AVMM
03.09.08,10:42
Zamestnankyňa mali autonehodu, ktorú nezapríčinili. Chcú to dať na súd a odo mňa chce potvrdenie o úšlej mzde za celú dobu PN. Čo je pre súd úšla mzda. Mzda v hrubom, ktorú by zarobila keby robila, alebo v čistom ktorú by zarobila, keby robila. Náhrada príjmu za prvých 10 dní sa odratúva, alebo nie?
Lebo náhrada príjmu podľa ZP nie je mzda.
jaja8008
03.09.08,10:40
ta nahrada by sa nemala odratavat od tvojho vypoctu, ved sama hovoris ze to mzda nie je.
usla mzda je vsetko co by zarobila keby nebola PN, nezavazne od toho, kolko dostala pocas trvania PN.
znama raz vystavovala taketo potvrdenie a bolo to uvedene v hrubom ale myslim ze to tam aj specifikovala.
a neviem o tom ze by jej to vratili ako zle.
zena
25.03.09,08:50
Prosim Vas potrebujem si len nieco overit.ZC mi doniesol Predvolanie svedka na sud,kde poziadal o vyplnenie uslej mzdy v dany den. Podla mna vsak nema narok,pretoze v ten isty den je celozavodna dovolenka. Tu bude mat riadne zaplatenu a ziadna mzda mu neujde.Je to tak? Dakujem
Chobot
25.03.09,11:21
Prosim Vas potrebujem si len nieco overit.ZC mi doniesol Predvolanie svedka na sud,kde poziadal o vyplnenie uslej mzdy v dany den. Podla mna vsak nema narok,pretoze v ten isty den je celozavodna dovolenka. Tu bude mat riadne zaplatenu a ziadna mzda mu neujde.Je to tak? Dakujem

Áno tak. To tlačivo by si mu potvrdzovala len vtedy, keby mu firma dala neplatené voľno (teda bez náhrady mzdy) a na tlačive by si vyznačila jeho mzdu. Vtedy mu súd uhradí to, čo by bol zarobil, keby bol pracoval.

Môže však požadovať, aby mu na ten deň nebola čerpaná dovolenka, ale neplatené voľno, lebo takto je okrátený - keby mal dovolenku, tak by ten deň mohol stráviť inak, než sedením na súde. Na to má nárok, aby nemusel čerpať v ten deň dovolenku.
rennka
08.01.10,13:25
Zamestnanec mal prac. uraz sposobeny vlastnou vinou a 14 dni PN. Teraz chce doplatenie uslej mzdy. Kto mu ju ma doplatit? Zamestnavatel, aj ked uraz nebol zavineny jeho chybou, alebo v prip. ak bol poisteny poistovna? Alebo ma vobec narok na na doplatenie uslej mzdy, ak ano podla akeho § ?
Dakujem za kazdu odpoved.
rennka
11.01.10,06:52
Nikto mi neporadi, prosim?
Chobot
11.01.10,08:50
Zamestnanec mal prac. uraz sposobeny vlastnou vinou a 14 dni PN. Teraz chce doplatenie uslej mzdy. Kto mu ju ma doplatit? Zamestnavatel, aj ked uraz nebol zavineny jeho chybou, alebo v prip. ak bol poisteny poistovna? Alebo ma vobec narok na na doplatenie uslej mzdy, ak ano podla akeho § ?
Dakujem za kazdu odpoved.

Pokiaľ nebol komerčne poistený pre stratu zárobku z dôvodu úrazu, alebo nemá nejaké úrazové poistenie, tak nemá nárok na doplatenie ušlej mzdy.

Bola by to povinnosť zamestnávateľa len vtedy, keby pracovný úraz bol spôsobený vinou zamestnávateľa. Takto zamestnávateľ nie je povinný doplácať ušlú mzdu, je to ako každý iný úraz či PN.

A akú poisťovňu máš na mysli? Sociálnu či komerčnú? Sociálna nedopláca rozdiel mzdy. Komerčná len keď má poistku.
rennka
11.01.10,09:18
On pytal doplatenie uslej mzdy od zamestnavatela. Na tie poistovne som sa pytala, aby som si to trochu ujasnila.
Dakujem.
rlitavski
21.01.10,16:22
sa "Potvrdenie o strate na zarobku" z komercnej poistovni (zakonna poistka obvineneho ktory zapricinil nehodu) moze spolu uplatnit s urazovou davkou zo socialnej poistovni pri pracovnom uraze?