ivo051
03.09.08,12:28
Zdravim,

chcel by som poradit, resp. ci ma niekto skusenost, co mam robit a ako postupovat.

Som vlastnikom s.r.o.-cky od roku 2004, ktora vykazovala cinnost. Cinnost a prevadzka bola ukoncena koncom juna 2008 a chcem sa informovat, poradit, ako postupovat pri odpredaji firmy (vsetky nalezitosti ma v poriadku)? Je sanca, ze by mal niekto zaujem? Pripadne, ako sa postupuje pri ohodnocovani?

Hladal som spolocnosti, ktore sa zaoberaju odpredajom, ale zvacsa ide o predaj spolocnosti bez vykazovania predchadzajucej cinnosti...

Zatial som v slepej ulicke.

Dakujem za kazdu informaciu.
Marína
03.09.08,16:17
Pozri Predaj podniku_linky (http://www.porada.sk/756652-post2.html)
Dodatočne pridané:
Zmluvy o predaji podniku (http://www.porada.sk/353033-post13.html)
ekopo
03.09.08,16:27
Pozri Predaj podniku_linky (http://www.porada.sk/756652-post2.html)
výborný súbor linkov

a keby sa použilo vyhľadávanie takto: http://www.hdsoft.sk/bin/hladaj_demo.swf
tak nemuselo byť položených veľa iných otázok
misomiso
03.09.08,17:04
Aj tak by ma zaujimalo, (nikde som to tu nenasiel) ci existuje nejaky vzorec na urcenie hodnoty formy, nieco ako aka je suvislost medzi dosiahnutym obratom, ziskom, a predajnou cenou firmy (po zapocitani aktualneho majetku samozrejme).

Ja viem, ze to bude pre mnohych blbost, ja viem, ze cenu urcuje momentalny zaujem a csto aj nahoda, ja viem, jedna a ta ista ze porcelanova vaza moze byt predana za 50 litrov, ked sa pre nu niekto nadchne a potom ju moze mat problem predat aj za 500 Sk, takze tazko povedat, aku ma vlastne cenu.

Ale pri firmach by mohol existovat nejaky vzorec, ako napr. existuje v pripade nehnutelnosti, kde sa posudzuje napr. vztah najomneho, ktore je mozne dostat, potom ceny, za ktoru je mozne nehn. predat a predpokladanych nakladov na udrzbu. Podla toho sa usudzujem ci sa oplati predat, alebo prenajimat.

Nie ste tu niekto, kto ma vystudovanu nejaku mudru skolu?
ajobs
03.09.08,17:17
Aj tak by ma zaujimalo, (nikde som to tu nenasiel) ci existuje nejaky vzorec na urcenie hodnoty formy, nieco ako aka je suvislost medzi dosiahnutym obratom, ziskom, a predajnou cenou firmy (po zapocitani aktualneho majetku samozrejme).

Ja viem, ze to bude pre mnohych blbost, ja viem, ze cenu urcuje momentalny zaujem a csto aj nahoda, ja viem, jedna a ta ista ze porcelanova vaza moze byt predana za 50 litrov, ked sa pre nu niekto nadchne a potom ju moze mat problem predat aj za 500 Sk, takze tazko povedat, aku ma vlastne cenu.

Ale pri firmach by mohol existovat nejaky vzorec, ako napr. existuje v pripade nehnutelnosti, kde sa posudzuje napr. vztah najomneho, ktore je mozne dostat, potom ceny, za ktoru je mozne nehn. predat a predpokladanych nakladov na udrzbu. Podla toho sa usudzujem ci sa oplati predat, alebo prenajimat.

Nie ste tu niekto, kto ma vystudovanu nejaku mudru skolu?

Dobrá kniha k uvedenej problematike je síce staršia, ale stále aktuálna Valuation od Toma Copelanda a spol., bola preložená do češtiny pod názvom Stanovení hodnoty firem. Nájdeš tam aj vzorce na rôzne metódy výpočtu hodnoty firiem, ako aj popísané metódy oceňovania.
misomiso
04.09.08,03:27
Diky moc.
ivo051
04.09.08,04:44
Dakujem za dobre informacie.

Este jedna otazka: nepoznate spolocnosti/firmy, cez ktore sa zohanaju klienti, ktori by mohli mat zaujem na odkupeni takejto firmy? resp. kde ponuknut firmu? Ide o zdravu firmu, ktora ma uspesnu historiu a momentalne uz nevykonava obchodnu cinnost. Vopred dakujem.
misomiso
04.09.08,04:58
No napr. na Porade v inzercii.
uverovyanalytik
04.09.08,09:49
no co sa tyka ohodnocovania, je to velmi komplexna problematika. v zasade sa rozlisuje niekolko zakladnych sposobov ocenenia. 1. vynosova - cez diskontovane cash flow. to znamena ze sa odhadne hodnota odcerpatelnych zdrojov z firmy (to co sa da z firmy vybrat bez toho aby ju to polozilo) v jednotlivych nasledujucich rokoch a tie hodnoty sa diskontuju komplikovane vypocitanou diskontnou sadzbou k dnesnemu dnu. 2. porovnavacia - z vyspelych trhov sa zoberu transakcie (predaje) porovnatelnych spolocnosti (podla sektora, geografickej oblasti, velkosti,...), teda za kolko sa predavali tieto spolocnosti a ake mali povedzme trzby, EBITDA, zisk a potom sa pomerne k tymto ukazovatelom vypocita hodnota ocenovanej firmy. 3. nakladova metoda - oceni sa majetok spolocnosti (viacero moznosti ako to spravit). tolko velmi velmi strucne, problematika ocenovania je totiz velmi komplikovana. viem o com hovorim :)
uverovyanalytik
04.09.08,10:06
este k predaju spolocnosti. existuje vela spolocnosti ktore predavaju firmy ci uz prostrednictvom tendrov alebo na exkluzivnej baze. bezny proces predaja spolocnosti som uz skor popisoval na porada.sk, zalezi na velkosti predavanej spolocnosti ci sa oplati predavat ju cez top poradenske spolocnosti, kde je vsak zarucena kvalita :) alebo staci lokalny poradca alebo len uctovnik a pravnik. inac ta firma bude generovat zisky aj do buducnosti alebo je to uz utlmena firma? (v tom pripade ma len hodnotu papierov, respektive ak ju niekto chce pouzit na danovu optimalizaciu tak potom by mala mozno o trochu vyssiu hodnotu)
ak by si potreboval poradit ohladom predaja a ocenenia, posli spravu
ivo051
04.09.08,11:43
Vdaka za informacie.
ivo051
04.09.08,11:53
Dakujem za informacie. Rad sa skontaktujem, pokial je to mozne.