7marek
03.09.08,18:33
Prosím o názor
Chcem sa informovať o návratnosti a efektívnosti zateplenia. Chcem stavať bungalov o rozmeroch 10,5 x 14,5 m. Základy a sokel chcem zatepliť 20 cm xps, obvodové múry 24 porotherm budem zatepľovať 25 cm eps, podlaha 20 cm eps, drevený strop zateplím 40 cm vatou. Plánujem zaviesť rekuperáciu. Topenie podlahovka a keramická pec. Ohrev vody asi solar. Je takéto riešenie dobré a hlavne návratné? Asi akú ener. bilanciu dosiahnem? Samozrejme mam záujem o čo najkvalitnejšie prevedenie hrubej stavby a elimináciu tepelných mostov. Pozemok je južne orientovaný a v projekte budú naprejektované väčšie presklenné plochy na južnej strane. Ďakujem za vašu námahu.
mvlko
03.09.08,19:07
Vidim, ze nikto nepise, tak skusim aspon ja svoj nazor... (vopred sa ospravedlnujem, ze pisem bez diakritiky, ale neda sa).

Navratnost zateplenia ti asi nikto neurci presne len tak tu na porade. Ak si este len vo faze projektovania, tak ti doporucujem poziadat tvojho projektanta aby ti dal vypocitat tepelny odpor stavby bez zateplenia a so zateplenim.

Zdatnejsi poradaci tu mozno uvedu rovnice na vypocet naslednych uspor na kureni ...

Inak tiez ideme stavat a riesim otazku zateplovat/nezateplovat, no zatial som skor proti. Planujem stavat z porothermu 44 obvodove mury, 25 priecky a 17,5 deliace steny. Kurenie bude riesene tepelnym cerpadlom a tak tiez budeme potrebovat vypocet tepelneho odporu buducej stavby. Inak ideme stavat tiez bungalov s podkrovnymi izbami 13x15m.

Prajem uspesne dostavanie!
chandler
04.09.08,05:57
nikto ti navratnost nevypocita lebo nikto nevie kolko budu stat energie v buducnosti.
v zasade sa stary dom vacsinou zateplovat neoplati a novy dom ano.
kedze stavias nizkoenergeticky dom tak si o tom precitaj nejake knihy...
brumteles
05.09.08,08:44
Moja skusenost je, ze projektant ti navratnost pocitat nebude - cest vynimkam, ale vacsinou na to kaslu a optimalizuju nie na cenu ale podla toho co sa im paci, v com su uz zabehnuti (co sa ucili na skole) a pod.
Navratnost je zaujem investora a to si ty, tak si to radsej skus vypocitat sam - potrebne tabulky a nastroje najdes napr. na tzb-info(bodka)cz (prestupy tepla konstrukciami, vypocet tepelnych strat, naklady na vykurovanie/ohrev teplej vody, ekonomicka navratnost investicii, ...)
A v pripade kurenia ktore spominas si daj spravit cenovu ponuku od realizacnej firmy (nie od projektanta) na cely system - v ziadnom pripade sa nespoliehaj na nejake "vzorove" kalkulacie a hrube odhady - vacsinou v nich nieco chyba a rozdiel je niekedy aj 100%.
Ak stavias nizkoenergeticky/pasivny dom, musis byt fanda a mat vsetko nastudovane sam. Alebo si to das postavit firmou ktora sa takymi domami zaobera ale potom zabudni na nejaku navratnost - taketo firmy maju riadnu "vyskokohorsku" prirazku.
iriska
05.09.08,11:14
Len z pohľadu laika - treba nový dom ešte nejako extra zatepľovať? Nedá sa to už postaviť tak, aby sa to nemuselo zatepľovať? Pri staršom dome mám tiež názor, že asi vymeníme kúrenie (nový kotol, tenšie rúrky, radiátory máme o.k.) a nebudeme zatepľovať.
chandler
05.09.08,11:24
Len z pohľadu laika - treba nový dom ešte nejako extra zatepľovať? Nedá sa to už postaviť tak, aby sa to nemuselo zatepľovať? Pri staršom dome mám tiež názor, že asi vymeníme kúrenie (nový kotol, tenšie rúrky, radiátory máme o.k.) a nebudeme zatepľovať.


novy dom netreba zateplovat ak je postaveny z tehly alebo yporu na to urceneho (pre obvodove steny) tym padom je norma splnena.
to ze ho ludia olepia polystyrenom aby usetrili par korun na kurenie je v zasade nezmysel, samozrejme nikto ale nevie ake budu ceny energie za par rokov - takze sa moze stat ze ten polystyren je velmi dobre riesenie.
.
s tvojim riesenim suhlasim, zateplit by ho bolo treba ak by si mala v rohoch plesne a podobne. ak nemas tak netreba zateplovat.
slnecnicaa
05.09.08,11:25
Obvodove mury 24? nie je to preklep? nemalo byt 44? a ked 44, tak si myslim ze 44 je zbytocne zateplovat.
Zoltán Kovács
05.09.08,11:26
Obvodove mury 24? nie je to preklep? nemalo byt 44? a ked 44, tak si myslim ze 44 je zbytocne zateplovat.

Z hľadiska statiky postačuje aj 24 nosná stena na prízemnú stavbu.
AndrejG
05.09.08,13:03
Obvodove mury 24? nie je to preklep? nemalo byt 44? a ked 44, tak si myslim ze 44 je zbytocne zateplovat.

44 tehla ma mensiu nosnost ako 24
romaker
06.09.08,03:31
Myslím , že aj nový dom je potrebné zatepliť , ak sú na to financie . Mám 20-ročné stavbárske /nie teoretické/ skúsenosti a spokojných zákazníkov. Pri stúpaní cien energií sa návratnosť iste skráti .
Súhlasím s názorom , že 95 % našich projektantov nechce počítať energetické nároky novostavby .
Ak áno , v ich výpočtoch sú mnohé premenné , ktoré im pomôžu neskôr sa vykrútiť zo zodpovednosti.
Česť 5-tim % .
:-)
turinic
06.09.08,06:15
pri stavbe podkrovia mi to iste povedal projektant, ze 44 mur nepotrebujem zateplit. a bol som sprosty ze som ho posluchol.....treba to zateplit, naozaj usetris a nebudes mat pocit studenej steny. ja ten pocit mam, este som nezateplil pretoze nemozem kvoli majetkovemu sporu, ktory trva uz 4 roky.... ako to je ale so zateplenim nizkoenergetickeho domu tak to netusim ale to uz by malo byt riesene materialom, nie?
chandler
06.09.08,08:38
pri stavbe podkrovia mi to iste povedal projektant, ze 44 mur nepotrebujem zateplit. a bol som sprosty ze som ho posluchol.....treba to zateplit, naozaj usetris a nebudes mat pocit studenej steny. ja ten pocit mam, este som nezateplil pretoze nemozem kvoli majetkovemu sporu, ktory trva uz 4 roky.... ako to je ale so zateplenim nizkoenergetickeho domu tak to netusim ale to uz by malo byt riesene materialom, nie?

usetris ked budes menej kurit a nie ked budes mat zatepleny dom :)
to je taka slovenska specialita chodit v zime po byte v trenkach :) inde mas v domoch ovela chladnejsie, je to len o zvyku.
AndrejG
06.09.08,08:48
inde mas v domoch ovela chladnejsie, je to len o zvyku.

Iba preto, ze inde su ludia hrozni skrblici, taki Rakusania si napr. nedopraju nic, doma maju zimu a chladnicku polo-prazdnu. Netreba opakovat vsetky hluposti zo zapadu. :)
petmar
06.09.08,12:07
Vypočítať návratnosť investície na novú investíciu podľa mňa nie je možné, je to nelogické. Návratnosť sa vyjadruje v časovom období (roky, mesiace) a vyjadruje dobu, za ktorú sa investícia vráti v tomto prípade oproti terajšiemu spôsobu vykurovania . ALe pri novom sa čo dá ako základ? Kedysi sa vzťahovalo na tzv. "merné palivo", parametre sa približovali k hnedému uhliu, ostatné palivá mali svoje koeficienty no pri novom dome skôr to druhé slovo - efektívnosť. A tá vyzerá veľmi dobre.
EvaB
06.09.08,18:00
inde mas v domoch ovela chladnejsie, je to len o zvyku.

Iba preto, ze inde su ludia hrozni skrblici, taki Rakusania si napr. nedopraju nic, doma maju zimu

Ale oni sú na tú zimu zvyknutí. Kto máte šéfov zo západnej Európy, určite sedávate na poradách minimálne v svetri. A oni sa potia v krátkych rukávoch. A určite si dobre pamätáte obdobie pred meračmi tepla v panelákoch. Horné byty-okná otvorené, na prízemí v kabátoch, a platilo sa rovnako. Zmenilo sa to až po zavedení meračov.To plytvanie máme v krvi, zadarmo nech aj ..... To nás naučil socializmus.

Ale k veci. 7marek-máš tú problematiku dobre zmáknutú, chystáš sa robiť všetko to, čo teraz letí. Je to celé len o tom, koľko máš na to peňazí.
Či tvoje riešenia sú dostatočné, ťažko povedať, roky dozadu sa zatepľovalo 5 cm PS a mysleli si, že je to dosť, zajtra možno ani 20 cm nebude dosť.
Ale všetko niečo stojí, možno dnes tá návratnosť je dlhá, ale čo v budúcnosti bude s cenami energií a my budeme na dôchodku... Podobný problém teraz riešia mnohí dôchodcovia. Pred 1O rokmi bolo pre nich zatepľovanie blbosť, dnes plačú, že nemôžu kúriť plynom, že im nestačia dôchodky.A drevo rúbať a do pivnice prikladať nevládzu. A radi by teraz zateplili, ale kde zobrať dnes tých pár sto tisíc.
Alebo ešte jedna možnosť pre tých, čo uverili včera prejavu premiéra
:Dmožno bude kubík plynu za korunu....:D
a možno príde aj kúzelník
turinic
06.09.08,18:40
samozrejme ze aj to, tiez som chodil po dome ako v lete a to som kuril len na 23, znizil som o 2 stupne hodil teplaky a nieco sa mi vratilo. este keby som nemal blbo zateplene podkrovie, ktore teraz davam dokopy, to nieco by bolo omnoho vyssie.....no uvidime aka bude zima ale zaplatit 100 - 150 litrov za zateplenie obvodovych murov a ked usetrim 2 - 5000 sk rocne.....tak to sa mi veru fakt nechce.....
AndrejG
06.09.08,20:45
ale zaplatit 100 - 150 litrov za zateplenie obvodovych murov a ked usetrim 2 - 5000 sk rocne.....tak to sa mi veru fakt nechce.....

v dobre izolovanom dome zaplatis rocne za kurenie 5000-10000, teraz platis 12000, ked hovoris o tak malej uspore?
EvaB
07.09.08,06:54
zaplatit 100 - 150 litrov za zateplenie obvodovych murov a ked usetrim 2 - 5000 sk rocne.....tak to sa mi veru fakt nechce.....
Z toho, čo píšeš, dom nemáš zateplený, a kúrenie ťa určite málo nestojí, po zateplení to bude usporených určite viac ako 5 000 Sk. Keď sme začínali so stavbou (typový projekt), obehli sme si viacerých majiteľov tohto domu, okrem iného nás zaujímalo kúrenie. Väčšinou nezateplené, obvod porotherm až porfix, okná euro a plast-dvojsklá a ročné náklady na kúrenie 35 000-50 000. Netrápilo ich to, lebo na to mali, v našom prípade po zateplení nám odhadli úsporu min 50%-ešte tam nebývame. Ešte si myslíš, že sa neoplatí zatepliť?


usetris ked budes menej kurit a nie ked budes mat zatepleny dom
A ušetriť tak, že budem menej kúriť a sedieť v dome v kabáte, tak to tiež nie.
padro
07.09.08,07:17
Ako tu uz niekto pisal usetria nie zateplenim, ale tym, ze maju v dome vacsiu zimu ako pred zateplenim.... napr. pred zateplenim si nastavili 5ty stupen na Gamatkach po zatepleni 4ty co je, ale nezmysel pretoze treba mat stale 5ty len pri zateplenom dome by mali kachle skor vykurit,... inak este k tej navratnosti dost sa na tom :D pretoze ludia akosi zabudaju, ze napr. pozreli naklady za vykurovanie pocas predch. zimy ked nemali zaplatene, lenze mohli byt pocas zimy mrazy -20 a potom porovnaju s nakladmi v zime ked uz mali zateplene ale teplota v tej zime mohla byt ovela vysia, takze da sa porovnavat....?
chandler
07.09.08,09:08
turinic: inac nie je mi uplne jasne o com hovoris v tom podkrovi... tam je totiz dolezite zateplenie strechy a nie tych metrovych murikov.
Elena Navrátilová
07.09.08,09:17
Ako tu uz niekto pisal usetria nie zateplenim, ale tym, ze maju v dome vacsiu zimu ako pred zateplenim.... napr. pred zateplenim si nastavili 5ty stupen na Gamatkach po zatepleni 4ty co je, ale nezmysel pretoze treba mat stale 5ty len pri zateplenom dome by mali kachle skor vykurit,... inak este k tej navratnosti dost sa na tom :D pretoze ludia akosi zabudaju, ze napr. pozreli naklady za vykurovanie pocas predch. zimy ked nemali zaplatene, lenze mohli byt pocas zimy mrazy -20 a potom porovnaju s nakladmi v zime ked uz mali zateplene ale teplota v tej zime mohla byt ovela vysia, takze da sa porovnavat....?
:D
Aby sa predišlo Tebou opisovaným javom sa robia teplotné krivky a na základe tých sa vyhodnocujú náklady na vykurovanie pred a po zateplení. Ľudia nezabúdajú len je tu takým zvykom, že jeden o druhom stále zvykne pochybovať a tým potom pripisuje vlastnosti iným ľuďom také aké sám chce aby mali. Aj tu platím akým okom sa pozeráš, to vidíš... ;):D Na gamatke môžeš mať nastavený 5-ty stupeň aj pred zateplením aj po zateplení len pri zateplenom Ti spína gamatka v dlhších intervaloch a pri nezateplenom častejšie aby sa v miestnosti udržala Tebou nastavená teplota.
padro
07.09.08,10:29
:D
Aby sa predišlo Tebou opisovaným javom sa robia teplotné krivky a na základe tých sa vyhodnocujú náklady na vykurovanie pred a po zateplení. Ľudia nezabúdajú len je tu takým zvykom, že jeden o druhom stále zvykne pochybovať a tým potom pripisuje vlastnosti iným ľuďom také aké sám chce aby mali. Aj tu platím akým okom sa pozeráš, to vidíš... ;):D Na gamatke môžeš mať nastavený 5-ty stupeň aj pred zateplením aj po zateplení len pri zateplenom Ti spína gamatka v dlhších intervaloch a pri nezateplenom častejšie aby sa v miestnosti udržala Tebou nastavená teplota.

poznam v rodine konkretny taky pripad ako som opisal,... ale ked nastavis 4ty stupen tak tam bude chladnejsie a o tom ja hovorim. tak je jasne ze bude mensia spotreba plynu,..
turinic
07.09.08,16:03
hmm lenze ja nemam metrovy murik ako byvaju standardne podkrovia, ja mam 2 metrovy murik a 18% sklon strechy a k tomu fasadne a stresne okna. no u mna sa to kurenie hybalo do 20 000sk a viem ze mi dost tepla odchadxzalo zateplenim lebo to bolo strasne odflaknute..... s tym 2-5 litrami to som si len typol ze tolko usetrim ked zateplim fasadu, samozrejme ak by to bolo viac, bolo by to omnoho lepsie. preto som zvedav na tu slabu zimu v ba, ked bude taka ako minuly rok a mne sa vratia vdaka oprave zateplenia podkrovia nejake prachy budem rad. a ked sa podari konecne zateplit fasada a bude dalsia uspora, tak to bude este lepsie ale vsetko zalezi od kvality zimy ;)
AndrejG
07.09.08,16:51
Pri zatepleni nejde iba o usporu, ale aj celkovo vyssiu zivostnost domu. Murivo nieje vystavovane vonkajsim vplyvom, je stale v "bezpeci" a v teplucku. :)
chandler
08.09.08,08:19
Pri zatepleni nejde iba o usporu, ale aj celkovo vyssiu zivostnost domu. Murivo nieje vystavovane vonkajsim vplyvom, je stale v "bezpeci" a v teplucku. :)

to je aj za omietkou
brano11111
08.09.08,10:43
Projektant je povinny do projektovej dokumentacie na stavebne povolenie zahrnut aj minimalne poziadavky na energeticku hospodarnost budovy.
Projektant tiez moze vypocitat potrebu tepla na vykurovanie zatepleneho a nezatepleneho objektu a tam potom mozes vidiet ten rozdiel.
Ako projektant som zastancom zateplovania. Obalenim budovy tepelnou izolaciou eliminujes tepelne mosty a zvysis tepelny odpor obalovych konstrukcii, co vedie k usporam tepla.
Priklad: Posudzoval som objekt-penzion /rekonstrukcia/, pricom okna a vonkajsie dvere som uvazoval v oboch pripadoch rovnake. Potreba tepla na vykurovanie:
nezateplena budova = 162 kWh/m2
zateplena budova = 59 kWh/m2
chandler
08.09.08,12:11
tak v tom pripade si sa asi niekde sekol, nie? :)
ale nie, robim si srandu.. ale taka velka uspora je mozna len vtedy ak je to murivo z plnej palenej tehly 30cm :) takze mam pocit ze troska laikov zavadzas. nie pri kazdom zatepleni je to tak.
brano11111
08.09.08,12:25
Suhlas!
Penzion caka rekonstrukcia. Existujuce obvodove steny su z plnej palenej tehly, nadstavovat sa bude z porobetonu. Myslim ze kazdy projektant, ktory sa tomu trochu venuje si to vie vypocitat. Dik za reakciu.
AndrejG
08.09.08,16:23
to je aj za omietkou

Ano, ale omietka neudrzi murivo v teple.
chandler
09.09.08,07:52
Ano, ale omietka neudrzi murivo v teple.

murivu nevadi zima, ale vlhko.
AndrejG
09.09.08,10:23
murivu nevadi zima, ale vlhko.

Nejaka vlhkost v murive byt musi, inak by sa malta rozpadla na prasok. A ked ta voda v murive pocas zimy stale zamrza a znova odmrza, to murivu urcite nerobi dobre.
chandler
09.09.08,11:30
Nejaka vlhkost v murive byt musi, inak by sa malta rozpadla na prasok. A ked ta voda v murive pocas zimy stale zamrza a znova odmrza, to murivu urcite nerobi dobre.

hmmmm a jak to ze tie dvestorocne murovane domy este stoja?
AndrejG
09.09.08,12:52
hmmmm a jak to ze tie dvestorocne murovane domy este stoja?

A kolko bolo na nich robenych rekonstrukcii pocas tej doby? Neviem, ale ja ked postavim dom, chcem mat s nim pokoj a nie kazdych 10 rokov nieco riesit.
GDP
29.09.08,07:44
changer Polystyren je dobre riesenie pokial ho niekto nezapali?!?

http://www.dimagb.de/info/bauneu/brands01.html
evula0
02.10.08,12:06
Myslím, že debata je úplne od pôvodnej otázky.Pre "7Marek": taký dom, ako si uviedol, je na dnešnú úroveň nadštandartný nielen zateplením ale musí byť aj vybavením(rekuperácia atď) a preto aj výškou investície.Všetko, čo je extrémne "bohové" sa väčšinou ekonomicky nevyplatí,ale väčšinou tam ani nie je tento cieľ ale skôr radosť z pekného a dokonalého.Podmienkou je finančný dostatok(ešte lepšie prebytok).Ak chceš uvažovať o návratnosti,niektoré fintičky (napr.solar)musíš vynechať a pri stenách sa so zateplením zastaviť na tepelnom odpore 5.
Milan.Žiška
02.10.08,12:39
Vzhľadom na obdobie povinnej Energetickej certifikácie bude bežnou požiadavkou/ prílohou projektu určenie energetickej triedy objektu - na energetickom štítku.
Predpokladám, že to bude mať vplyvna kategorizáciu bytov/objektov a ich cenu.
Tým skončia všetci "tiež inžinieri a tiež architekti" a bude koniec zbavovania sa zodpovednosti. ( Vínimky však budú zasa fungovať ale aspoň niečo).
7marek
02.10.08,13:53
evula0 Ďakujem za názor....je to po dlhej dobe, čo sa niekto vyjadril k téme. Ale samozrejme ďakujem za každý príspevok. Rekuperáciu plánujem zaviesť. Nad solarom tuho rozmýšľam. A tie obvodové steny asi budem musieť zatepliť 20 cm eps. Nepoznám nikoho, kto by mi vedel zrealizovať zateplenie pri hrúbke 25 cm. A tak pri hrúbke obvodového múru 24 cm a 20 cm zateplenia sa odpor steny bude pohybovať okolo 5. Aspoň mi to takto vychádza. Má niekto iný názor? Konštruktívna diskusia určite nepomôže iba mne. Tak vďaka a diskutujme.
durisovad
02.10.08,14:03
Pred casom sme aj my uvazovali o zatepleni domu. Rozpocet bol 300 tisic. Uspora plynu by bola 20 %. Kedze za plyn platime 22 tisic rocne, rocna uspora by bola 4.400 Sk. Aby sa nam to rentovalo, museli by sme dom vyuzivat este 68 rokov a to urcite nebudeme. Takze sme od zameru upustili. Ale to neznamena, ze keby som mala 25 rokov a videla trend zvysovania sa ceny plynu, ze by som o tom neuvazovala vaznejsie.
AndrejG
02.10.08,14:29
Pred casom sme aj my uvazovali o zatepleni domu. Rozpocet bol 300 tisic. Uspora plynu by bola 20 %. Kedze za plyn platime 22 tisic rocne, rocna uspora by bola 4.400 Sk. Aby sa nam to rentovalo, museli by sme dom vyuzivat este 68 rokov a to urcite nebudeme. Takze sme od zameru upustili. Ale to neznamena, ze keby som mala 25 rokov a videla trend zvysovania sa ceny plynu, ze by som o tom neuvazovala vaznejsie.

Kto vam pocital tu usporu? A kto nacenoval tu fasadu? Mna stala komplet fasada aj s podhladmi 200tis., okolo 220m2(fasada+podhlady).
chandler
02.10.08,15:46
evula0 Ďakujem za názor....je to po dlhej dobe, čo sa niekto vyjadril k téme. Ale samozrejme ďakujem za každý príspevok. Rekuperáciu plánujem zaviesť. Nad solarom tuho rozmýšľam. A tie obvodové steny asi budem musieť zatepliť 20 cm eps. Nepoznám nikoho, kto by mi vedel zrealizovať zateplenie pri hrúbke 25 cm. A tak pri hrúbke obvodového múru 24 cm a 20 cm zateplenia sa odpor steny bude pohybovať okolo 5. Aspoň mi to takto vychádza. Má niekto iný názor? Konštruktívna diskusia určite nepomôže iba mne. Tak vďaka a diskutujme.

budes mat odpor okolo 5 a urcite nebudes mat tepelne mosty :)
nejako velmi podla mna nemusis nad tym rozmyslat... podla mna je to tak, ze mam peniaze postavim nizkoenergeticky dom lebo neviem ako sa bude svet a ekonomika vyvijat... ja nebudem potrebovat vela penazi na kurenie ... je to skor o nejakej istote ako o ekonomickej vyhodnosti... nikto ti nepovie co bude o 20 rokov... ale ty budes mat doma teplucko aj ked nam rusi vypnu plyn.
treba si ujasnit co chces a vtedy nepotrebujes ziadne prepocty.
rekuperaciu urcite budes potrebovat, inac to cele straca zmysel. a kolektory, ak na ne mas tak ich tam daj ked nemas tak nedavaj.