LouLou
03.09.08,11:40
Zdravím. Som skoro celkom nová SZČO a pracovala som pre jednu firmu, pričom som musela absolvovať služobné cesty. Išla som autom - maminým, svoje nemám. Firma chce, aby som im poslala faktúru, aby mi uhradili cestovné náklady (počet km x 5,50 Sk). Aký je postup? Zdá sa mi divné, aby som im posielala fa, ktorú s potom musím dať ako príjem... keďže to bol vlastne výdaj. VĎAKA za pomoc. LouLou
Vladimír Ozimý
03.09.08,09:44
Zdravím. Som skoro celkom nová SZČO a pracovala som pre jednu firmu, pričom som musela absolvovať služobné cesty. Išla som autom - maminým, svoje nemám. Firma chce, aby som im poslala faktúru, aby mi uhradili cestovné náklady (počet km x 5,50 Sk). Aký je postup? Zdá sa mi divné, aby som im posielala fa, ktorú s potom musím dať ako príjem... keďže to bol vlastne výdaj. VĎAKA za pomoc. LouLou

no ani váš výdaj to nebol pretože nemáte nárok na cestovné náhrady 5,50 na km keďže auto nie je vaše vlastné. Ale ak im to budete faktúrovať potom je to pre vás normálny príjem z podnikania, pretože je to súčasť vašej ceny práce ktorú im poskytujete...akiste to máte zadefinované v zmluve že cenou služby sú aj náhrady 5,50 za km...
LouLou
03.09.08,09:49
Dakujem za odpoved. A keby som im dala len bloky za benzin na preplatenie...?
Daska
03.09.08,09:50
Ono je logicke, ze im refakturujes svoje naklady. Vlastne im len prefakturujes taku istu sumu, ktoru si vydala. Potom budem mat vydaje napr. 1500,- aj prijmy 1500,-, cize nebudes mat ani zisk ani stratu.
Vladimír Ozimý
03.09.08,09:51
Dakujem za odpoved. A keby som im dala len bloky za benzin na preplatenie...?

to nie je podstatné čo si dáte preplatiť. Raz je to cena vašej služby tak je to cena služby...aj druhá strana sa musí kryť ak chce mať riadny daňový náklad...
LouLou
03.09.08,09:52
Vdaka. Teda im dam fa na smu, ktoru ma stal benzin. A ako to zauctujem v JU? A potrebujem ako podklad bloky? :-)
Peterka
03.09.08,09:53
§7
(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len „základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.


Neviem prečo nemá nárok na náhradu ,myslím si že má nárok aj keď použité vozidlo nie je v majetku.
Zoltán Kovács
03.09.08,09:54
§7
(1) Ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo okrem cestného motorového vozidla zamestnávateľa, patrí mu základná náhrada za každý 1 km jazdy (ďalej len „základná náhrada") a náhrada za spotrebované pohonné látky.


Neviem prečo nemá nárok na náhradu ,myslím si že má nárok aj keď použité vozidlo nie je v majetku.

Pozor nejedná sa o zamestnanca, ale o szčo.
Daska
03.09.08,09:54
Priejm za fakturu zauctujes ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane, a do nakladov si das blocky za benzin
LouLou
03.09.08,10:00
A mozem si dat do nakladov blocky za benzin, ak auto nie je moje?
Tweety
03.09.08,10:01
A mozem si dat do nakladov blocky za benzin, ak auto nie je moje?
Nie, nemôžeš.
renataton
03.09.08,10:02
Dobrý deň, môžem dať do nákladov blok za nákup diaľničnej známky ak je auto napísané na konateľa a automobil nie je vo firme?
Zoltán Kovács
03.09.08,10:03
Dobrý deň, môžem dať do nákladov blok za nákup diaľničnej známky ak je auto napísané na konateľa a automobil nie je vo firme?

Podľa mňa nie. Konateľ použitie súkromného MV musí vyúčtovať cez cesťák. A nárokovať náhradu za PHL a ubehnuté kilometre.
Tweety
03.09.08,10:03
Dobrý deň, môžem dať do nákladov blok za nákup diaľničnej známky ak je auto napísané na konateľa a automobil nie je vo firme?
Ak MV nie je v majetku spoločnosti, nepoužíva sa na podnikalnie, DN nie je nákladom daňovo uznaným.
renataton
03.09.08,10:14
ďakujem za odpovede tiež som si to myslela, len som si tým nebola istá;)
LouLou
03.09.08,10:28
Ok, dik za odpovede. Ako by ste teda tuto situaciu riesili, ak by ste nechceli vystavit fa za cestak?
Vladimír Ozimý
03.09.08,10:47
Ok, dik za odpovede. Ako by ste teda tuto situaciu riesili, ak by ste nechceli vystavit fa za cestak?

benzinové bločky si môžte dať do nákladov stačí aby ste mali s mamou zmluvu o vypôžičke nevidím v tom problém...ale do nákladov pôjde PHL vypočítaná podľa § 19 ods. 2 písm. l) nie ako cestovné náhrady podľa § 19 ods. 2 písm. e). ak potrebujete podklad pre fakturáciu cesťák tak ho urobte pre vášho odberateľa ale neúčtujte o ňom
marosc
03.09.08,11:05
Doporučujem urobiť s majiteľom auta zmluvu o zapožičaní auta na podnikateľské účely a tak bude kryté jeho používanie na podnikanie. Potom by som účtoval náklady za používanie auta nezaradeného do majetku firmy t.j. km x 5,50 + spotreba PHM podľa technického preukazu. Je to výhodnejšie ako účtovať len bločky za benzín.
Vladimír Ozimý
03.09.08,11:44
Doporučujem urobiť s majiteľom auta zmluvu o zapožičaní auta na podnikateľské účely a tak bude kryté jeho používanie na podnikanie. Potom by som účtoval náklady za používanie auta nezaradeného do majetku firmy t.j. km x 5,50 + spotreba PHM podľa technického preukazu. Je to výhodnejšie ako účtovať len bločky za benzín.

sice je to možno výhodnejšie ale zákon o dani z príjmov nám neumožňuje si dať do nákladov to čo je výhodnejšie ale strikne definuje pri spotrebe PHL (§ 19 ods. 2 písm. l) čo je daňovým výdavkom a čo je daňovým výdavkom pri použití vlastného motorového vozidla (§19 ods. 2 písm. e). Keďže nejde o vlastné motorové vozidlo môže si uplatniť do nákladov len skutočné spotrebované PHL prepočítané podľa horeuvedeného paragrafu.
jaja99
03.09.08,11:53
Urob s mamou zmluvu o nájme hnuteľnej veci, kde nájom je do výšky 5x životné minimum - pre ňu to bude oslobodený príjem (ak sa nebude viac opakovať) a pre Teba daňový výdavok. V zmluve si stanovte podmienky: kto bude platiť opravy, poistky, známky, parkovné ...
Priznaj daň z motorových vozidiel.
Nakúp PHM - je to Tvoj daňový výdavok.
Vyúčtuj odberateľovi 5,5 x počet km + PHM cez faktúru. To, že Ty nemáš nárok dať si paušál do daňových výdavkov neznamená, že si sa nemohla dohodnúť s Tvojim odbrateľom na takejto forme preplatenia výdavkov.
Vladimír Ozimý
03.09.08,11:57
Urob s mamou zmluvu o nájme hnuteľnej veci, kde nájom je do výšky 5x životné minimum - pre ňu to bude oslobodený príjem (ak sa nebude viac opakovať) a pre Teba daňový výdavok. V zmluve si stanovte podmienky: kto bude platiť opravy, poistky, známky, parkovné ...
Priznaj daň z motorových vozidiel.
Nakúp PHM - je to Tvoj daňový výdavok.
Vyúčtuj odberateľovi 5,5 x počet km + PHM cez faktúru. To, že Ty nemáš nárok dať si paušál do daňových výdavkov neznamená, že si sa nemohla dohodnúť s Tvojim odbrateľom na takejto forme preplatenia výdavkov.

tu by som bol trochu opatrný lebo ja viem že tlačíme to do príležitostného príjmu ale aby pri kontrole vám tu nevytli sústavnosť a to znamená podnikanie a to znamená živnosť atď....je bežné v praxi používať spôsob prenájmu cez zmluvu na § 8 a oslobodenie do 5 násobku životného minima...ale treba byť obozretnejší v tom kedy je to ešte priležitostný prenájom a kedy už nie...samozrejme definícia tam nie je môže to prenajímať aj rok...dôležité aby to netvorilo hlavnú časť príjmu atď...ale inak s príspevkom na 100% súhlasím len som mal chuť sem dať úvahu :D
jaja99
03.09.08,12:02
Beriem to, je to vlastne o tom, čo je "jednorazový, náhodilý, neopakujúci sa." Každý si to môže vysvetliť po svojom. Ak by prenajala hnuteľnú vec opakovane - obchádza živnostenský zákon.
Ak si prenajmem auto od občana napr. len na obdobie, keď mám prácu mimo regiónu a prenájom skončí po vykonaní zakázky, tak by to mohol byť "náhodilý, jednorazový, neopakujúci sa" príjem aj pre prenajímateľa.
Po druhý raz je výhodnejšie aj jednoduchšie zakomponovať cestovné výdavky priamo do ceny služby.
LouLou
04.09.08,09:05
Ak si spocitam sumu za bloky od benzinu a dialnicnej znamky a v tejto sume napisem firme fa, urobim s maminou zmluvu o zapozicani osobneho MV a potom prijmovu fa vlastne "vynulujem" tak, ze si dam spominane bloky do nakladov... to by som mohla? A rozdiel (celkova cena cestaku - bloky) im zapocitam do fa za svoje sluzby? :-) Dakujem vam velmi pene za rady.
mlyn16
07.07.09,05:49
Vie mi, prosím, niekto vysvetliť, prečo sú na benzínových blokoch z Tesco Stores alebo Metra dva časové údaje a čo znamenajú?