Jozef Mihál
04.09.08,08:33
Podľa §50a zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti poskytne ÚPSVaR zamestnávateľovi po dodržaní určitých podmienok príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami. Zamestnávateľ časť tohto príspevku vyplatí zamestnancovi. Tento príspevok je podľa §50a ods. 3 pripočítateľnou položkou ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov platených zamestnancom z tejto mzdy. Chcela by som opýtať, či má byť tento príspevok zdanený alebo je od dane oslobodený?
Jozef Mihál
04.09.08,06:38
Podľa § 50a ods. 1 a 2 zákona č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti, príspevok na podporu udržania v zamestnaní zamestnancov s nízkymi mzdami prijatých do pracovného pomeru z evidencie uchádzačov o zamestnanie sa poskytuje zamestnávateľovi na úhradu:

a) preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom a

b) sumy preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie plateného zamestnancom.

Príspevok sa poskytuje, ak hrubá mesačná mzda zamestnanca, ktorý pracuje na plný pracovný úväzok, dosahuje najviac 50 % z priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok kalendárneho roka, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa príspevok poskytuje a zamestnanec bol pred prijatím do zamestnania vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej tri mesiace. Ak bol občan pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie sezónnym zamestnancom, podmienka vedenia v evidencii uchádzačov o zamestnanie podľa predchádzajúcej vety sa považuje za splnenú odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o jeho zaradení do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Podľa § 50a ods. 3 zamestnávateľovi sa príspevok poskytuje najviac počas 24 kalendárnych mesiacov. Príspevok zodpovedajúci sume podľa odseku 1 písm. b) je pripočítateľnou položkou ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov do poistných fondov platených zamestnancom z tejto mzdy.

Podľa § 9 ods. 2 písm. d) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, od dane sú oslobodené aj plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce podľa zákona č.5/2004 Z.z. okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6.

Z toho vyplýva, že príspevok na podporu udržania v zamestnaní poskytovaný zamestnancovi je príjmom oslobodeným od dane.

ZDP_§9
Analytik1
04.09.08,07:04
Ďakujem pán Mihál. Zaráža ma však práve uvedená veta v § 50a ods. 3 zákona o službách zamestnanosti, kde je uvedené, že tento príspevok je pripočítateľnou položkou ku mzde zamestnanca, po odpočítaní povinných odvodov, čo by znamenalo, že sa má tento príspevok pripočítať k základu dane...
Toto by však bolo ale v rozpore s uvedeným § 9 ods. 2 písm. d) zákona o dani z príjmov.
Jozef Mihál
04.09.08,07:44
Postupuje sa takto:

Z "normálneho" príjmu zamestnanca sa vypočítajú odvody zamestnanca (za zamestnávateľa) a daň zamestnanca. K takto získanej sume sa pripočíta suma príspevku na podporu udržania v zamestnaní.

Čiže samotný príspevok je "čistá suma", z ktorej sa nepočítajú ani odvody ani daň.
evka788
08.12.08,16:34
Na základe dopytu na daňové riaditeľstvo som na túto tému dostala nasledovnú odpoveď:
"vzhľadom na to, že uvedený príspevok dostane zamestnávateľ na účely platenie povinných odvodov aj za zamestnanca, ide o plnenie podľa §5 ods.2 ZoDP, ktoré je súčasťou hrubej mzdy a zdaní sa poda § 35 preddavkom, resp. podľa §43 ods.3 písm.j/ zrážkovou daňou"
Čiže podľa tejto odpovede na dopyt, je uvedený príspevok aj u zamestnanca zdaňovaný.
Jozef Mihál
08.12.08,18:41
Zopakujem to, čo je uvedené v mojom príspevku:

Podľa § 9 ods. 2 písm. d) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, od dane sú oslobodené aj plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce podľa zákona č.5/2004 Z.z. okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6.

Z toho vyplýva, že príspevok na podporu udržania v zamestnaní poskytovaný zamestnancovi je príjmom oslobodeným od dane.

A to aj napriek tomu, že takýto príjem sa považuje podľa § 5 ods. 2 zákona o dani z príjmov za príjem zo závislej činnosti, tak ako je uvedené v stanovisku DR SR. Samotná skutočnosť, že ide o príjem zo závislej činnosti ešte neznamená, že musí ísť o príjem podliehajúci dani. Viď napr. § 5 ods. 5, ďalej ods. 7...
evka788
04.01.09,08:40
Ďakujem pán Mihál. Bola som toho názoru ako vy, ale prekvapila ma odpoveď DR SR.
Jozef Mihál
04.01.09,14:46
Skúsim príklad (ešte za rok 2008).

Zamestnanec má hrubá mzdu 10000 Sk. Z toho jeho ódvody budú 1340 Sk. Základ dane je 8660 Sk, znížený o nezd. časť na daňovníka (-8208) je 452 Sk. Daň je 85 Sk.

Čiže 10000 hrubého,
..... - 1340 odvody zamestnanca
........ - 85 Sk daň
Čisté 8575 Sk

Príspevok kompenzuje zamestnancovi jeho odvody a v uvedenom prípade bude 1340 Sk.

Výpočet dane sa nezmení, čiže uvedených 1340 Sk NEPRIPOČÍTAME do základu dane.

Zamestnanec potom bude mať:

...... 10000 hrubého,
..... - 1340 odvody zamestnanca
........ - 85 Sk daň
a...... 1340 Sk príspevok
Čisté 8915 Sk
MADELEIN
06.07.09,08:13
Čistá mzda po príspevku na odvod zamestnanca mi vychádza 9915 a nie 8915
mirhu
06.07.09,12:11
Skúsim príklad (ešte za rok 2008).

Zamestnanec má hrubá mzdu 10000 Sk. Z toho jeho ódvody budú 1340 Sk. Základ dane je 8660 Sk, znížený o nezd. časť na daňovníka (-8208) je 452 Sk. Daň je 85 Sk.

Čiže 10000 hrubého,
..... - 1340 odvody zamestnanca
........ - 85 Sk daň
Čisté 8575 Sk

Príspevok kompenzuje zamestnancovi jeho odvody a v uvedenom prípade bude 1340 Sk.

Výpočet dane sa nezmení, čiže uvedených 1340 Sk NEPRIPOČÍTAME do základu dane.

Zamestnanec potom bude mať:

...... 10000 hrubého,
..... - 1340 odvody zamestnanca
........ - 85 Sk daň
a...... 1340 Sk príspevok
Čisté 8915 Sk
Dobrý deň p.Mihál,
používam na mzdy Olymp, kde je aj položka 990 - príspevok z ÚPSVaR, avšak keď ho nahodím, príspevok mi síce priráta k čistej mzde, ale zároveň mi navýši odvody do ZP, a teraz v tom nemám jasno, asi to nebude správne...
Laguna13
09.07.09,09:28
Dobrý deň p.Mihál,
používam na mzdy Olymp, kde je aj položka 990 - príspevok z ÚPSVaR, avšak keď ho nahodím, príspevok mi síce priráta k čistej mzde, ale zároveň mi navýši odvody do ZP, a teraz v tom nemám jasno, asi to nebude správne...

Ja mám ten istý problém. Volala som i do KROS-u, že čo s tým a dozvedela som sa, že ZP (konkrétne VŠZP) trvá na tom, aby sa platili odvody aj z príspevku z ESF a ŠR na podporu zamestnanosti (teda z príspevku na odvody sa majú odvádzať odvody!!!- asi to nemá logiku). A tak je postavený i program OMEGA. No úrad práce už za mesiac marec odo mňa žiadal vyhlásenie o chybnom výpočte odvodov do ZP (ktorý robí program automaticky) a o túto "chybnú čiastku" nám zaplatili menej. Zároveň som musela ručne v programe znížiť vymer.základ do ZP, aby bolo pre UPSVaR všetko v poriadku. No na druhej strane mi vykazuje nedoplatky v ZP.
Pýtam sa, prečo sa nemôžu najprv dohodnúť zúčastnené inštitúcie medzi sebou? A prečo neexistuje nejaké rozhodnutie aj v písomnej forme, aby to nevyzeralo, že si účtovníčky robia čo chcú na vlastnú päsť?
Odpovie mi niekto?
mirhu
10.07.09,07:37
Ja mám ten istý problém. Volala som i do KROS-u, že čo s tým a dozvedela som sa, že ZP (konkrétne VŠZP) trvá na tom, aby sa platili odvody aj z príspevku z ESF a ŠR na podporu zamestnanosti (teda z príspevku na odvody sa majú odvádzať odvody!!!- asi to nemá logiku). A tak je postavený i program OMEGA. No úrad práce už za mesiac marec odo mňa žiadal vyhlásenie o chybnom výpočte odvodov do ZP (ktorý robí program automaticky) a o túto "chybnú čiastku" nám zaplatili menej. Zároveň som musela ručne v programe znížiť vymer.základ do ZP, aby bolo pre UPSVaR všetko v poriadku. No na druhej strane mi vykazuje nedoplatky v ZP.
Pýtam sa, prečo sa nemôžu najprv dohodnúť zúčastnené inštitúcie medzi sebou? A prečo neexistuje nejaké rozhodnutie aj v písomnej forme, aby to nevyzeralo, že si účtovníčky robia čo chcú na vlastnú päsť?
Odpovie mi niekto?
Presne taky problem mam aj ja, jeden mesiac chybne, s tymi odvodmi do ZP, a druhy mesiac som to zadala cez polozku ine prijmy, a vtedy to bolo spravne, ale da sa to zadat aj cez polozku 990, ale rucne znizit odvody do ZP,a zaroven sa da rucne znizit vymeriavaci zaklad,a tym padom to je takako chce UP, ale ci to je koser, to nieviem.. no uplny ,, gulas,, uvidim co povedia na UP ..
Jozef Mihál
12.07.09,21:29
Je dovolenkové obdobie, preto prepáčte, že neodpovedám hneď.

Realitou dnešných dní (na rozdiel od mojich predošlých odpovedí vyššie) je, že príspevok zamestnancovi na úhradu odvodov treba zahrnúť do zdaniteľného príjmu zamestnanca, tak to totiž vyžaduje Daňové riaditeľstvo.

Z toho potom vyplýva - keďže ide o zdaniteľný príjem zamestnanca zo závislej činnosti (podľa výkladu DRSR) - že tento príjem treba zahrnúť aj do VZ na zdravotné poistenie (§ 13 ods. 1 až 4 zákona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, takýto príjem nie je vymenovaný v ods. 4 medzi príjmami, ktoré sa do VZ na ZP nezahŕňajú).

Postup VšZP ktorý popisujete vyššie, je preto správny.

Na UPSVAR si o tom môžu myslieť svoje, v ich kompetencií nie je posudzovať spôsob určovania VZ na ZP.

A to, že z hľadiska zdravého rozumu to má od logiky ďaleko, je na Slovensku normálne...
Laguna13
16.07.09,12:16
P. Mihál, vďaka za odpoveď!
mirhu
16.07.09,17:22
Súhlasím s Vami,..:)
mirhu
21.07.09,08:55
Je dovolenkové obdobie, preto prepáčte, že neodpovedám hneď.

Realitou dnešných dní (na rozdiel od mojich predošlých odpovedí vyššie) je, že príspevok zamestnancovi na úhradu odvodov treba zahrnúť do zdaniteľného príjmu zamestnanca, tak to totiž vyžaduje Daňové riaditeľstvo.

Z toho potom vyplýva - keďže ide o zdaniteľný príjem zamestnanca zo závislej činnosti (podľa výkladu DRSR) - že tento príjem treba zahrnúť aj do VZ na zdravotné poistenie (§ 13 ods. 1 až 4 zákona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, takýto príjem nie je vymenovaný v ods. 4 medzi príjmami, ktoré sa do VZ na ZP nezahŕňajú).

Postup VšZP ktorý popisujete vyššie, je preto správny.

Na UPSVAR si o tom môžu myslieť svoje, v ich kompetencií nie je posudzovať spôsob určovania VZ na ZP.

A to, že z hľadiska zdravého rozumu to má od logiky ďaleko, je na Slovensku normálne...
Včera som bola na ÚPSVaR odniesť doklady k dotácii, a pýtala som sa pracovníčky, čo je teda správne, a ona mi povedala že sama nevie, a že na nás je ako sa rozhodneme to zadať-či s navýšením odvodov do ZP, alebo bez.. že oni nám vyplatia len čiastku, ktorá je v zmluve,
mirhu
13.08.09,06:32
Včera som bola na ÚPSVaR odniesť doklady k dotácii, a pýtala som sa pracovníčky, čo je teda správne, a ona mi povedala že sama nevie, a že na nás je ako sa rozhodneme to zadať-či s navýšením odvodov do ZP, alebo bez.. že oni nám vyplatia len čiastku, ktorá je v zmluve,
Vychadzajuc z obsahu ziadosti o vyjadrenie, ci prispevok vyplateny v zmysle § 50a zakona c. 5/2004 Z. z. o sluzbach zamestnanosti v zneni neskorsich predpisov je vymeriavacim zakladom pre platenie preddavkov na poistne na verejne zdravotne poistenie, Vam DOVera zdravotna poistovna , a.s. zasiela nasledujuce stanovisko.

Prispevok na podporu udrzania zamestnancov s nizkymi mzdami v zamestnani prijatych do pracovneho pomeru z evidencie uchadzacov o zamestnanie podla § 50a zakona c. 5/2004 Z. z. o sluzbach zamestnanosti v zneni neskorsich predpisov je poskytnuty Uradom prace socialnych veci a rodiny na uhradu

a) preddavku na poistne na zdravotne poistenie, poistneho na socialne poistenie a prispevku na starobne dochodkove sporenie, platenych zamestnávatelom a

b) sumy preddavku na poistne na zdravotne poistenie a poistneho na socialne poistenie plateneho zamestnancom.

Pretoze prispevok je poskytnuty za ucelom iba zaplatenia preddavkov na poistne urcitej skupiny zamestnancov, nie je vymeriavacim zakladom o ktory sa zvysuje prijem zamestnanca dosiahnuty za vykonanu pracu a preto sa z tychto financnych prostriedkov neplatia preddavky na poistne.

Takúto odpoved som dostala zo ZP, a tak polozka v Olympe, neviem ci je spravna pretoze navysuje vymeriavaci zaklad..

A ak čítam príspevky vyššie, tak VšZP to považuje za príjem čo navyšuje VZ, a Dôvera nie... tak kto sa v tom má vyznať :)
Iveta Matlovičová
13.08.09,08:04
Vychadzajuc z obsahu ziadosti o vyjadrenie, ci prispevok vyplateny v zmysle § 50a zakona c. 5/2004 Z. z. o sluzbach zamestnanosti v zneni neskorsich predpisov je vymeriavacim zakladom pre platenie preddavkov na poistne na verejne zdravotne poistenie, Vam DOVera zdravotna poistovna , a.s. zasiela nasledujuce stanovisko.

Prispevok na podporu udrzania zamestnancov s nizkymi mzdami v zamestnani prijatych do pracovneho pomeru z evidencie uchadzacov o zamestnanie podla § 50a zakona c. 5/2004 Z. z. o sluzbach zamestnanosti v zneni neskorsich predpisov je poskytnuty Uradom prace socialnych veci a rodiny na uhradu

a) preddavku na poistne na zdravotne poistenie, poistneho na socialne poistenie a prispevku na starobne dochodkove sporenie, platenych zamestnávatelom a

b) sumy preddavku na poistne na zdravotne poistenie a poistneho na socialne poistenie plateneho zamestnancom.

Pretoze prispevok je poskytnuty za ucelom iba zaplatenia preddavkov na poistne urcitej skupiny zamestnancov, nie je vymeriavacim zakladom o ktory sa zvysuje prijem zamestnanca dosiahnuty za vykonanu pracu a preto sa z tychto financnych prostriedkov neplatia preddavky na poistne.

Takúto odpoved som dostala zo ZP, a tak polozka v Olympe, neviem ci je spravna pretoze navysuje vymeriavaci zaklad..

A ak čítam príspevky vyššie, tak VšZP to považuje za príjem čo navyšuje VZ, a Dôvera nie... tak kto sa v tom má vyznať :)

treba sa držať zákona o zdravotnom poistení, v ustanovení, kde sú určené výnimky sa príspevok nenachádza a preto je VZ navýšený o túto sumu :-( teraz som si všimla reakciu p. Mihála v príspevku 12, takže táto informácia tu už padla
Jozef Mihál
13.08.09,10:32
Presne tak, vyjadril som sa v príspevku č. 12, a nemám dôvod to vyjadrenie meniť.
jozefIK
07.10.09,07:38
Krtko
31.01.11,14:00
Je dovolenkové obdobie, preto prepáčte, že neodpovedám hneď.

Realitou dnešných dní (na rozdiel od mojich predošlých odpovedí vyššie) je, že príspevok zamestnancovi na úhradu odvodov treba zahrnúť do zdaniteľného príjmu zamestnanca, tak to totiž vyžaduje Daňové riaditeľstvo.

Z toho potom vyplýva - keďže ide o zdaniteľný príjem zamestnanca zo závislej činnosti (podľa výkladu DRSR) - že tento príjem treba zahrnúť aj do VZ na zdravotné poistenie (§ 13 ods. 1 až 4 zákona 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, takýto príjem nie je vymenovaný v ods. 4 medzi príjmami, ktoré sa do VZ na ZP nezahŕňajú).

Postup VšZP ktorý popisujete vyššie, je preto správny.

Na UPSVAR si o tom môžu myslieť svoje, v ich kompetencií nie je posudzovať spôsob určovania VZ na ZP.

A to, že z hľadiska zdravého rozumu to má od logiky ďaleko, je na Slovensku normálne...

;):eek:Chcela by som sa k tejto téme vrátiť.

V súvislosti so zmenami zákonov k 1.1.2011 - stále platí, že príspevok na úhradu poistného plateného zamestnancom vstupuje 1) v mzde zamestnanca do zdaniteľných príjmov?
2) do VZ na ZP zamestnanca a yamestnávateľa?
3) do VZ na SP zamestnanca nevstupuje?
4) do VZ na SP zamestnávateľa nevstupuje?

Takto to malo byť (aspoň dúfam) do 31.12.2010. Naštudovala som si to a podala žiadosť na ÚP, ktorá je účinná k 1.1.2011.
Budem veľmi vďačná za radu.
viktoria
01.02.11,09:25
;):eek:Chcela by som sa k tejto téme vrátiť.

V súvislosti so zmenami zákonov k 1.1.2011 - stále platí, že príspevok na úhradu poistného plateného zamestnancom vstupuje 1) v mzde zamestnanca do zdaniteľných príjmov?
2) do VZ na ZP zamestnanca?
3) do VZ na SP zamestnanca nevstupuje?
4) do VZ na SP a ZP zamestnávateľa nevstupuje?

Takto to malo byť (aspoň dúfam) do 31.12.2010. Naštudovala som si to a podala žiadosť na ÚP, ktorá je účinná k 1.1.2011.
Budem veľmi vďačná za radu.

Tuto informáciu by som tiež potrebovala.
Ďakujem veľmi pekne.
Melnick
01.02.11,14:59
;):eek:Chcela by som sa k tejto téme vrátiť.

V súvislosti so zmenami zákonov k 1.1.2011 - stále platí, že príspevok na úhradu poistného plateného zamestnancom vstupuje 1) v mzde zamestnanca do zdaniteľných príjmov? áno
2) do VZ na ZP zamestnanca a yamestnávateľa?áno
3) do VZ na SP zamestnanca nevstupuje? nie
4) do VZ na SP zamestnávateľa nevstupuje? nie
Takto to malo byť (aspoň dúfam) do 31.12.2010. Naštudovala som si to a podala žiadosť na ÚP, ktorá je účinná k 1.1.2011.
Budem veľmi vďačná za radu.

Takto mám rozúčtované aj v mzdách po zmene zákonov k 1.1.2011. Dúfam, že tvorcovia SW niečo nezbabrali, spolu so mnou.:o
Melnick
01.02.11,15:12
Mňa trápi, ale ďalšia vec v súvislosti s §50a. Spracovávam mzdy externe a pri vyžiadaní výšky refundovanej sumy som dostala odpoveď od konateľa, že ÚP z dôvodu nedostatku financií refundáciu neuhradil, ja som z pochopiteľných príčin a na žiadosť konateľa sumu zam-covi tiež v mzde nevyplatila. Ako postupovať pri posudzovaní nároku na zamestnaneckú prémiu ?
Síce odvody zam-covi refundované neboli, ale dotácia naň bola poskytnutá, takže mi vychádza, že na zamestnaneckú prémiu nárok nevzniká. Logicky o tie peniaze nepríde, pretože sa mu vrátia spätne. Zvýši sa mu ale daň, pretože NČZD je nižšia. :mad:
Ďakujem za každý názor. :)
Iveta Matlovičová
01.02.11,20:14
Mňa trápi, ale ďalšia vec v súvislosti s §50a. Spracovávam mzdy externe a pri vyžiadaní výšky refundovanej sumy som dostala odpoveď od konateľa, že ÚP z dôvodu nedostatku financií refundáciu neuhradil, ja som z pochopiteľných príčin a na žiadosť konateľa sumu zam-covi tiež v mzde nevyplatila. Ako postupovať pri posudzovaní nároku na zamestnaneckú prémiu ?
Síce odvody zam-covi refundované neboli, ale dotácia naň bola poskytnutá, takže mi vychádza, že na zamestnaneckú prémiu nárok nevzniká. Logicky o tie peniaze nepríde, pretože sa mu vrátia spätne. Zvýši sa mu ale daň, pretože NČZD je nižšia. :mad:
Ďakujem za každý názor. :)
ak príspevok nebol zamestnancovi v mzde vyplatený (aj keď bol priznaný), ja by som mu prémiu priznala, ak splní ostatné podmienky, ak mu príspevok dodatočne vyplatíš v roku 2011, nevznikne mu nárok na ZP pri spracovaní RZD za rok 2011, to je ale len môj názor
Melnick
01.02.11,22:02
ak príspevok nebol zamestnancovi v mzde vyplatený (aj keď bol priznaný), ja by som mu prémiu priznala, ak splní ostatné podmienky, ak mu príspevok dodatočne vyplatíš v roku 2011, nevznikne mu nárok na ZP pri spracovaní RZD za rok 2011, to je ale len môj názor
Vďaka za názor, len ma mýli to, že ZP mu z titulu priznania príspevku na rozvoj zamestnanosti aj tak nemá vzniknúť.
certik
06.07.11,07:34
Prosím vás pekne o radu: mám dohodu s ÚP na zamestnancov s nízkymi mzdami. V dohode je stanovená maximálna hrubá mzda 320€. Nakoľko jedná zamestnankyňa končí, musí si vyčerpať dovolenku. Lenže keď jej tú dovolenku dám čerpať, hrubá mzda za tento mesiaci jej presiahne sumu 320 €. Čo s tým aby som dodržala aj zákon aj dohodu? ďakujem za názor
Jana Motyčková
06.07.11,08:43
Ide o čerpanie ale preplatenie nevyčerpanej dovolenky?
Nemám skúsenosť s týmto, v podstate vidím dve možnosti :
- argumentovať tým, že náhrada za dovolenku nie je mzdou
- alebo ak ide o preplatenie dovolenky, preplatiť ju až v ďalšom mesiaci po skončení zamestnania.
certik
06.07.11,08:57
Ide o čerpanie ale preplatenie nevyčerpanej dovolenky?
Nemám skúsenosť s týmto, v podstate vidím dve možnosti :
- argumentovať tým, že náhrada za dovolenku nie je mzdou
- alebo ak ide o preplatenie dovolenky, preplatiť ju až v ďalšom mesiaci po skončení zamestnania.
Vlastne ide o preplatenie dovolenky, lebo ona skončila nečakane 30.06.2011 a dovolenku si nestihla vyčerpať. Ja som to chcela urobiť ako píšete, že v budúcom mesiaci sa jej to vyplatí, ale ona je už k 30.06.2011 odhlásená zo sociálnej aj zdravotnej poisťovne - tak neviem ako potom s mesačnými výkazmi, keď ju už nemáme v stave....
Jana Motyčková
06.07.11,10:17
Táto téma v podstate stále platí - príjem po skončení zamestnania:
http://www.porada.sk/t162922-prijem-vyplateny-po-skonceni-zamestnania.html
evka788
09.01.12,13:43
Dobrý deň, chcem sa podeliť so skúsenosťou so zamestnankyňami OUP. Čepraná dotácia v r.2011 podľa §50a. Ako bolo písané v príspevku od Melnick, tak aj ja som robila výplatu. Pani z OUP mi povedala, že ona potrebuje výplatnú pásku takú, na ktorej by videla koľko je platba do ZP. Nechápe, že mzdové programy nevedia rozlíšiť mzdu s dotáciou a bez dotácie, odvody z dotácie a bez dotácie. Takže nič iné mi nezostáva, len si upravovať výplatné pásky v exeli, aby im bolo zrejmé čo a ako. Verím, že toto odrádza mnohých zamestnávateľov - táto byrokracia a nepochopenie. Sám minister práce tu v predchádzajúcich článkoch uviedol, že odvod do ZP musí byť aj z dotácie, ale pani z OUP tomu nerozumie a potrebuje špeciálne výplatné pásky. To len na margo - že p.úradníčky sú často dôležitejšie ako minister :)