Mimi II
04.09.08,10:33
Dobrý deň, chcela by som sa spytať, živnostník, ktorý doteraz využíval paušálne výdavky, t. z. nemusel viesť peňažný denník po obdržaní dotácie z ÚP môže pokračovať v rovnakom systéme vedenia účtovníctva?
Konkrétne by som sa chcela spýta, či by mohol pri daňovom priznaní z týchto peňazí odviesť 19% daň a už by nemusel nič dokladovať. Nemusel by nakupovať žiadny tovar. Ďakujem :mad:
Marína
04.09.08,08:51
Dobrý deň, chcela by som sa spytať, živnostník, ktorý doteraz využíval paušálne výdavky, t. z. nemusel viesť peňažný denník po obdržaní dotácie z ÚP môže pokračovať v rovnakom systéme vedenia účtovníctva?
Konkrétne by som sa chcela spýta, či by mohol pri daňovom priznaní z týchto peňazí odviesť 19% daň a už by nemusel nič dokladovať. Nemusel by nakupovať žiadny tovar. Ďakujem :mad:
Prostredníctvom UP ti dotácia bola poskytnutá preto, aby si sa mohla v svojom podnikaní "rozbehnúť", t. z. nakúpiť to, čo bolo zmluvne dohodnuté. Jednoducho, poskytnuté finančné prostriedky musíš aj využiť, inak na ne nemáš nárok. Uschovanie dokladov je potrebné na preukázanie pri kontrole z ÚP, či finanč. prostriedky boli efektívne využité.
Účtovníctvo nemusíš viesť, stačí evidencia príjmov, pohľadávok, zásob a uplatnenie si tzv. paušálnych výdavkov. V takom prípade celú(aj nespotrebovanú) dotáciu zahrnieš do zdaniteľných príjmov.
Zita5
04.09.08,09:05
Dobrý deň, chcela by som sa spytať, živnostník, ktorý doteraz využíval paušálne výdavky, t. z. nemusel viesť peňažný denník po obdržaní dotácie z ÚP môže pokračovať v rovnakom systéme vedenia účtovníctva?
Konkrétne by som sa chcela spýta, či by mohol pri daňovom priznaní z týchto peňazí odviesť 19% daň a už by nemusel nič dokladovať. Nemusel by nakupovať žiadny tovar. Ďakujem :mad:


Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou . Je potrebné , aby ste si preštudovali zmluvu , kde Vaše povinnosti máte uvedené a na aký účel finančnú podporu konkrétna SZČO obdržala.

Nie je predsa možné , aby nič nedokladoval,nič nenakupoval . Nad tým ani netreba uvažovať .