ na 1,5 V. Ich menovité napätie je 1,2 V. Ani alkalické AA baterky nemajú trvale po celý čas menovité napätie 1,5V. Tých 1,5V je maximum a to majú pri začiatku spotreby, alebo ak sú nové. Už po pár minútach spotreby ich napätie klesne. Pri pomalšej spotrebe klesá pomalšie, pri rýchlešom vybíjaní klesá rýchlejšie. Ak potrebuješ trvalé, konštantné napätie 1,5V, tak baterkami to nedosiahneš. Potrebuješ na to externý zdroj - usmern ený transformátor s regulovaným výstupným napätím.

Ak ten termostat je robený tak, že jeho zdrojom sú aj baterky, tak výrobca musel rátať s tým, že baterky (či už alkalické alebo nabíjateľné) nemajú trvale napätie 1,5V.

Pozri v tomto mojom príspevku ten link, sú tam grafy, ako sa mení napätie v závislosti od rýchlosti vybíjania:

http://www.porada.sk/625807-post4.html

Tam pekne vidno, že naopak NiMH si dlhšie udržujú konštantné napätie na rozdiel od alkalických, ktorých napätie klesá rýchlejšie.
lakon
08.09.08,09:06
NiMH, NiCd ani Li-Ion baterky nenabiješ na 1,5 V. Ich menovité napätie je 1,2 V. Ani alkalické AA baterky nemajú trvale po celý čas menovité napätie 1,5V. Tých 1,5V je maximum a to majú pri začiatku spotreby, alebo ak sú nové. Už po pár minútach spotreby ich napätie klesne. Pri pomalšej spotrebe klesá pomalšie, pri rýchlešom vybíjaní klesá rýchlejšie. Ak potrebuješ trvalé, konštantné napätie 1,5V, tak baterkami to nedosiahneš. Potrebuješ na to externý zdroj - usmern ený transformátor s regulovaným výstupným napätím.

Ak ten termostat je robený tak, že jeho zdrojom sú aj baterky, tak výrobca musel rátať s tým, že baterky (či už alkalické alebo nabíjateľné) nemajú trvale napätie 1,5V.

Pozri v tomto mojom príspevku ten link, sú tam grafy, ako sa mení napätie v závislosti od rýchlosti vybíjania:

http://www.porada.sk/625807-post4.html

Tam pekne vidno, že naopak NiMH si dlhšie udržujú konštantné napätie na rozdiel od alkalických, ktorých napätie klesá rýchlejšie.

Dakujem za info.
To ze clanok si po cely cas neudrzi 1.5V je mi jasne, a prave preto som kupil nabijatelne GP clanky vo viere ze to nemoze vadit a budem ich tocit, (klasicke jednorazovky mi vydrzali skoro dva roky), aj s nejakym sekundarnym vyuzitim. Lenze ked jednorazovky zahlasili "dost", a zalozil som nabijatelne plne nabite tie tiez hlasia "dost". Deje sa to dost neprijemnym blikanim ikony na displeji.
Mohol by som to prehliadat, ale neprida to na pohode ak neviem kedy je stav clankov zrely na vymenu, aby som nestratil nastavenia. Dva AA clanky su totiz jedinym zdrojom tohto programovatelneho termostatu.
Na internete u vyrobcu v technickom liste som sa dozvedel, ze sa to deje pri poklese napatia pod 1.3V, co je pri tych mojich nabijatelnych vzdy.
Takze bud:
- Najdem sposob ako dvihnut napatie nad 1.3V na tych sucasnych clankoch
- Najdem a kupim nabijatelne clanky, ktore sa daju nabit nad 1.3V
- Budem kupovat "drahe" jednorazovky co by som nerad.
Chobot
08.09.08,09:49
Dakujem za info.
To ze clanok si po cely cas neudrzi 1.5V je mi jasne, a prave preto som kupil nabijatelne GP clanky vo viere ze to nemoze vadit a budem ich tocit, (klasicke jednorazovky mi vydrzali skoro dva roky), aj s nejakym sekundarnym vyuzitim. Lenze ked jednorazovky zahlasili "dost", a zalozil som nabijatelne plne nabite tie tiez hlasia "dost". Deje sa to dost neprijemnym blikanim ikony na displeji.
Mohol by som to prehliadat, ale neprida to na pohode ak neviem kedy je stav clankov zrely na vymenu, aby som nestratil nastavenia. Dva AA clanky su totiz jedinym zdrojom tohto programovatelneho termostatu.
Na internete u vyrobcu v technickom liste som sa dozvedel, ze sa to deje pri poklese napatia pod 1.3V, co je pri tych mojich nabijatelnych vzdy.
Takze bud:
- Najdem sposob ako dvihnut napatie nad 1.3V na tych sucasnych clankoch

baterku neupravíš - jej napätie nezvýšiš. Jedine spojením 2 článkov v sérii dosiahneš napätie 2,4V. Alebo by si si musel vyrobiť alebo zohnať menič napätia, čo bude ale komplikované potom pripojiť do termostatu.


- Najdem a kupim nabijatelne clanky, ktore sa daju nabit nad 1.3V

Asi nie..:(


- Budem kupovat "drahe" jednorazovky co by som nerad.

Drahé jednorazovky - to je relativny pojem, najmä ak píšeš, že ti vydržali skoro 2 roky. V takom prípade by som to nekomplikoval dobíjateľnými baterkami, lebo finačne veľa neušetríš. Napr. kúpiš 2 alkalické po 40 SKK a vydržia 1,5 roka.

Nabíjateľné kúpiš kus po 120 SKK, takže aby sa ti náklady vrátili, by si musel nekúpiť alkalické najmenej 2x. To je doba cca 4,5 - 6 rokov. Po tak dlhom čase už dobíjateľné baterky výrazne strácajú schopnosť akumulovať napätie a musel by si častejšie dobíjať.

Aby sa ti oplatili nabíjateľné baterky miesto klasických, musí mať spotrebič takú spotrebu, aby sa klasické opotrebovali za 1-2 mesiace alebo skôr. Pokiaľ klasické vydržia 1,5-2 roky, tak by som ich nememil za dobíjateľné.

ALebo ignoruj ten indikátor, ak bliká, neznamená to, že termostat nebude fungovať.

Ja mám jedno staršie minirádio Sony, kde ide 1 AAA baterka. Ak tam dám klasickú, tak pred úplným vyčerpaním baterky začne indikovať slabú baterku. Ak tam dám NiMH, tak to začne indikovať po pár desiatkach minút hrania, ale napriek indikovaniu mi to hraje ešte v pohode ďalej, až kým sa baterka nevybije. Je to tiež tým, že ten indikátor nesleduje stav dobitia batérie, ale jej napätie. A tým, že dobíjateľní majú od začiatku nižšie napätie, tak to začne falošne hlásiť poplach.
lakon
08.09.08,10:16
Asi mas pravdu, ale aj tak ma mrzi ze vyrobcovia nemyslia v dnesnej environmentalnej dobe aj na taketo "drobnosti", pricom z ich strany ide mnohokrat "len" o zladenie, prip. zmenu nejakej "zanedbatelnej" sucasti.
charonme
08.09.08,10:46
Pri tom striedani treba pametat na to, ze vacsina takychto nabijatelnych bateriek sa vybija aj ked sa nepouzivaju. Ak to ma ist do niecoho co zerie velmi malo (radio/termostat/hodinky atd.) tak sa viac oplati alkalicka.
Chobot
08.09.08,11:25
Asi mas pravdu, ale aj tak ma mrzi ze vyrobcovia nemyslia v dnesnej environmentalnej dobe aj na taketo "drobnosti", pricom z ich strany ide mnohokrat "len" o zladenie, prip. zmenu nejakej "zanedbatelnej" sucasti.

Bohužiaľ neide "len" o zladenei požiadavie, ale je to dané technickými parametrami či fyzikálnymi zákonistosťami elektrického napätia. Nedá sa vyrobiť článok s takým napätím, ako niekto chce - každý typ článku dokáže produkovať určité napätie, napr. voltov článok produkuje 1,1 V, suchý článok má napätie 1,5 V, olvoený akumulátor 2,7 V a NiCd či NiMH článok 1,2V. Nedá sa urobiť NiMH článok, ktorý by mal 1,5 V. Pozri tu - je to tam jednoducho vysvetlené:

http://atlantislabs.sk/zaklady-elektrotechniky-5-zdroje-jednosmerneho-napaetia
lakon
08.09.08,12:16
Bohužiaľ neide "len" o zladenei požiadavie, ale je to dané technickými parametrami či fyzikálnymi zákonistosťami elektrického napätia. Nedá sa vyrobiť článok s takým napätím, ako niekto chce - každý typ článku dokáže produkovať určité napätie, napr. voltov článok produkuje 1,1 V, suchý článok má napätie 1,5 V, olvoený akumulátor 2,7 V a NiCd či NiMH článok 1,2V. Nedá sa urobiť NiMH článok, ktorý by mal 1,5 V. Pozri tu - je to tam jednoducho vysvetlené:

http://atlantislabs.sk/zaklady-elektrotechniky-5-zdroje-jednosmerneho-napaetia
Myslel som to skor z tej opacnej strany pristroje prisposobit aktualnym standardom. Teda nie napatie "4,5V" a 3 monoclanky, ale 3V resp 6V a 2, resp. 4 monoclanky. Nie pokles napatia na 1.3V ale 1.0V a t.d.
Chobot
08.09.08,12:21
Myslel som to skor z tej opacnej strany pristroje prisposobit aktualnym standardom. Teda nie napatie "4,5V" a 3 monoclanky, ale 3V resp 6V a 2, resp. 4 monoclanky. Nie pokles napatia na 1.3V ale 1.0V a t.d.

Oni práve rátajú s tým, že ľudia budú v termostate používať klasické monočlánky (práve kvôli tej dlhej výdrži). Keby to prispôsobili na dobíjateľné, tak by signalizácia slabej batérie nefungovala správne zase pri použití klasickej batérie.

Existujú prístroje, na ktorých sa nastavuje použitý typ batérií - napr. mám bezšnúrový telefón, kde musím zadať, či sú tam NiCd alebo NiMH batérie, ale tam je to kvôli nabíjaniu.
lakon
09.09.08,04:15
Oni práve rátajú s tým, že ľudia budú v termostate používať klasické monočlánky (práve kvôli tej dlhej výdrži). Keby to prispôsobili na dobíjateľné, tak by signalizácia slabej batérie nefungovala správne zase pri použití klasickej batérie.

Existujú prístroje, na ktorých sa nastavuje použitý typ batérií - napr. mám bezšnúrový telefón, kde musím zadať, či sú tam NiCd alebo NiMH batérie, ale tam je to kvôli nabíjaniu.

Dobre, ale aky vyznam ma celovka, domaci zvoncek, detske hracky na 3 monoclanky, To tvoje spominane mini radio a podobnych pripadov by sa naslo kopec.
Chobot
09.09.08,07:12
Dobre, ale aky vyznam ma celovka, domaci zvoncek, detske hracky na 3 monoclanky, To tvoje spominane mini radio a podobnych pripadov by sa naslo kopec.

Nerozumiem tvojmu príspevku, že čo si tým chcel povedať...:confused::confused:
lakon
09.09.08,07:40
Nerozumiem tvojmu príspevku, že čo si tým chcel povedať...:confused::confused:

Ze systemy ktore spolu suvisia a su na sebe zavisle sa vyvijaju kazdy svojou cestou a znizuju tym uzivatelsky komfort.
Chobot
09.09.08,07:53
Ze systemy ktore spolu suvisia a su na sebe zavisle sa vyvijaju kazdy svojou cestou a znizuju tym uzivatelsky komfort.

Nikdy nefunguje všetko na 100%. Nemá význam sa nad tým zamýšľať, treba sa prispôsobiť. V tvojom prípade kúpiť klasické baterky, nie nabíjateľné, ak chceš mať 100% užívateľský komfort.
lakon
13.10.08,09:31
Nikdy nefunguje všetko na 100%. Nemá význam sa nad tým zamýšľať, treba sa prispôsobiť. V tvojom prípade kúpiť klasické baterky, nie nabíjateľné, ak chceš mať 100% užívateľský komfort.

A je tu presne to coho som sa od zaciatku obaval. Nove alkalicke baterky, ktore som zalozil do regulatora pred nieco vyse mesiacom a sezona este poriadne ani nezacala, znova vykazuju pokles napatia napriek tomu ze tie povodne, dodane v baleni vydrzali 2 sezony a skoro 2 roky. Ato som si povedal ze nekupim ziadne take z hypermarketu, a lebo od cinana, ale poriadne nech znova vydrzia. Tak som kupil rovnake ako boli pribalene povodne GP v renomovanom Datart elektroobchode, a rebulator PT 30 znova pyta nove.
Skuste poradit nieco co by vydrzalo.
Chobot
13.10.08,09:59
A je tu presne to coho som sa od zaciatku obaval. Nove alkalicke baterky, ktore som zalozil do regulatora pred nieco vyse mesiacom a sezona este poriadne ani nezacala, znova vykazuju pokles napatia napriek tomu ze tie povodne, dodane v baleni vydrzali 2 sezony a skoro 2 roky. Ato som si povedal ze nekupim ziadne take z hypermarketu, a lebo od cinana, ale poriadne nech znova vydrzia. Tak som kupil rovnake ako boli pribalene povodne GP v renomovanom Datart elektroobchode, a rebulator PT 30 znova pyta nove.
Skuste poradit nieco co by vydrzalo.

... že by 45 Ah autobatéria?:rolleyes::D:D

No neviem, ale pokes napätia ešte neznamená, že baterka je vybitá. Môže ešte dlho vydržať. Tak jednoducho ignoruj to upozornenie o slabej batérii a počkaj, kedy prestane regulátor fungovať.
lakon
13.10.08,16:54
... že by 45 Ah autobatéria?:rolleyes::D:D.
:D:D:D autobateria na3V? to uz radsej trafo a usmernovac


No neviem, ale pokes napätia ešte neznamená, že baterka je vybitá. Môže ešte dlho vydržať..Tu je pointa mojeho vylevu spred mesiaca


Tak jednoducho ignoruj to upozornenie o slabej batérii a počkaj, kedy prestane regulátor fungovať.
To mozem aj pri nabijatelnych, a viem ze ich mam cerstve.
Ak prestane regulator pracovat a do dvoch minut nedostane cerstvu stavu je nutne ho nanovo naprogramovat, co je praca min na hodinku, nehovoriac ze ak vypadne cely system sa odstavi a nekuri.
ROBIN111
13.10.08,19:06
A je tu presne to coho som sa od zaciatku obaval. Nove alkalicke baterky, ktore som zalozil do regulatora pred nieco vyse mesiacom a sezona este poriadne ani nezacala, znova vykazuju pokles napatia napriek tomu ze tie povodne, dodane v baleni vydrzali 2 sezony a skoro 2 roky. Ato som si povedal ze nekupim ziadne take z hypermarketu, a lebo od cinana, ale poriadne nech znova vydrzia. Tak som kupil rovnake ako boli pribalene povodne GP v renomovanom Datart elektroobchode, a rebulator PT 30 znova pyta nove.
Skuste poradit nieco co by vydrzalo.Vieš zistiť udávanú spotrebu toho regulátora? A porovnať ju so skutočnou?
Môžeš preveriť, či tá indikácia vybitej batérie skutočne zapína pri poklese napätia na 1,3V na článok?
lakon
14.10.08,05:05
Vieš zistiť udávanú spotrebu toho regulátora? A porovnať ju so skutočnou?
Môžeš preveriť, či tá indikácia vybitej batérie skutočne zapína pri poklese napätia na 1,3V na článok?

Toto z technickych parametrov som nasiel. http://www.elbock.cz/dratove-termostaty-pt30/page.php?def=product&id=86

TECHNICKÉ PARAMETRY
Napájení 2 x 1,5 V alkal. R6/AA
Počet nastavitelných teplot 6 na den
Hystereze 0,1°C až 1,5°C
Spínací prvek relé
Min. programovací čas 10 min.
Rozsah nastavit. teplot +2°C až +39°C
Nastavení teplot po 0,5°C
Min.indikační skok 0,1°C
Přesnost měření 0,5°C
Výstup max. 5 A
Pracovní teplota 0°C až +40°C
Funkce
1. předčasné zapnutí topné soustavy
2. PI regulace
3. 2 nezávislé týdenní programy
4. 7 přednastavených týdenních programů
5. automatický přechod na letní(zimní) čas
6. kalendář do roku 20207. indikace údržby kotle
8. paměť E-EPROM pro neomezené uchování dat

Priamo na regulatore pozriem vecer.

Momentalne niesom vybaveny na merania ktore popisujes, aj ked by mozno stacil obycajny voltmeter a ampermeter. Ale nemyslim si ze by chyba mala byt v nadmernej spotrebe, ci skorej indikacii, kedze na baterie ktore boli pribalene v baleni ( ten isty typ ) regulator fungoval 2 roky. Iba zeby nejaka nahla porucha, co nepredpokladam lebo prvy krat zacal novu bateriu pytat toto leto, ked bol mimo prevadzky, a teraz ani nie po dvoch mesiacoch znova.
Chobot
14.10.08,06:23
Toto z technickych parametrov som nasiel. http://www.elbock.cz/dratove-termostaty-pt30/page.php?def=product&id=86

TECHNICKÉ PARAMETRY
Napájení 2 x 1,5 V alkal. R6/AA
Počet nastavitelných teplot 6 na den
Hystereze 0,1°C až 1,5°C
Spínací prvek relé
Min. programovací čas 10 min.
Rozsah nastavit. teplot +2°C až +39°C
Nastavení teplot po 0,5°C
Min.indikační skok 0,1°C
Přesnost měření 0,5°C
Výstup max. 5 A
Pracovní teplota 0°C až +40°C
Funkce
1. předčasné zapnutí topné soustavy
2. PI regulace
3. 2 nezávislé týdenní programy
4. 7 přednastavených týdenních programů
5. automatický přechod na letní(zimní) čas
6. kalendář do roku 20207. indikace údržby kotle
8. paměť E-EPROM pro neomezené uchování dat

Priamo na regulatore pozriem vecer.

Momentalne niesom vybaveny na merania ktore popisujes, aj ked by mozno stacil obycajny voltmeter a ampermeter. Ale nemyslim si ze by chyba mala byt v nadmernej spotrebe, ci skorej indikacii, kedze na baterie ktore boli pribalene v baleni ( ten isty typ ) regulator fungoval 2 roky. Iba zeby nejaka nahla porucha, co nepredpokladam lebo prvy krat zacal novu bateriu pytat toto leto, ked bol mimo prevadzky, a teraz ani nie po dvoch mesiacoch znova.

Mohli byť aj baterky vadné. Vyskúšaj ešte nejaké iné, či tiež zoslabnú za tie 2 mesiace.

A zaujal ma ten bod 8 - písal si, že pri vybratí baterky sa celé nastavenie vymaže a pritom zariadenie má EEPROM, kde sa uchovávajú všetky dáta. Ak má také niečo, tak pri odpojení od napätia by sa nemala pamäť vymazať. To je ako BIOS v PC - základná doska môže byť aj rok bez záložnej baterky, ale BIOS si z čipu natiahne. Ci nebude ten čip chybný...

Inak už neviem, čo poradiť. Jedine, ak máš niekde vedľa miesto, tak tam dať krabičku a do nej dať monočlánky, ktoré by ti vydržali aj 10 rokov a pripojiť vývody tam, kde by boli tie tužkové baterky.
ROBIN111
14.10.08,18:36
Ale nemyslim si ze by chyba mala byt v nadmernej spotrebe, ci skorej indikacii, kedze na baterie ktore boli pribalene v baleni ( ten isty typ ) regulator fungoval 2 roky. Iba zeby nejaka nahla porucha, co nepredpokladam lebo prvy krat zacal novu bateriu pytat toto leto, ked bol mimo prevadzky, a teraz ani nie po dvoch mesiacoch znova.Sprav tak, ako ti radí Chobot. Daj tam nové 1,5V batérie a keď sa vybijú aj tie, tak s najväčšou pravdepodobnosťou je to zariadenie vadné.
lakon
14.10.08,20:17
Sprav tak, ako ti radí Chobot. Daj tam nové 1,5V batérie a keď sa vybijú aj tie, tak s najväčšou pravdepodobnosťou je to zariadenie vadné.

Spravim ako mi radite, a budem dufat ze to boli chybne clanky, ako v mojom pripade uz nie raz. Nebolo by dva krat prijemne, keby teraz tesne po zaruke, akurat v najtuhsich mrazoch regulator vypadol odstavil cely system.
Nie raz mi vadne clanky robili problemy aj v domovom zvonceku, lampe, radiu, ci v dialkacoch, alebo dcerinych hrackach. Kym som v nich nezacal pouzivat nabijatelne clanky vydrzali raz chvilku, inokedy som uz chodil kontrolovat ci este funguju.
Moze byt ze narazim pravidelne na stare aj ked nepouzite monoclanky?
Uvadza sa aj na monoclankoch datum spotreby ako trebars na potravinach?Ako a podla coho vybrat tie cerstve?
ROBIN111
15.10.08,18:23
Uvadza sa aj na monoclankoch datum spotreby ako trebars na potravinach?Na alkalických neviem, ale na obyčajných, zinkovo-uhlíkových batériách dátum spotreby býva.