Micky24
03.09.08,11:48
Dobrý den,

rád by som sa opýtal, ako treba postupovat, ak sa jeden z konatelov rozhodol skoncit v poslocnosti. Zakladali sme spolocnost dvaja, cize ostavam ako jediny konatel. Viem, ze sa vtedy mení spolocenska zmluva na zakladatelsku listinu. Chceli sme vyuzit sluzby viacerych firiem co sa "specializuju" na zakladanie a rusenie spolocnosti, ale samozrejme nas len natahuju uz vyse mesiaca. Tiez sa chcem opytat kolko financií bude tento vymaz konatela stat a teda na koho sa treba obratit.

Este jeden dotaz, so spolocníkom sme sa dohodli, ze si nebude narokovat ziadne financie ani majetok spolocnosti, pretoze som vsetky tieto naklady hradil ja. Chcel by som to mat ale aj nejak pravne podchytene, staci na to nejake cestne prehlasenie alebo treba vytvorit nejaku zmluvu?

Dakujem
Zoltán Kovács
03.09.08,09:57
Dobrý den,

rád by som sa opýtal, ako treba postupovat, ak sa jeden z konatelov rozhodol skoncit v poslocnosti. Zakladali sme spolocnost dvaja, cize ostavam ako jediny konatel. Viem, ze sa vtedy mení spolocenska zmluva na zakladatelsku listinu. Chceli sme vyuzit sluzby viacerych firiem co sa "specializuju" na zakladanie a rusenie spolocnosti, ale samozrejme nas len natahuju uz vyse mesiaca. Tiez sa chcem opytat kolko financií bude tento vymaz konatela stat a teda na koho sa treba obratit.

Este jeden dotaz, so spolocníkom sme sa dohodli, ze si nebude narokovat ziadne financie ani majetok spolocnosti, pretoze som vsetky tieto naklady hradil ja. Chcel by som to mat ale aj nejak pravne podchytene, staci na to nejake cestne prehlasenie alebo treba vytvorit nejaku zmluvu?

Dakujem

Zo zadania sa mi zdá, že nejde len o odstupenie z funkcie konateľa, ale aj jedného spoločníka zo spoločnosti. V tom prípade je potrebné na základe zmluvy o prevode obchodného podielu vyhotoviť zápis VZ, ktorý to musí odsúhlasiť. A na základe toho vykonať zmeny aj v spoločenskej zmluve a následne aj v OR.

Všetky tieto úkony vás vyjdú oveľa lacnejšie ak navštívite notára, ktorý je to tak isto schopný vyhotoviť, ako keby ste vybrali spoločnosť, ktorá sa živí zakladaním sro-čiek. Oni sú vlastne iba sprostredkovateľmi medzi vami a notárkou.
dana9
03.09.08,10:00
je to napisane trosku nejasne. Chces len skoncit funkciu konatela alebo chces zo spolocnosti vystupit ako spolocnik?

konatelstva sa zbavis jednoducho, staci na to list o vzdani sa funkcie.

spolocnikom prestans byt napr. na zaklade zmluvy o prevode obchodneho podielu, tam sa potom riesia aj finance zalezitosti, a ci to je odplatne a pod. a tiez je potrebne urobit dalsie zmeny
Micky24
03.09.08,10:36
No spoločník je zároveň konateľom, čiže jeho uplne zmazanie v spoločnosti, proste spoločnosť budem viesť len ja a on s nou nebude mat viac nic spolocne.
Zoltán Kovács
03.09.08,10:36
No spoločník je zároveň konateľom, čiže jeho uplne zmazanie v spoločnosti, proste spoločnosť budem viesť len ja a on s nou nebude mat viac nic spolocne.

V tom prípade je potrebná zmluva o prevode obchodného podielu. V ostatnom postupuj ako sme písali vyššie.
Micky24
03.09.08,15:10
Nebolo by mozne k prispevku aj pripojit vzory dokumentov? Mam stiahnute, len neviem ci su spravne. Najviac sa mi pozdava zbavenie konatelstva abdikacnym listom. Tak isto som uz stiahol zmluvu o prevode obchodneho podielu na inu osobu (dufam ze to je spravny dokument).

Co sa tyka majetkoveho vyrovnania, treba specialne spisovat nejaky dokument alebo po podpisaní dokumentov straca narok automaticky? Ako som pisal vyssie, dohodli sme sa na tom, ze hmotny aj nehmotny majetok spolocnosti ostava mne, rovnako si nenarokuje ani svoj podiel na ZI.
Marína
03.09.08,15:55
-------------
Žabinka
21.05.09,08:42
Pekný slnečný deň. Prosím poradiť v podobnom probléme. Manžel je konateľ v s.r.o., chce zrušiť konateľstvo a aj úplne odísť z s.r.o. Na orsr som si našla údaje o firme:
Spoločníci: ...a.s.
Výška vkladu každého spoločníka:...a.s., vklad...Sk.
Štatutárny orgán: konatelia X, Y, Z. Podpisujú každý samostatne.
Spoločnosť bola založená zakladateľskou listinou...
Môj problém spočíva v tom, že jediným spoločníkom v s.r.o. je a.s., do r.2004 bol manžel v predstavenstve tejto a.s., teraz už s ňou nemá nič spoločné.
Nie je mi jasné, ako postupovať. Je potrebné valné zhromaždenie, urobiť zmenu zakladateľskej listiny, tlačivo pre or, oznámenie o odstúpení z funkcie konateľa (zmluva o prevode obch. podielu asi nie, keďže obchod.podiel má a.s.?). Neviem ani, koľkokrát ktoré dokumenty sa prikladajú a na ktoré treba overený podpis konateľa (stačí toho, ktorý ostáva v s.r.o.?).
Je to trochu zamotané, snáď mi niekto pomôžete.
Ďakujem.
Economic
22.05.09,04:43
Pekný slnečný deň. Prosím poradiť v podobnom probléme. Manžel je konateľ v s.r.o., chce zrušiť konateľstvo a aj úplne odísť z s.r.o. Na orsr som si našla údaje o firme:
Spoločníci: ...a.s.
Výška vkladu každého spoločníka:...a.s., vklad...Sk.
Štatutárny orgán: konatelia X, Y, Z. Podpisujú každý samostatne.
Spoločnosť bola založená zakladateľskou listinou...
Môj problém spočíva v tom, že jediným spoločníkom v s.r.o. je a.s., do r.2004 bol manžel v predstavenstve tejto a.s., teraz už s ňou nemá nič spoločné.
Nie je mi jasné, ako postupovať. Je potrebné valné zhromaždenie, urobiť zmenu zakladateľskej listiny, tlačivo pre or, oznámenie o odstúpení z funkcie konateľa (zmluva o prevode obch. podielu asi nie, keďže obchod.podiel má a.s.?). Neviem ani, koľkokrát ktoré dokumenty sa prikladajú a na ktoré treba overený podpis konateľa (stačí toho, ktorý ostáva v s.r.o.?).
Je to trochu zamotané, snáď mi niekto pomôžete.
Ďakujem.

Po správnosti by zakladateľ tá /a.s./ mala urobiť "rozhodnutie jediného spoločníka, ktorým odvolá konateľa s uvedením dátumu a zároveň musí vymenovať nového. Zmluva o prevode nie je potrebná, neprevádza sa obchodný podiel. No je treba premeniť vklad spoločníka z Sk na euro a základné imanie tiež, bez toho to nepôjde. No a samozrejme spraviť úplné znenie zakladateľskej listiny. V prípade potreby viac info v profile. Pokiaľ budú ochotní ho zrušiť je všetko v poriadku, pokiaľ nebudú to chcieť riešiť, je to horšie pre neho.
Economic
22.05.09,04:44
Pekný slnečný deň. Prosím poradiť v podobnom probléme. Manžel je konateľ v s.r.o., chce zrušiť konateľstvo a aj úplne odísť z s.r.o. Na orsr som si našla údaje o firme:
Spoločníci: ...a.s.
Výška vkladu každého spoločníka:...a.s., vklad...Sk.
Štatutárny orgán: konatelia X, Y, Z. Podpisujú každý samostatne.
Spoločnosť bola založená zakladateľskou listinou...
Môj problém spočíva v tom, že jediným spoločníkom v s.r.o. je a.s., do r.2004 bol manžel v predstavenstve tejto a.s., teraz už s ňou nemá nič spoločné.
Nie je mi jasné, ako postupovať. Je potrebné valné zhromaždenie, urobiť zmenu zakladateľskej listiny, tlačivo pre or, oznámenie o odstúpení z funkcie konateľa (zmluva o prevode obch. podielu asi nie, keďže obchod.podiel má a.s.?). Neviem ani, koľkokrát ktoré dokumenty sa prikladajú a na ktoré treba overený podpis konateľa (stačí toho, ktorý ostáva v s.r.o.?).
Je to trochu zamotané, snáď mi niekto pomôžete.
Ďakujem.

Ešte som zabudla na Tvoju otázku čo sa týka počtu dokumentov. Všetko dávaš do OR dvojmo, lebo 1x ide to do Zbierky listín. Oni si to sami rozdelia.
Žabinka
22.05.09,06:02
Ďakujem za odpoveď, vyzerá to pre mňa dosť zložito, asi to radšej nechám na odborníkov.
mi_ke
22.05.09,08:29
Nemusi dojst k rozhodnutiu jedineho spolocnika o odvolani (as), ale moze sa sam vzdat funkcie a preukazat, ze vzdanie funkcie dorucil a ze zvolal valne zhromazdenie sro. A po uplynuti 3 mesiacov (kedy vzdanie sa funkcie nadobudne ucinnost) podat navrh na OR...
Žabinka
22.05.09,08:43
Návrh na OR myslíš tlačivo č.8?
mi_ke
22.05.09,10:05
Ano, tlacivo č.8
Economic
23.05.09,15:07
Ano, tlacivo č.8

Samozrejme záleží na tom ako rýchlo chce ako konateľ zo spoločnosti byť preč.
Žabinka
25.05.09,06:33
Samozrejme záleží na tom ako rýchlo chce ako konateľ zo spoločnosti byť preč.
Už včera bolo neskoro. :mad:
jovani
07.10.11,12:16
Dobry den, ake velke valne zhromazdenie je potrebne na odvolanie konatel z funkcie? Vacsina 51% alebo absolutna vacsina 67%. Dakujem za radu.
KEJKA
07.10.11,12:31
závidí od SZ
jovani
07.10.11,13:02
SZ o tom nic nehovori. Aka je teda odvolavka na zakon? Alebo ako to SZ neriesi ako to je osetrene v obch.zakonniku?
Economic
08.10.11,05:51
SZ o tom nic nehovori. Aka je teda odvolavka na zakon? Alebo ako to SZ neriesi ako to je osetrene v obch.zakonniku?

Uznášaniaschopnosť valného zhromaždenia by mala byť stanovená spoločenskou zmluvou. Inak to môže byť potom pri zápise do OR pokus - omyl. No ja by som poradila, nech konateľ sa vzdá funkcie a VZ to už iba zoberie na vedomie, nech je spoločníkov prítomných tam aj menej...
sroservis
08.10.11,14:46
Ak vaša spoločenská zmluva neobsahuje osobitné dojednania na týkajúce sa quora pri uznášaniaschopnosti a rozhodovaní VZ o odvolaní konateľa, pri prerokovaní tejto otázke na VZ, je potrebná prítomnosť spoločníkov, ktorí majú aspoň polovicu všetkých hlasov (aspoň 50 percent) a rozhodnutie musí byť prijaté prostou väčšinou hlasov prítomných spoločníkov. Pekný deň.
iris07
11.10.11,07:13
Dobry den, mame podobny problem. Poradite mi, ak sme sa uz podelili s majetkom v s.r.o. a vysporiadali si zmenu aj v OR, ako je treba vyplatenie podielu a prevod majetku spravne zauctovat? A ma to vplyv na dane a DPH? Velmi dakujem !!!
Economic
11.10.11,07:40
Dobry den, mame podobny problem. Poradite mi, ak sme sa uz podelili s majetkom v s.r.o. a vysporiadali si zmenu aj v OR, ako je treba vyplatenie podielu a prevod majetku spravne zauctovat? A ma to vplyv na dane a DPH? Velmi dakujem !!!

Na DPH určite nie. Nedá sa všeobecne povedať, či na dane áno alebo nie. Záleží to od toho, za akých podmienok a hlavne za koľko došlo k vyporiadaniu /predaju obchodného podielu/
iris07
12.10.11,05:31
Ďakujem za odpoveď :)
Economic
12.10.11,19:01
Budem držať palce, daj potom vedieť výsledok.