mysimis
03.09.08,13:25
Riešim "neriešiteľnú" záležitosť. Jediný spoločník v s.r.o. - jedná sa o zahraničného občana z Ruska sa nemohol stať konateľom v uvedenej spoločnosti, nakoľko nemal na našom území trvalý pobyt. Trvalý pobyt mu cudzinecká polícia dá na základe splnenia určitých podmienok a medzi iným si kladú podmienku, že musí byť poistený v niektorej zo zdravotných poisťovní. V ZP mi povedali, že ho poistia len vtedy ak bude zamestnaný, ale zamestnať ho môžem len ak by mal pracovné povolenie. Z tohto začarovaného kruhu sa neviem dostať. Mal už z Vás niekto takýto prípad?
jales
03.09.08,13:09
My máme konateľku z Ázie. Najprv mala uzavretú s nami zmluvu o dočasnom pridelení zahraničného odborníka u nás na Slovensko, vtedy sme jej platili len komerčné poistenie (neviem, či to bolo celkom OK). Od minulého roka má zmluvu o výkone funkcie konateľa prihlásili sme ju ako zamestanca do UNIONU (nemohli sme sa dočkať, kým ju zaregistrovali). Úrad práce aj zahraničná polícia akceptovali túto zmluvu a vydali jej povolenie na pobyt. Nemám kópie tých dokladov, ktoré sme vybavovali na cudzineckej (asi ich má majiteľka u seba), aby som sa Ti do toho pozrela, len sa mi zdá, že keď prešla na konateľa vybavovali sme to už na cudzineckej akoby bola podnikateľ nie zamestnanec. Jednou z podmienok však bolo preukázať aj určitú finančnú čiastku na účte. Tým, že je ako podnikateľ dostala povolenie na pobyt na 2 roky nielen na rok ako keď bola vedená ako zamestnanec. A myslím si, že tým pádom tam nebolo treba ani povolenie na zamestnanie z ÚP.
Nezávidím Ti tú prácu. S tými zahraničiarmi je vždy nejaký problém, skús ešte porozprávať s cudzineckou políciou, čo Ti poradia.