lienka26
03.09.08,10:33
Pekný deň všetkým:),

pre uplatnenie daňového bonusu existuje nejaké originálne tlačivo potvrdenia o návšteve školy, alebo stačí potvrdenie o návšteve školy na účely prídavku na dieťa?
VERONIKA6
03.09.08,08:39
Pekný deň všetkým:),

pre uplatnenie daňového bonusu existuje nejaké originálne tlačivo potvrdenia o návšteve školy, alebo stačí potvrdenie o návšteve školy na účely prídavku na dieťa?
Platí to isté aj na bonus.
lienka26
03.09.08,08:59
Ďakujem pekne:)
a.palenikova
03.09.08,09:39
dobry deň, a toto tlacivo niekam zasielam, alebo len zalozim do úctovnictva? dakujem
Anja111
03.09.08,09:42
dobry deň, a toto tlacivo niekam zasielam, alebo len zalozim do úctovnictva? dakujem
Potvrdené tlačivo si priložíš k Vyhláseniu, (neposielaš nikam), lebo ono Ti slúži ako doklad o nároku na vyplatenie daňového bonusu...
a.palenikova
03.09.08,09:46
dakujem strasne krasne
veronikasad
03.09.08,10:11
Pekný deň všetkým:),

pre uplatnenie daňového bonusu existuje nejaké originálne tlačivo potvrdenia o návšteve školy, alebo stačí potvrdenie o návšteve školy na účely prídavku na dieťa?
Tlačivo je rovnaké pre PnD aj daňový bonus, nájdeš ho tu :

http://www.porada.sk/517489-post2.html
megyzah
04.09.08,07:30
Prosím Vás to potvrdenie na daňový bonus treba zdokladovať od 14 alebo od 15 rokov dieťaťa?
VERONIKA6
04.09.08,07:48
Prosím Vás to potvrdenie na daňový bonus treba zdokladovať od 14 alebo od 15 rokov dieťaťa?
Je to potvrdenie pre stredné a vysoké školy - nie základné. Nezáleží od veku dieťaťa.
bendo
04.09.08,08:14
Prosím Vás to potvrdenie na daňový bonus treba zdokladovať od 14 alebo od 15 rokov dieťaťa?

Od skončenia povinnej školskej dochádzky. Tá je 10 ročná a trvá najneskôr do konca šk. roka, v ktorom dieťa dovŕši 16 rokov. (tak treba dokladovať aj nárok na prídavok na dieťa). Väčšinou však zamestnanci dokladujú PNŠ už od 1. ročníka na strednej škole.
bendo
04.09.08,08:21
Ešte pripájam aj najnovší vzor potvrdenia o návšteve školy.
Maxinka
04.09.08,08:21
Ak SZČO mala syna do 30.06.2008 ešte na SŠ bude si môcť žiadať o DB pri DzP za rok 2008?
bendo
04.09.08,08:34
Ak SZČO mala syna do 30.06.2008 ešte na SŠ bude si môcť žiadať o DB pri DzP za rok 2008?

Už to bolo veľa krát spomínané. Nárok na prídavok na dieťa a teda aj na daňový bonus je do konca šk. roka (t.j. do 31.8.), v ktorom dieťa ukončilo štúdium na SŠ za predpokladu, že "počas prázdnin" sa nezamestnalo alebo nebolo zaradené do evidencie uchádzačov o zamestnaie na ÚPSVaR.
(Len doplním: Ak sa tak stalo až v priebehu augusta, čiže bola splnená podmienka časti mesiaca, je nárok ešte aj za august).
VERONIKA6
04.09.08,08:36
Od skončenia povinnej školskej dochádzky. Tá je 10 ročná a trvá najneskôr do konca šk. roka, v ktorom dieťa dovŕši 16 rokov. (tak treba dokladovať aj nárok na prídavok na dieťa). Väčšinou však zamestnanci dokladujú PNŠ už od 1. ročníka na strednej škole.
Na "Potvrdení o návšteve strednej a lebo vysokej školy" je na druhej strane upozornenie:
"Sústavná príprava na povolanie sa začína v prípade štúdia na
- strednej škole najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy,
- vysokej škole dňom zápisu na vysokoškoské štúdium prvého stupňa, atď.
bendo
04.09.08,10:35
Na "Potvrdení o návšteve strednej a lebo vysokej školy" je na druhej strane upozornenie:
"Sústavná príprava na povolanie sa začína v prípade štúdia na
- strednej škole najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy,
- vysokej škole dňom zápisu na vysokoškoské štúdium prvého stupňa, atď.

S tým súhlasím. Ja som písala o nezaopatrenosti dieťaťa, nie o sústavnej príprave dieťaťa na povolanie štúdiom. Vysvetlím: keď 15-ročné dieťa, ktoré je už žiakom 1. ročníka na SŠ nedonesie PNŠ nemožno mu odoprieť nárok na prídavok na dieťa/daňový bonus, pretože má naň zo zákona nárok, je to "nezaopatrené dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky".
veronikasad
04.09.08,11:16
Ak SZČO mala syna do 30.06.2008 ešte na SŠ bude si môcť žiadať o DB pri DzP za rok 2008?
Ak splní podmienky pre jeho priznanie - dosiahne príjem vo výške najmenej 6-násobku minimálnej mzdy a vykáže zisk - môže si na syna uplatniť DB do 31.8.08, ak sa syn skôr nezamestná.
veronika1
04.09.08,11:17
školy vydávajú potvrdenia o návšteve školy ešte aj na iných menších tlačivách, ja pre uplatneni daňového bonusu beriem aj tieto tlačivá
bendo
04.09.08,12:36
školy vydávajú potvrdenia o návšteve školy ešte aj na iných menších tlačivách, ja pre uplatneni daňového bonusu beriem aj tieto tlačivá
Záleží od toho, čo obsahuje takéto tlačivo. Vo väčšine prípadov tam chýba podstatný údaj a to, že sa jedná o dennú formu štúdia. Na to si treba dať pozor. V dnešnej dobe nie problém študovať aj strednú školu cez individuálny učebný plán, dokonca i externe. Málokedy, ale stáva sa....
VERONIKA6
05.09.08,04:32
školy vydávajú potvrdenia o návšteve školy ešte aj na iných menších tlačivách, ja pre uplatneni daňového bonusu beriem aj tieto tlačivá
Práve dnes mi pracovníčka doručila "Potvrdenie o návšteve školy" ktoré vydala škola, je to malý papier 10x9 cm a obsahuje: meno, dátum narodenia a že je v šk. r. 2008/2009 žiakom 1. triedy. Ešte som sa s takýmto potvrdením nestretla. Ja som rozdala všetkým zamestnancom, ktorí bonus na deti poberajú, riadne potvrdenie ktoré bolo treba dať potvrdiť, dokonca som im to dala 2 x, aby si mohli odniesť aj na sociálku na rodinné prídavky. Takže tento papierik uznám?
TatianaM
05.09.08,05:03
Ak tlačivá čo vydávajú školy obsahujú všetky náležitosti ako nové tlačivo Potvrdenie...... tak sa dá použiť aj pre rodinné prídavky aj pre daňový bonus. (takto mi povedali u nás na Sociálke). Ale musí tam byť uvedený (pri vysokých školách) aj podľa akého zákona sa študuje , dĺžka štúdia, ......
Ingrid Ondruskova
09.09.08,11:50
Dnes prišiel za mnou /som mzdárka/ zamestnanec, že jeho dcéra nastúpila na cirkevné gymnázium, že tam tieto tlačivá nemajú a
mám za povinnosť mu ho zohnať /aby si uplatnil daň.nonus/...že je to blbosť?...to máme robiť naozaj všetko? Nech si ho pekne zoženie, len nie som si istá...na úrade práce, soc.vecí a rodiny?
veronikasad
09.09.08,11:53
Dnes prišiel za mnou /som mzdárka/ zamestnanec, že jeho dcéra nastúpila na cirkevné gymnázium, že tam tieto tlačivá nemajú a
mám za povinnosť mu ho zohnať /aby si uplatnil daň.nonus/...že je to blbosť?...to máme robiť naozaj všetko? Nech si ho pekne zoženie, len nie som si istá...na úrade práce, soc.vecí a rodiny?
Ingrid, aké jednoduché, sme predsa na PORADe. Máš ho priložené v prísp. č.11 od bendu
Ingrid Ondruskova
09.09.08,12:11
Samozrejme, že ešte pred uverejnením môjho príspevku som si to potvrdenie "pre istotu" stiahla, ale tomu kolegovi to nechcem dať na striebornej tácke /som ale beštia!!/ Ale fakt si myslím, že poriadok by mal byť...
bendo
10.09.08,06:23
Dnes prišiel za mnou /som mzdárka/ zamestnanec, že jeho dcéra nastúpila na cirkevné gymnázium, že tam tieto tlačivá nemajú a
mám za povinnosť mu ho zohnať /aby si uplatnil daň.nonus/...že je to blbosť?...to máme robiť naozaj všetko?

Na školách tieto tlačivá mať nemusia, to je pravda, ale nie je ani tvojou povinnosťou mu ho zohnať - zamestnanec je povinný ho predložiť, ak chce, aby mu bol daňový bonus vyplatený....


Nech si ho pekne zoženie, len nie som si istá...na úrade práce, soc.vecí a rodiny?
Presne tam mu ho dajú, na oddelení štátnych sociálnych dávok...
racing
10.09.08,06:51
Potvrdenie o návšteve strednej školy požadovala aj zdravotná poisťovňa/§11 ods.8a Zák.o zdrav.poistení /
drdrdr1
10.09.08,07:36
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, dokedy treba doklad odovzdať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, aby neboli pozastavené rodinné prídavky.
Ďakujem
Olice
10.09.08,07:44
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, dokedy treba doklad odovzdať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, aby neboli pozastavené rodinné prídavky.
Ďakujem
Myslím, že do konca septembra.
bendo
10.09.08,07:55
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať, dokedy treba doklad odovzdať na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, aby neboli pozastavené rodinné prídavky.
Ďakujem

Zo zákona o prídavku na dieťa:

§ 14 Povinnosti oprávnenej osoby

Oprávnená osoba, ktorá si uplatňuje nárok na prídavok, je povinná

a) preukázať rozhodujúce skutočnosti, ktoré majú vplyv na vznik nároku na prídavok a na jeho výplatu,
b) do ôsmich dní písomne oznámiť zmeny v rozhodujúcich skutočnostiach, ktoré majú vplyv na nárok na prídavok a na jeho výplatu.

Takže už je po termíne, ale do konca septrembra to tiež postačí ;).

Výplata prídavku je mesiac pozadu, takže nárok za 09/2008 bude vyplatený až v októbri 2008. Problém je akurát ten, že keď si to nechajú všetci na koniec septembra, tak sa tam idú zblázniť z toľkých potvrdení :o
drdrdr1
10.09.08,08:04
Ja len preto som sa pýtala, že ešte mi to všetci neodovzdali a ja to tam nosím za všetkých naraz.
Olice
10.09.08,08:35
Ak by aj boli pozastavené rodinné prídavky z dôvodu oneskoreného doručenia potvrdenia o návšteve školy, po jeho doručení budú spätne doplatené.

mimotemyLen ma tak teraz napadlo, že ja som minulý rok potvrdenie o návšteve školy neodovzdala na ÚPSVaR a prídavky dostávam stále (syn bude mať v novembri 17).
willma
10.09.08,09:01
Ak by aj boli pozastavené rodinné prídavky z dôvodu oneskoreného doručenia potvrdenia o návšteve školy, po jeho doručení budú spätne doplatené.

mimotemyLen ma tak teraz napadlo, že ja som minulý rok potvrdenie o návšteve školy neodovzdala na ÚPSVaR a prídavky dostávam stále (syn bude mať v novembri 17). A to ťa nevyzvali?, mne píšu hneď a dokonca v júni som dostala predvolanie, lebo mladý mal 18, takže čestné prehlásenie, že nebude cez prázdniny evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a ani že sa nezamestnal. A potvrdenie idem fčileky posielať
bendo
10.09.08,09:06
Ak by aj boli pozastavené rodinné prídavky z dôvodu oneskoreného doručenia potvrdenia o návšteve školy, po jeho doručení budú spätne doplatené.

Áno, budu doplatené ;). (hneď po nadobudnutí vykonateľnosti rozhodnutia o obnove výplaty PnD, ktorému ešte predchádzalo rozhodnutie o zastavení výplaty + možno nejaká výzva na predloženie PNŠ.) A ešte upozorním na § 15 - došlo k skráteniu lehoty z 1 roka na pol roka.... (z toho vyplýva, že PnD možno doplatiť už len 6 mesiacov dozadu, nie 1 rok ako to bolo doteraz).

§ 15 Zánik nároku

Nárok na prídavok a nárok na príplatok k prídavku za kalendárny mesiac zaniká uplynutím šiestich mesiacov od posledného dňa v mesiaci, za ktorý prídavok a príplatok k prídavku patrili.



mimotemyLen ma tak teraz napadlo, že ja som minulý rok potvrdenie o návšteve školy neodovzdala na ÚPSVaR a prídavky dostávam stále (syn bude mať v novembri 17).

Asi preto, že si mala nárok ešte zo zákona - povinná školská dochádzka je 10 ročná a trvá najneskôr do konca šk. roka, v ktorom dieťa dovŕši 16 rokov. Keď v septembri 2008 nezdokladuješ PNŠ, tak ti bude výplata zrejme zastavená...
bendo
10.09.08,09:18
A to ťa nevyzvali?, mne píšu hneď a dokonca v júni som dostala predvolanie, lebo mladý mal 18, takže čestné prehlásenie, že nebude cez prázdniny evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a ani že sa nezamestnal. A potvrdenie idem fčileky posielať

Máte nejaký starostlivý ÚPSVaR :).... V podstate takéto čestné vyhlásenie ani netreba, pretože keby sa tak stalo (že by sa zaevidoval ako uchádzač o zamestnanie alebo zamestnal), oprávnená osoba, ktorá PnD poberá, je aj tak povinná túto skutočnosť do 8 dní oznámiť....

Ale je možné aj to, že dostali nejaký pokyn "zhora", že majú sami "z vlastnej iniciatívy a v záujme predchádzania vzniku preplatkov" skúmať, či boli splnené podmienky nároku aj počas prázdnin....
willma
10.09.08,09:33
Máte nejaký starostlivý ÚPSVaR :).... V podstate takéto čestné vyhlásenie ani netreba, pretože keby sa tak stalo (že by sa zaevidoval ako uchádzač o zamestnanie alebo zamestnal), oprávnená osoba, ktorá PnD poberá, je aj tak povinná túto skutočnosť do 8 dní oznámiť....

Ale je možné aj to, že dostali nejaký pokyn "zhora", že majú sami "z vlastnej iniciatívy a v záujme predchádzania vzniku preplatkov" skúmať, či boli splnené podmienky nároku aj počas prázdnin.... možno sú to len nadštandradné vzťahy, keď som začala s nimi v začiatkoch komunikovať, tiež sa ma snažili odbyť, neskôr som vždy prišla už s komletnou dokumentáciou aj so žiadosťou o konkrétnu dávku na ktorú som mala nárok, pokaždé sa čudovali ako som sa ku tej ktorej nárokovateľnej dávke dostala a odkiaľ som sa vôbec o nej dozvedela. Zhoda náhod niektorým poberateľom bolo všetko ponúknuté jak na striebornej tácke. Tak som si spustila pusu na špacír o čo som ja horšia a ako ja k tomu so slušným vystupovaním prídem, keď im stačí prísť, nabliakať a majú aj to čo by mať nemali. Odvtedy je ten vzťah nadštandartný :D:D:D
Olice
10.09.08,09:39
Asi preto, že si mala nárok ešte zo zákona - povinná školská dochádzka je 10 ročná a trvá najneskôr do konca šk. roka, v ktorom dieťa dovŕši 16 rokov. Keď v septembri 2008 nezdokladuješ PNŠ, tak ti bude výplata zrejme zastavená...
Zrejme máš pravdu. Tento rok mám už potvrdenie pripravené, už ho len odnesiem;).

Máte nejaký starostlivý ÚPSVaR :).... V podstate takéto čestné vyhlásenie ani netreba, pretože keby sa tak stalo (že by sa zaevidoval ako uchádzač o zamestnanie alebo zamestnal), oprávnená osoba, ktorá PnD poberá, je aj tak povinná túto skutočnosť do 8 dní oznámiť....

Ale je možné aj to, že dostali nejaký pokyn "zhora", že majú sami "z vlastnej iniciatívy a v záujme predchádzania vzniku preplatkov" skúmať, či boli splnené podmienky nároku aj počas prázdnin....
Myslím, že máme s willmou rovnaký ÚPSVaR na Vazovovej.
willma
10.09.08,09:47
a inak predtým Jadrová, no zážitok chodiť tam.
Bonetka
11.09.08,06:56
Potvrdenie o návšteve strednej školy požadovala aj zdravotná poisťovňa/§11 ods.8a Zák.o zdrav.poistení /


Takže potvrdenenie návšteve strednej školy 16 ročného dieťaťa odovzdávam: 1x zamestnávateľovi na daňový bonus, 1x úradu práce s.v. a rodiny, a 1x ešte posielam aj zdravotnej poisťovni?
willma
11.09.08,07:01
zdravotnej poisťovni som neposielala nič, syn je zatiaľ vedený ako osoba za ktorú platí štát.
Anja111
11.09.08,07:15
zdravotnej poisťovni som neposielala nič, syn je zatiaľ vedený ako osoba za ktorú platí štát.


tiež o tejto povinnosti neviem, preto som položila doplňujúcu otázku racingovi

ZP požaduje Potvrdenie o návšteve školy na začiatku štúdia na vysokej škole...