Denny
02.05.05,14:51
prosím poraďte, mám živnostníčku, ktorá má malý obchod. Predáva v ňom sama, ale uvažuje že by zobrala dáku silu na DOVP(pár hodín v mesiaci). Je potrebné, aby sa prihlasovala na DÚ, SP a zdrav. poisťovňu ako zamestnávateľ-odvádzateľ poistného a preddavkov?

Alebo by bola lepšia prac. zmluva na kratší prac.úväzok ? Aké máte skúsenosti ? Vďaka
alena
02.05.05,13:17
ak zamestná niekoho na DoVP prihlasuje sa ako zamestnávateľ na DÚ a do SP, ak zamestná na pracovnú zmluvu tak sa prihlasuje aj do ZP.
marika1
02.05.05,17:44
Keď je to fakt len zopár hodín mesačne, tak stačí DoVP do konca roka - 300 hodín-prihlásiť na DÚ a SP.

Ale ako to zvyčajne býva,nebude to len zopár hodín mesačne, ale viac, tak by som sa radšej priklonila ku kratšej prac. zmluve. Tam treba DÚ, ZP, SP.
ondrejvla
02.05.05,17:55
No ja by som nepovedala, že to porieši DoVP?! Veď sa jedná o opakovanú činnosť! A čo takto zmluva podľa ZP §49,ods.6 - pracovný pomer na kratší pracovný čas? Mám pichľavý pocit, že DoVP ti napadne nielen akcia "Vietor", ale i každá kontrola, lebo tam ju určite nemôžeš použiť. Pozri sa do ZP, skús porozmýšľať, myslím, že mi dáš za pravdu! No a odvody ? - samozrejme všetky, inak sa už teraz ani nedá!
DanielaSL
02.05.05,19:09
Súhlasím s Ondrejvla , predavačka na DOVP nemôže byť, je to opakujúca sa činnosť.
lenkak
02.05.05,19:43
Lepšia by bola prac. zmluva na kratší prac.úväzok
ondrejvla
02.05.05,19:48
Lepšia by bola prac. zmluva na kratší prac.úväzokLenka, to je ono ZP §49, ods.6, ako som spomínala vyššie.
lenkak
02.05.05,19:51
Ja len súhlasím, len som tomu dala inakší názov.
raynita
04.05.05,18:22
Mala som ten istý problém, dala som jej pracovnú zmluvu, v mojom prípade na nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času, kde som musela uviesť maximálny počet hodín do mesiaca. Vykazujem mesačne 20, 30 maximálne do 60 hodín. Minimálna hodinová mzda. DOVP nie je dobrá cesta. Zvolila som druhú najlacnejšiu cestu.
DanielaSL
04.05.05,20:31
Mala som ten istý problém, dala som jej pracovnú zmluvu, v mojom prípade na nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času, kde som musela uviesť maximálny počet hodín do mesiaca. Vykazujem mesačne 20, 30 maximálne do 60 hodín. Minimálna hodinová mzda. DOVP nie je dobrá cesta. Zvolila som druhú najlacnejšiu cestu.No ale ak máš tiež predavačku , tak s tou minimálnou hodinovou mzdou sa mi to nepozdáva, podľa ZP aspoň o jeden stupeň vyššie - 44,90.
raynita
05.05.05,12:29
No ale ak máš tiež predavačku , tak s tou minimálnou hodinovou mzdou sa mi to nepozdáva, podľa ZP aspoň o jeden stupeň vyššie - 44,90.
Ona má samozrejme 44,90.