Zuzka2510
03.09.08,09:56
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi prac. voľno neplatené z dôvodu, že si vybavuje invalidný dôchodok? To prac. voľno by bolo tak na cca 3 mesiace. Až kým mu nedôjde rozhodnutie zo soc. poisť. a potom by sme to prac. voľno zrušili a ukončili prac. pomer.ďakujem
Martin Mocko
03.09.08,08:00
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi prac. voľno neplatené z dôvodu, že si vybavuje invalidný dôchodok? To prac. voľno by bolo tak na cca 3 mesiace. Až kým mu nedôjde rozhodnutie zo soc. poisť. a potom by sme to prac. voľno zrušili a ukončili prac. pomer.ďakujem

O neplatené voľno žiada zamestnanec a firma môže súhlasiť alebo nesúhlasiť. Na dôvod sa nikto nepýta.
VERONIKA6
03.09.08,08:04
O neplatené voľno žiada zamestnanec a firma môže súhlasiť alebo nesúhlasiť. Na dôvod sa nikto nepýta.
Neplatené voľno je prerušenie poistenia ktoré hlásiš RL FO na sociálku.
Zuzka2510
03.09.08,08:04
Čiže môžem to tak spraviť. Ale ešte ma napadlo nebude mať potom zamestnanec problém že mu budú chýbať dni do starobného dôchodku? Ale vlastne jemu spätne priznali inv. dôchodok a za to obdobie ho už poberá.
Maxinka
03.09.08,09:10
Neplatené voľno je prerušenie poistenia ktoré hlásiš RL FO na sociálku.
Platí to aj pre 3 dni? Napr., že zamestnanec už nemá ani dovolenku a musí ostať doma tak by si chcel zobrať nepl.voľno.
Zoltán Kovács
03.09.08,09:13
Platí to aj pre 3 dni? Napr., že zamestnanec už nemá ani dovolenku a musí ostať doma tak by si chcel zobrať nepl.voľno.

Áno platí, a hlási sa aj začiatok aj ukončenie do SP.
Maxinka
03.09.08,09:14
Áno platí, a hlási sa aj začiatok aj ukončenie do SP.
A musí sa to hlásiť hneď ako začne a aj keď skončí?
Zoltán Kovács
03.09.08,09:15
A musí sa to hlásiť hneď ako začne a aj keď skončí?

Áno.
Maxinka
03.09.08,09:21
A existuje aj niečo iné na to, že musí ostať doma aj keď nemá dovolenku? Musí byť len to neplatené voľno?:o
Zuzka2510
03.09.08,09:27
Tiež by som na to chcela radu či existuje aj niečo iné hlavne, aby sa to nemuselo hlásiť na sociálku.
ľudka
03.09.08,09:52
Nedať neplatené voľno celý deň. Nechať tam nejaký odpracovaný čas, čím nevznikne prerušenie SP.
VERONIKA6
03.09.08,10:19
Nedať neplatené voľno celý deň. Nechať tam nejaký odpracovaný čas, čím nevznikne prerušenie SP.
Zuzka 2510 hovorila o neplatenom voľne asi na 3 mesiace. Nie je to možné, musíš nahlásiť ako prerušenie na sociálke a taktiež zamestnávateľ platí za zamestnanca na neplatenom voľne odvody z minimálnej mzdy.
VERONIKA6
03.09.08,10:28
Môže požiadať o rozviazanie pracovného pomeru dohodou a potom ju znovu zamestnajte. To záleží od zamestnávateľa.
Zuzka2510
03.09.08,10:28
ale tie odvody sú len do zdravotnej ak sa nemýlim. A ešte by som sa chcela opýtať, či už niekto dostal pokutu zo sociálky a zdravotnej že prerušil poistenie neskoro. Mňa to čaká takže by som sa chcela len pripraviť koľko ma to asi bude stáť. Pozerala som v zákone tak sociálka má do výšky 500 000,- Sk ale myslím si že je lepšie podať neskoro ako nikdy. takže aj pokuta by mala byť menšia
VERONIKA6
03.09.08,10:29
ale tie odvody sú len do zdravotnej ak sa nemýlim. A ešte by som sa chcela opýtať, či už niekto dostal pokutu zo sociálky a zdravotnej že prerušil poistenie neskoro. Mňa to čaká takže by som sa chcela len pripraviť koľko ma to asi bude stáť. Pozerala som v zákone tak sociálka má do výšky 500 000,- Sk ale myslím si že je lepšie podať neskoro ako nikdy. takže aj pokuta by mala byť menšia
To máš pravdu, lepšie neskoro ako vôbec.
Maxinka
03.09.08,10:31
Nedať neplatené voľno celý deň. Nechať tam nejaký odpracovaný čas, čím nevznikne prerušenie SP.
Takže takto to môžem urobiť, že napr. 1 hodinu bude robiť a zvyšných 7 si vezme neplatené voľno? Môže tak urobiť počas 3 dní?
A čo ak má Min. mzdu - potom sa mu kráti, alebo mu musím vždy doplatiť nejaké peniažky aby mal Min.mzdu?:confused:
Zoltán Kovács
03.09.08,10:36
Takže takto to môžem urobiť, že napr. 1 hodinu bude robiť a zvyšných 7 si vezme neplatené voľno? Môže tak urobiť počas 3 dní?
A čo ak má Min. mzdu - potom sa mu kráti, alebo mu musím vždy doplatiť nejaké peniažky aby mal Min.mzdu?:confused:

Pokutu za oneskorené RLFO som ešte nezažil.

A mzda sa bude krátiť, veď aj v dochádzke bude mať iba 1 hodinu. Podstatné je aby sa dodržala MM za tú jednu hodinu práce.
VERONIKA6
03.09.08,10:37
Pokutu za oneskorené RLFO som ešte nezažil.

A mzda sa bude krátiť, veď aj v dochádzke bude mať iba 1 hodinu. Podstatné je aby sa dodržala MM za tú jednu hodinu práce.
A čo keby sa urobil dodatok k pracovnej zmluve na kratší pracovný čas?
Mne by to bolo najrozumnejšie.
Maxinka
03.09.08,10:43
Pokutu za oneskorené RLFO som ešte nezažil.

A mzda sa bude krátiť, veď aj v dochádzke bude mať iba 1 hodinu. Podstatné je aby sa dodržala MM za tú jednu hodinu práce.
OK - takže musí mať vždy za mesiac 8100SK??Musím urobiť doplatok??
Zuzka2510
03.09.08,10:44
Tá pokuta je vlastne za nesplnenie povinnosti platiteľa poist. voči soc.poisť.
Maxinka
03.09.08,11:02
OK - takže musí mať vždy za mesiac 8100SK??Musím urobiť doplatok??
Ako - môže a musí???:(
JankaO
03.09.08,11:10
ale tie odvody sú len do zdravotnej ak sa nemýlim. A ešte by som sa chcela opýtať, či už niekto dostal pokutu zo sociálky a zdravotnej že prerušil poistenie neskoro. Mňa to čaká takže by som sa chcela len pripraviť koľko ma to asi bude stáť. Pozerala som v zákone tak sociálka má do výšky 500 000,- Sk ale myslím si že je lepšie podať neskoro ako nikdy. takže aj pokuta by mala byť menšia

Tu je zverejnený sadzobník pokút Soc. poisťovne:
http://www.socpoist.sk/aktuality-ukladanie-pokut-vo-vztahu-k-vyberu-poistneho-a-sadzobnik-pokut/6014c
Zoltán Kovács
03.09.08,11:13
OK - takže musí mať vždy za mesiac 8100SK??Musím urobiť doplatok??

Nie. Minimálna hodinová mzda je 46,60 Sk. Keď jeden deň odrobí 1 hodinu, tak denná mzda bude 46,60 Sk.
Maxinka
03.09.08,11:21
Nie. Minimálna hodinová mzda je 46,60 Sk. Keď jeden deň odrobí 1 hodinu, tak denná mzda bude 46,60 Sk.
Ja asi nechápem - ak je zamest. odmeň. MM, tak musí mať 8100SKK.Ale on si vezme počas dňa neplatené voľno - takže odrobí len 1 hodinu.
Tak ako to vypočítam,??:(
Zoltán Kovács
03.09.08,11:29
Ja asi nechápem - ak je zamest. odmeň. MM, tak musí mať 8100SKK.Ale on si vezme počas dňa neplatené voľno - takže odrobí len 1 hodinu.
Tak ako to vypočítam,??:(

No existujú aj minimálne hodinové sadzby. Pozri § 120 ods. 4 zákonníka práce, resp. celý § 120.
Zuzka2510
04.09.08,12:38
Dobrý deň. Potrebovala by som súrne poradiť. Ak má zamestnanec celý mesiac prac. voľno neplatené a preplatí sa aj nevyčerpaná dovolenka, aké odvody sa platia v takom prípade (pri skončení prac.pomeru.)? Pretože môj program počíta len zdravotné a úrazové , no a ostatné? Ten zamestnanec je na inv. dôchodku. Prosím súrne......
Iveta Matlovičová
05.09.08,04:13
SW je nastavený správne, v prípade ZP sa platí zdravotné poistenie z preplatenej dovolenky, ale minimálne z výšky minimálnej mzdy a v prípade SP, kedy je SP prerušené (vznik prerušenia SP = zánik SP) sa platí len úrazové poistenie
Zuzka2510
05.09.08,09:42
Dobrý deň. Ja by som sa ešte chcela vrátiť k mojej otázke na tie 3 mes. prac. voľno neplatené. Čítala som teraz v zák. práce o prekážkach v práci a pochopila som z toho, že tie prac. voľna sa dávajú len na krátky čas, nieje to tam tak presne napísané, ale tak to chápem. Ak sa mýlim opravte ma, ja len nechcem mať prúser, že bude tak dlho prac. voľno neplatené.:confused:
jankasm
05.09.08,10:08
Dobrý deň. Ja by som sa ešte chcela vrátiť k mojej otázke na tie 3 mes. prac. voľno neplatené. Čítala som teraz v zák. práce o prekážkach v práci a pochopila som z toho, že tie prac. voľna sa dávajú len na krátky čas, nieje to tam tak presne napísané, ale tak to chápem. Ak sa mýlim opravte ma, ja len nechcem mať prúser, že bude tak dlho prac. voľno neplatené.:confused:

Ja si myslím, že keďže to tam nie je presne napísané, čiže nám to zákon nezakazuje, tak je to možné. ;)
Je to na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Podľa mňa, ak s tým zamestnávateľ súhlasí, môže poskytnúť neplatené voľno aj na 1 rok.
Zuzka2510
05.09.08,10:45
Ďakujem pekne
breckova
24.09.08,11:19
Zamestnankyňa požiadala o neplatené voľno od 29.9.2008 do 10.11.2008. Okrem prerušenia v Sociálnej poisťovni čo ešte má zamestnávateľ urobiť?
Prosím o radu.
Tweety
24.09.08,11:20
Zamestnankyňa požiadala o neplatené voľno od 29.9.2008 do 10.11.2008. Okrem prerušenia v Sociálnej poisťovni čo ešte má zamestnávateľ urobiť?
Prosím o radu.
Odviesť za dni NV odvody do ZP.